Zapamti

"Ako vjeruješ u sve što pročitaš, radije nemoj čitati."

Autor Tema: Izrada sjeckalice za granje  (Posjeta: 48303 )

Dzionik

• Global Moderator
  • V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 65
  • -Primio: 177
Odg: Izrada ručne sjeckalice (malčera) za granje
« Odgovori #30 : 25 Lipanj, 2016, 10:04:27 »
Verovatno sam već postavljao ove fotke, kako paliti vatru da se dobije bioćumur, brzo sagorevanje bez dima.

! No longer available

Zemljak možda ti je bolje da kačiš fotografije na Photobucket...

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1296
  • -Primio: 714
« Odgovori #31 : 22 Siječanj, 2018, 10:59:35 »

http://www.slideshare.net/segemi2002/building-a-mobile-chipper

Je li možda netko u međuvremenu napravio kakvu sječkalicu? Ja sam počeo praviti priključke za svoj traktor, i volio bih napraviti i sječkalicu. Kupnja nove ne dolazi u obzir, postojj mogućnost najma, ali naravno da bi idealno bilo da ju sam napravim i koristim kada god imam potrebu.
Problem je rješenje

Dzionik

• Global Moderator
  • V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 65
  • -Primio: 177
« Odgovori #32 : 22 Siječanj, 2018, 22:05:24 »
Ja sam se dugo zanosio time i digo ruke..... lakse je zapaliti. Cumur cini cuda u basti.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #33 : 23 Siječanj, 2018, 12:29:50 »
Možda i ja odustanem ali za sad se zanosim. Ako bih radio, onda bih radio nešto vrlo slično onom linku koji sam gore stavio. Pogledao sam mnogo video klipova, uglavnom loših sječkalica. Kod tih loših, ili je trebalo ruke gurati duboko u mašinu, skoro sam infarkt dobio kad vidim šta rade; ili su komadići grana letili van kroz otvor gdje ih se ubacuje, dobro da netko nije bez oka ostao. Mnogima fali zamašnjak pa jako varira brzina okretanja. Vidim da većina ručnih radova, a i mnoge tvorničke izvedbe, sjeku granje otprilike pod pravim kutem što je naravno najteže i stroj se dosta muči, a nema potrebe da je to tako. Gledao sam neke veoma dobre sječkalice koje sjeku pod značajnim kutem, otprilike onako kako bi i čovjek sjekirom sjekao drvo, ujedno sam nož uvlači grane.

One gore upute mi se čine ok, istina nisam vidio kako stvarno radi stroj koji je napravljen na taj način. Samo bih ja bez motora, da mi se kači direktno na kardan (PTO) od traktora. Ne znam jel tu treba kakva redukcija/ubrzivač, možda bi trebalo prvo testirati kako radi sa direktnim prijenosom. Ono što mi za sad nije jasno, je kako izbalansirati zamašnjak sa noževima, nakon što ga izrežem. Ako nije izbalansiran, računam da bi trebao strašno tresti dok radi, pa vjerojatno i razmrdati cijeli stroj nakon nekog vremena.
Problem je rješenje

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 620
  • -Primio: 345
  • Što činimo svojoj okolini, to činimo i samima sebi
« Odgovori #34 : 23 Siječanj, 2018, 13:58:59 »
I meni se sviđala ideja da sam izradim sjeckalicu za granje, dok nisam naišao na povoljnu kupnju nove sjeckalice.
Sjeckalica radi dobro, jedino što je dosta bučna, grane koje sjeckalica reže jako vibriraju dok ih se pridržava rukama.
Granje se dodaje sa gornje strane stroja, osigurane od izbacivanja sa dvije crvene zastavice unutar stroja pričvrščene odmah nakon ulaska grana u stroj.
Stroj ima sigurnosnu sklopku za slučaj zaglavljivanja ili pregrijavanja elektromotora snage 2400 W.
Elektromotor bez opterećenja ima skoro 4000 okretaja u minuti, a kad se optereti rezanjem grana, taj broj se smanji za otprilike 1000 okretaja u minuti.
Zadovoljan sam kako stroj sitno nasjecka grane i grančice, no potrebno je dosta vremena za sjeckanje, tako da sjeckam samo ono što baš želim koristiti za malčiranje, dok ostalo palim u onoj rocketici od 200 litrene bačve i koristim za proizvodnju bio ugljena za obogaćivanje tla ugljikom.

Možda Ti ove fotke daju neku ideju Nikola.
U slučaju da češ koristiti kardan od traktora, otpada ti potreba za elektromotorom i sigurnosnom sklopkom.
Ove sigurnosne zastavice koje spriječavaju izlijetanje komadića drveta, nalaze se na poklopcu stroja sa gornje unutrnje strane.
Jabuku koju neće crv, neću niti ja.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #35 : 23 Siječanj, 2018, 14:12:09 »
Hvala, ja sam za sad prekrižio te manje sjeckalice jer kao prvo nemam "pravu" struju pa ih nemam na što spojiti, a presporo je to za moje potrebe. Ja bih sjeckao šumu, dakle krčio ovaj šumarak na slici, sve što je malo deblje bih koristio za ogrijev, a sve tanje od recimo 5cm bih usitnio. A toga ima cijela gomila.
Problem je rješenje

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #36 : 23 Siječanj, 2018, 14:18:46 »
Ova sjeckalica reže grane do 4 cm.
Ove fotke sam stavio samo kako bi Ti dale ideju, kod izrade tvoje sjeckalice.

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #37 : 23 Siječanj, 2018, 14:20:28 »
Za guranje grana ima ovu crvenu "peraju":

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #38 : 23 Siječanj, 2018, 14:29:06 »
Pogledati ću malo i te manje, da vidim kako to radi. Ako kažeš da sječe grane do 4cm u redu vjerovat ću ti, ali ono što sam do sad vidio mi ipak izgleda dosta slabo, kao da je više primjereno za vrtni otpad, npr. stabljike jednogodišnjeg bilja.

Ovdje se vidi konstrukcija jedne traktorske, možda malo jača nego što bi meni trebalo:

A ovdje je neki smješni majstor u sandalama, koji dosta detaljno prikazuje kako je on napravio svoj stroj.

Do sad nisam našao primjer koji bih mogao baš doslovce kopirati, ali iz mnogo primjera izvlačim bar nešto korisno.
« Zadnja izmjena: 25 Srpanj, 2019, 22:55:09 Nikola »
Problem je rješenje

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #39 : 23 Siječanj, 2018, 14:50:13 »
Bolje sjecka veće i čišće grane, jer one male grane i grančice ne može zahvatiti, pa ih puno ostane napola sasječeno.
Nož mora biti okomit na rez, jer bi inače gurao grane u stranu.
Nož je izrađen iz jednog komada, brušen na nasuprotnim dijagonalnim stranama.
Ploča - nosač noža, mora biti izbalansirana zjedno sa nožem.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #40 : 23 Siječanj, 2018, 15:22:50 »
Da li imaš ideju kako bi se moglo balansirati ploču? Recimo zavarim ju na osovinu, na nju montiram noževe i sve je gotovo. Osovinu stavim na neki nosač (sa ležajima), rukom zavrtim i vidim da trese. Kao prvo, kako ću vidjeti da trese? Da je objesim na neke opruge? Možda da lagano vrtim ploču pa vidim da li će se sama okrenuti tako da je najteža strana prema dolje. Onda na gornju stranu dodam neki uteg (magnet?) pa ponovno zakrenem ploču, itd?
Problem je rješenje

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #41 : 23 Siječanj, 2018, 15:35:34 »
Da, to Ti je najbolja ideja.
Kao kod bicikla, kad kotač stane sa rotacijom uvijek na istom mjestu.
Važno je da se ploča može lagano okretati.
Kad balansiram nož nakon oštrenja na rotacionoj kosilici, kroz centar rotacije stavim tanku osovinu (a u ostatak do širine rupe u nožu stavim plastični nosač), tako da je osovina u samom centru noža. Osovinu oslonim na neka dva stabilna međusobno horizontalna nosača i pustim da se nož sam zaustavi.
Dobrusim taj dio noža koji zauzima donji položaj.
Kada se nož okreće bez tendencije da se zaustavi uvijek u istom položaju, to je znak da je izbalansiran.
Važna je pri tome što tanja osovina i horizontalni držači.
« Zadnja izmjena: 23 Siječanj, 2018, 15:50:11 fazy »

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #42 : 23 Siječanj, 2018, 15:47:39 »
Trenutno radim na ovakvoj "lopati", biti će od koristi ako mi krene sa sjeckanjem granja

« Zadnja izmjena: 25 Srpanj, 2019, 22:56:18 Nikola »
Problem je rješenje

Harp

• Global Moderator
  • Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 0
  • -Primio: 282
« Odgovori #43 : 25 Siječanj, 2018, 18:57:43 »
Nisam gledao yt, i slicno, tako da to uzmes u obzir... evo par ideja koje mislim da su bitne ukoliko se upustas u izradu od nule.
Osovina od traktora je odlicna ideja, a posto ga izgleda imas, steta je propustiti tu (snaznu) mogucnost. No, nemam predstavu kojom se brzinom vrti i koju snagu mozes iz nje izvuci. Ukoliko je prebrza, mozes na nju montirati mjenjac od nekog vozila i ubaciti u prvu ili rikverc, sto ti onda omogucava da napravis i onaj drugi koncept 'sporohodne' trgalice koja je vjerujem manje opasna, ali daje komadice vece velicine i oblika. Nisi specificirao niti kakav rezultat trazis, finije strugotine za kompost, ili istrgane komadice, samo da se ubrza truljenje, da ne smeta, laksi transport i sl... Ako odaberes da ides na brze nozeve s zamasnjakom, onda svakako razmisli da ti nozevi budu drugacija oblika, ne dva ista. Kako si primjetio, sam dizajn igra veliku ulogu u efikasnosti, a ako stroj nije efikasan, onda je igracka.
Lud je samo onaj cija se ludost ne poklapa sa ludoscu vecine.   - S. Beckett

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #44 : 25 Siječanj, 2018, 19:20:59 »
Kako se (čime) učvrščuju noževi za rotacionu ploću, na predloženoj skici Harp?