Zapamti

"Čak i perje može potopiti brod."

Autor Tema: Raketna peć by Nikola  (Posjeta: 121514 )

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 317
  • -Primio: 137
Odg: Raketna peć by Nikola
« Odgovori #120 : 01 Veljača, 2015, 19:06:34 »
hmm, tvoja peć je jača i puno se brže zagrije od ciglerice, trebala bi bez problema raditi i sa dodatnim cijevima. Možda ti je dimnjak manjeg presjeka ili zaštopan.

zeljac

• Punopravni član
  • *
  • Zahvale:
  • -Dao: 0
  • -Primio: 7
« Odgovori #121 : 01 Veljača, 2015, 21:26:03 »
Problem dimnjak "zaštopan" niskim tlakom ili hladnim zrakom nije nikakav problem. Na mjestu ulaska dimovoodne cijev iz peći u dimnjak treba napravit nastavak u koji je moguće staviti npr. upaljenu hepo kocku. Toplina te zapaljene hepo kocke ili više njih će "otoplit" dimnjak i učinit da "vuče". Tad bi peć trebala palit bez dima.

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 620
  • -Primio: 345
  • Što činimo svojoj okolini, to činimo i samima sebi
« Odgovori #122 : 02 Veljača, 2015, 01:55:26 »
Da zeljac, tako sam ranije kod paljenja štednjaka na tom mjestu izvukao dimovodno koljeno iz zida, i u dimnjak gurnuo zapaljeni list novina, da dimnjak povuće, bez toga nije išlo, a sada raketna peć to ipak "izgura" sama.
Jabuku koju neće crv, neću niti ja.

zeljac

• Punopravni član
  • *
  • Zahvale:
« Odgovori #123 : 02 Veljača, 2015, 08:44:43 »
Ma da. To je jedino rješenje. Ova kuća gdje sam napravio peć je u jarku. Znači niski tlak, naročito kad je vlažno vrijeme. Još k tome je dimnjak upravo izuzetno loše izveden i peć se mučila dok to ne bi probila. Znači bilo je dimljenja po sobi. Međutim kad sam počeo s ovim trikom pali bez problema povratka dima.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1297
  • -Primio: 714
« Odgovori #124 : 02 Veljača, 2015, 08:59:59 »
Raketna, kada je topla od prethodnog dana, izgura to sama i prije paljenja. Kada se otvori poklopac, ona povuče istog trena, osjeti se rukom kako vuče. Ako raketna nije topla, onda je meni obično bilo dovoljno paljenje novina u ložištu. To nije baš idealno rješenje jer se pepeo od novina onda povuče u cjevovod, ali ako se ne radi tako često, mislim da je lakše to nego paljenje novina u dimnjaku.
Problem je rješenje

zeljac

• Punopravni član
  • *
  • Zahvale:
« Odgovori #125 : 02 Veljača, 2015, 10:56:04 »
Nikola kažem imam dosta loše izveden dimnjak.  Takodjer ja tamo odlazim samo vikendom tako da su peć i dimnjak uvijek hladni kod paljenja. Zato stavljam Hepo kocke koje daju jak plamen i skoro bez pepela. Kod mene to radi i ja zadovoljan. Kažem, zbog pozicije kuće i lošeg dimnjaka je tamo prije dimio svaki šporhet.  Raketa koju sam izgradio sama po sebi nije dovoljno jaka da odmah probije dimnjak već na samom početku nešto dima vrati u sobu. Ali ako dimnjak, uz pomoć ovog jednostavnog dodatka i Hepo kocke  zagrijem raketa samo poleti, bez ikakvog povratnog dima. Tako da onaj koji ima problema s dimnjakom i "hladnim" čepovima nek isproba što sam napisao. Možda pomogne.

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 620
  • -Primio: 345
  • Što činimo svojoj okolini, to činimo i samima sebi
« Odgovori #126 : 02 Veljača, 2015, 13:47:08 »
Moram citirati Nikolu na samom početku ove teme 2012. godine:
Svoje prvo iskustvo s gradnjom "rocket mass heater-a" započinjem vjerojatno greškom, ali što se može...
... Ono od čega sam prvo odustao je ta velika bačva koja prekriva cijelu peć. Da to napravim lijepo, vjerojatno bih trebao dati izraditi metalnu kutiju odgovarajućih dimenzija. To mi je prekomplicirano, i vjerojatno nepotrebno. Jednostavno odbacujem ideju da je cijev kojom se dim diže (heat riser) smještena unutar cijevi kojom se dim spušta, i mislim da ću te dvije cijevi postaviti jednu pored druge. Ne vidim zašto bi to ugrozilo princip rada peći, tako da ću vjerojatno pokušati tako...
Moje iskrene čestitke Nikola, jer si razbio mit o bačvi (barem meni a vjerujem i mnogim drugima)!
Umjesto greške, napravio si veliku inovaciju i tako omogućio i drugima da primijene Tvoje spoznaje.
Jabuku koju neće crv, neću niti ja.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1297
  • -Primio: 714
« Odgovori #127 : 02 Veljača, 2015, 14:46:50 »
Pa eto, i Kolumbo se izgubio, pa ne vidim što ne bih i ja ponekad krenuo krivim putem :) Uživam u vašim projektima i novim spoznajama!
Problem je rješenje