Zapamti

"Bogataš zavidi zdravomu siromahu."

Autor Tema: Zidana Raketna peć, Kamin  (Posjeta: 11408 )

zeljac

• Punopravni član
  • *
  • Zahvale:
  • -Dao: 0
  • -Primio: 7
Odg: Zidana Raketna peć, Kamin
« Odgovori #15 : 02 Veljača, 2015, 22:45:47 »
Ah da. TB ovaj crtež koji si dao. Da to je uglavnom to. Samo cigla i metalna ploča za kuhanje. Izlazne cijevi su standardne dimovodne. I tu je čar svega toga. Dimovodne cijevi se zagriju odmah po paljenju peći i griju prostor a cigla same peći kroz otprilike 4h i drže toplinu oko sat, dva vremena po prestanku loženja. 

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 614
  • -Primio: 344
  • Što činimo svojoj okolini, to činimo i samima sebi
« Odgovori #16 : 02 Veljača, 2015, 22:52:43 »
Imamo dakle idealnu kombinaciju. Možemo kuhati na gornjoj ploći, peć odmah grije i ima masu kojom zagrijava peostor i nakon loženja.
Zeljac, sve bliže si svetom gralu grijanja.
Jabuku koju neće crv, neću niti ja.

zeljac

• Punopravni član
  • *
  • Zahvale:
« Odgovori #17 : 02 Veljača, 2015, 23:15:52 »
Hvala na komplimentu.

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 310
  • -Primio: 131
« Odgovori #18 : 03 Veljača, 2015, 00:18:59 »
to je to, i dobra je ideja sa cijevi za sekundarni zrak. Punih cigli za imaš posvuda, ljudi prodaju za 1kn/kom..

evo masonskog presjeka, ako je više tornjeva izvuče se više topline nego kod klasičnog rmh-a sa cijevima:
http://www.dragonheaters.com/castle-build-masonry-heater-exhaust-flow/

zeljac

• Punopravni član
  • *
  • Zahvale:
« Odgovori #19 : 04 Veljača, 2015, 15:21:42 »
TB mislim da nisi u pravu. Pretpostavljam da ti, kao iskusni forumaš i poznavatelj ove RMH tehnologije znaš da su Aktivni dijelovi RMH 1. HeatRiser i 2. Cijev za hlađenje i izbacivanje toplog zraka (bačva). Svaki dodatni toranj je nepotrebna komplikacija koja samo osporava tok zraka i preuzima toplinu iz njega. Ako meni na ciglenoj peći od samo dva tornja trebaju 4 sata za osjet topline na vanjskom plaštu tad će se predložena s 4 tornja zagrijavat još i duže. To bi moglo imat smisla jedino ako ćeš ju ložit cijeli dan, dan za danom.  Osim eventualno ako je cijela napravljena iz metala. Pošto je meni toplina potrebna odmah ova verzija s otvorenim cijevima mi je upravo idealno rješenje.  Kad bi se desilo da živim tamo onda bih na cijevima kao spremnik topline napravio grijanu klupu. Tako da ne vidim nikakve logike u ta 4 tornja, već samo komplikaciju koja više šteti nego što koristi.