Zapamti

"Ako je netko umoran da ti dade osmijeh, daj ti njemu svoj."

Autor Tema: Malčiranje slamom ili sijenom  (Posjeta: 38739 )

prirodna

• Početnik
  • Zahvale:
  • -Dao: 1
  • -Primio: 0
Odg: Malčiranje slamom ili sijenom
« Odgovori #30 : 15 Lipanj, 2016, 10:49:31 »
Prekjučer sam pomalčirala papriku (poslije kiše), al me mama (stara vrtlarica) našpotala da je nisam trebala malčirati sve dok ne naraste već velika, jer ona kao voli da ju se često okapa, da dobije zraka (sad bi ovdje išao začuđeni smajlić al ga ne mogu stavit, ne znam zašto?).
« Zadnja izmjena: 15 Lipanj, 2016, 10:51:04 prirodna »

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 620
  • -Primio: 345
  • Što činimo svojoj okolini, to činimo i samima sebi
« Odgovori #31 : 15 Lipanj, 2016, 11:35:17 »
Svrha malčiranja i jest da tlo bude vlažno i rahlo (da ima zraka).
Okopavanjem, tlo postane rahlo, ali na suncu brzo presuši, a na kiši se "sabije" zbog čega ponovno treba okopavati. :blush:
Stečene navike i uvjerenja, puno puta, spriječavaju nas u prihvačanju novih spoznaja.
Jabuku koju neće crv, neću niti ja.

Dzionik

• Global Moderator
  • V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 65
  • -Primio: 177
« Odgovori #32 : 16 Lipanj, 2016, 09:34:19 »
Mislim da je majka ipak u pravu, svakako ako imate teško glinovito zemljište. Ne radi se toliko o zraku koliko o zagrejavanju zemlje, paprika voli toplu zemlju i ako je prerano pokriješ ostaće hladna i kombinacija hladnog korena i jakog sunca joj nikako ne prija. Osim toga paprika nema jak koren, kopanje je tera da ode dublje i bude stabilnija a malč podstiče površinski koren pa lako pada od vetra i težine plodova.
Ja sam naprimer paradajz malčirao pre nekoliko dana ali papriku neću još bar desetak. Celu baštu prvo bar jednom okopam a papriku dva tri puta. Mnogo je lakše rešiti se nekih korova, slaka, zubače... koji probijaju kroz svaki malč.
Nikola kopanje (prašenje) čuva vlagu ali nažalost u pravu si posle jake kiše treba ponovo kopati. Ali ni to nije tako teško uz pravi alat i dobru tehniku:-)

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #33 : 21 Lipanj, 2016, 14:24:35 »

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #34 : 22 Lipanj, 2016, 13:39:55 »

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #35 : 22 Lipanj, 2016, 14:43:19 »

Žac5

• Gost
« Odgovori #36 : 27 Lipanj, 2016, 18:27:43 »
Imamo neka 4 jutra. Jedno jutro šparoge posađene prošlog proljeća sam malčirao slamom i sijenom. Prvo sam kupio sto bala slame, potom 17 rolo bala slame, pa još 14 rolo bala slame, dvaput pokosio 2 jutra voćnjaka i sijeno bacili na šparogu i još nije dosta. Sad smo u fazi plijevljenja, jer je divlji sirak na dosta mjesta probio kroz malč, ali ga je srećom lako iščupati, jer je zemlja ispod malča vlažna. U vrtu koji ima oko 400 kvadrata stanje je puno bolje, proviruje tek pokoja mišjakinja, štir ili ljulj, ali je malo više problema sa slakom. Mi već nekoliko godina malčiramo vrt i mogu reći da smo zadovoljni, ali ove sam godine probao malčirati šparogu i ne mogu reći da sam zadovoljan. Investirao sam dosta novca u slamu i sijeno, a učinak je polovičan. Dođe mi da sve maknem i pozovem čovjeka sa sjetvospremačem da iz redova izvuče sav taj sirak i štir. Sprečava me jedino činjenica da je šparoga dosta bujna i raširila se pa mislim da bi je traktor puno polomio, jer je krta stabljika.

Žac5

• Gost
« Odgovori #37 : 07 Srpanj, 2016, 11:02:18 »
Ovako mi malčiramo vrt i šparogu.

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #38 : 20 Prosinac, 2016, 19:30:48 »
U emisiji "Vrtlarica" emitiranoj 18.03.2012., Kornelija pokazuje kako započinje  sezona uzgoja povrća u kontinentalnim krajevima, na običnoj gredici na kojoj je potrebno pljevljenje korova i gredici koju nije potrebno pljeviti od korova jer je pripremljena na jesen, na način da je na tlo postavljen karton, kompost i slama:

od 1:40

http://www.dailymotion.com/video/x3iwc4o

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 316
  • -Primio: 137
« Odgovori #39 : 23 Kolovoz, 2019, 19:12:38 »
pretpostavljam da je sijeno bolje jer ima raznovrsnog bilja za razliku od monokulture slame.

andjelkoasa

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 198
  • -Primio: 104
« Odgovori #40 : 24 Kolovoz, 2019, 13:50:27 »
I moje je mišljenje da je sijeno bolje, koristim ga kad imam priliku nabaviti ga.
Kad ga nema uzmem kore drveta, posluže svrsi i isto se do sljedećeg proljeća razgrade na gredici.