Zapamti

"Ako je netko umoran da ti dade osmijeh, daj ti njemu svoj."

Autor Tema: Prilagodba alata  (Posjeta: 940 )

Harp

• Global Moderator
  • Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 0
  • -Primio: 278
Prilagodba alata
« : 13 Ožujak, 2019, 01:18:32 »
Prilagodba alata

U danasnjoj ponudi postoji mnostvo raznovrsnog alata, koji manje ili vise slijedi ideju da nakon nekog vremena mora postati neucinkovit, kako bi se na obostrano zadovoljstvo kupio novi.

Ne znam da li ste primjetili u zadnje vrijeme uglavnom svi alati imaju "neklizuce povrsine" obavezno navedene kao nesto sto je dobro. I je dobro - neko vrijeme - dok se sve ne pretvori u ljepljiv i ljigav predmet. Materijal je nerijetko neadekvatan, strateski oslabljen na kljucnim mjestima, itd...

Vrtni alat, kojeg cu ovdje spomenuti, vrijedi zastititi od mehanickih ostecenja ili utjecaja zemlje, mikroorganizama. U popravljaonicama bicikla moze se naci besplatne probusene gume raznih debljina, koje mogu izvrsno posluziti za zastitu drske. Uz to, stare konzerve mogu sjekiri produziti vijek trajanja u nedogled. Ja sam siguran da vec i na sjekirama postoji 'neklizuci sloj', ali nisam vidio u trgovini s zastitom s kojom bi "morala" dolaziti, kako se svake druge sezone ne bi morala mjenjati drska.

Pletenje celicne cetke s jakim najlonskim koncem (od stare potrosene metle), cini taj alat daleko cvrsci i efikasniji npr za upotrebu u radioni pri procesu zavarivanja. Kada se cetka istrosi, konac se rasplete i opet je u funkciji. Slicno se moze primjeniti i kod rotirajucih cetki za brusilicu samo ne pletenjem vec oblaganjem s unutrasnje i vanjske strane, jer kada se cetka jednom "rascvijeta" vise nije za nista.

Lud je samo onaj cija se ludost ne poklapa sa ludoscu vecine.   - S. Beckett

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1293
  • -Primio: 710
Odg: Prilagodba alata
« Odgovori #1 : 13 Ožujak, 2019, 09:43:16 »
Odlični savjeti, vrlo lukavo!
Problem je rješenje

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 314
  • -Primio: 134
« Odgovori #2 : 15 Ožujak, 2019, 23:14:35 »
nisam znao za te mikroorganizme.

ono što mi je problem kada se olabavi godnji dio alata pa postane opasan. Zato mi je ok sjekira sa plastičnom drškom koja se širi tako da špica ne može ispasti:

a za popravak alata ima odličan tutorial:
http://www.youtube.com/watch?v=wqgUSbbdJRM#

Harp

• Global Moderator
  • Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 0
  • -Primio: 278
« Odgovori #3 : 19 Srpanj, 2019, 01:19:00 »
Jedno od vrlo korisnih pomagala je svakako i jeftina ili istrosena cetkica.
Uglavnom se upotrebljava za precizna i temeljita ciscenja do kojih se inace ne bi moglo doprijeti, a posebno je korisna pri ciscenju tkanina.
Raznim oblikovanjem kuta, moze se uciniti jos zgodnijom za pojedine situacije.

Obrada nije zahtjevna i traje par minuta, moze je izvesti i domacica, u oblik koji joj je potreban.

Lud je samo onaj cija se ludost ne poklapa sa ludoscu vecine.   - S. Beckett

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1293
  • -Primio: 710
« Odgovori #4 : 19 Srpanj, 2019, 22:39:37 »
Staru četkicu i ja koristim godinama, na isti način prilagođenu. Imam puhalo vrućeg zraka (koji koristim za lemljenje / odlemljivanje), puhnem u vrat četkice i savinem kako si pokazao. Koristim najčešće za čišćenje unutrašnjosti računala od prašine, posebno aluminijskog rebrastog hladila, rešetki za zrak, ventilatora i sl.
Problem je rješenje

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 618
  • -Primio: 344
  • Što činimo svojoj okolini, to činimo i samima sebi
« Odgovori #5 : 20 Srpanj, 2019, 16:09:15 »
... Koristim najčešće za čišćenje unutrašnjosti računala od prašine, posebno aluminijskog rebrastog hladila, rešetki za zrak, ventilatora i sl.

Za čišćenje elektronskih uređaja i rebrastih hladila od prašine, koristim novi kist odgovarajuće širine, koji ima dovoljno duga i elastična vlakna, kako bi mogao ući između rebara hladnjaka i ostalih utora kućišta kao i elektroničkih elemenata, jer su vlakna četkice za zube često prekratka.
Jabuku koju neće crv, neću niti ja.