Zapamti

"Ako vjeruješ u sve što pročitaš, radije nemoj čitati."

Autor Tema: Udruga u SUMI - Blatusa  (Posjeta: 707 )

Harp

• Global Moderator
  • Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 0
  • -Primio: 278
Udruga u SUMI - Blatusa
« : 18 Srpanj, 2019, 16:07:08 »
Udruga U ŠUMI neprofitna je organizacija upisana u Registar udruga RH, osnovana 2013. godine sa sljedećim ciljem:
„Poticanje, promicanje, razvitak i unapređenje života u skladu s prirodom, zaštita životinja te očuvanje prirodne, nematerijalne i kulturne baštine u Republici Hrvatskoj.“ (izvadak iz Statuta Udruge U ŠUMI)

Naš cilj je živjeti u skladu sa svime što nas okružuje poštivajući prirodu, biljni i životinjski svijet bez iskorištavanja i biti primjer drugima da se na taj način može živjeti još bolje. Mi U ŠUMI nastojimo prikupiti i sačuvati stara znanja i vještine koje u današnje vrijeme polako, ali sigurno tonu u zaborav, težimo biti samoodrživi i samodostatni te na tom putu poštivati prirodu i njezine resurse.

Svjesni smo da smo dio prirode i da je sve u prirodi povezano. Kao svjesna bića preuzimamo odgovornost za svoje postupke i tražimo ravnotežu. Vraćamo se jednostavnijem životu koji se bazira na stvarnim ljudskim vrijednostima kao što su poštivanje, povjerenje i tolerancija.

Praktično… pečemo svoj kruh i proizvodimo svoju hranu, izrađujemo svoje sapune, sredstva za čišćenje i kozmetiku, beremo samoniklo bilje, radimo shiatsu za ljude i životinje… i to je tek početak naše priče.

Želimo naša iskustva i znanja prenijeti svim ljudima koji su zainteresirani za prirodu, ali prije svega želimo naš prirodan način života približiti djeci - pokazati im da se može živjeti i na drugačiji način od onoga kakvog vide na televizijskim ekranima i u gradovima.

http://www.udrugausumi.hr/hr/
https://100posto.hr/zivot/bio-sam-vojnik-vozio-sam-harley-davidsona-i-nemilo-trosio-a-nisam-bio-sretan-sad-nemam-skoro-nista-ali-imam-sebe
https://www.facebook.com/udrugausumi/?_fb_noscript=1
« Zadnja izmjena: 18 Srpanj, 2019, 16:09:38 Harp »
Lud je samo onaj cija se ludost ne poklapa sa ludoscu vecine.   - S. Beckett

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1293
  • -Primio: 710
Odg: Udruga u SUMI - Blatusa
« Odgovori #1 : 18 Srpanj, 2019, 16:42:51 »
Nisam shvatio, tko je udruga? Članak na 100posto spominje tog Massima koji valjda živi sam, ili sa Vedranom? I kojem treba u posjetu doći par iz Italije. Sretno mu bilo, drago mi je da uživa u šumi. Ono što mi obično nedostaje u svim tim pričama (naravno da je svaka takva avantura priča za sebe, ali ipak dosta sliče) su djeca. Ja muku mučim kako da sa djecom provedem par dana u šumi, a da ne traže da odu jedan dan do grada, na pizzu, shopping itd. I onda se pojavljuju ljudi poput Massima koji bez ikakvog ustručavanja provedu par godina na ulici, ne zato jer moraju nego "im se tako sviđa". Brak se raspao. Djeca ne žive sa njim. Svira gitaru, čita knjigu, gleda u zid.

Na jednu stranu takvih priča gledam izuzetno optimistično i pozitivno, odlično je što ljudi kidaju veze sa civilizacijom, pokazuju da se može i drugačije živjeti. Sa druge strane, njihov primjer može slijediti samo netko tko je odlučio i sam razbiti vlastitu zajednicu, napustiti obitelj i živjeti svoj san.
Problem je rješenje

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 314
  • -Primio: 134
« Odgovori #2 : 18 Srpanj, 2019, 19:46:11 »
ima i djece toj udruzi koliko vidim. A u većini zapadnih država je uobičajno vikende provoditi van grada, to uopće nije loše što se balansa tiče.

van civilizacije i bez mehanizacije se može živjeti ali sa cca 1000kn mjesečno za hranu, internet, struju, gorivo, amortizaciju kuće i alata, komunalnu naknadu i sl.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #3 : 18 Srpanj, 2019, 21:14:54 »
Ma vidio sam neku djecu na fotografijama, to su posjetioci. U tekstu se spominje da ima dvoje djece i bivšu ženu sa kojima je živio na Učki u kući bez struje. Kažem, lijepo je to, zdrav život bez stresa itd. ali nažalost to je skoro uvijek povezano sa razbijenim obiteljima. Mora li baš tako, ne znam, bilo bi mi drago da Massimo tamo osnuje pravu obitelj, ima VLASTITU djecu koju uči preživljavanju u prirodi, uzgoju hrane, gradnji prirodnim materijalima itd. Dapače, držim i njemu i svima koji su u sličnoj situaciji fige da osnuju prave zajednice sa desecima pripadnika koje se neće ni država usuditi dirnuti.
Problem je rješenje

zemljak

• V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 245
  • -Primio: 250
« Odgovori #4 : 22 Srpanj, 2019, 07:52:06 »
to sa udrugama, čini mi se, ne funkcionira kako je zamišljeno (ako je) u komunalnoj teoriji... sa jedne strane imaš osnivača/gazdu.. a možda je i potreban alfa mužjak/ženka budući da, sa druge strane, takve udruge privlače sto vrsta raznih hipija, đabalebaroša i ostale ljudske stoke

Harp

• Global Moderator
  • Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 0
  • -Primio: 278
« Odgovori #5 : 22 Srpanj, 2019, 19:04:19 »
Ako u trazilicu utipkamo "zivjeti u sumi", dobiti cemo pregrst "sokantnih" novinskih clanaka koji ukazuju kao na neki novi drustveni trend - onih ljudi koji si to mogu priustiti.
Mahom, svaki video ili clanak ima u glavnoj ulozi covjeka koji je biznismen i ima "idilican" zivot, ali ga on odjednom naprasno odbacuje u zamjenu za "duhovnim mirom i razvojem", naglim preobratom morala i ostalih vrlina, odnosno mijenja za atraktivnu avanturu, novinski clanak u javnosti ili pak za promjenu puteva poslovnih interesa. Psiholozi ce takvo stanje prepoznati kao "kriza srednjih godina".

Po meni, zivot u sumi (ukoliko je odabran zbog sume, same prirode), nema veze s osnivanjem nove udruge, biznisom, uslugama bilo koje vrste, bjezanjem pred problemima civilizacije, ili odbacivanjem postojecih korisnih tehnologija. Covjek bi trebao teziti za svojom cjelovitom i cjelozivotnom izgradnjom utemeljenu na razboritim odlukama, pogotovo cim vise sto je svjesniji "svog" problema, kako bi mogao u skladu s njima i odgovorno djelovati ka nekom boljem stanju.

Promjene koje u svom temelju nemaju "cvrsto tlo" u apsolutnom smislu, a koje su drasticne, brze i rigidne, osim nekog iskustva poradi zabave ne mogu u ocima drugog pojedinca prenjeti onu bitnost - poruku o motivima i ciljevima - pa time ni potaknuti zelju za takvom promjenom kod drugih. Gdje je jasnoca potrebe za time, svrha i smisao, nacin dolaska do toga, i koje vrijednosti covjek prethodno mora posjedovati da bi tu promjenu mogao i realizirati?

Tako da samo onaj koji je u prirodu pristupio poradi ljubavi prema istoj, odnosno prema drugom covjeku, stvari ili bicu, ce moci prenijeti to plemenito znanje, i to na potpuno diskretan i indirektni nacin - svojim primjerom - ukoliko ga je drugi voljan vidjeti, te primjeniti i poboljsati to na sebi.
Takvih ljudi sigurno ima mnogo mnogo vise nego sto mediji pisu, jer to je intimni put a ne javna stvar.

Clanak o Udruzi u sumi sam tu objavio zbog nekih lijepih rijeci na stranici. Tako i Vilindom, Eko selo Blatusa i slicni blogovi imaju za dati "lijepe rijeci". No, rijeci su samo rijeci, a djela su djela.

U videu sa trece konvencije zivog covjeka, na ideju Vedrana o ulaganju energije u Blatusu, javio se jedan bradati covjek s iskustvima od tamo. Govori isto sto je ovdje Sinisa vec opisao 2012. godine. Spoznaju, koja se ne moze samo tako pronaci na internetu pod pojmom Blatusa. To ne drzi vodu, vec se potrebna cistoca odnosa izgubila putem raznih interesa.

Sto se djece tice, dijete je upilo svoju okolinu, ono sto mu je bilo na raspolaganju i zabavno, na sto je naviklo, ili sto spozna kao lijepo ili fino. Ne zaboravimo i drugu stranu koju je upilo, onu za koju zelimo da "kao ne postoji". Zapravo, ono je pokazatelj izlozenosti utjecaja sveprisutne okoline. Da li problem vidis u djeci, pizzi, soping centru, odlasku u sumu, ocekivanju ili necem trecem? Oni koji imaju "srece" da ih rode na nekom drugom mjestu imaju i razliciti svjetonazor prema zivotu, zivotnim vrijednostima i potrebama.

Lud je samo onaj cija se ludost ne poklapa sa ludoscu vecine.   - S. Beckett

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #6 : 22 Srpanj, 2019, 23:33:11 »
Citat
Ako u trazilicu utipkamo "zivjeti u sumi", dobiti cemo pregrst "sokantnih" novinskih clanaka koji ukazuju kao na neki novi drustveni trend - onih ljudi koji si to mogu priustiti.
Mahom, svaki video ili clanak ima u glavnoj ulozi covjeka koji je biznismen i ima "idilican" zivot, ali ga on odjednom naprasno odbacuje u zamjenu za "duhovnim mirom i razvojem", naglim preobratom morala i ostalih vrlina, odnosno mijenja za atraktivnu avanturu, novinski clanak u javnosti ili pak za promjenu puteva poslovnih interesa. Psiholozi ce takvo stanje prepoznati kao "kriza srednjih godina".

U pravilu muškarac, samac, najčešće bez neke realne potrebe. Ako netko kaže, nekad davno su ljudi živjeli u šumi, ma nisu nikad. Takvi ljudi bi istog trena izumrli. Ako je itko živio u šumi, to su bila plemena, a ne ljudi (samus homoseksualus). Koliko je meni poznato, uglavnom matrijarhati, žene imaju te urođene sposobnosti i sklonosti formiranja obitelji, zajednica, organizacije života itd. Muškarci su tu kao vojna, radna i rasplodna snaga. Znači čim muškarac između žene i šume odabere šumu, mislim da mu je preostalo malo mogućnosti da formira nešto održivo. Čim žena mora doći takvom samusu a ne on njoj, a djeca dolaze autobusom, prirodni slijed je tu opasno poremećen. Znam da godi jer i meni strašno godi boravak u šumi, ali nisam siguran da je korak u pravom smjeru.

Pozitivna strana je naravno što djeca umjesto da su otišli u zabavni park, otišli su u prirodu i tamo mogu puno naučiti od čovjeka koji živi u prirodi. To što čovjek ima udrugu ne gledam ni pozitivno ni negativno. Ako je odlučio obavljati djelatnost za koju je potrebna udruga, recimo edukaciju, onda je jasno da mu treba udruga. Jedino me zanimalo malo više o toj udruzi, jer znam da u Blatuši postoji više odvojenih zajednica. Siniša bi trebao biti bradati tip koji se između ostalog bavi i gradnjom kuća i živi u Blatuši, a mislim da ne "pripada" društvu koje je komentirao tu na forumu, ono Roberta Schenka. Ne znam sad je li ova udruga U ŠUMI nešto treće, povezano s ostalim pričama, odvojeno...
Problem je rješenje