Dobrodošli, Gost. Molimo prijavite se ili se registrirajte.

Korisničko Ime: Lozinka:

Autor Tema: Sadnja vocki (drveca)  (Posjeta: 1759 )

Harp

• Zaslužni član
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 0
  • -Primio: 250
Sadnja vocki (drveca)
« : 08 Studeni, 2015, 19:23:20 »

Iz jedne stare knjizice, samo par strana je posveceno sadnji drveca i nekim napomenama
Evidentirano
Lud je samo onaj cija se ludost ne poklapa sa ludoscu vecine.   - S. Beckett

TB

• Global Moderator
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 304
  • -Primio: 124
Odg: Sadnja vocki (drveca)
« Odgovori #1 : 08 Studeni, 2015, 21:48:12 »

uf, ja samo posadim voćku brončanom lopatom na dan ploda po kalendaru i to je to, nikakvi dodatni poslovi. Čak razmišljam i da svu rezidbu odbacim  :001_huh:
Evidentirano

Harp

• Zaslužni član
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 0
  • -Primio: 250
« Odgovori #2 : 13 Ožujak, 2019, 00:37:45 »

Ovih dana sam presadio marelicu (od "slatke" kostice) u pripremljenu rupu prije zime. Dakle, pokusao sam napraviti sto bolje uvjete po gornjim uputama, mada ih nisam mogao apsolutno slijediti. Iskopao sam rupu sirine 70cm, i dubine oko 65cm, po obliku "bullet type" (oznaka na alatu je na 50cm), s time da sam jos ubusio par rupa dubine oko 20cm. Te rupe kao i sloj iznad natrpao sam kompostom koji je promjesan s gasenim vapnom, jer, navodno, marelice vole vapno. Izmjenjivali su se slojevi komposta, zemlje sa vapnom i obicne zemlje, sve do 2/3 volumena rupe. Tesko je kopati na tako uskoj i dubokoj rupi, treba specijalni alat...

Sada nastupa presadivanje i sadnja. Marelica je uzgojena iz kostice koja je slatkog okusa jezgre, posadjena prosle godine. Stabiljka je pri dnu nesto tanja od 1cm i visine preko pola metra, u gornjem dijelu nekoliko izbojaka koje mislim sada odsjeci da ide ravno. Uz pomoc vila i krampa sam je nekako uspio iscupati s grumenom, koji se poslije transporta dosta raspao pa sam biljku zastitio novinama jer je puhao vjetar. Korijenje nisam uspio kompletno izvuci, vec su oni dublji od 30cm pukli.

Taj grumen s stabiljkom sam postavio na hrpu zemlje (nesto nize od povrsine zemljista) i nastavio slaganje slojeva, pazeci da kompost ne dodiruje izravno korijenje, vec da je izmedju sloj zemlje. Kada je vec slaganje bilo pri kraju, uz pomoc vila i laganim potezanjem sam je postavio u finalni polozaj oko 5cm iznad povrsine, tako da je korijenje sada bilo usmjereno prema dolje zbog potezanja. Zatrpana je do kraja s zemljom u obliku malog brezuljka. Ocekujem da ce tokom vremena to potonuti tih 5cm :)
Zalio s pet litara vode. Sada razmisljam, trebao bih i neki stap postaviti cim pocne listati da je vjetar ne rasklima.
Ako prezivi ovu operaciiju cu je poslikati za koje vrijeme, da se vidi utjece li ova rupa na rast ili je to stara natuknica iz grcke mudrosti.
Zanima me i napredak drveca posadjenih u neobradjenu zemlje, i opazanja, TB.
Evidentirano
Lud je samo onaj cija se ludost ne poklapa sa ludoscu vecine.   - S. Beckett

TB

• Global Moderator
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 304
  • -Primio: 124
« Odgovori #3 : 15 Ožujak, 2019, 22:56:56 »

Skoro sve voćke koje sam zasadio su se primile i lagano rastu. Dakle iskopa se rupa, stavi malo komposta i zasadi voćka po mjesečevu kalendaru.

Neke ni nemaju štap, vjerojatno je teško da na kontinentu vjetar slomi voćku.

Ono što sam zaboravio je od prvog dana staviti omotati plastičnu bocu oko podnožja biljke da štiti od zečeva i flakserice. One koje su nastradale sam premazao voćarskim voskom i rastu dalje.
Evidentirano