Zapamti

"Bogataš zavidi zdravomu siromahu."

Autor Tema: Alternativno stepenište  (Posjeta: 25485 )

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1296
  • -Primio: 714
Odg: Alternativno stepenište
« Odgovori #30 : 22 Prosinac, 2014, 11:50:26 »
Moguće, ali stepenište je moglo biti i samostojeće, ako su "kutije" dobro pričvršćene jedna za drugu, ili ako je između njih provučeno neko ojačanje. Pa čak i da šipke nose stepenište, na njih bi trebalo pričvrstiti rukohvat. Iz mog iskustva, kada se čovjek spušta niz tako strmo stepenište, dobro dođe čvrsti rukohvat na koji može prenijeti dio svoje težine. Ja svoje koristim bez rukohvata već pola godine, još nitko nije pao, ali biti će puno praktičnije i sigurnije kad ga stavim.
Problem je rješenje

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 262
  • -Primio: 322
« Odgovori #31 : 22 Prosinac, 2014, 13:39:39 »
Moguće, ali stepenište je moglo biti i samostojeće, ako su "kutije" dobro pričvršćene jedna za drugu, ili ako je između njih provučeno neko ojačanje. Pa čak i da šipke nose stepenište, na njih bi trebalo pričvrstiti rukohvat. Iz mog iskustva, kada se čovjek spušta niz tako strmo stepenište, dobro dođe čvrsti rukohvat na koji može prenijeti dio svoje težine. Ja svoje koristim bez rukohvata već pola godine, još nitko nije pao, ali biti će puno praktičnije i sigurnije kad ga stavim.

Ako je samonoseće st. onda bi samo središnji dio bio nosiv ovo bočno "preklapanje" je čini mi se pretanko...
Rukohvat svakako... a možeš i otklizati po rukohvatu dole na rukama kao kod brodskog st. :-)
« Zadnja izmjena: 22 Prosinac, 2014, 14:10:16 m2 »

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #32 : 22 Prosinac, 2014, 14:31:07 »
Bočno preklapanje jest pretanko, ali središnje je moglo biti dovoljno da nosi čovjeka. Imaj na umu da je riječ o vrlo strmim stepenicama. Ako ima je nagib 75 stupnjeva, cos (75) = 0,26, a kod standardnih je npr. cos (35) = 0,82. Odnosno središnji dio je opterećen samo s trećinom težine u odnosu na klasično stepenište. Kod drvenih ljestava s tako velikim nagibom dovoljna je širina gredice od 7-8cm, kaona donjoj slici. A ako zamisliš središnji dio onog stepeništa kao nekakvu cik-cak dasku, mislim da je na najužem dijelu puno šira od tih 7-8cm. Uostalom, dubinom polica za knjige ta se širina može i povećati za koji cm.

Ne kažem da je ono prikazano stepenište zaista samostojeće, nego kažem da je moglo biti, da je netko htio.
Problem je rješenje

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 262
  • -Primio: 322
« Odgovori #33 : 24 Prosinac, 2014, 09:38:49 »
Kako god samonosivo ili ne stubište, dobro je da ima dvije funkcije komunikaciju i spremište što je za mali prostor veliki + .
Svakako manje posla za montažu ako je samonosivo... :-)

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #34 : 29 Srpanj, 2015, 23:19:59 »
Moje iskustvo od dobrih godinu dana s ovakvim stepenistem je vrlo pozitivno. Lako smo se svi naviknuli na stepeniste, mnogo ljudi je njime proslo bez problema, nitko se nije zbunio i pao.

Bio sam nedavno u jednoj kuci slicnoj nasoj, samo nesto veca. Stepeniste je nesto blazeg nagiba, ali opet strmo, samo je izvedeno s klasicnim gazistima. Za mene, nespretno. Ne znam bih li se spustio njime na naprijed ili nazad, kad sam krenuo naprijed falilo mi je prostora pod nogama, samo sam se petama oslanjao na gazista sto je dosta nesigurno.

Nedostatak alternativnog je sto se covjek tesko okrene nasred stepenista. Ali na tako malom prostoru i nije moguce napraviti stepeniste na kojem bi se netko okretao. Jedino lift.
Problem je rješenje