Zapamti

"Ako znaš da su ti krila kratka, ne leti daleko i visoko."

Autor Tema: Povijest ljudi, poljodjelstva, civilizacije...  (Posjeta: 6445 )

Harp

• Global Moderator
  • Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 0
  • -Primio: 278
Odg: Povijest ljudi, poljodjelstva, civilizacije...
« Odgovori #15 : 16 Srpanj, 2019, 16:53:52 »
Evo jedan kratki i sazeti prerez koji sam nasao a ovdje se uklapa

http://www.pp-ucka.hr/kulturna-bastina/povijest-ljudskog-naseljavanja-ucke-i-cicarije/

Neki dijelovi:

Dolazak lovaca
Dokazi o ljudskom korištenju Učke i Ćićarije sežu više od 10 000 godina u prošlost, pred sam izmak posljednjeg ledenog doba. Bilo je to doba velikih promjena u okolišu koje su ove planine učinile zanimljivim staništem i lovištem za tadašnje ljudske zajednice...

Počeci gospodarenja krajolikom
Prije 7500 godina, stočarstvo, a za njim i poljoprivreda, seli se iz Male Azije na obalu Jadrana. Ove inovacije nepovratno mijenjaju način života ljudskih zajednica kao i njihov prirodni okoliš...

Doba bronce – procvat i previranja
Otkriće metala doprinosi procvatu trgovine, ali i rastu vojne moći ljudskih zajednica. Dolaze prvi osvajači, javljaju se prva lokalna kraljevstva i plemenski savezi...
Otkrićem pluga i općim napretkom zemljoradnje poljoprivredna su društva počela proizvoditi viškove hrane dovoljne da se uzdržavaju slojevi stanovništva koji se nisu bavili njenom proizvodnjom, nego su bili specijalizirani ratnici, vladari ili svećenstvo...

Rimski mir i obilje
Nakon rimskog osvajanja, Istra i Liburnija ulaze u razdoblje pisane povijesti. Preko planinskih prijevoja grade se ceste, a prehrambene potrebe novonastalih gradova i velike vojske zahtijevaju intenzifikaciju stočarstva i poljoprivrede...

Srednji vijek
Gubitkom zaštite koju je priobalju pružala rimska država, planina ponovno postaje mjesto zbjega i sigurnosti. Seobe naroda mijenjaju etničku sliku ovoga područja i dovode ovamo pretke današnjih Hrvata...

Tradicija
Tradicionalni život i ekonomiju Učke i Ćićarije formirale su tisuće godina suživota s krajolikom, kao i kulturni doprinosi svih naroda i zajednica koji su ovdje obitavali...

19. i 20. stoljeće
Razvoj turizma i planinarskog pokreta dovodi prve posjetitelje i sadržaje na Učku...

Planina i moderni svijet
Promjena društveno-ekonomskih okolnosti dovodi do zamiranja tradicionalnog života na Učki i Ćićariji. No, 21. stoljeće donosi probuđeni interes za ovdašnju kulturu i način života, kao i nove razloge za nadu u njihov opstanak...

Na vrhu ucke je vec montirana NATO vojna zona, a uskoro bi mogle izniknuti i ove moderne danasnje kocke od kuca, kao "projekti planinskog turizma"... sigurno da problema nece biti u novcu.

« Zadnja izmjena: 17 Srpanj, 2019, 16:29:19 Harp »
Lud je samo onaj cija se ludost ne poklapa sa ludoscu vecine.   - S. Beckett

zemljak

• V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 245
  • -Primio: 250
Odg: Povijest ljudi, poljodjelstva, civilizacije...
« Odgovori #16 : 22 Srpanj, 2019, 07:41:17 »
ejla! majstor Harpe, potaklo me ovo o 'seobama koje mijenjaju etničku sliku'.. po svemu sudeći (mogu detaljno obrazlagati i stavljati linkove ako će koga zanimati)- etnička slika nije mnogo mijenjana od prije 10ak tisuća godina [Starčevačka kultura, Vinča, Lepenski vir, Butmir, Vučedol..].
Ti nekakvi Hrvati (po kojima se danas svi nazivamo, a donedavno je postojala trojedina kraljevina Hrvatska+Slavonija+Dalmacija) su bili ratničko pleme i jesu došli, ili se vratili [nakon izbjeglištva uslijed propalog 'Batonovog ustanka' protiv Rimljana]... ali etnos je više-manje isti, kao i jezik. Iliri su (Južni)Slaveni.

Ne bi mi to bilo jako važno da ne shvaćam te tvrdnje o 'nama na tuđoj zemlji' kao oruđe našeg uništenja...

A možda ionako nema veze, ako su mi novija saznanja točna... Ovdje sam 2013. vidim, pisao da su MezoPotamci zasolili tlo... a najvjerojatnije ih je potamanila nuklearka (ima gravura po pločicama, atomske gljive, letjelice..). A zanimljivo je da je ustanovljeno da je Vinčansko pismo ili protopismo starije, čak temelj sumerskog. (tartarijske ploćice, današnja rumunjska) .
Niš, uglavnom, niti smo prva niti najnaprednija civilizacija na Zemlji, društvo i ljudski rod degradira, svemirci nas uzgajaju kao što mi uzgajamo kokoši:( zapravo ne mi forumaši, nego kao što ih industrija uzgaja:( pozdrav svima!
« Zadnja izmjena: 22 Srpanj, 2019, 07:43:43 zemljak »