Dobrodošli, Gost. Molimo prijavite se ili se registrirajte.

Korisničko Ime: Lozinka:

Autor Tema: bolji cvor za cipele  (Posjeta: 2318 )

Harp

• Zaslužni član
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 0
  • -Primio: 236
bolji cvor za cipele
« : 19 Kolovoz, 2013, 22:05:13 »

Preneseno s stranice http://www.sherrilltree.com/site/PKnots/BetterBow.html

"Better because it really works! Simply take an extra turn around the bow when tying your shoes and pull tight. The added friction keeps even the spongy laces from coming untied."

Nakon visegodisnjeg testiranja, mogu s sigurnoscu reci da je ovo izuzetan cvor za cipele. Nekada naidjete, kao ja, na stvarno zeznutu kombinaciju cipele s vezicama, gdje niti "standardna" rjesenja s duplim cvorom preko osnovnog ne pomazu. Konkretno, problem je to veci sto je cipela cvrsca i visa, a vezice novije i kvalitetnije. Dakle, visokgorske gojzerice (iznad njih idu hlace s unutarnjom gamasom, gamase, dereze, pa je prava radost sve to skidati i stezati cipelu u snijegu), a i neke radne cipele su posebno na udaru.

Ovaj cvor sam slucajno pronasao prije dosta godina, i mogu reci da nakon kratkog vremena vezanja, vrlo ga lako zavazati, a isto tako i odvezati, te da mi nikada nije niti olabavio niti popustio. Bitno ga je jako dobro stegnuti.
« Zadnja izmjena: 09 Prosinac, 2018, 17:52:13 Harp »
Evidentirano
Lud je samo onaj cija se ludost ne poklapa sa ludoscu vecine.   - S. Beckett

halo2

• Početnik
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 3
  • -Primio: 0
Odg: bolji cvor za cipele
« Odgovori #1 : 09 Prosinac, 2018, 12:25:31 »

........Ovaj cvor sam slucajno pronasao prije dosta godina, i mogu reci da nakon kratkog vremena vezanja, vrlo ga lako zavazati, a isto tako i odvezati, te da mi nikada nije niti olabavio niti popustio. Bitno ga je jako dobro stegnuti.

Ako se misli na ovaj čvor sa gore linka (http://www.sherrilltree.com/site/PKnots/BetterBow.html), da li to važi i za kratke pertle?

Pokušavao sam, ali ne uspevam jer mi je pertla prekratka (valjda), a i nisam baš dobro ukapirao tehniku vezivanja pertle.
Evidentirano

Harp

• Zaslužni član
  • Zahvale članovima:
« Odgovori #2 : 09 Prosinac, 2018, 17:50:41 »

Ukoliko je vezica kratka tek toliko da se jedva moze napraviti klasicni cvor, onda ovaj cvor o kome je ovdje rijec nece biti moguce napraviti.
Mora minimalno postojati visak u duzini od barem jednog namotaja okolo.

No, ako se uobicajeni cvor moze lagano napraviti, vrlo je vjerojatno da ce se i ovaj "bolji" moci izvesti. Treba samo primjetiti da ukoliko postoji potreba vezanja ovog cvora, da se vezice na takvim cipelama prethodno prirede tako da je jedna strana vec na pocetku duza (za tu duzinu jednog namotaja) od druge. Tako ce se vezanjem odn. zatezanjem cvora na kraju biti podjednako dugacke, tj simetricne.

Odvezivanje se izvodi - opet, ne na klasicni nacin - nego zadrzavanjem omce jednom rukom i snaznijim potezanjem vezice pod pravim kutem od cvora. Iza toga, kada je cvor 'rasiren', pusti se omca i potezanjem vezice se lagano odveze. Time se postize to da se cvor razlabavi prije nego sto se odveze, cime se olaksava odvezivanje i smanjuje trosenje vezica.
Ipak, cvor se moze odvezati i klasicnim potezanjem, samo je teze zbog veceg trenja.
Evidentirano

halo2

• Početnik
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 3
  • -Primio: 0
« Odgovori #3 : 09 Prosinac, 2018, 20:15:58 »

Ako već znate način vezivanja, zamolio bih Vas da mobitelom snimite na sebi taj način vezivanja baš iz vašeg ugla gledanja odozgo na dole, kako bih ja ukapirao način vezivanja jer meni STALNO mi se odveže pertla klasičnim vezivanjem na cipeli. Slika na onom gore linku prikazuje iz druge perspektive i nije baš jasna kako se vezujuju pertle.
« Zadnja izmjena: 09 Prosinac, 2018, 20:20:27 halo2 »
Evidentirano

Harp

• Zaslužni član
  • Zahvale članovima:
« Odgovori #4 : 17 Prosinac, 2018, 21:01:22 »

Dakle, radi se o najobicnijem standardnom cvoru za cipele, osim sto se umjesto jednog namotaja okolo naprave dva namotaja okolo.
Pronasao sam korak po korak u slikama i s objasnjenjem na engleskom na sljedecem linku:

https://www.fieggen.com/shoelace/betterbowknot.htm
https://www.fieggen.com/shoelace/betterbowknotflipbook.htm

To je iz onog kuta gledanja koji trazis, i sasvim je jasno nacrtano.
Predlozio bih ti da za pocetak pocnes ipak s debljim vezicama normalne duzine, ili takvim da ne osjetis njihovu kratkocu.
Na stranici imas i drugih zanimljivih cvorova za cipele.
« Zadnja izmjena: 17 Prosinac, 2018, 21:05:32 Harp »
Evidentirano

Nikola

• Admin
  • Zahvale članovima:
  • -Uručio: 1257
  • -Primio: 683
« Odgovori #5 : 18 Prosinac, 2018, 08:59:21 »

Odlično objašnjenje, evo i ja sam si sad svezao po ovim uputama. Ispočetka mi nije išlo sa ona dva namotaja kada treba progurati vezicu ispod jednog od njih. Sada ih napravim tako što prvi namotaj ide preko prsta, a ne samo oko vezice.
Evidentirano
Problem je rješenje