Dobrodošli, Gost. Molimo prijavite se ili se registrirajte.

Korisničko Ime: Lozinka:

Autor Tema: Farma Zaytuna  (Posjeta: 7294 )

Nikola

• Admin
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 1272
  • -Primio: 683
Farma Zaytuna
« : 07 Lipanj, 2012, 21:55:49 »

Odlično utrošenih 40-ak minuta na gledanje ovog filma:

PRI Zaytuna Farm Tour - Apr/May 2012

Geoff Lawton prikazuje ogroman permakulturni sustav i bezbrojne ideje, rješenja... Jako motivirajuće, bar za mene.
Evidentirano
Problem je rješenje

Macolla

• Punopravni član
  • *
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 1
  • -Primio: 5
Odg: Farma Zaytuna
« Odgovori #1 : 19 Rujan, 2012, 20:07:18 »

Prelijepo   :blush:

Može li se ovakva raznolikost postići na Balkanu?
Evidentirano

Nikola

• Admin
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 1272
  • -Primio: 683
« Odgovori #2 : 19 Rujan, 2012, 21:46:42 »

Vjerojatno može nešto slično, samo još nitko nema toliko iskustva da to zaista i napravi. Najveća razlika između njihovog podneblja (Australija) i našeg je sunce koje kod upada pod nižim kutem, zatim zima koje kod njih nema a kod nas ponekad znači i pola godine bez rasta vegeracije. Zato je kod nas potreban malo drugačiji pristup, ali načela su vjerojatno posve identična.

Mislim da sam negdje već napisao (možda ne na ovom forumu), na rubu moje livade gdje počinje šuma, nalazi se samonikla divlja jabuka i odmah do nje divlja trešnja, tako da su im grane isprepletene. Ispod njih su grmovi lješnjaka, a ispod lješnjaka raste kupina. Ispod kupine je razno livadno bilje, između ostalog i šumske jagode. Sve ovo raste na par kvadrata, donosi plodove, a čisti je proizvod prirode. Malo dalje su stabla javora, jasena, bukve itd, uglavnom čovjeku nezanimljivo područje.

Želim reći da priroda donosi bezbroj kombinacija, neke su nam više a neke manje zanimljive. Prava stvar bi bila prepoznati one zanimljivije, pa ih pokušati reproducirati u većem broju. Ja radim na tome, a rezultate rada ću vjerojatno moći pokazati tek za 20 godina.
Evidentirano
Problem je rješenje

Macolla

• Punopravni član
  • *
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 1
  • -Primio: 5
« Odgovori #3 : 20 Rujan, 2012, 16:56:17 »

Da, u nas je problem po meni to što su godišnja doba preagresivna, bar na području Mostara na kojem živim. U zadnjih par godina ljeti temperatura ovdje čak postiže 47 celzijusa na pojedinim mjestima u gradu te do 45 celzijusa u prigradskim naseljima. U vinogradu u kojemu sam radio živa je na suncu pokazivala dnevni maksimum od 56-58 stupnjeva na Suncu ovog ljeta. Ne trebam ni spomenuti kako je prošlu zimu palo više od 70cm snijega u par dana što je izmjerila meteorološka stanica "Bijeli Brijeg" u Mostaru.

Mogu zamisliti permakulturu oko vikendice moje obitelji ali čemu i to ako će skoro pola godine stagnirati. Zimi zbog hladnoće a ljeti zbog prevelikih vrućina. Još sam u priliku mlad ali moje najnovije želje govore mi da radim i zaradim, te selim u AU. Zaytuna mi je kao oličenje snova. Saznanje da i oni imaju ljetne i zimske sadnice ali da i ljeti i zimi buja život mi je prelijepo.

Totalni sam laik što se tiče biologije i svojstava biljaka ali zanima me bi li krušno drvo (u jednom videu prevedeno kao "hlebno drvo") uspjelo u nas? Ne znam latinski naziv ali znam da ga G. Lawton spominje i u ovom gore navedenom videu, ima životni vijek od 700 - 1000 godina i da godišnje daje 500kg brašna, naravno poslije mljevenja samog ploda.
Evidentirano