Dobrodošli, Gost. Molimo prijavite se ili se registrirajte.

Korisničko Ime: Lozinka:

Autor Tema: Ljubiša Grlić - Enciklopedija samoniklog jestivog bilja  (Posjeta: 9851 )

Nikola

• Dežurno pisakaralo
  • *
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 993
  • -Primio: 400

Nedavno kupio ovu knjigu i stvarno sam oduševljen.

Knjiga opisuje blizu 400 samoniklih jestivih biljaka koje rastu u našim krajevima. Svaka je biljka prikazana vrlo dobrom fotografijom preko cijele stranice, opis je također na cijeloj stranici. Opis pokriva tipično stanište biljke, rast, vrijeme berbe, jestive (i eventulno otrovne) djelove biljke, način pripreme, ljekovita svojstva ili primjene u narodnoj medicini, te nutricionističke vrijednosti biljke.

Ne sviđa mi se kako su biljke posložene. Očito po nekom botaničkom redu, što je nezgodno ako imate nepoznatu biljku ispred sebe i tražite ju u enciklopediji. Ali nije tako strašno, 400 stranica se prelista u razumnom vremenu, ja sam tako slučajno našao neko od bilja koje često vidim a nisam znao nazive.
« Zadnja izmjena: 03 Kolovoz, 2012, 22:13:10 Nikola »
Evidentirano
Problem je rješenje

Nikola

• Dežurno pisakaralo
  • *
  • Zahvale članovima:
Odg: Ljubiša Grlić - Enciklopedija samoniklog jestivog bilja
« Odgovori #1 : 06 Kolovoz, 2012, 22:16:52 »

Počeo sam pisati popis bilja koje je opisano u knjizi, ideja je bila da ako netko vidi biljku koja ga zanima, može me pitati neki detalj iz knjige. Dalje, da imamo nekakav popis bilja koje se na našem prostoru smatra jestivim, pa tko želi malo istraživati, može krenuti od tog popisa. Zato sam imao namjeru uz svaku biljku staviti link koji vodi na Google pretragu za tu biljku. Imao sam namjeru, ali kad sam vidio koliko mi to vremena oduzima, stao sam na sto-i-nekoj biljci. Mislim da nisam ni blizu trećine. Tako da će potpuni popis morati malo pričekati.

Evo, možda netko nađe neku korist i u ovome:

Paprat, obična paparat, muška paprat, navala, bujuška, divlji peprut, glistovnica, Dryopteris filix-mas
Ženska paprat, ženska navala, sitna navala, bujadika, papratka, Athyrium filix-femina
Stela, bujadika, peruša, Matteuccia struthiopteris
Bujad, velika paprat, gorska paprat, orlova paprat, stelja, Pteridium aquilinum
Oslad, slatka paprat, sladačak, sladić, slatka bujad, Polypodium vulgare
Gospin vlasak, gospine vlasi, viline vlasi, gospina kosa, venerina kosa, paprica, paprac, vodena paprat, Adiantum capillus-veneris
Mala preslica, poljska preslica, rastavić, mali rastavić, borak, konjski rep, konjorep, štukavac, barska metlica, kreš, kositrenica, Equisetum arvense
Jela, bijela jela, jelka, Abies alba
Smreka, smrča, borika, Picea abies
Planinski bor, klekovina, krivulj, Pinus mugo
Pinija, pinj, pitomi bor, pinjol, Pinus pinea
Borovica, kleka, plava kleka, venja, smreka, smrika, smrča, smrkva, brinje, Juniperus communis
Šmrika, smrič, smriča, crvena kleka, primorska kleka, Juniperus oxycedrus
Tisa, evropska tisa, tis, tisenj, jeličica, Taxus baccata
Strelica, streluša, vodena strijela,streljača, Sagittaria sagittifolia
Žabočun, vodeni trputac, vodena bokvica, kornjačina trava, Alisma plantago-aquatica
Vodoljub, srčak, divlji zumbulak, vodena srčka, vodeni zumbul, štitasti vodoljub, Butomus umbellatus
Srijemuš, sremuša, cremuš, cremoš, medvjeđi luk, divlji luk, mečkin luk, šumski luk, Allium ursinum
Česan, planinski luk, zmijski česan, divlji luk, žiratka, laneuva, Allium victorialis
Pasji luk, lučac, purić, injasti luk, Allium ampeloprasum
Zmijin luk, brzak, pupa, lučka, leh, lek, rimski luk, španjolski luk, indijski luk, Allium scorodoprasum
Trepavičavi luk, dlakavi luk, travnati luk, Allium subhirsutum
Ružičasti luk, Allium roseum
Kuglasti luk, okruglasti luk, lukovać, Allium rotundum
Glavičasti luk, glavasti luk, kuglocvjetni luk, Allium sphaerocephalum
Bridasti luk, Allium angulosum
Planinski luk, brdski luk, gorski luk, Allium montanum
Vlasac, drobnjak, ptičji luk, sitni luk, šnitlah, Allium schoenoprasum
Sibirski luk, planinski vlasac, planinski drobnjak, Allium sibiricum
Žuti luk, žuti vlasac, Allium flavum
Grebenasti luk, hrptasti luk, divlji česan, česan, koritasti luk, Allium carinatum
Vinogradski luk, divlji češnjak, divlji žbun, balučka, poljski luk, lukej, Allium vineale
Pokosnica, mirišljava pokosnica, obična pokosnica, salamunov pečat, zaliz, Polygonatum odoratum
Vilin luk, presličica, kosmata presličica, čuperasta presličica, Muscari comosum
Ptičje mlijeko, laščet, lapčet, pupa, Ornithogalum umbellatum
Graničica, crvenožuta graničica, crvenkasta graničica, danica, crveni ljiljan, maslenica, Hemerocallis fulva
Zlatan, divlji ljiljan, zlatni ljiljan, šumski ljiljan, bukov krin, zlatnoglav, Lilium martagon
Pasji zub, crveni pasji zub, košutac, košutovina, Erythronium dens-canis
Brden, razgranati čepljez, sitnoplodni čepljez, sitni čapljan, Asphodelus microcarpus
Šparoga, šparga, ljekovita šparoga, vilina metla, betrica, biljuš, beluš, Asparagus officinalis
Tetivka, tetivica, bodljikavi slak, šljoka, oštra tetivka, Smilax aspera
Veprina, bodljikava veprina, veprinac, leprina, čeprljika, ježevina, oštrolisna kostrika, metlika, mišji trn, Ruscus aculeatus
Bljušt, bljušć, kuk, kuka, kukovina, crna loza, Tamus communis
Drijemovac, ljetni drijemovac, sunovrat, pelečica, bijela ljubica, Leucojum aesticum
Šafran, prugasti podlesak, dvocvjetni šafran, dvocvjetni podlesak, brnđuša, modri kaćun, Crocus biflorus
Kaćun, obični kaćun, mali kaćun, vranjak, kukovica, pasja muda, divlji krompir, gospica, salep, ljubičasti kaćun, Orchis morio
Vimenjak, dvolist, dvolisni vimenjak, volovod, gorov cvijet, lijepa gospica, turski perčin, lisičja muda, popova muda, Platanthera bifolia
Vranjak, crveni vranjak, mrežasti vranjak, kočijica, svračji luk, golocvijet, Gymnadenia conopea
Plaštak, vratiželja, piramidalna vratiželja, crvena vratiželja, Anacamptis pyramidalis
Kukavica, jezičasta kukavica, serap, Serapias lingua
Kozlac, pjegavi kozlac, zmijino grožđe, zmijin češalj, teleća noga, kozlić, kozalac, Arum maculatum
Veliki kozlac, bijeli kozlac, talijanski kozlac, konjska blitva, Arum italicum
Zmijinac, vodeni kozlac, kaćunka, Calla palustris
Iđirot, mirisavi šaš, mirisava trska, mirisni korijen, vodeni božur, sabljar, komuš, kalamus, babat, Acorus calamus
Vodena leća, mala vodena leća, mala sočivica, Lemna minor
Rogoz, bijeli rogoz, rogozina, botur, ševar, šašika, trst, trsje, Thpha latifolia
Trska, vodena trska, trs, trstika, sirčica, makalj, Phragmites communis
Muhar, sivi muhar, muharika, muar, muarika, sinje proso, Setaria glauca
Morska brula, trošipan, barski trozubac, Triglochin maritimum
Lijeska, sivosmeđa lijeska, lesjak, leščina, jezgarica, Corylus avellana
Breza, obična breza, viseća breza, žalosna breza, brez, metlika, Betula pendula
Bukva, buk, buka, Fagus silvatica
Kesten, šumski kesten, pitomi kesten, gorski kesten, kostanj, Castanea sativa
Hrast lužnjak, dub, Quercus robur
Orah, pitomi orah, obični orah, Juglans regia
Kostela, južnjačka kostela, košćela, koprivica, koprivić, fafarikula, fafarinka, ladonja, Celtis australis
Hmelj, Humulus lupulus
Kopriva, velika kopriva, obična kopriva, dvodomna kopriva, žara, žarnica, žegavica, Urtica dioica
Kiselica, velika kiselica, kiseljak, kiseljača, kiselo zelje, Rumex acetosa
Rimska kiselica, španjolska kiselica, francuska kiselica, vlaška kiselica, vrtna kiselica, pitoma kiselica, pitomi kiseljak, Rumex scutatus
Planinska kiselica, alpska kiselica, šavje, staglina, Rumex alpunus
Štavelj, šavje, šćavelj, kovrčava kiselica, Rumex crispus
Konjski štavelj, konjšak, konjsko zelje, uličnjak, Rumex obtusifolius
Pitomi štavelj, vrtna kiselica, pitomo zelje, srpsko zelje, pitomka, štavljak, engleski špinat, Rumex patientia
Ruvedica, ruđevica, planinska ruđevica, Oxyria digyna
Lisac, pjegasti dvornik, veliki dvornik, praskvinac, briskova trava, dresan, ljutača, Polygonum persicaria
Paprac, paprica, vodeni papar, vodena paprika, papričnjak, vodena biberka, papreni lisac, bunjak, ljutičevina, Polygonum hydropiper
Troskot, ptičji dvornik, oputina, crnac, troska, ptičja trava, pasja trava, truskavac, troskovac, moljavka, Polygonum aviculare
Srčenjak, srčanik, želudnjak, kačji korijen, trava od srdobolje, jermen, Polygonum bistorta
Mali srčenjak, gomoljičasti dvornik, živorodni srčenjak, živorodni dvornik, Polygonum viviparum
Japanski dvornik, japanska kiselica, šiljasti dvornik, Polygonum cuspidatum
Vijušac, papunac, slakasti dvornik, petešak, čukunda, slatki slak, slak-pozemljuh, Biderdykia convolvulus
Resulja, štir, štirenica, bažanka, prosinac, šipanj, Mercuriallis annua
Loboda, guščja noga, jurjevac, kenopod, pepeljuga, bijela loboda, bijela jurčica, bašnasta jurčica, Chenopodium album
Brašnjak, brašnasta loboda, divlji špinat, ciganski špinat, zmijinac, kozji rep, dragi jurko, Chenopodium bonus-henricus
Mnogosjemena loboda, višesjemena loboda, vrtna oboda, baštenska loboda, Chenopodium polyspermum
Pepeljuga, vrtna pepeljuga, velika pepeljuga, loboda, laboda, lobuda, Atriplex hortensis
Sjajna pepeljuga, ljuskasta pepeljuga, sjajna loboda, Atriplex nitens
Kopljasta pepeljuga, poljska pepeljuga, Atriplex hastata
Razmaknuta pepeljuga, široka pepeljuga, raširena pepeljuga, otvorena pepeljuga, obična pepeljuga, duga pepeljuga, Atriplex patula
Obalna pepeljuga, primorska pepeljuga, primorska loboda, Atriplex litoralis
Omaklina, lobodovac, primorska pepeljuga, morska loboda, Halimione portulacoides
Morska blitva, divlja blitva, gluha blitva, luda blitva, blitva, Beta maritima
Omaga, caklenjača, šćulac, salikornija, Salicornia herbacea
Solnjača, slanica, soljanka, caklinica, caklenjača, kalijeva solnjača, bodljikava solnjača, Salsola kali
Jurčica, morska jurčica, sueda, Suaeda maritima
Štir, šćir, hrapavi štir, šćirenica, Amarantus retroflexus
VInobojka, kermes, grozdoboja, murićep, solima, Phytolacca americana
Opuncija, indijska smokva, gospina pogača, žabica, svekrvin jezik, Opuntia ficus-indica
Tušt, tušanj, tušac, tušnjak, portulak, Portulaca oleracea
Mišjakinja, crijevac, ptičja trava, miševina, mišje uho, zvjezdica, Stellaria media
Šumska mišjakinja, šumska zvjezdica, Stellaria nemorum
Mokrica, vučja crijeva, kurjačka crijeva, Mysoton aquaticum
Pušina, pucavac, škripac, škripavac, škripalac, pokalnica, vražemil, Silene vulgaris
Lovor, lovorika, lavor, lavorika, lorber, lavrika, javorika, Laurus nobilis
Žutika, Berberis vulgaris
Kaljužnica, kalužina, kopitac, zlatica, vodena zlatica, zlatocvijet, žabljak, masni listak, đurđevsko cvijeće, Caltha palustris
Ledinjak, ladnjak, bobolj, zlatica, proljetna zlatica, Ficaria verna
Povitina, pavetina, pavit, bijela loza, škrobutina, šepuka, trga, srebrot, leza, gužva, Clematis vitalba
Lokvanj, žuti lokvanj, žuti lopoč, lekuta, blatnik, vodeni plutnjak, Nuphar luteum

Kad bude malo više vremena, možda uhvatim nastaviti popis, ili ga malo uređivati. Za sad nek stoji tako.
Evidentirano
Problem je rješenje

Zelena Vila

• Zaslužni član
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 35
  • -Primio: 167
« Odgovori #2 : 16 Kolovoz, 2012, 11:52:08 »

Imam tu knjigu, odlična je i svakome je preporučujem. Nije jeftina, ali se isplati.
Evidentirano
The cost of revolution is 360 degrees understand the cycle that never ends.

natasa.simin

• Početnik
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 0
  • -Primio: 0
« Odgovori #3 : 12 Listopad, 2012, 15:49:49 »

Radim istrazivanja o nekim vrstama lukova. Trenutno me interesuje Allium flavum. S obzirom da o njemu postoji jako malo podataka, a da nemam knjigu Enciklopedija samoniklog jestivog bilja, molim vlasnika knjige  da mi da informaciju na kojoj strani knjige se pojavljuju informacije o ovoj biljnoj vrsti, i ukoloko to nije mnogo opsirno, napise  sta u knjizi pise za A. flavum.

Puno hvala uapred
Evidentirano

Nikola

• Dežurno pisakaralo
  • *
  • Zahvale članovima:
« Odgovori #4 : 12 Listopad, 2012, 20:18:04 »

Žuti luk

Allium flavum
Žuti vlasac

Trajna, 10-60 cm visoka biljka s jajolikom lukovicom prekrivenom ovojem koji je u gornjem dijelu produžen i vlaknasto pocijepan. Stabljika je na prerezu ovalna, uspravna ili se uzdiže iz kosog položaja. Listovi su linearni, svega 1-2 mm široki, slični vlaščevim, na prijelomu gotovo okrugli ili nenaglašeno žljebasti, isprva ispunjeni i sočni, kasnije šuplji. Rastresiti glavičasti cvatovi su bez rasplodnih lukovica, sastavljeni od žutih cvjetića u kojima su prašnici dvaput duži od latica. Biljka cvate od lipnja do kolovoza.
Ovaj luk raste u zemljama srednje i južne Europe, a kod nas se pojavljuje na kamenitim mjestima u mnogim našim krajevima.
Jestivi su listovi, koji imaju blagi okus i miris po luku. Sitno narezani mogu se dodavati juhama, varivima ili služe za umake. Kao i u drugih vrsta lukova, za jelo mogu služiti i lukovice.
Evidentirano
Problem je rješenje

natasa.simin

• Početnik
  • Zahvale članovima:
« Odgovori #5 : 14 Listopad, 2012, 08:20:55 »

Hvala puno Nikola, ovo mi jako mnogo znaci. Samo mi molim vas napisite jos na kojoj strani knjige je to napisano da mogu da citiram ovu knjigu u radu.

Veliki pozdrav
Evidentirano

Nikola

• Dežurno pisakaralo
  • *
  • Zahvale članovima:
« Odgovori #6 : 14 Listopad, 2012, 18:50:09 »

str 30.
Evidentirano
Problem je rješenje

natasa.simin

• Početnik
  • Zahvale članovima:
« Odgovori #7 : 14 Listopad, 2012, 18:55:58 »

Puno, puno hvala
Evidentirano

zemljak

• V.I.P.
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 235
  • -Primio: 222
« Odgovori #8 : 17 Listopad, 2012, 12:58:28 »

ja bi to, tražim ali nemaju ili se ne javljaju... koji je to izdavač? znate gdje ima? hvala
Evidentirano

Mirjana

• Početnik
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 3
  • -Primio: 1
« Odgovori #9 : 17 Listopad, 2012, 14:38:39 »

izdavač je ex libris :)
kupila sam je u vbz-u prije pola godine :)
Evidentirano

zemljak

• V.I.P.
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 235
  • -Primio: 222
« Odgovori #10 : 23 Listopad, 2012, 07:36:15 »

u vbz-u/internet dućanu sam bio i tražio, nije bilo. Postoji i neki zagrebački Ex Libris, i to je pridonijelo zabuni...
Nego, knjigu naručio u četvrtak, stigla u ponedjeljak. 200kn sa poštarinom. Pohvaljujem dućan (Ex Libris antikvarijat, Rijeka).
Već sam bogatiji za nema saznanja. Neke biljke nemaju sliku, al možeš sam zalijepiti. Ako se ne otrujem do ljeta, preporučit ću:)
Evidentirano

apsolution

• Početnik
  • Zahvale članovima:
  • -Primio: 1
« Odgovori #11 : 29 Prosinac, 2012, 00:46:25 »

2 i 3 (2005) izdanje u pdf-u

***linkovi su uklonjeni zbog narušavanja autorskih prava.***

@apsolution,

molim vas da pročitate
uslove korišćenja foruma i da se istih pridržavate!!
« Zadnja izmjena: 29 Prosinac, 2012, 11:09:06 kad budu gorjeli gradovi »
Evidentirano

Nikola

• Dežurno pisakaralo
  • *
  • Zahvale članovima:
« Odgovori #12 : 30 Siječanj, 2013, 20:44:45 »

Kalendar kada se koja biljka može konzumirati, by Mirna Majstorović:

https://docs.google.com/spreadsheet/pub?key=0AihF4jUMA5mMdDlIOTEzemVqekZYZ3ZjSzJZdVpaR0E&output=html
Evidentirano
Problem je rješenje

khan

• Zaslužni član
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 19
  • -Primio: 85
  • I'm going slightly mad
« Odgovori #13 : 26 Veljača, 2013, 11:01:24 »

je li to neko novo izdanje? ja ju imam iz 1989 i sjajna je knjiga, a moj tata  ima još onu prvu iz '81 čini mi se, u kojoj su i gljive bile opisivane.
Evidentirano
I shall be telling this with a sigh   
Somewhere ages and ages hence:   
Two roads diverged in a wood, and I—   
I took the one less traveled by,   
And that has made all the difference.

Nikola

• Dežurno pisakaralo
  • *
  • Zahvale članovima: