Dobrodošli, Gost. Molimo prijavite se ili se registrirajte.

Korisničko Ime: Lozinka:

Autor Tema: Holzerova permakultura  (Posjeta: 40925 )

Nikola

• Admin
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 1262
  • -Primio: 683
Holzerova permakultura
« : 31 Svibanj, 2012, 13:21:30 »

Čuo sam da Sepp Holzer koristi termin "Holzerova permakultura". Čuo sam i da to radi kako mu ljudi ne bi govorili da ono što radi nije u skladu s načelima permakulture. On jednostavno radi što misli da je ispravno. To je radio i puno prije nego je čuo za permakulturu, a drugi ljudi su njegov rad prozvali permakulturom. Kad bi se sada pokušao uklopiti u već definirane okvire, vjerojatno ne bi mogao raditi sve što ima na umu. Ovako, koristeći poseban naziv, može raditi što ga je volja. Kome se ne sviđa, neka se drži permakulture i ne mješa se u njegove stvari. Što mislte o tome? Što mislite o njemu, kao osobi i kao učitelju?
Evidentirano
Problem je rješenje

Sretnovrijeme

• Početnik
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 0
  • -Primio: 1
Odg: Holzerova permakultura
« Odgovori #1 : 03 Lipanj, 2012, 12:28:25 »

Od svih pročitanih knjiga njegova mi se najviše sviđa. Voljela bi otići u posjet na njegovo imanje,  a bome i kod njega na edukaciju. Čovjek od djetinjstva radi na toj zemlji i ima bogato iskustvo.
Evidentirano

Nikola

• Admin
  • Zahvale članovima:
« Odgovori #2 : 04 Lipanj, 2012, 00:28:13 »

Misliš li na knjigu "Poljodjelac buntovnik"? Zna li netko hoće li i kad njegova druga knjiga biti prevedena na hrvatski? Je li netko pročitao verziju na eng ili njemačkom?

Evidentirano
Problem je rješenje

kad budu gorjeli gradovi

• Legenda foruma
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 316
  • -Primio: 565
« Odgovori #3 : 04 Lipanj, 2012, 20:24:36 »

sep holzer ima napisanih 4-5 knjiga, one o kojima ja nešto znam su sledeće:

- der agrar-rebell (rebel farmer) - ja je imam u pdf-u al samo na ruskom, na eng. samo 10-ak stranica. nedavno je prevedena i izdata u hrvatskoj i sloveniji. u hr je to učinila udruga wu wei buđenje, od kojih možete poručiti knjigu na sledećoj adresi:

http://www.wuwei-budjenje.org/publikacije.htm

- sepp holzers permakultur: praktische anwendung fur garten, obst  und landwirtschaft (sepp holzer's permaculture: a practical guide to small-scale, integrative farming and gardening) - knjigu je kod nas izdala izdavačka kuća zvoneći kedri srbije:

http://www.zvonecikedrisrbije.com/proizvodi/proizvodi-knjige/

takođe je prevedena i na slovenački.
ja je imam u pdf formatu na eng. i ruskom i trenutno je čitam. po meni je jedna od najbitnijih knjiga do kojih sam došao u životu.

- пермакультура в украине и россии - za ovu knjigu nisam siguran da li postoji u nekom drugom jeziku osim ruskog. imam je u pdf formatu, radi se o nekoliko projekata u kojima je holcer učestvovao u pomenutim zemljama....

na kraju evo spiska knjiga i ostalih izdanja (npr dvd) na holzerovoj zvaničnoj stranici:

http://www.krameterhof.at/index.php?id=publikationen

« Zadnja izmjena: 18 Studeni, 2012, 15:22:09 kad budu gorjeli gradovi »
Evidentirano

Nikola

• Admin
  • Zahvale članovima:
« Odgovori #4 : 07 Lipanj, 2012, 23:12:49 »

Možeš li mi reći malo o toj koju čitaš? Ona prva, Agrar-Rebell je prva knjiga uopće koju sam ja pročitao a da ima ikakve veze s permakulturom. Zapravo mi je i smetalo što stalno spominje tu permakulturu a ja ne znam ni što je to. Samo me zanimalo što i kako radi. Ta me knjiga jako zainteresirala za permakulturu pa sam čitao dalje, druge knjige, i konačno shvatio što je to. Ali sad kad se osvrnem na tu knjigu, nije mi bila toliko informativna koliko motivrajuća.

Zbog toga s nestrpljenjem čekam da se ova druga knjiga prevede na Hrvatski, nisam ni znao da je već prevedenana Srpski. Nije mi problem čitati Srpski nego me malo muči ćirilica, davno je bilo kad sam to učio u školi. Sad mi ostaje opcija da naručim eng. izdanje. Pokušao sam s čitanjem nekih knjiga u pdf-u ali puno bolje mi ide pravo listanje. Mnoge knjige koje sam prvo čitao u pdf-u sam kasnije i kupio i pročitao kako treba.

Dakle, cijeniti ću preporuku. Objašnjava li ova knjiga što i kako raditi? Jesi li čitao Mollisonov "Designer's Manual" i može li se knjiga usporediti s time? Trenutno tražim tehnike, ne mudrost.
Evidentirano
Problem je rješenje

Zelena Vila

• Zaslužni član
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 35
  • -Primio: 170
« Odgovori #5 : 08 Lipanj, 2012, 14:28:31 »

Imam ti ja engleski pdf jedne njegove s praktičnim savjetima, pa mogu poslati.

Meni on jako interesantan. Mislim da je privatno prilično težak tip, ali ima dobre fore.
Knjigu sam čitala letimično, ne mogu se sad ni engleskog naslova sjetiti, poskidala sam previše toga pa mi se sve izmiješalo, ali ima konkretnih stvari, tipa ono sa zakopavanjem drva i još koješta.
E, sad, nisam sigurna da je baš rekao sve. On miksa različito sjeme i baca ga okolo (čini mi se čak i bez seedballsa) pa onda samo bere. Tako sam gledala u filmiću, ali mislim da nisam nigdje našla točnu recepturu te sjemenske mješavine.

Inače, boli me briga je li nešto permakultura ili biodinamika, tradicionalno znanje ili nova spoznaja. Glavno je da djeluje i da je u skladu s mojim osobnim načelima.
Evidentirano
The cost of revolution is 360 degrees understand the cycle that never ends.

kad budu gorjeli gradovi

• Legenda foruma
  • Zahvale članovima:
« Odgovori #6 : 09 Lipanj, 2012, 20:59:30 »

Citat
Možeš li mi reći malo o toj koju čitaš?

uh malo je nezahvalno prepričati knjigu sa ovoliko korisnih informacija, ima ih toliko da se o tome može i knjiga napisati  ....  ;D

stigao sam tek do 40-e strane jer nemam puno vremena a trudim se pažljivo čitat jer je stvarno svaka informacija jako vrijedna. evo npr sad sam na jednom poglavlju koje se zove biljke indikatori tla. holcer je takav genijalac i njegovo je iskustvo toliko veliko da njemu svaka biljka bukvalno koju pogleda šalje neku informaciju, konkretno o svojstvima zemljišta. tako recimo ako na nekom mjestu naletite na jako puno guščje trave (galium aparine) ili mišjakinje (stellaria media), te će vam biljke ukazati na to na je tlo bogato azotom (uvjerio se rođenim očima dosta puta). na sličnom tlu raste i zova kao i žara, a žara će vam osim na prisustvo azota ukazati i na neke druge stvari, recimo na prisustvo teških metala i drugih toksičnih materija kojih inače u prirodi nema u tim količinama (krivac - čovjek). tako žara često prati ljudska naselja i obavlja ulogu čistača zemljišta od svega što je čovjek svojom glupošću zabrljao, gdje inače malo koja druga biljka ima šanse....
s druge strane, ako je zemljište siromašno azotom, na to će vam ukazati prisustvo mirisavke (anthoxanthum odoratum), ovsika (festuca ovina), ili thymus pulegioides (vrsta majčine dušice).
isto tako bilke indikatori pružaju vam informaciju da li je tlo kiselo ili bazno, suvo ili vlažno, zbijeno ili rastresito. recimo primijetili ste kako korijen maslačka teži da ide samo u dubinu, dok je korijen recimo pepeljuge jako razgranat. maslačak često viđamo po gradu ili bilo kuda gdje se često krećemo, i gdje je zemljište zbijeno. priroda je kao živi organizam koji se trudi da mu rane što brže zarastu, zato šalje maslačak da svojim korijenom produbi zemljište i omogući cirkulaciju vode i zraka.... pepeljugu viđamo uglavnom u baštama, na zemljištu koje često obrađujemo pa ga ona svojim razgranatim korijenom teži stabilizirati.... (o ovome više u fimu permaculture soils džefa loutona).
(o biljkama-indikatorima tla postoji jedna starija knjiga pod bazivom što nam govore korovi, javite se na mail da vam pošaljem pdf)
ovo bi bio mali primjer kako razmišljaju ljudi poput sepa holcera, sad nešto o ostalom sadržaju knjige....
na početku holcer opisuje svoje imanje krameterhof i svoje odrastanje na njemu, kao i iskustva svoje porodice koja tu živi odavno.... zatim govori o počecima landscape dizajna, tj kako je počeo da prilagođava izgled terena svojim potrebama (terasiranje, igradnja 10-15 manjih jezera, te sadnja drveća na mjestima gdje se npr. želi spriječiti jači vjetar koji bi poremetio mikroklimat i ugrozio osjetljive vrste koje holcer uspijeva da gaji na preko 1000m n.v. kao što su limun, nar i sl.). pošto mu je imanje na jednoj planinskoj padini i dosta nageto, posebnu pažnju pridaje terasiranju, za šta koristi u početku mašine, a kasnije isključivo ručni rad... na obodima terasa sadi voće (najviše je trešanja - oko 7000 stabala ako se ne varam!) zbog stabilizacije terena, a na ostalim površinama povrće pa čak i žito (raž najviše) koje on sa suprugom ručno žanje srpom.... tu su i pomenuta jezerca u kojima gaji pastmku, a pored kojih postavlja veće kamenje koje akumulira toplotu zajedno sa površinom vode...jezerca su okružena visokim drvećem (omorika čini mi se, cijeli kraj je takav) koje sprečava da vjetar to oduva... preko kamenja pužu vriježe bundeve koje daju ogromne plodove.......
u sledećem poglavlju holcer se konkretnije bavi aspektima alternativne poljoprivrede, biljkama-fiksatorima azota, opisuje na koji način gaji žito a pominje i neke lokalne samonikle biljke... zatim tu su i životinje, ova tema mene ne zanima al znam da holcer gaji uglavnom stare autohtone rase, od svinja hrvatsku turopoljku, mangulicu, od goveda škotsko planinsko goveče, američkog bizona, zatim kokoške i patke a skloništa za životinje pravi od kamena i trupaca i nasipa zemljom (liče mi na rovove iz rata  :) )...
zatim na red dolazi voće, tu stvarno ima jako puno vrsta čak i onih mediteranskih što sam već pomenuo a radi se inače o austrijskim alpima), gaji i dosta divljeg voća (jabuka, kruška) i voća tipičnog za dotični (malo hladniji) klimat (mušmula, sorbusi), govori o orezivanju tj, o neorezivanju, kalemljenju, osnivanju šumskog vrta te zaštiti od napasti (najveća jeleni).
u sledećem poglavlju govori se o gljivama, holcer dosta gaji šitake na jednostavan način (nađe vlažno mjesto u šumi, donese hrastove trupce, zabuši rupe i stavi micelijum), a gaji i strophariu na slami.
na samom kraju govori se o tzv. kitchen garden, bašti odmah uz kuću u kojoj se gaje uglavnom začinske i ljekovite biljke, o zelenom đubrivu, nekim životinjama koje se pojavljuju na imanju kao insekti i gušteri, a skroz na kraju o nekim holcerovim projektima u drugim zemljama (škotska, brazil, tajland....).
inače holcer se svime ovim počeo baviti 60-ih godina a za permakulturu kao pojam čuo je tek devedesetih... ni ne znajući primjenjivao je većinu njenih osnovnih principa, slijedeći zdrav razum i logiku...
holcer često govori o svojim greškama i kako je iz njih dosta znao naučit...
osim ove knjige preporučio bih i 2-3 dokumentarca o holceru koje možete lako nać na internetu, koji su idealni za upoznavanje sa tematikom. jednom sam upoznao nekog holanđanina koji je o holceru snimio malo duži materijal, vjerovatno puno interesantniji ali nije mi djelovao da bi to rado dijelio sa rajom (naravno toga na internetu nema)......

« Zadnja izmjena: 09 Lipanj, 2012, 23:27:17 kad budu gorjeli gradovi »
Evidentirano

Nikola

• Admin
  • Zahvale članovima:
« Odgovori #7 : 09 Lipanj, 2012, 23:04:55 »

Zaista lijep i koristan pregled, nadam se da ću se moći uhvatiti čitanja pa da zajedno prokomentiramo ako neki dio bude za diskusiju.
Evidentirano
Problem je rješenje

zemljak

• Global Moderator
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 244
  • -Primio: 250
« Odgovori #8 : 21 Srpanj, 2012, 22:20:43 »

Nisam još dosta hrabar da otvorim novu temu, ali bilo bi zanimljivo opisati principe Holzerove akvakulture... Trenutno me najviše zanima pitanje gdje smjestiti jezerce, tj. kako funkcionira ta hidratizacija bilja bez navodnjavanja.
Guglao sam, ali na to nisam naišao (tražit ću dalje, makar ga osobno pitao, ali to će potrajati). Ako netko zna, pa me prosvijetli- hvala
Evidentirano

Nikola

• Admin
  • Zahvale članovima:
« Odgovori #9 : 21 Srpanj, 2012, 22:50:17 »

Samo ti otvaraj teme. Ako bude grešaka, popraviti ćemo ih. I ja bih rado puno toga prokomentirao samo sam uvijek kratak s vremenom, pa i zaboravim što sam planirao :blush:
Evidentirano
Problem je rješenje

kad budu gorjeli gradovi

• Legenda foruma
  • Zahvale članovima:
« Odgovori #10 : 16 Kolovoz, 2012, 20:53:53 »

Citat
gdje smjestiti jezerce, tj. kako funkcionira ta hidratizacija bilja bez navodnjavanja.

dok sam bio na moru završio sam čitanje holcerove knjige, mnoge stvari su mi sad jasnije pa se nadam da ću moć objasnit neke zavrzlame vezane uz njegove permakulturne metode...
holcerovo imanje je na jednoj planinskoj kosi u austrijskim alpima, nadm. visine od 1000 do 1500 m. na samom vrhu imanja postoji jedan ili više planinskih izvora, koje je on osim u kuću sproveo kroz jedan veći dio imanja, gdje je prethodno iskopao rupe za 10-15 jezeraca, i voda se preliva iz jednog u drugo slobodnim padom... svježa voda omogućuje mu gajenje ribe naročito potočne pastrmke od koje fino zarađuje.
pošto voda akumulira toplotnu energiju holcer je to iskoristio pa je uz jezerca postavio veće kamenje koje ima slične osobine što sve skupa pomaže da na tim mjestima rastu biljke malo osjetljivije na hladnoću npr. tikve... takođe, holcer vodi računa u kom smjeru duva vjetar pa pored jezerca sadi drveće kao barijeru vjetru da se toplina ne bi gubila... time uspjeva stvoriti mikroklimat i vjerovatno povećati temp. za par stepeni...
holcerovo imanje je dakle u alpskom klimatu, okruženo sa svih strana gustom smrčevom šumom. u takvim uslovima vlažnost je dosta visoka tokom većeg dijela godine, čemu dodatno doprinose i jezerca koje je holcer napravio, kiše su česte pa nekoe veće potrebe za navodnjavanjem i nema. holcer uglavnom gaji starije i otprornije sorte, sa manjim prinosom ali većim kvalitetom...

možemo slobodno reći da je holcer imao sreće što se rodio na takvom mjestu. ako ste negdje u ravnici i sl. vjerovatno nećete biti te sreće da imate izvor negdje u blizini pa će gajenje ribe ić malo teže. opasnost od visokih temp. i suše ali i od poplava biće veća, a vjerovatno ćete imati i niz drugih problema o kojima i ne sanjate (od lopova do agresivnih korova tipa ambrozija). postavka eventualnog jezerceta zavisila bi od mnogih faktora najviše od toga dal ima izvor (ili protok neke rijeke ili potoka) il nema, kolika je površina parcele, kakv je njen oblik, koliki je nagib, šta se planira uzgajat (voće, povrće...) i na koji način, kakav je tip zemljišta i ima li podzemnih voda itd. generalno po nekoj logici jezerce bi trebalo bit što bliže sredini parcele, naravno u ravni ili nizvodno od eventualnog izvora ili vodene površine, morali biste nać način kako da vodu zadržite tj. da dno bude nepropusno (glina, betoniranje...), takođe morali bi ste pazit da u okolini nema zagađivača jer većina toksičnih materija na kraju završav u vodi odakle ih je jako teško odstraniti itd.............

možda bude od koristi i ova rasprava koju smo ja i nikola vodili nedavno...
Evidentirano

zemljak

• Global Moderator
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 244
  • -Primio: 250
« Odgovori #11 : 18 Kolovoz, 2012, 00:01:07 »

na dokumentarcu o Holzeru sam zamijetio pumpu, mislim ovo: How the ram pump works] [url=http://www.youtube.com/watch?v=qWqDurunnK8#ws]How the ram pump works
[/url]
krasotna Zelena Vila mi je dala pdf njegove knjige, pa ću proučiti čim mi život dozvoli. Ali mislim da tom pumpom vraća vodu na vrh tj. cirkulira, obogaćuje kisikom. Valjda i iz podzemlja crpi, nisam siguran da ima neke obilne izvore, hvata i kišnicu.
Mislim ni da nije neki blagoslov biti na takvom nagibu sve bi se ocijedilo da ne hvata... U ravnici iskopaš 6 metara bunara i navodnjavaj.

Ono što bi spadalo u Nikolinu temu o cjelovitom upravljanju vodom: Holcer proizvodi i struju pomoću tih višerazinskih jezera.

Za hidrataciju bilja (bez navodnjavanja), koliko sam shvatio- dobro je da je jezero poviše usjeva jer iako nabije dno da je skoro nepropusno, ipak kapilarno curi tj. vlaži zemlju ispod površine.

učim koliko stignem, ispričavam se ako sam ponešto krivo shvatio
Evidentirano

Nikola

• Admin
  • Zahvale članovima:
« Odgovori #12 : 31 Kolovoz, 2012, 22:01:59 »

Za mene nov video o farmi Seppa Holzera, vodič je njegov sin koji vodi farmu. Ima titlove na srpskom, što je također jako zgodno.

Permakultura: Farma Sepa Holcera
Evidentirano
Problem je rješenje

kad budu gorjeli gradovi

• Legenda foruma
  • Zahvale članovima:
« Odgovori #13 : 31 Kolovoz, 2012, 23:44:25 »

odličan video. ovo sa ovom raži koja se žanje tek iduće godine je super fora. al sumnjam da bi funkcionisala u našim uslovima, jer planinska klima jako usporava njegov rast. takođe je dobra fora sa onim podrumom, koji ima ulaz za zrak kroz zemlju jer tako se zrak hladi, a izlaz na navišoj tački.
i jedan mali naputak, budi oprezan kad postavljaš ovakve stvari sa srpskim prevodom. primjetio sam da ih uglavnom postavljaju neki bolesnici, a ovaj je izgleda jedan od njih. pogledaj mu samo ostali sadržaj na kanalu. što je najgore, nikako da nađem originalan video...  :mad:
« Zadnja izmjena: 31 Kolovoz, 2012, 23:46:36 kad budu gorjeli gradovi »
Evidentirano

malus

• Napredni član
  • **
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 5
  • -Primio: 42
« Odgovori #14 : 04 Rujan, 2012, 19:25:09 »

Možeš li mi reći malo o toj koju čitaš? Ona prva, Agrar-Rebell je prva knjiga uopće koju sam ja pročitao a da ima ikakve veze s permakulturom. Zapravo mi je i smetalo što stalno spominje tu permakulturu a ja ne znam ni što je to. Samo me zanimalo što i kako radi. Ta me knjiga jako zainteresirala za permakulturu pa sam čitao dalje, druge knjige, i konačno shvatio što je to. Ali sad kad se osvrnem na tu knjigu, nije mi bila toliko informativna koliko motivrajuća.

Zbog toga s nestrpljenjem čekam da se ova druga knjiga prevede na Hrvatski, nisam ni znao da je već prevedenana Srpski. Nije mi problem čitati Srpski nego me malo muči ćirilica, davno je bilo kad sam to učio u školi. Sad mi ostaje opcija da naručim eng. izdanje. Pokušao sam s čitanjem nekih knjiga u pdf-u ali puno bolje mi ide pravo listanje. Mnoge knjige koje sam prvo čitao u pdf-u sam kasnije i kupio i pročitao kako treba.

Dakle, cijeniti ću preporuku. Objašnjava li ova knjiga što i kako raditi? Jesi li čitao Mollisonov "Designer's Manual" i može li se knjiga usporediti s time? Trenutno tražim tehnike, ne mudrost.

Ja sam pročitao te sve njgove kjnige i nisu mi se svidile. Nije mi se on svidio ni njegove knjige, niti ideje niti filozofija, uglavnom ponavljanje poznatih stvari iz drugih knjiga/priručnika i trabunjanje o privatnom životu.

Bla, bla, ser, truć.

Uglavnom je samo filozofija, a nemam ništa protiv filozofije, ali on knjige prodaje pod priručnike.

Evo, neka mi neko kaže kako napravit jezero po njegovim upustvima iz knjiga, dam što hoće. Ključne stvari ne objašnjava dovoljno dobro, jako dobro naplaćuje posjetu svom imanju, sve se plaća, predavanja  su mu  skupa ko da je Gorbačov. :) Sve u svemu jedan gnjusan primjer eko-kapitalista, koji jeko dobro naplaćuje svoju popularnost.

Uhh....  :) sad ispada da sam i ja teške naravi, ali jednostavno Bill Mollison je dr.sc. prema njemu.

Evidentirano