Zapamti

"Bolje je biti živi prosjak nego mrtvi car."

Autor Tema: Veljko Milković - Solarna zemunica  (Posjeta: 5522 )

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1296
  • -Primio: 714
Veljko Milković - Solarna zemunica
« : 07 Lipanj, 2012, 23:49:02 »
Veljko Milkovic - Self-Heating Eco-House Concept - Solar Sod House

Iako mi se neke pojedinosti ne sviđaju, ovo s reflektirajućim površinama je zapravo jako pametno, zar ne? Ogromna je razlika u temperaturnim gubicima kroz toplinski izoliran zid ili kroz prozor. Veliki prozori znače više sunčeve energije, ali i više gubitaka. Projekt gosp. Milkovića je doskočio tom problemu s reflektirajućim površinama, znači površina koja zahvaća sunce je ostala velika, a površina kroz koju se gubi energija se smanjila.

Zamjerke su mi najviše na oblik kuće. Možda to nije toliko strašno, ali izgleda mi prevenik nesrazmjer širine i dubine kuće. Jasno mi je zašto je to napravio, zato da je čim veća površina kuće izložena suncu, ali tako je dobio i velike gubitke, znači kuća dosta ovisi o suncu. Ne izgleda mi baš kao najbolja stvar u krajevima s maglovitim ili oblačnim zimama. Svejedno, projekt mi je dao puno korisnih ideja.
Problem je rješenje

minime

• Početnik
  • Zahvale:
  • -Dao: 0
  • -Primio: 0
Odg: Veljko Milković - Solarna zemunica
« Odgovori #1 : 10 Lipanj, 2012, 09:05:36 »
kuća je ... bezveze

Sokrat je to bolje definira

reflektirajuće površine - mislim da bi te susjed zadavio
sve šta trebaš da i kontrolirao gubitke je proračun toplinskih gubitaka - dodaš/oduzmeš i tek onda ideš u gradnju
po pitanju prozora: danas se proizvode prozori za pasivne i A++ kuće sa gubitkom od 0,6 (klasični prozori su oko 1,63)

a koja mu je zaštita od prevelike insolacije? da kuća ne prekuha preko ljeta

i da ne spominjem da gradnja ove kuće je poskupljena u svakom koraku: od 6 ploha čak 5 ih ima sustav hidroizolacije koji nije jeftin (sustav = bitumenska ljepenka , drenaža zaštita hidroizolacije, dobro pozicionirana toplinska izolacija..) što znači da samo 1 ploha - prednja fasada smije 'disati' - ostale su hermetički zatvorene

meni se ne sviđa forsiranje

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1296
  • -Primio: 714
« Odgovori #2 : 10 Lipanj, 2012, 22:40:52 »
Reflektirajuće površine nemaju veze sa susjedom, baš suprotno, ova kuća akumulira svo zračenje koje pada na južni zid, dok sve druge kuće reflektiraju sve šta udara ispod i iznad prozora.

Kuća je građena kada nisu postojali materijali i tehnologije koje postoje danas. Mislim da je i danas jako skupo stavljati prozore o kojima pričaš.
Problem je rješenje

halo

• Punopravni član
  • *
  • Zahvale:
  • -Dao: 4
  • -Primio: 13
« Odgovori #3 : 05 Rujan, 2012, 21:44:22 »
kuća je ... bezveze

Vidi se da ne razumeš princip rada solarnih kuća.

Reflektirajuće površine su namerno, u zavisnosti geografske dužine gde se nalazi solarna zemunica, postavljene baš pod takvim uglom upada sunčevih zraka SAMO zimi kada je ugao Sunca prema zemljinom horizontu najniži i suština tih reflektirajućih površina je da što više toplih sunčevih zraka reflektira samo prema unutrašnjosti prostorija solarne zemunice, .... 

......a leti je ugao Sunca prema zemljinom horizontu najviši i nijedan deo Sunčevih zraka ne ulazi u prostoriju baš zbog tako postavljenog ugla nadstrešnice u zavisnosti geografske dužine, a na najgornjoj ploči te zemunice je debeo sloj zemlje i plus spoljnji termoizolator debljine oko najmanje 10 cm.

Leti, za vreme paklenih vrućina, boravak u toj solarnoj zemunici je veoma prijatan i svež vazduh čak i bez upotrebe erkondišna.

« Zadnja izmjena: 05 Rujan, 2012, 21:49:05 halo »

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 262
  • -Primio: 322
« Odgovori #4 : 03 Svibanj, 2016, 16:00:08 »
kuća je ... bezveze

sve šta trebaš da i kontrolirao gubitke je proračun toplinskih gubitaka - dodaš/oduzmeš i tek onda ideš u gradnju
po pitanju prozora: danas se proizvode prozori za pasivne i A++ kuće sa gubitkom od 0,6 (klasični prozori su oko 1,63)

i da ne spominjem da gradnja ove kuće je poskupljena u svakom koraku: od 6 ploha čak 5 ih ima sustav hidroizolacije koji nije jeftin (sustav = bitumenska ljepenka , drenaža zaštita hidroizolacije, dobro pozicionirana toplinska izolacija..) što znači da samo 1 ploha - prednja fasada smije 'disati' - ostale su hermetički zatvorene

meni se ne sviđa forsiranje

Malo da "obnovimo" interesantnu temu...
-Skuplji je bitumenska ljep. ili fasada?
-Drenaža zaštita HI -> i onako je nasip (nije ukopano kao kod npr. podruma) tj. i bez posebne drenaže bi voda otjecala jer se nema gdje skupljati...
-Samo 1 ploha - prednja fasada smije 'disati' - ostale su hermetički zatvorene -> često su stambene zgrade od AB+polistiren za toplinsku izo. -> to isto tako "ne diše" (rješenje su glineme žbuke i ventilacija slično kao kod eartshipa)

« Zadnja izmjena: 03 Svibanj, 2016, 16:02:02 m2 »