Zapamti

"Borac koji pobjegne može se opet boriti."

Autor Tema: Mali kompresor zraka od kompresora hladnjaka  (Broj pregleda: 8991 )

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Thank You
  • -Given: 723
  • -Receive: 382
  • Što činimo svojoj okolini, to činimo i samima sebi
Mali kompresor zraka od kompresora hladnjaka
« u: 12 Srpanj, 2015, 16:17:25 »
Mali kompresor zraka koji nam može poslužiti za pumpanje guma na biciklu, automobili, za bojanje zračnim kistom kao i dopunjavanje zraka u posudu hidrofora, lako možemo izraditi od neispravnog hladnjaka kojemu je kompresor ispravan.
Ako je prilikom neopreznog čišćenja isparivača hladnjaka, isti probušen, rashladni plin je ispario i hladnjak je neispravan.
Takav ispravni kompresor moguće je jednostavno preraditi u kompresor za zrak za razne potrebe.
Nakon demontaže kompresora potrebno je spojiti kleme koje su bile spojene na ternostat hladnjaka.
Kabel sa strujnim utikačem ostavljamo čitav a režemo kabel koji vodi u unutrašnjost hladnjaka.
Nakon toga preostaje da međusobno spojimo smeđi i crni vodič, koji je bio spojen na termostat hladnjaka.
Jabuku koju neće crv, neću niti ja.

Dany

• Početnik
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Odg: Mali kompresor zraka od kompresora hladnjaka
« Odgovori #1 u: 16 Veljača, 2021, 09:19:04 »
Takav kompresor sam napravio i imam problem. Kada ga upalim odradi, napuni spremnik zraka (ili pumpa zrak u gume) i kada se (ili ga) isključim i ponovno upalim zuji ali ne pumpa zrak. Ne znam da li je u pogonu samo radni ili samo startni namotaj motora, uglavnom treba čekati nekolikoooo minuta da bimetal odradi da bih ga mogao ponovno uključiti. Znate li kako riješiti ovaj problem?

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Thank You
« Odgovori #2 u: 16 Veljača, 2021, 17:08:24 »
Rješenje je u konstantnom radu takvog malog kompresora Dany.

To je najjednostavnije napraviti tako, da se na tlačnu posudu postavi mali regulaciono - sigurnosni ventil, koji ne dozvoljava prepumpavanje posude.

Moguće ga je jednostavno napraviti od male kuglice koju pritišće opruga kemijske olovke preko regulacionog vijka.
Kuglica pri tome leži na rupici kroz koju izlazi višak zraka iz posude.
Regulacijom pritiska opruge na kuglicu, regulira se i tlak zraka u posudi.

Zbog čega ne treba isključivati ovakav kompresor, kad je postigao tlak u posudi:
naime, takvi mali kompresori nisu konstruirani za isprekidani rad, jer između kompresora i tlačne posude ne postoji rasteretni ventil.

Kad je u tlačnoj posudi stlačen zrak, vlada pritisak na klip kompresora, kojeg elektromotor kompresora ne može savladati (ne može pokrenuti klip kompresora), jer je u direktnoj vezi elektromotor - klip u prijenosnom omjeru 1 : 1.

U primjeru kojeg sam prikazao na početku ove teme, kompresor će startati bez problema, jer nije opterećen na tlačnoj strani.

Jedino, nakon dugog nekorištenja kompresora, a naročito zimi, ulje u kompresoru se spusti na dno posude i klip ostane bez ulja ili se ulje zgusne na hladnoći, te je tada moguće teško pokretanje kompresora, a tada trebamo biti strpljivi i pričekati dok kompresor povuče ulje. Pri tome će bimetalna zaštita nekoliko puta zaustaviti rad već pokrenutog elektromotora, sve dok klip kompresora povuče ulje.

Harp

• Global Moderator
  • V.I.P.
  • Thank You
  • -Receive: 398
« Odgovori #3 u: 22 Veljača, 2021, 15:01:41 »
Neznam tocno kako ta bimetalna zastita radi kod kompresora za frizider, ili je to mozda samo dio zastite koja po drugom principu funkcionira, naime bimetalu je potrebna visa temperatura da prebaci u drugo stanje, a znam da ukoliko frizider radi i nestane struje na koju minutu, da po ukljucenju proradi i odmah se iskljuci na naredno duze vrijeme, recimo desetak minuta, ne vjerujem da se u tom vremenu bimetal uspije toliko zgrijati i zadrzavati temperaturu kroz naredno vrijeme.
Nego, znas li cemu sluzi ona zavojnica vidljiva na slikama, mozda se ipak zastita nekako moze bypass bez otvaranja kompresora?
Lud je samo onaj cija se ludost ne poklapa sa ludoscu vecine.   - S. Beckett

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Thank You
« Odgovori #4 u: 22 Veljača, 2021, 16:20:19 »
Nego, znas li cemu sluzi ona zavojnica vidljiva na slikama, mozda se ipak zastita nekako moze bypass bez otvaranja kompresora?

Zavojnica za koju pitaš je startni rele, koji uključuje pomočni namotaj (startni namotaj) jednofaznog asinhronog motora kompresora hladnjaka, odmah po priključenju elektromotora na napon gradske mreže, i odmah nakon pokretanja elektromotora kada isti postigne normalni broj okretaja (počne normalno raditi) - isključuje pomočni namotaj elektromotora.

Bimetal se nalazi pored startnog releja, izgleda poput malog valjka visine oko 10 mm i promjera 15 do 20 mm.
Na njemu su dva vodiča.
Taj bimetal naime ne mjeri temperaturu elektromotora, nego preko njega prolazi sva električna energija, koja ako je prevelika, zagrije bimetal koji prekine strujni krug.

Ako premostiš bimetal, elektromotor više neće imati termičku zaštitu = pregorjeti će glavni namotaj u slučaju otežanog pokretanja ili niskog napona.

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Thank You
« Odgovori #5 u: 26 Veljača, 2021, 21:35:18 »
Na drugoj i narednim fotografijama prvog posta ove teme vidljivo je kučište u kojem je ugrađen startni rele, bimetalna zaštita, strujni priključak i priključak na tropolni konektor elektomotora.
Kad se demontira navedeno kučište i skine konektor sa tri pina priključka elektromotora kompresora, možemo vidjeti kako sve to izgleda sa druge strane:

Harp

• Global Moderator
  • V.I.P.
  • Thank You
  • -Receive: 398
« Odgovori #6 u: 15 Ožujak, 2021, 15:49:01 »
Dakle zastita nije problem vec je ista nekakvi feature i predlazes da kompresor stalno radi a visak ispusta.

Ja koristim kompresor ali bez spremnika (za ispuhivanje - sapnica 1mm) pa nisam imao takvih problema, no primjetio sam da kada radi duze vremena se znatno pocne grijati, vruc je na dodir.

Ovisno pod kojim rezimom bi se uredjaj koristio, moglo bi se napraviti i s nepovratnim ventilom (presta (francuski) od bicikla) izmedju kompresora i spremnika uz vrlo mali fiksno podeseni ispusni ventil izmedju kompresora i nepovratnog ventila. Time bi se po iskljucenju kompresora - u dogledno vrijeme - tlacna cijev rasteretila i time omogucila startanje kompresora. U teoriji bi nedostatak bio sto takav sustav nikada ne bi mogao postici vrsnu vrijednost pritiska zbog fiksnog ispusnog ventila.

Druga ideja koja bi mogla biti dobra je da se koristi vijcani kompresor iz nekog klima uredjaja, koji osim sto ima snazniji motor, ne zahtijeva za startanje rasterecenje tlacne cijevi.

Lud je samo onaj cija se ludost ne poklapa sa ludoscu vecine.   - S. Beckett