Dobrodošli, Gost. Molimo prijavite se ili se registrirajte.

Korisničko Ime: Lozinka:

Autor Tema: Sušenje voća  (Posjeta: 1508 )

Nikola

• Dežurno pisakaralo
  • *
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 969
  • -Primio: 377
Sušenje voća
« : 04 Lipanj, 2012, 01:31:06 »

Mene privlači da ove godine probam osušiti nešto voća koje obično rodi u većoj količini nego mogu odmah pojesti. To mi izgleda kao najsigurniji, ili najkvalitetniji način konzerviranja voća koje ne može jednostavno stajati samo od sebe.

Mislio sam si možda napraviti i solarno sušilo za voće. Znam da ljudi suše začinsko bilje i neko voće (smokve) jednostavno u hladu, kad je lijepo vrijeme. Samo možda se to ne može uvijek primjeniti? Gledam upute za izradu sušila, nije ništa komplicirano...

Ima raznih izvedbi ali očito je poanta da sunce zagrijava zrak koji tada ima manju relativnu vlagu, i koji se radi konveksije podiže gore i prolazi kroz komade voća.

To bi onda išlo nekako ovako:

Izvor: http://www.instructables.com/id/Solar-Food-Dehydrator-Dryer/?ALLSTEPS#step0
Evidentirano
Problem je rješenje

zemljak

• V.I.P.
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 234
  • -Primio: 219
Odg: Sušenje voća
« Odgovori #1 : 13 Prosinac, 2013, 21:24:56 »

Imali smo u nekoj temi raspravicu o najboljoj metodi za čuvanje kestena... Nisam provjerio smrzavanje ni držanje u frižideru, jer mi se nije svidjelo prvo iskustvo. Uvijek smo ih držali u nekim vrećama ili kutijama, hrpu, i uvijek su se ucrvali skoro svi.

Ove godine sam ih razdvojio (razmak 1-2cm) pa stavio na suho i prozračno (i osunčano) mjesto. I sad ih jedemo pomalo. Sirove. I dečko od 2 god. sam ih lako oguli, kora puca (on to zubima probije). Malko su žilaviji, ali fini.

Bio sam probao i sa blanširanjem, da pokrepaju crvi, pa ih stavio sušit sve u hrpi... ali nisu se baš dobro prosušili. I pečeni nisu dobro ispali. Možda se može unaprijediti ta tehnologija..
Evidentirano