Zapamti

"Borac koji pobjegne može se opet boriti."

Autor Tema: Moj fotonaponski sustav  (Posjeta: 36010 )

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 620
  • -Primio: 345
  • Što činimo svojoj okolini, to činimo i samima sebi
Odg: Moj fotonaponski sustav
« Odgovori #15 : 12 Veljača, 2015, 23:31:54 »
...Zatim, treba odabrati hoce li sustav biti na 12 ili 24 V. To uglavnom ovisi o potrebnoj snazi, moja je jos uvijek dovoljno mala da mogu i jedno i drugo. Odabrao sam 12V jer je oprema na 12V nesto jeftinija, lakse je naci bilo kakav potrosac na 12 V kakav imaju auti, nego 24 V koliko koriste kamioni i veci brodovi. Znaci, punjac mobitela za auto mogu prikljuciti na svoj sustav od 12V, a ne bih mogao da je sustav 24V. Takodjer, ako mi "crkne" auto akumulator i ne mogu pokrenutk auto koji je pred kucom, lakse cu auto osposobiti ako u kuci imam punjac akumulatora na 12V nego 24V.
Nikola, punjač mobitela iz auta, možeš priključiti na jedan od dva akumulatora 12 V koji su u sistemu 24 V spojeni u seriju. Inače, Ti punjač mobitela iz auta neće uopće trebati, budući ćeš imati inverter na 220 V izmjenične struje, gdje ćeš priključivati i ostala trošila normalnog napona 220 V, kao i u svakom domaćinstvu.
Jedina dilema je, da li LED rasvjeta (koja jedino dolazi u obzir), treba biti 12 ili 220 voltna. :(
Zašto to kažem? Direktnim priključivanjem 12 V LED rasvjete na akumulator 12 V, izbjegavamo gubitke u pretvorbi energije sa 12 na 220 V. Neznam koliko struje iz akumulatora troši sinusni inverter od 1500 W u stanju mirovanja, kakvog si odabrao, ali sigurno više od 0,5 W koliko troši ovaj od 600 W kojeg ja koristim. Isključujem dakle inverter noću ili dok ne koristim bar jedno trošilo. Ali Led rasvjeta koja je direktno spojena na 12 V akumulator, radi nesmetano bez da je inverter uključen. Pri tome mislim na noćnu rasvjetu, ili nazovimo je nužnu rasvjetu, ili rasvjetu oko kuće, pri kojoj se možemo orjentirati u prostoru, gdje vlada potpuni mrak - nema ulične rasvjete jer smo u prirodi.
Sva ostala LED rasjeta u kući je 220 V sa klasičnim navojnim luster grlimna E- 27, koja se uključuju i isključuju pritiskom na prekidač na zidu. To je jednostavnije, jer ne moram imati "paralelnu " istalaciju i 220 i 12 V. Sve je na 220 i sve što donesem iz "grada" radi, nemoram ništa kupovati za rad na 12 ili 24 V.
Isto tako, ako ti se "isprazni" akumulator u autu, puniti ćeš ga sa standardnim punjačem kojeg inače doma priključuješ na 220 V.
Da Ti se akumulator u autu ispraznio, primjetit ćeš zasigurno tek kad sjedneš u auto da ideš doma. Ha, pa nećeš onda čekat 5 sati da se napuni!? Spojiš lijepo kablove za akumulator (koje naravno imaš u autu, zlu ne trebalo), na jedan od ona dva serijski spojena akumulatora. Koliko sam shvatio to su dva akumulatora 200 Ah! Pazi 200 Ah..., a u autu imaš 55 Ah ili 75 Ah ako je auto sa diesel motorom. Dakle 4 puta jači akumulator ti sad starta motor auta. Pokreneš motor auta, a da ni ključ nisi pravo okrenuo. Nakon toga skineš kablove sa akumulatora i ideš doma, sa mišlju hoće li se akumulator u autu napuniti i regenerirati na riječkoj nizbrdici, ili je kaputt pa moraš kupiti novi ... ::)
« Zadnja izmjena: 12 Veljača, 2015, 23:55:57 fazy »
Jabuku koju neće crv, neću niti ja.

javorka

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 127
  • -Primio: 86
« Odgovori #16 : 13 Veljača, 2015, 00:14:25 »
Hvala vam dečki na vašem trudu. Stvarno trebam to napraviti. Objekat ima dozvolu za građenje, a uporabnu namjeravam zatražiti uskoro. U objektu nema nikakve instalacije osim što je ostavljena mogućnost za dovod vode i struje, a ima i dimnjak. Objekat je drveni i namjenjena mu - spremište voća i povrća.

Ja sam nekako si zamislila (čitajući o panelnim sistemima) da bi mene ta inesticija mogla doći do 20 tisuća  i nadam se da nisam loše procijenila nego dapaće - da sam ostavila dosta prostor - možda i za nekoliko panela.

Možda bi mi vjetrenjača bila riješenje - ne znam. Vrh brda mi se nalazi na samom ranču i ima uvijek vjetra (tijekom cijele godine).

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #17 : 13 Veljača, 2015, 00:50:51 »
... Objekat je drveni i namjenjena mu - spremište voća i povrća.

Ja sam nekako si zamislila (čitajući o panelnim sistemima) da bi mene ta inesticija mogla doći do 20 tisuća  i nadam se da nisam loše procijenila nego dapaće - da sam ostavila dosta prostor - možda i za nekoliko panela.

Možda bi mi vjetrenjača bila riješenje - ne znam. Vrh brda mi se nalazi na samom ranču i ima uvijek vjetra (tijekom cijele godine).
Sa 20 tisuća se može riješiti strujni priključak, i on-grid solarni sustav snage kakav spominje Nikola. 20 tisuća je definitivno previše za off-grid samostalni sistem, malog drvenog objekta, evo Nikola je izračunao 700 eura.
Jedino, za drveni objekat, malo se drugačije izvodi električna instalacija, (drvo gori, a zid od cigle ne gori), pa je tako instalacija u drvenom objektu malo skuplja (stapa cijev - metalna savitljiva cijev umjesto PVC bužira koji se stavlja pod žbuku i PGP el. kablovi umjesto P vodiča.

javorka

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 127
  • -Primio: 86
« Odgovori #18 : 13 Veljača, 2015, 01:10:31 »
Kada planiram nešto - uvijek planiram najnepovoljniju varijantu, a zatim idem prema optimalizaciji i onda odlučim što će konačno biti (profesionalna deformacija). Na takav način postižem to da ono što zamislim da ostvarim na kraju i ostvarim jer mi uvijek treba menje nego sam zamišljala na početku kada sam odlučila da riješim nešto....

Čak razmišljam da sistemu uzmem novac za tu moju investiciju (prijavim se na neki natječaj ....) ali sin me odgovara da to ne radim nego da to napravim u tišini i nastavim tiho korištenje svog ranča....

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #19 : 13 Veljača, 2015, 01:40:48 »
Čak razmišljam da sistemu uzmem novac za tu moju investiciju (prijavim se na neki natječaj ....) ali sin me odgovara da to ne radim nego da to napravim u tišini i nastavim tiho korištenje svog ranča....
Mišljenja sam da treba iskoristiti mogućnosti, ako se nude, ali mislim da je teško zadovoljiti kriterije, (prva je uporabna dozvola itd...), tako da sam mišljenja da to i nije namjenjeno nama "običnim" permakulturnjacima, već "podobnima".
Najžalosnije je, da država ne stimulira uvođenje solarnih sistema, pa čak niti odricanjem od naplate PDV-a za takve sisteme. Ali zato pojedini "podobni" mogu ostvariti pogodnosti, a za druge "manje podobne", kvote za tekuću godinu su zatvore.
Sin dakle zna cijeniti: "moja kućica - moja slobodica"! Da da to je lijepo, i to permakulturnjaci znaju cijeniti, ali sav porez moraju platiti, iako postavljanjem i korištenjem takvih sustava, pomažu državi da smanji potpisani protokol o proizvodnji CO2!

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1296
  • -Primio: 714
« Odgovori #20 : 13 Veljača, 2015, 08:16:54 »
Fazy, ja ću nastojati čim više potrošača imati na 12V ne samo zbog manjih gubitaka prilikom konverzije energije, nego i radi sigurnosti, jer inverter se može i pokvariti. Bio bih najsretniji da sam našao i frižider na 12V ili plinski, ali kako sam rekao, već imam jedan na 230V a ovi drugi su jako skupi. Zato sam rasvjetu kupio na 12V (LED). Umjesto radija, mogu staviti auto-radio. Pumpa za solarno, probat ću naći 12V. A što baš mora na AC, neka ide na AC.

Ima ovaj zanimljiv video, zanimljiv iz razloga što tip u ruci drži kontroler koji sam i ja nabavio, a objašnjava i princip MPPT kontrolera:

Chinese MPPT Solar Charger MPPSolar PCM-3012 Review
Problem je rješenje

andjelkoasa

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 198
  • -Primio: 104
« Odgovori #21 : 13 Veljača, 2015, 08:30:53 »
Ova dilema 12 - 220 je stara koliko i struja.
Nije Tesla bez veze forsirao 220 (110 u SAD) i izmjeničnu struju.
Manji su gubitci u pretvaranju u 220 nego što su gubitci struje u instalacijama kod istosmjerne struje.
Da ne spominjemo veću opasnost samih instalacija.

Citat
elektromehaničko brojilo (ono na koje smo naučili) vrti u minus (ide u rikverc).
Mislim da HEP više ne ugrađuje ta brojila već samo digitalna. Kod njih se nažalost i 'solarna' struja računa kao potrošena.
« Zadnja izmjena: 13 Veljača, 2015, 08:33:40 andjelkoasa »

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #22 : 13 Veljača, 2015, 09:37:14 »
Fazy, ja ću nastojati čim više potrošača imati na 12V ne samo zbog manjih gubitaka prilikom konverzije energije, nego i radi sigurnosti, jer inverter se može i pokvariti. Bio bih najsretniji da sam našao i frižider na 12V ili plinski, ali kako sam rekao, već imam jedan na 230V a ovi drugi su jako skupi. Zato sam rasvjetu kupio na 12V (LED). Umjesto radija, mogu staviti auto-radio. Pumpa za solarno, probat ću naći 12V. A što baš mora na AC, neka ide na AC.

Ima ovaj zanimljiv video, zanimljiv iz razloga što tip u ruci drži kontroler koji sam i ja nabavio, a objašnjava i princip MPPT kontrolera:

Chinese MPPT Solar Charger MPPSolar PCM-3012 Review
U toj situaciji Nikola, to znači da ćeš u svom objektu imati ugrađene dvije elektro instalacije: jednu za 12 voltna trošila i drugu za 220 voltna trošila.
Ova 12 voltna instalacija, treba imati vodiče 18 puta debljeg poprečnog presjeka, nego 220 voltna instalacija, jer kroz 12 voltnu instalaciju protiče 18 puta jača struja nego kod 220 voltne instalacije, uspoređivano za trošila iste snage.
(Bakrenim:
vodičem poprečnog presjeka 1 mm2 možemo na 12 V napojiti trošilo max. snage 70 W, a na 220 V max. snage 1300W;
vodičem poprečnog presjeka 1,5 mm2 možemo na 12 V napojiti trošilo max. snage 120 W, a na 220 V max. snage 2200 W,
vodičem poprečnog presjeka 2,5 mm2 možemo na 12 V napojiti trošilo max. snage 180 W, a na 220 V max. snage 3300 W).

Ima još jedna prednost korištenja invertera, u odnosu na direktno priključivanje el. trošila na akumulator a to je: kontrola napona akumulatora.
Svaki, inverter, a naročito tako dobar kakav si Ti Nikola nabavio, ima u sebi ugrađen elektronski sklop nadzora napona akumulatora, tako da, kada napon akumulatora padne na podešenu vrijednost (akumulator samo što se nije ispraznio, dobro bi bilo da je to 11 umjesto 10 V), inverter se oglasi zvučnim signalom, te pri daljnjem padu napona akumulatora isključuje rad invertera, na koji način štiti akumulator od oštećenja.

12 voltna električna trošila, nemaju u sebi ugrađen elektroniku nadzora napona akumulatora te prestanka rada, tako da treba predvidjeti ugradnju dodatnog sklopa, koji će nadzirati napon akumulatora, i kad taj napon padne na kritičnu vrijednost, oglasiti se zvučnim alarmom, a korisnik tada treba šurno reagirati (ukoliko je u blizini) te isključiti trošilo iz rada.

bambi

• V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 78
  • -Primio: 70
« Odgovori #23 : 13 Veljača, 2015, 09:56:07 »
U kući, u kojoj preko zime ne boravim, pa još ima status vikendice, imam i struju i vodu. Ali debelo razmišljam o solarnoj struji. Kako se najviše energije troši na zagrijavanje tople vode, prvenstvo će imati taj solarni sistem. Privremeno, rasvjetu imam sa led lampom u zahodu, s tim da imam punjive baterije. Kako tehnologija alternativne el.energije gotovo svakodnevno napreduje nekim novim pronalascima, pričekati ću baš zbog toga. Jedino se bojim da se netko na vlasti ne sjeti, pa da počne naplaćivati solarne panele kao nekada dimarinu . To jest broj dimnjaka na kući. Neš ti neovisnog građanina.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #24 : 13 Veljača, 2015, 10:05:29 »
Fazy, nije potrebno da mi je instalacija za 12V toliko deblja od instalacije za 220V kada su na 12V uglavnom manji potrošači. Rasvjeta mi neće prelaziti 15-20W, frižider kad bi bio 12V imao bi možda 50W. Jači alati od parsto wata svi idu na 220V. Osim toga kućica je 20m2 pa su i kabeli kratki, manji pad napona, a nije neki značajan trošak staviti i 4 ili 6 mm2, kad bi bilo potrebe.
Problem je rješenje

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #25 : 13 Veljača, 2015, 10:08:11 »
U kući, u kojoj preko zime ne boravim, pa još ima status vikendice, imam i struju i vodu. Ali debelo razmišljam o solarnoj struji.
Ako već imaš strujni priključak bambi, onda Ti je neisplativo ulagati u solarne panele i akumulatore, osim ako nemaš viška novaca.
Kako se najviše energije troši na zagrijavanje tople vode, prvenstvo će imati taj solarni sistem...
Bambi, na ovoj temi pričamo o fotonaponskom sustavu koji proizvodi el energiju, dok solarni sustav služi zagrijavanju vode, a to su dva odvojena sustava.
Solarni sustav je uvijek dobrodošao, makar i stara bačva ili stari ali ispravni bojler obojen u crno.

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #26 : 13 Veljača, 2015, 10:16:08 »
... Osim toga kućica je 20m2 pa su i kabeli kratki, manji pad napona, a nije neki značajan trošak staviti i 4 ili 6 mm2, kad bi bilo potrebe.
Permalen je to objekt 20 m2. Sami akumulatori će ti uzeti puno prostora, a i zbog isparavanja iz akumulatora, bilo bi dobro da ih smjestiš izdvojeno van objekta u neki prikladni prostor.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #27 : 13 Veljača, 2015, 10:21:35 »
AGM hermetički zatvoreni akumulatori, ne isparavaju, pa sam se odlučio za taj tip. Dok sam još razmišljao o klasičnim kiselinskim, predvidio sam im jedan ormarić koji bi prema kući bio potpuno zatvoren, a prema vani imao ventilacijske cijevi. Mislim da mi s AGM baterijama ta ventilacija neće trebati.
Problem je rješenje

bambi

• V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 78
  • -Primio: 70
« Odgovori #28 : 13 Veljača, 2015, 10:43:44 »
Eh fazy, možda smo se krivo skužili. :) Mislio sam na zagrijavanje vode na odgovarajući sistem...i kada sam neki dan htio nešto pronaći o tome na ovom forumu, nisam našao. No, na netu ima dovoljno informacija, tako da nisam zakinut :). Bilo bi mi drago da se ovdje netko javi sa svojim iskustvima. A bačve kante i plastične boce već koristim :biggrin: ...se razme

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #29 : 13 Veljača, 2015, 14:58:41 »
Eh fazy, možda smo se krivo skužili. :) Mislio sam na zagrijavanje vode na odgovarajući sistem...i kada sam neki dan htio nešto pronaći o tome na ovom forumu, nisam našao. No, na netu ima dovoljno informacija, tako da nisam zakinut :). Bilo bi mi drago da se ovdje netko javi sa svojim iskustvima. A bačve kante i plastične boce već koristim :biggrin: ...se razme
Hajde bambi, molim Te, otvori novu temu o solarnim kolektorima, pa ćemo dopuniti ovaj forum i tom jako zanimljivom temom. Predlažem Ti također da temu započneš svojom dosadašnjim iskustvom, pa ćeš možda na taj način potaknuti i druge članove ovog foruma da iznesu svoja vrijedna iskustva.
« Zadnja izmjena: 13 Veljača, 2015, 16:19:09 fazy »