Zapamti

"Ako se volu ne pije, ne guraj mu glavu u vodu."

Autor Tema: Podloge za cijepljenje voćaka  (Posjeta: 92539 )

filo

• Početnik
  • Zahvale:
  • -Dao: 1
  • -Primio: 1
    • Plantea
Odg: Podloge za cijepljenje voćaka
« Odgovori #15 : 07 Siječanj, 2015, 14:43:52 »
maslina se može kalemiti na jasen, ovo sam našao kod jednog starog ruskog naučnika (mičurin). navodno je uspio uzgajat masline u rusiji. ovo naravno nije stoposto sigurno al prvom prilikom ću provjerit
Pozdrav, mene zanima ovo dal ih je uspio uzgajat u Rusiji? zvuči veoma neobično. Da nije to "ruska maslina" - Elaeagnus angustifolia koja nema veze s pravom maslinom?

osobno se pitam mogu li pravu maslinu uzgajat u Varaždinu :)

praky

• Početnik
  • Zahvale:
  • -Dao: 0
  • -Primio: 0
« Odgovori #16 : 30 Siječanj, 2015, 10:04:27 »
Pozdrav

Ako netko zna gdije mogu nabaviti podloge za kalemljenje Kakija-Doospiros lotus

lp

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1295
  • -Primio: 714
« Odgovori #17 : 16 Travanj, 2015, 20:06:15 »
Da si nesto pribiljezim, da ne zaboravim. Zena bi htjela dva vrlo mirisna cvjetna grma, jorgovan i pajasmin. Prvi je iz porodice oleacae, maslinovke. Drugi je iz porodice corneacae, drijenovke. Iz prve porodice, ja imam jasen, a iz druge svib (cornus sanguinea), oba rastu kao korov posvuda. Postoji mogucnost da bi mogli odraditi kao podloge za to cvijece, i to bi bilo bas super da ne moram kupovati sadnice i muciti se oko uzgoja tih osjetljivih grmova. Probam na ljeto.
Problem je rješenje

Dzionik

• Global Moderator
  • V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 65
  • -Primio: 177
« Odgovori #18 : 17 Travanj, 2015, 08:22:27 »
Jorgovan baš i nije osetljiv i vrlo se lako razmnožava. Sad je dobro vreme da ga pronadješ i iskopaš pelcere koji rastu svud okolo.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #19 : 17 Travanj, 2015, 08:41:40 »
Ne znam kako bi podnio moje tlo, budući da je lužnato (bazno) i nema samoniklih biljaka koje vole kiselo. Imao sam samo neuspjehe sa mnogim biljkama za koje su mi rekli da bez problema tu opstaju, recimo ni jedan od stotinu elaeagnusa mi nije uspio, ni jedna od 50-60 joha, kesteni su se isto posušili, dud (murva) tri godine nije narasao ni centimetra, itd. Ali ono što se samo zasije, pa to raste ludo, ima dovoljno vlage, odmorenu zemlju, i raste kao trava. Najviše zato pomalo zapostavljam sadnju bilo čega, probao bih sa cijepljenjem. Ali hvala na informaciji, ako nađem negdje dostupno, probati ću i sa pelcerima.
Problem je rješenje

javorka

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 127
  • -Primio: 86
« Odgovori #20 : 17 Travanj, 2015, 13:01:26 »
Da si nesto pribiljezim, da ne zaboravim. Zena bi htjela dva vrlo mirisna cvjetna grma, jorgovan i pajasmin.
.........da ne moram kupovati sadnice i muciti se oko uzgoja tih osjetljivih grmova.

Pajasmin ne miriše nego samo izgleda kao jasmin, a pravi jasmin miriši i ljekovit je.

Ja sam ove godine nabavila izdanke jasmina i posadila - svi su mi se primili (4 komada) pa ako budeš htio možeš dobiti jedan ove jeseni ili rano sljedeće proljeće jer sada baš i nebi bilo dobro ih vaditi tek su se aklimatizirali na novi položaj.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #21 : 17 Travanj, 2015, 13:32:46 »
Ne znam, ono što ljudi u mom kraju sade u okućnicama, izgleda ovako:

Ljudi to zovu jasmin, ali našao sam na netu da je to pajasmin, biljka intenzivnog mirisa koji nalikuje na miris pravog jasmina.

Pravi jasmin izgleda (navodno) ovako:

samo ja se ne sjećam da sam ovaj drugi ikad vidio. Ti imaš ovaj drugi?
Problem je rješenje

javorka

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 127
  • -Primio: 86
« Odgovori #22 : 18 Travanj, 2015, 09:25:50 »
ja imam onaj prvi i on je pravi jasmin - starinska biljka cvijet (ljekovit) - tako su ga zvale generacije ispred mene, a ja sam generacija ispred vas.

Ljudi danas nažalost više ne poklanjaju neku pažnju riječima (da li s razlogom ili ne?) pa tako i dolazi do ovakve zbrke.

(A i u Bibliji piše da kada su ljudi imali toliko znanja i dobro se razumjevali da su mogli mnogo toga - pa  je Bog rekao "hajde da im pobrkamo riječi" i tako je došlo do toga da nastanu  različiti jezici i inda se ljudi više nisu mogli tako lako sporazumjevati.....)
« Zadnja izmjena: 18 Travanj, 2015, 09:31:55 javorka »

Black jack

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 22
  • -Primio: 77
« Odgovori #23 : 03 Studeni, 2015, 23:30:24 »
Marelica se cijepi na crni trn (trninu) Imali doma dva stabla koja su izdržala 50 godina. Plodovi su bili jako krupni i svake druge godine su stabla enornmo rodila. 80-tih godina dok još nije bilo svakakvog voća cijelo selo je dolazilo brati marelice za pekmez. Tata več 20 godina pokušava zasaditi nove ali nema uspjeha.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #24 : 04 Studeni, 2015, 21:40:27 »
Pretpostavljam, na trnjinu moze sve kosticavo? Ja bih probao i visnju cijepiti na nju.
Problem je rješenje

Black jack

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 22
  • -Primio: 77
« Odgovori #25 : 05 Studeni, 2015, 01:16:54 »
tražim sad po netu i vidim da može, probaj pa javi.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #26 : 10 Veljača, 2016, 12:05:05 »
Nedavno sam uzeo neke reznice plemki koje imam u primorju. Planiram ih cijepiti u Gorskom kotaru. Zbog značajne razlike u početku vegetacije, plemke sam uzeo sada i spremio ih u frižider. Sada čekam pogodno vrijeme za cijepljenje, kada se vegetacija u gorju probudi.
Problem je rješenje

misoo83

• Punopravni član
  • *
  • Zahvale:
  • -Dao: 1
  • -Primio: 42
« Odgovori #27 : 13 Veljača, 2016, 10:45:22 »
Video napravljen za pocetnike kalemljenja gde mozete videti kako uzeti plemke voca i cuvati ih za kalemljenje.

! No longer available

Ovaj drugi video je isto za  pocetnike kalemljenja, gde mozete videti na koji nacin se kalemi, odabrani nacin kalemljenja je bio na procep.

http://youtu.be/Tx_DzwXFL24

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #28 : 18 Veljača, 2016, 19:02:35 »
To je baš lijepa i jednostavna uputa. Hvala, Mišo!
Problem je rješenje

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #29 : 29 Ožujak, 2016, 09:08:24 »
Pokušao sam nešto cijepiti prošlog ljeta, ali nije bilo uspješno. Jučer sam ponovno pokušao, možda bude više sreće. Spremio sam plemke kao na filmu gore kako je Mišo pokazao, i to šljivu i lješnjak. Jučer sam onda cijepio te spremljene, i druge koje sam odrezao istog jutra, pa ću vidjeti ima li razlike u uspješnosti.
Problem je rješenje