upravo čitam jedan zanimljiv članak o globalnim klimatskim promjenama, koji između ostalog kaže kako se u zadnjih 30 god. broj poplava utrostručio. razloga za to ima više ali vjerovatno je najveći taj što topliji zrak može zadržat više vodene pare od hladnog. kako su ljudi uspjeli zagrijat planetu za jedan čitav stepen u jako kratkom vremenskom periodu, dobili smo to što smo dobili - vremenske prilike i neprilike osciliraju po mnogo većim amplitudama. tako danas je uobičajeno da jedan dan je 30 stepeni a sutradan 5, da je prosječna temp u januaru 17 (bilo u 2007), da tokom cijelog juna pada kiša a posle u julu i avgustu ni kapi, i sl. kako ovo djeluje na biljke možete se i sami uvjerite ako malo pažljivije pogledate okolo.
poplave su svakako jedan od najvećih problema izazvanih klimatskim promjenama (ali ne i najveći, što ćemo se tek imati prilike uvjeriti, no otom potom). sjećam se da je 2009. bila po tom pitanju više nego katastrofična, na mnogim površinama voda je stajala mjesecima. u vojvodini su seljaci kupovali kombajne za rižu iz makedonije, da bi nekako mogli spasti dio žita.
problem je kompleksan ali evo nekog mog viđenja. prvo kao što sam rekao što je zrak topliji više vlage nosi i samim tim više vode pada na površinu (stalno na vijestima čujemo o poplavama u tropskim krajevima - bangladeš, tajland, kina...). drugo, problem je intenzivna obrada zemljišta u konvencionalnoj poljoprivredi - sa zemljišta se crpi maksimum a vraća mu se minimum, tlo se stalnom obradom sabija, uništavaju se prirodni kanali kojim voda odlazi u dublje dijelove. pogotovo je duboko oranje katastrofalno jer pretumbava veći dio živućeg sloja zemljišta.
i naravno, kad nema drveća koje je najveći konzument viška vode u zemljištu, poplave su mnogo više izglednije. nekad je skoro cijela površina evrope bila pokrivena šumama. evo jedan primjer iz škotske, gdje je mali dio te prvobitne šume opstao:

<---klikni na sliku da je uvećaš!!
iako je u takvoj šumi zrak jako vlažan, svaki eventualni višak vode upije drveće i ostale biljke, a ako što ipak ostane odlazi u dublje dijelove tla kroz šupljine koje su ostale od korijenja mrtvog drveća ili koje su napravile životinje, ne ugrožavajući mnogo živi svijet... posijecite drveće i tu počinju problemi svih mogućih vrsta pa i poplave...