Zapamti

"Bolje koliba od slame u kojoj se smiju negoli palača od mramora u kojoj plaču."

Autor Tema: RMH podno grijanje na vodu!  (Posjeta: 4029 )

divergent

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 21
  • -Primio: 43
  • Sulude ideje iz divergentske škrinje ludila
RMH podno grijanje na vodu!
« : 06 Listopad, 2016, 21:01:47 »
Ne znam koji mi je vrag, ali škrinja ludila mi se skroz otvorila zadnjih sat vremena, pa brzo moram sve izbaciti iz sebe. Prvo ona ideja za vrtni chicken tractor, onda ideja za potpuno alternativni povrtnjak (u drugom prozoru pišem blog post, pa kad završim, linkat ću ga) i sad mi odjednom sine ideja za RMH podno grijanje na vodu!

Evo neke premise:

- razvoditi cijevi za vodu (ekstremno manjeg promjera od cijevi za zrak) je neusporedivo kvalitetnije rješenje za grijanje više prostorija (pa i samo jedne) od RMH
- za razvod vode po prostorijama je potrebna pumpa, dok RMH ima svoju vlastitu fiziku i potuno je neovisna o drugom izvoru energije (doduše, koliko efikasna, to već znate moj stav, pa da ne ulazimo opet u to)
- voda se može sama razvoditi, pod uvjetom da je izvor topline, tj. zagrijavanje ispod razine razvoda vode

E pazite sad... A što ako bi u neku sobi zagrijavali kotao vode (može i raketnom tehnologijom, svejedno), a onda iskoristili iste zakone kao kod raketne peći, pa spustili vodu dolje!? Znači, iz kotla voda sama po sebi krene gore, ali ju onda kroz neki "hladnjak" ohladimo (bubnit ću, s recimo 90'C u kotlu na 30'C u hladnjaku) i samo spustimo cijevi po podu i eto ti podnog grijanja! I poslije se cijevi vrate natrag u kotao i tako u krug. Može i s radijatorima umjesto podnog.

Ako nisam izvalio glupost, samo nek se zna da je danas 6.10.2016. i prvi je tu ideju osmislio - DiVeRgEnT.  ;)
Od kolijevke, pa do groba, za ispiranje mozga je doba

ppsupercop

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 170
  • -Primio: 67
Odg: RMH podno grijanje na vodu!
« Odgovori #1 : 06 Listopad, 2016, 21:44:37 »

Siniša Puzić iz Novog Sada je napravio podno grejanje,mislim da greje 50 kvm.
! No longer available

divergent

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #2 : 06 Listopad, 2016, 22:01:11 »
Pa gdje je podno grijanje, ja tu samo vidim loženje raketne peći.

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 620
  • -Primio: 345
  • Što činimo svojoj okolini, to činimo i samima sebi
« Odgovori #3 : 06 Listopad, 2016, 22:17:13 »
Pogledaj Divergent, u korespondenciji i komentarima ispod videa, Siniša je sve opisao.
Jabuku koju neće crv, neću niti ja.

divergent

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #4 : 06 Listopad, 2016, 23:36:06 »
Pa sad ne znam jesam ja u zoni sumraka, ili WTF, ali ako kliknem na video da ga pogledam na YT, ispod je samo jedan komentar i piše "Super", ili tako nešto. Ili misliš na onaj opis videa od strane autora? Pa ni tamo ništa ne piše. Piše što i u titlovima samog videa da je namijenjeno za podno grijanje. Ok, ali nigdje se ne vidi uopće kako je izveo to podno grijanje, pa niti na prvom videu kojeg spominje.

Čini se da sam krivi naslov stavio, jer nije jasan.

Nije moja ideja iskoristiti raketnu peć za potrebe podnog grijanja, već iskoristiti termodinamiku (ako koristim dobru terminologojiu) kretanja zraka u RMH kako bi se na isti način kretala voda u vodenom RMH!

Napisao sam da vodu može grijati i raketa, jer vidim da se svi jako ložite na raketu (srpsko značenje termina "ložite"), ali meni ne pada na pamet raditi raketu, nego kamin, onog ruskog tipa, pechka, koji bi se prostirao preko tri prostorije, imao puno featura i možda imao i neke elemente rakete, ali to sada nije bitno. Bitna ideja je termodinamika vode, a budući da ona uopće nije spomenuta u ta dva videa od Siniše, pretpostavljam da osim zagrijavanja kotla pomoću famozne rakete, (koja njemu ostavlja u sat vremena pepela više nego moja "životinja" u 24 sata), sve ostalo je vjerojatno klasično podno grijanje. (Znači, pumpa, struja, akumulator...)

divergent

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #5 : 06 Listopad, 2016, 23:38:54 »
Dalje mi se ideja razvija, ne moram zapravo uopće odmah spustiti vodu na pod, nego, dapače, produžim ju kroz strop na kat! I tamo stavim hladnjak, pa prvo prođe kroz cijeli kat, pa se spusti u prizemlje, pa prođe prizemlje, pa tek onda natrag u kotao...   ::)

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #6 : 06 Listopad, 2016, 23:43:49 »
Ne znam koji mi je vrag, ali škrinja ludila mi se skroz otvorila...
E pazite sad... A što ako bi u neku sobi zagrijavali kotao vode (može i raketnom tehnologijom, svejedno), a onda iskoristili iste zakone kao kod raketne peći, pa spustili vodu dolje!? Znači, iz kotla voda sama po sebi krene gore, ali ju onda kroz neki "hladnjak" ohladimo (bubnit ću, s recimo 90'C u kotlu na 30'C u hladnjaku) i samo spustimo cijevi po podu i eto ti podnog grijanja! I poslije se cijevi vrate natrag u kotao i tako u krug. Može i s radijatorima umjesto podnog.

Ako nisam izvalio glupost, samo nek se zna da je danas 6.10.2016. i prvi je tu ideju osmislio - DiVeRgEnT.  ;)
Divergente! Prijatelju!
Ti si rođeni pravnik!
Mani se fizike, drži se prava!
Pa ima li logike da griješ vodu na 90oC i onda je hladiš na 30oC, da bi onda sa tako rashlađenom grijao pod!?
Pa hladnjak Ti je podno grijanje - cijevi u podu.
Čak da imaš peć smještenu etažu niže nego cijevi podnog grijanja, potrebna je pumpa, zbog velikih otpora u horizontalno postavljenim i dugačkim cijevima!
Gravitacijski, bez pumpe, još bi mogao napraviti radijatorsko grijanje na katu iznad peći.
No, ideja je Tvoja i biti će odlično ako je uspiješ realizirati, no nedaj se obeshrabriti na "prvu" ako stvar ne bude radila.
Zakoni fizike su prirodni zakoni i ne daju se izigrati.

divergent

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #7 : 07 Listopad, 2016, 00:03:00 »
Hehe...  :) Pa jesam napisao "bubnit ću"? Jel jesam? Znači, nebitno jel s 90 na 30, ili sa 100 na 60... Trenutno nema veze, bitna je ideja. A sad, zašto uopće smanjivati temperaturu - pa zato što koliko mi je poznato, pod ne bi trebao imati veću temperaturu od 30 stupnjeva. Navodno postaje neugodno, a i nezdravo za noge. Kolika mora biti temperatura u cijevima, pa da bi pod bio ne više od 30'C, ne znam, ali kako rekoh, to je za kasniju raspravu...

Mislim da bi po katu voda možda mogla proći, jer na kraju ima pad natrag u kotao, a lako moguće da bi prizemlje bilo overkill, jer se na kraju još mora popeti u kotao.

Zna netko fiziku dovoljno dobro da izračuna koliko metara horizontalne cijevi na katu može poguravati voda u ovisnosti koliko bude zagrijana?

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #8 : 07 Listopad, 2016, 00:14:43 »
Ma, bez pumpe neće ići Divergent.
To je podno grijanje - nema gravitacije - horizontala!
Jedino da cijevi ugradiš u zid u obliku serpentine!
Za pod, potrebno je postaviti cijevi u dužini ovisno o veličini prostorije, a ne o nekim drugim parametrima.
Pumpa onda stvara razliku tlakova između polaznog i povratnog voda i otuda cirkulacija.
A cirkulacija mora biti dobra, kako bi voda stigla prostrujavati dovoljno brzo da zagrije cijelu površinu poda.

No veći problem će biti realizirati dobrog izmjenjivača topline, a o tome smo već raspravljali na ovom forumu i donijeli zaključke:
Nikola je predložio "zvono", i to smatram najboljim rješenjem.

ppsupercop

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 170
  • -Primio: 67
« Odgovori #9 : 07 Listopad, 2016, 07:21:01 »
Je li neko razmišljao o tzv.finskim/ruskim pećima sa ''contra flow'' sagorevanjem?
Proguglajte masonry heater...

andjelkoasa

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 198
  • -Primio: 104
« Odgovori #10 : 07 Listopad, 2016, 08:58:53 »
Za podno grijanje je protočna pumpa obavezna + diferencijalni ventili. Ne radi se po cijelom podu jedna cijev u komadu nego se ovisno o površini poda rade grupe. I tako za svaku grijanu prostoriju.
Osnovna pretpostavka za dobro i iskorišteno podno i bilo kakvo drugo grijanje je toplinska izolacija objekta a na to se uglavnom zaboravlja.

divergent

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #11 : 10 Listopad, 2016, 11:47:38 »
Ok, onda ništa od podnog. A ono "po zidu serpentine"? Koju širinu zida bih mogao obuhvatiti? S jedne strane zida se penje u serpentine, a s druge strane se spušta u serpentine. Koliko široko bi moglo funkcionirati bez pumpe?

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #12 : 10 Listopad, 2016, 12:36:18 »
Divergent, prijatelju.
Kad sam spomenuo eventualno serpentine u zidu, spomenuo sam to teoretski, jer bi to moglo raditi i bez pumpe, za razliku od podnog grijanja.
No i tu imamo neke velike poteškoće:
- peć mora biti etažu ispod grijajućeg zida,
- zid kao grijajuće tijelo ima masu što je dobro, ali se zato treba dugo zagrijavati, a kao takav ne predstavlja ozbiljan izvor topline jer slabo može izzračiti toplinu, jer ista teži kretati se prema gore, a zid je isto takav.
- cijevno grijanje, ima relativno velike otpore protoka, zbog dužine cijevi, tako da je gravitacijsko kretanje vode kroz cijevi sporo (presporo).

A najvažnije od svega je da smo se previše udaljili od teme raketne peći i RMH iz ovog razloga:
- Raketna peć je po svojoj konstrukciji jednostavna i efikasna bez korištenja električne energije za automatiku i pumpu, dok ugradnja centralnog ili podnog grijanja ruši taj koncept jer zahtjeva ugradnju odgovarajućeg izmjenjivača topline i pumpe za vodu.
Ako želimo koristiti raketnu peć u sustavu podnog, zidnog ili centralnog grijanja, onda ne možemo mijenjati način rada ovih potonjih kako nam se svidi, već koristiti ono najbolje od onog što pružaju na principu rada na kojem su i do sada radili.

divergent

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #13 : 10 Listopad, 2016, 12:59:23 »
Divergent, prijatelju.
Uvijek me ovo nasmije. Gdje si ono, u Zagrebu? Morat ćemo na kavu, kad me već zoveš prijeteljem. :)

Citat
Kad sam spomenuo eventualno serpentine u zidu, spomenuo sam to teoretski, jer bi to moglo raditi i bez pumpe, za razliku od podnog grijanja.
Pa, kao sam nedavno elaborirao, tu i jesmo da teoretiziramo, pa ako nam se u teoriji nešto svidi, to i primjenimo u praksi.
Citat
No i tu imamo neke velike poteškoće:
- peć mora biti etažu ispod grijajućeg zida,
Ispunjen uvjet.

Citat
- zid kao grijajuće tijelo ima masu što je dobro, ali se zato treba dugo zagrijavati, a kao takav ne predstavlja ozbiljan izvor topline jer slabo može izzračiti toplinu, jer ista teži kretati se prema gore, a zid je isto takav.
Pa svaki zidani kamin je zapravo ogromna zidina, pa mi se ne čini da netko ima nešto protiv njega. Je to mana, ali ne baš tolika. Nadalje, za potrebe ove ideje, zid ne bi morao biti pune visine. Samo za tu potrebu recimo sagradim ukrasni kameni zidić visine cca metar i pol. Može poslužiti kao stol za barske stolice, ili tako nešto? A cijevi iznutra? Hmmm... Moram razmislit još malo o tome.

Citat
- cijevno grijanje, ima relativno velike otpore protoka, zbog dužine cijevi, tako da je gravitacijsko kretanje vode kroz cijevi sporo (presporo).
Ajd molim te objasni problem sporog kretanja vode. Meni to ne zvuči loše, jer, što se sporije kreće, to više ostavlja topline?

Citat
A najvažnije od svega je da smo se previše udaljili od teme raketne peći i RMH iz ovog razloga:
Ma nismo. Već sam napisao da sam krivo naslovio temu. Veza sa RMH je samo utoliko što bi vodu zagrijao, podigao, ohladio, pa spustio po podu, ali to smo već teoretski odbacili da neće proći.

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #14 : 10 Listopad, 2016, 13:17:43 »
Divergent reče:
"Ajd molim te objasni problem sporog kretanja vode. Meni to ne zvuči loše, jer, što se sporije kreće, to više ostavlja topline?"

To je problem, što više topline predaje zidu, to je medij hladniji!
Otkuda toplina, za ostatak zida?
Znači, treba smanjiti dužinu cijevi.
No što se događa, kad se zid zagrije?
Smanjuje se izmjena topline!
E sad nam treba duža cijev!

A to treba uskladiti!

A kad ima pumpe, nema tih problema!