Zapamti

"Budala kojoj se žuri, pije čaj vilicom."

Autor Tema: Crna vojnička muha (hermetia illucens)  (Posjeta: 8752 )

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 262
  • -Primio: 322
Crna vojnička muha (hermetia illucens)
« : 03 Veljača, 2015, 10:25:54 »

imamGliste (Jasmin)

• Punopravni član
  • *
  • Zahvale:
  • -Dao: 7
  • -Primio: 46
    • imamGliste.com (kompostiranje s kalifornijskim glistama)
Odg: Crna vojnička muha (hermetia illucens)
« Odgovori #1 : 04 Veljača, 2015, 00:49:56 »
fazy, ma nema na čemu, kada su u pitanju gliste i kompostiranje s njima, samo curi iz mene, kada počnem tipkati :D  I sam sam se uvjerio da gliste mogu jako dobro napredovati bez ikakve posebne pažnje. Sve dok ima dovoljno vlage, zraka, ugljika i dušika, te temperature iznad 0C i ispod 30C, gliste će biti presretne. Glistinac i više glista se mora dogoditi.

Najbolji savjet koji mogu dati je ako ugodiš mikroorganizmima, ugodio si glistama.  Kompostiranje s glistama, nema velike razlike od običnog kompostiranja, principi su isti, C:N omjeri su isti, samo izbjegavamo temperature iznad 30C, a to kontoliramo debljinom sloja kada im stavljamo novu hranu. Također ne miješamo jer gliste to rade svojim gmizanjem.

m2, upoznat sam s Black soldier fly larvama. Zna se pojaviti koja i među glistama.
Zna li možda netko domači naziv za tog kukca ? Pretpostavljam da nije Crna vojna muha :)

Što se tiče larvi crne vojne muhe, definitivno su zastrašujuće efikasni u konzumaciji organske materije., pogotovo mesa i drugih dušikom bogatijih stvari gdje gliste kiksaju :) Kako veliki postotak toga što pojedu iskoriste za izgradnju vlastite mase ne ostavljaju baš pun govanaca. Da mi treba hrana za kokoši vjerojatno bi se bavio BSF larvama jer su fantastičan izvor proteina.  Gliste su večinom voda, a i hrane se mikroorganizmima  koji obavljaju razgradnju organske materije, tako da skoro sve nutrijente koje naguraju u usta, izbace na drugom kraju van, u koncentiranom obliku kojeg biljke mogu odmah iskoristiti. Također još je obloženo nekakvom valjda kalcijevom ovojnicom, tako da dugo djeluje kao sporo otpuštajuće gnojivo.
A to je što tražim za moje eksperimente s vrtom bez motike.

Takđer, ovdje je impresivna snimka BSFL u akciji, možda ste ju i vidjeli već.
http://youtu.be/C-zAbzRx29I
Naš organski otpad je vrijedan resurs!
Iskoristmo ga ! Nahranimo gliste :)

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 620
  • -Primio: 345
  • Što činimo svojoj okolini, to činimo i samima sebi
« Odgovori #2 : 04 Veljača, 2015, 14:15:10 »
... m2, upoznat sam s Black soldier fly larvama. Zna li možda netko domači naziv za tog kukca ? Pretpostavljam da nije Crna vojna muha :)...
Black = crno
soldier = vojnik
Zašto: "Predpostavljam da nije Crna vojna muha"?
Ako se pojave među glistama, što slijedi?
Jabuku koju neće crv, neću niti ja.

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #3 : 04 Veljača, 2015, 17:58:49 »
... m2, upoznat sam s Black soldier fly larvama. Zna li možda netko domači naziv za tog kukca ? Pretpostavljam da nije Crna vojna muha :)...
Black = crno
soldier = vojnik
Zašto: "Predpostavljam da nije Crna vojna muha"?
Ako se pojave među glistama, što slijedi?

http://www.agrowingculture.org/2011/09/black-soldier-fly-red-worm-bioconversion/
BSF technology is not in itself a total solution in the disposal of putrescent waste, due to the fact that larvae leave behind a small fraction of waste or residue. But BSF residue to the red worm is not a waste: it constitutes an ideal substrate. In fact red worms grow 2 to 3 times faster on BSF residue than on partially decomposed food waste. Professor Tran Tan Viet of the University of Forestry and Agriculture in HCMC has carefully studied the mutually beneficial relationship between BSF larvae and red worms in disposing of putrescent waste.

BSF larvae digest fresh putrescent waste, something that red worms cannot do, and red worms digest the more recalcitrant cellulosic materials, something that larvae cannot do. Together they form a perfect partnership, recovering all possible nutrients. Red worm residue (or castings) constitutes one of the best growing mediums for plants.

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #4 : 04 Veljača, 2015, 18:33:16 »
http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/7924373.stm
....The porous biochar attracts worms....

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #5 : 04 Veljača, 2015, 20:15:25 »
Hvala m2 na odgovoru (na engleskom jeziku). Moj engleski je sličan onom kao kad istog prevodiš na google prevoditelju.
No shvatio sam.
Molim Te, da li ovaj "biokar" ide uz te BSF crve ili bi bilo bolje otvoriti novu temu samo o BSF crvima, pa da ova tema bude samo za kalifornijke gliste?
Nadam se da ćeš me razumjeti.

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #6 : 04 Veljača, 2015, 20:33:48 »
Hvala m2 na odgovoru (na engleskom jeziku). Moj engleski je sličan onom kao kad istog prevodiš na google prevoditelju.
No shvatio sam.
Molim Te, da li ovaj "biokar" ide uz te BSF crve ili bi bilo bolje otvoriti novu temu samo o BSF crvima, pa da ova tema bude samo za kalifornijke gliste?

biochar=biougljen
CHARCOAL=drveni ugljen
v.sl. razlika
Stavljam samljeveni biougljen u kompost i često se pojave BSF ličinke ljeti u kompostu i nemam dojam da im biougljen smeta.

« Zadnja izmjena: 04 Veljača, 2015, 20:49:31 m2 »

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1297
  • -Primio: 714
« Odgovori #7 : 04 Veljača, 2015, 21:46:06 »
Ja ne znam koliko smo se s ovim muhama i ugljenom odmakli od kalifornijskih glista, hocemo li razdvojiti te dvije stvari? I bilo bi mi drago da izbjegavamo engleski jezik, pocinje nam forum izgledati dosta sareno.
Problem je rješenje

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #8 : 04 Veljača, 2015, 22:37:41 »
A da li te ličinke ugrožavaju gliste, ako se pojave među njima kako navodi Jasmin da ih ima ponekad među glistama.
Inače sam primjetio te insekte, u zemlji, i nisu mi djelovali agresivno, čak malo "neupadno" i "povučeno" i bili su mi nepoznati. Sad kada ste me upoznali sa njima, ozbiljnije ću ih promotriti.
Mišljenja sam da isti zaslužuju svoju posebnu temu, kao i ova tema o glistama, pa bi bilo zgodno da Nikola to premjesti.

imamGliste (Jasmin)

• Punopravni član
  • *
  • Zahvale:
« Odgovori #9 : 05 Veljača, 2015, 02:26:33 »
U nedostatku boljeg naziva izgleda da će kod nas onda biti crna vojnička muha. :D Već sam u par navrata tražio prijevod i nisam imao sreće. Jedino sam na slovenskoj stranici našao izraz (  črna bojevniška muha i vojaška muha ).
Također vidjeh da u novom ZMAG-ov permakulturnom udžbeniku ih spominju i nazivaju ih "black soldier" muhe. Izgleda da se ni oni nisu mogli dokopati udomačenog naziva, ako uopće postoji.

Fazy, ako vidiš nekoliko takvih ličinki među glistama, nema nikakvog problema. One su samo jedan od mnogo drugih organizma čija je funkcija razgradnja organske materije.  Kada kompostiramo s glistama, to samo znači da su one dominanti organizam u tome procesu, ali naravno ima i drugih i večina ih je tamo kako bi razgradila organsku materiju.Tako da ti mogu biti od koristi u kompostnoj hrpi. Ne ugrožavaju gliste direktno ali su dobar indikator da uvjeti za gliste nisu baš najidealniji. Ako primjetiš da im s se povećava broj tada bi već mogao reagirati. To ti je znak za nekoliko stvari. Vjerojatno imaš previše dušikom bogatog materijala ili ponestaje ti kisika ili je previše vlažno pa se stvari malo kisele i stvaraju anaerobni uvjeti. U takvim uvjetim BSF ličinke uživaju,a glistama smetaju. To znači da na istom prostoru ne možemo imati idealne uvjete za oboje. Evo kako sam si ih ja razdvojio u svom mozgu :D

kompostne gliste = kompost, odstajali stajnjak, biljni materijal, šečeri, ugljikohidrati, ,aerobne bakterije, neutralni pH
larve crne vojničke muhe = bokashi, fermenirane stvari, meso, masnoće, proteini, anaerobne bakterije, kiselije,

Mislim da gdje god vidite te larve, to znači da je muha u blizini ostavila jajašca iz kojih su se izlegli. A to je napravila jer je namirisala, da će u blizini biti hrane za njih kada se izlegu. Mislim da u hrpi sijena ili lišća to neće napraviti, ali ako ubacite biootpad u kantu i kada to počne fermentirati, budite sigurni da će je namirisati i ostaviti jajašca.

S ovim linkom i textom što je m2 objavio mislim da je htio doprinjeti informacijom kako se možemo efikasno riješiti baš svog organskog otpada ako imamo kompostne gliste i ličinke crne vojničke muhe.  Također podebljao je informaciju kako gliste mogu narast 2-3 puta brže ako se hrane govancima od tih ličinki.
To nisam znao,a i ima smisla jer pretpostavljam da tim larvama govanca jesu dosta koncentrirana s obziom da ih ne proizvode puno. Znao sam jedino da ako ih želim udebljat da bi ih morao hraniti s npr. žitaricama.

Rekao bi da biochar nema razloga smetati BSF ličinkama, ali ako bi se posvetio samo njihovom uzgoju, ne bi imao razloga im davati ga, jer kao što vidimo u videu s ribama one polude na koncentirani dušik iz mesa, a biochar je ugljični materijal. Mislim da kada ta muha leti okolo, nema puno izbora gdje ostaviti jajašca, zato ličinke vidimo svuda. Dovoljno je da mrvica biootpada iz komposta na čas počne fermentirati i to je dovoljno dobar razlog da tamo ostavi jajašca.

Nisam radio s biocharom makar bi volio probati ali koliko sam skužio u kompost ga stavljamo kako bi ga napunili nutrijentima, a usput on služi kao ugljikom bogati materijal, pruža prozračnost, pruža dom za mikroorganizme, a to želimo u kompostu.

« Zadnja izmjena: 05 Veljača, 2015, 02:28:28 imamGliste (Jasmin) »

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #10 : 05 Veljača, 2015, 09:15:17 »
No shvatio sam.

Bitno da si shvatio....
Kopiram iz članka (na ENG.) neke od interesantnih dijelova - ako je nekome sadržaj interesantan - pročita cijeli članak iz linka (članak je na ENG.)
stoga mi nema previše smisla prevoditi jer ako nekog interesira cijeli članak - opet završi na ENG. jeziku...

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #11 : 05 Veljača, 2015, 09:24:35 »
Možda bi crnu vojničku muhu trebali zvati po eng. kratici BSF / CVM?

Ako se kompostira organske ostatke iz nekog restorana kombinacija BSF/kompostne gliste se čini idealna s obzirom da je sve zamješano,
kad BSF završe svoj dio preuzimaju kompostne gliste, još ako se doda biougljen u proces dobije se nešto kao ovo... http://en.wikipedia.org/wiki/Terra_preta

imamGliste (Jasmin)

• Punopravni član
  • *
  • Zahvale:
« Odgovori #12 : 08 Veljača, 2015, 00:33:14 »

Ako se kompostira organske ostatke iz nekog restorana kombinacija BSF/kompostne gliste se čini idealna s obzirom da je sve zamješano,
kad BSF završe svoj dio preuzimaju kompostne gliste, još ako se doda biougljen u proces dobije se nešto kao ovo... http://en.wikipedia.org/wiki/Terra_preta

Ja sam definitivno ZA.  Ukazala se potreba za time, pa zašto ne kada ima smisla.

Ahhh Terra preta, tko ju ne bi htio :)  Gledah neke dokumentarce o tome i moram priznati da me je zadivilo.
Zasad povremeno uzimam talog od kave i otpadke od cijeđenih sokova iz jednog birca blizu mjesta gdje radim. Takve stvari će gliste srediti bez problema. Organski otpad iz restorana nisam još vidio ali teoretski LCVM ( ličinke crne vojne muhe ) :) bi bile bolje rješenje. Samo neznam kak to ide s njima cijele godine jer su ipak malo kompliciranije stvorenje od gliste. To kažem jer se s vremenom one pretvore u muhe, pa neznam točno kako se održava ciklus da konstantno možeš kompostirati. Također mislim da bi za operaciju kroz cijele godine trebale biti u nekom zatvorenom grijanom prostoru, jer po zimi još nikad nisam vidio ličinke ni kod glista ni u običnoj kompostnoj hrpi.
« Zadnja izmjena: 08 Veljača, 2015, 00:35:44 imamGliste (Jasmin) »

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #13 : 09 Veljača, 2015, 08:31:01 »

Ja sam definitivno ZA.  Ukazala se potreba za time, pa zašto ne kada ima smisla.

Ahhh Terra preta, tko ju ne bi htio :)  Gledah neke dokumentarce o tome i moram priznati da me je zadivilo.
Zasad povremeno uzimam talog od kave i otpadke od cijeđenih sokova iz jednog birca blizu mjesta gdje radim. Takve stvari će gliste srediti bez problema. Organski otpad iz restorana nisam još vidio ali teoretski LCVM ( ličinke crne vojne muhe ) :) bi bile bolje rješenje. Samo neznam kak to ide s njima cijele godine jer su ipak malo kompliciranije stvorenje od gliste. To kažem jer se s vremenom one pretvore u muhe, pa neznam točno kako se održava ciklus da konstantno možeš kompostirati. Također mislim da bi za operaciju kroz cijele godine trebale biti u nekom zatvorenom grijanom prostoru, jer po zimi još nikad nisam vidio ličinke ni kod glista ni u običnoj kompostnoj hrpi.

Kod mene se pojave same kad je dovoljno toplo, pretpostavljam da jajašca prezime u kantama za kompostiranje...
Kako se kante pune, mješam dio starog sa novim sadržajem pa ih i tako nenamjerno prebacujem u druge kante...

A da ih jednostavno zovemo po lat. nazivu hermetia illucens ?

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #14 : 27 Studeni, 2019, 14:54:08 »
https://www.insektarij.com/hermetia-illucens/

Kemijski sastav (u suhoj tvari) *
Bjelančevine ukupne   49,0%
Metionin                    0,5%
Lizin                            1,9%
Masti ukupno          30,0%
Laurinska                  32,0%
Palmitinska          15,0%
Oleinska                  16,0%
Linolna                  20,0%
Pepeo ukupni (ukupni minerali)   6,5%