Dobrodošli, Gost. Molimo prijavite se ili se registrirajte.

Korisničko Ime: Lozinka:

Autor Tema: Napravili smo sami  (Posjeta: 15797 )

prvivozac

• Zaslužni član
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 118
  • -Primio: 79
Odg: Napravili smo sami
« Odgovori #30 : 12 Travanj, 2019, 13:01:18 »

Super ideja, mislim da ću će višestruko primijeniti!
Kako dobiješ 2700 K?

Iz metalnog kućišta reflektora, gdje je bila smještena halogena žarulja snage 150 W, izvadio sam keramičko grlo i ugradio dvije rastavljene LED žarulje snage 7 W svaka.

Pri tome sam se vodio nekim od razloga:

- Smanjenje potrošnje električne energije,
- Povećanja radnog vijeka reflektora,
- Iskorištenja kućišta starog (ali ispravnog) reflektora,

i najvažniji razlog:

- dobivanje reflektora željene temperature boje (2700 0K), jer u prodaji su isključivo reflektori hladne boje (6000 0K), koja mi je neugodna za oči.
Evidentirano

fazy

• Global Moderator
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 607
  • -Primio: 344
  • Što činimo svojoj okolini, to činimo i samima sebi
« Odgovori #31 : 12 Travanj, 2019, 16:20:19 »

Kako dobiješ 2700 K?

Pri kupovini (na akcijama), pazim da LED sijalice, (koje ću nakon rastavljanja ugraditi u reflektor), imaju temperaturu boje 2700 do najviše 3000 K:
« Zadnja izmjena: 12 Travanj, 2019, 16:23:11 fazy »
Evidentirano
Jabuku koju neće crv, neću niti ja.

TB

• Global Moderator
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 307
  • -Primio: 127
« Odgovori #32 : 12 Travanj, 2019, 22:18:14 »

koliko sam odokativno primjetio cca 15W led žarulja svjetli kao 100W klasična, a 24W kao 150W.
Evidentirano

fazy

• Global Moderator
  • Zahvale članovima:
« Odgovori #33 : 14 Travanj, 2019, 20:06:59 »

Da, razlika u snazi između LED sijalica i sijalica sa žarnom niti, otprilike je 7 do 9 puta manje utrošene električne energije za istu količinu svjetla, ovisno o proizvođaču i tipu LED rasvjete.

No pravu usporedbu je moguće napraviti kada znamo da sijalica sa žarnom niti proizvodi od 10 do 15 lm/w (lumen dobivene svjetlosti za svaki watt električne snage) i usporedbe sa podatkom o dobivenoj svjetlosti u lm (lumenima) i snazi LED sijalice u W (watima).

Tako je na primjer reflektorska LED sijalica snage 3 W uspješno zamijenila (pa ćak i nadmašila) sijalicu sa žarnom niti snage 25 W ugrađenu u stolnu noćnu svjetiljku.

To je zato što su svi LED segmenti u reflektorskoj LED sijalici, raspoređeni na ravnoj okrugloj pločici i svi "gledaju" u istom smjeru i nisu zatvoreni u difuzni plastični balon, već se ispred njih nalazi prozirno staklo.
Iz tog razloga je LED sijalica takve konstrukcije, najpogodnija za reflektorski tip sijalice sa malenim kutom zračenja svjetla (100 do 120 o).

Kako bi se povečao kut zračenja tako konstruirane LED sijalice (na 200 do 220 o), ispred LED elemenata postavlja se manji ili veći sferni difuzor.
To još uvijek nije dovoljno velik kut zračenja u usporedbi sa sijalicom sa žarnom niti (koja ima kut zračenja svjetla oko 300 o).
Stoga takve LED sijalice nisu pogodne za ugradnju u plafonjere samo sa jednom LED sijalicom, jer daju svjeto izraženije samo na jednoj strani, ali ako imamo plafonjeru sa dva grla, međusobno orjentirana u suprotnim smjerovima, (dakle za dvije LED sijalice), taj će se nedostatak izgubiti.
Tako konstruirane LED sijalice sa kutem zračenja svjetla od oko 200 o, donekle zadovoljavajuće moguće je primijeniti pri ugradnji u lustere gdje će svjetlo biti odbileno od bijele površine stropa i na taj način biti dovoljno difuzno za rasvjetu.

LED sijalica koja najbolje zamjenjuje sijalicu sa žarnom niti konstruirana je sa svjetlosnim LED štapićima postavljenim unutar staklenog balona kako je to prikazano na najdonjoj fotografiji:
« Zadnja izmjena: 15 Travanj, 2019, 00:23:08 fazy »
Evidentirano

prvivozac

• Zaslužni član
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 118
  • -Primio: 79
« Odgovori #34 : 15 Travanj, 2019, 08:24:33 »

Kako dobiješ 2700 K?

Pri kupovini (na akcijama), pazim da LED sijalice, (koje ću nakon rastavljanja ugraditi u reflektor), imaju temperaturu boje 2700 do najviše 3000 K:
Hvala, nisam znao da ima varijanti :)
Evidentirano

fazy

• Global Moderator
  • Zahvale članovima:
« Odgovori #35 : 20 Travanj, 2019, 16:12:51 »

Posudica za zagrijavanje voska pri izradi pisanica voskovom tehnikom, izrađena je od donjeg dijela (dna) aluminijske limenke (od ispijenog piva, naravno).
Evidentirano