Zapamti

"Bolje je pojesti jednu dobru krušku negoli košaru
trulih."

Autor Tema: Raketna peć by Nikola  (Broj pregleda: 147947 )

DavorD

• Punopravni član
  • *
  • Thank You
  • -Given: 3
  • -Receive: 14
Odg: Gradim svoj prvi RMH
« Odgovori #60 u: 12 Siječanj, 2013, 22:35:36 »
Čestitke na uspješno završenom projektu gradnje peći! Ja planiram u proljeće krenuti gradit svoju u vikendici pa ću se javiti ovdje ako mi negdje zapne :)

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Thank You
  • -Given: 1444
  • -Receive: 961
« Odgovori #61 u: 12 Siječanj, 2013, 23:18:20 »
Yep, svakako se javi, možda i prije nego zapne :)
Problem je rješenje

andjelkoasa

• Zaslužni član
  • Thank You
  • -Given: 322
  • -Receive: 148
« Odgovori #62 u: 01 Veljača, 2013, 23:51:15 »
Malo slažem matematiku ali se nisam maknuo dalje od kompjutera.
Ne mogu nigdje naći u građ. firmama na netu da prodaju one ukrasne elemente za dimnjak.
Gdje si to kupio i kolika je cijena za 1 'sloj'?

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Thank You
« Odgovori #63 u: 02 Veljača, 2013, 16:45:18 »
Da, to je zanimljivo što taj ukrasni element ne stavljaju u cjenike i kataloge, ali mislim da ga može prodati svatko tko prodaje schiedel dimnjak. Ja sam kupio u pevecu, slučajno imaju na stalaži. Cijena je previsoka, mislim da nije ispod 50 kuna "sloj".
Problem je rješenje

andjelkoasa

• Zaslužni član
  • Thank You
« Odgovori #64 u: 02 Veljača, 2013, 17:04:12 »
Nema mi druge nego obilaziti građevinske trgovine.
Dosta puta se isplati izgubiti nekoliko sati na obilaske jer su cijene prilično različite.
Sad imam barem okvirnu cijenu.

dsimonov

• Početnik
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
« Odgovori #65 u: 07 Veljača, 2013, 11:37:59 »
Pitanje!

Da li si mjerio temperaturu u cijevima u klupi? Moje je razmišljnje da se ta toplina iskoristi i za grijanje tople vode

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Thank You
« Odgovori #66 u: 07 Veljača, 2013, 18:29:00 »
Nisam mjerio baš u cijevima u klupi (jer su cijevi zatrpane) ali temperatura zraka u klupi je 60 stupnjeva, a površina klupe izvana je oko 40 stupnjeva.

Temperatura zraka u cijevi koja ulazi u klupu je 200 stupnjeva, na izlazu iz klupe je 70, a temperatura na površini limene kutije koja je na vrhu peći je bila 130 stupnjeva. Ove zadnje tri mjere jako variraju ovisno o tome koliko jako vatra gori.

Ona skica kako grijati vodu mi se sviđa, ima logike, samo bi bilo dobro maksimalno povećati površinu kojom dimovodna cijev grije vodu, recimo da spremnik nije samo s gornje strane cijevi nego da cijevi prolaze kroz njega. Također, najviše topline se gbi na vrhu peći pa bi i tu trebalo staviti nešto, ako nije zamišljeno da peć grije zrak nego vodu.
Problem je rješenje

andjelkoasa

• Zaslužni član
  • Thank You
« Odgovori #67 u: 07 Veljača, 2013, 18:46:00 »
Svega ima za kupiti ali onih 'ukrasnih' elemenata nigdje.
Ako ćeš uzeti cijeli dimnjak od 12 metara dobit ćeš i 60 cm tih elemenata ali inače ništa  :no:
Izgleda da ću morat sam zidati sa ciglom.

@Nikola
Kakva je na kraju situacija sa pepelom?
Koliko ga ima i kako ga vadiš iz peći?

Kod mene u klasičnoj peći za centralno već sam 3 velike vreće za smeće napunio do sada.

Za grijanje vode:
Gledao sam neke reklame i filmiće na youtube, dimovodna cijev se omota sa bakrenim cijevima velikog profila, barem 3/4''.
Tako se osigurava brži protok vode.
Ima i druga varijanta sa bačvom od 200 litara kroz koju prolazi dimovod.
Ni u kom slučaju se ne smije oduzimati temperatura u "heat riseru" nego tek nakon  njega jer će se smanjiti izgaranje a samim time i koncept rocket stowe ne funkcionira.
Znači, treba biti kao mass rocket stowe samo se umjesto zemlje ili nečeg drugog zagrijava voda i koristi se za grijanje preko radijatora.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Thank You
« Odgovori #68 u: 07 Veljača, 2013, 19:22:41 »
Mjesečno 4 litre pepela.
Problem je rješenje

Djuro

• Punopravni član
  • *
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 3
« Odgovori #69 u: 11 Veljača, 2013, 14:09:21 »

Za grijanje vode:
Gledao sam neke reklame i filmiće na youtube, dimovodna cijev se omota sa bakrenim cijevima velikog profila, barem 3/4''.
Tako se osigurava brži protok vode.
Ima i druga varijanta sa bačvom od 200 litara kroz koju prolazi dimovod.

Ova varijanta sa omatanjem cijevi oko dimovodne cijevi je dosta lose rjesenje jer tek manji dio topline prijedje na vodu jer ima previse otpora. Ako zelis pravi prijenos topline cijevi moraju direktno u dim.
Ova druga varijanta je puno bolja ali opet takva varijanta se može koristiti eventualno za nekakvo grijanje manje snage ili za grijanje sanitarne vode jer ima premalu površinu izmjenjivača.
Ja sad baš pokušavam napraviti sistem centralnog grijanja preko rakete. Prvi pokušaj nije baš bio uspješan zbog lošeg izmjenjivača topline. Sad pokušavam napraviti izmjenjivač vbr tipa koji će se sastojati od niza manjih cijevi kroz koje će prolaziti dim. Time bi trebao dobiti puno bolje rezultate. Kad budem imao neke rezultate, javim se.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Thank You
« Odgovori #70 u: 17 Srpanj, 2013, 15:00:51 »
Nedavno sam čistio peć, konkretno sve one cijevi od ložišta do dimnjaka. Bilo je dosta pepela u njima, ali lako je bilo za počistiti. Mislim da ću ubuduće trebati bar jednom usred zime počistiti cijevi, da se slučajno ne začepe.

Sve što je bilo rastavljivo sam iznio u dvorište i isprao mlazom vode, to nije bio nikakav problem. One cijevi koje leže u klupi i zatrpane su kamenjem, njih sam usisavačem. Na fleksibilnu cijev sam zamotao spužvu, vezao špagom, i tako je taj kraj bio skoro debljine dimovodne cijevi. Gurnuo unutra dok je usisavač radio, par puta nutra-van u svaku cijev i sad su savršeno čiste.
Problem je rješenje

Tom

• Početnik
  • Thank You
  • -Given: 6
  • -Receive: 6
« Odgovori #71 u: 17 Srpanj, 2013, 21:24:53 »
imam konkretno pitanje:
Dakle, sakupio sam 3 tone šamotnih cigli. princip gradnje kužim.
gdje u okolici rijeke nabaviti glinu dovoljno dobru i u dovoljnoj količini za gradnju peći, a da nije 50 kn 20 kg?
po mom proračunu trebati ću malo manje od 1 tone.

trebalo bi biti bez kamenja ili pjeska.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Thank You
« Odgovori #72 u: 18 Srpanj, 2013, 08:20:15 »
Svojevremeno sam čuo da je crvenica odlična za žbukanje, pa ako je tako, onda bi morala biti dobra i za gradnju peći. A nje ima na svakom gradilištu u Rijeci. Negdje je više, a negdje manje čista. Pretpostavljam da je najčišća tamo gdje je netko nekad imao vrt, obično u dolcima.

Za pravu glinu, neki poznanik mi reče da je ima na Učki, samo gdje, to ne znam.
Problem je rješenje

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Thank You
« Odgovori #73 u: 03 Listopad, 2013, 15:09:12 »
Pred početak sezone grijanja, da napišem osvrt na čišćenje peći ovog ljeta. Ukratko, cjevovod koji prolazi kroz klupicu je bio dosta prljav, nakupilo se pepela koji sam vrlo jednostavno izvukao usisivačem (sa vodenim filterom). Najviše nakupina je bilo u metalnoj kutiji na vrhu heat risera. Moje, možda netočno objašnjenje za taj pepeo u cjevovodu bi bilo ovako. Ložište nije baš jednostavno očistiti. Odnosno jednostavno je meni, koji sam ga konstruirao kako meni paše, uzeo sam jednu žlicu za juhu, iskrivio joj vrh i s njom povučem sav pepeo prema ulazu u ložište, i tu ga u par poteza dignem i izbacim u kantu. I tako svaki dan.

Što se događa kad mene nema i žena se brine za peć. Ona pogleda dolje, vidi nema pepela, a zapravo ga ima samo je dublje u ložištu. Ona napuni peć bez čišćenja i zapali, i tako više dana za redom. Kad peć povuče, vjerojatno dobar dio pepela odleti u vis, i pomalo puni cijevi. Da je peć drugačije konstruirana, bilo bi lakše očistiti, i mislim da bi se manje prljala.

Drugi problem je što nemam spremnik u kojem bi se skupljao pepeo na dnu one cijevi koji ide vertikalno dolje iz metalne kutije. Tu sam trebao staviti neki T priljkučak, a ne koljeno od 90 st. Još uvijek mogu, vjerojatno, ali mi se ne da. Peć je i ovako, sa tim greškama, radila neprekidno cijelu zimu, i sad je očišćena. Ako budem jednom tijekom sezone grijanja očistio peć, može biti samo bolje nego prve godine, a to nije nikakav problem.

Dimnjak je naravno čist, teško da može nešto doći do njega.

Ono grijanje na brikete, pa na pelet, ne znam, ne bih to ponavljao. Grijalo je, sve je to ok kad nema drva, ali kao prvo, gorivo nije isplativo, a kao drugo, rad je nepouzdan. Što mi se dogodilo. Jedno jutro, bilo toplo, već smo prestali grijati, ja se spremam na posao, i kaže žena da upalim peć, valjda bi kupala djecu. Ja u žurbi, samo što ne krenem na posao, umjesto da pomalo palim vatru kao uvijek, ja istresem u ložište dobrih par šaka peleta, ubacim kocke za potpalu i upalim. Kad je to krenulo goriti, majko mila, samo što raketa nije uzletila. Ja sam mislio da će se ložište raspasti, išao sam vani gledati da mi vatra ne izlazi možda iz dimnjaka. Dimovodne cijevi koje prolaze kroz klupicu su se pregrijale, pa je traka kojom su lijepljene otpala, na spojevima počeo izlaziti dim... Riješio sam problem čašom vode, i nije bio neki problem, ali hoću reći, kako je sa ovakvim pokusima zaista moguće i napraviti neko sranje. Dok sam trpao drva u peć, nije bilo apsolutno šanse da se takvo što dogodi, zato bih rekao, ako se koristi neko drugo gorivo, maksimalan oprez.
Problem je rješenje

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Thank You
« Odgovori #74 u: 05 Ožujak, 2014, 13:37:44 »
Zima još nije gotova, ali pomalo slažem dojmove nakon 2 sezone grijanja s ovom peći. Išao sam na web elektre, gdje se može vidjeti potrošnja unatrag 3 godine, žao mi je što nemaju i starije podatke. Ono što trenutno gledam, je potrošnja struje od 9. do 3. mjeseca:

02.09.2010. - 03.03.2011.  6038 kWh
01.09.2011. - 27.02.2012.  5684 kWh
02.09.2012. - 01.03.2013.  2799 kWh
25.08.2013. - 04.03.2014.  2730 kWh

Ugrubo, zadnje dvije zime trošim po 3000 kWh manje nego prije. Razlike u potrošnji jeftine (noćne) struje su neznatne(580, 532, 535, 550), dakle računam kao da sam isključivo smanjio potrošnju skupe. Ona u Hrvatskoj iznosi 0,91 kn/kWh + 25% PDV plus još nešto sitno za poticanje obnovljive energije, tako nešto. Otprilike, godišnje uštedim 3400 kuna (455 €). To je računica do 01.03. svake godine, a sezona grijanja je potrajala uvijek malo dulje, pa je ušteda onda i nešto veća.

O potrošnji drva je teško govoriti, jer prošle zime nisam imao dovoljno svojih pa sam kupovao pelet i brikete. Ove godine imam svoja drva ali je zima bila slabašna, i još nije gotova. Pripremio sam oko 2m drva, još su mi se smijali da mi je to taman do nove godine. Do sad sam potrošio malo više od pola, i ako nastavim grijati još možda mjesec dana, ovim tempom ću potrošiti 1.5 m drva. Pretpostavljam, da je zima bila hladnija, da bi 2m bilo dovoljno.

Drva su zapravo nekalorično granje, uglavnom lijeska, malog promjera. Primjetio sam da kad nešto krupnije iscijepam, volumenom to dođe puno više nego što je bilo. Zato je i o količini mojih drva teško govoriti. Onako subjektivan dojam je, da sam kupio metar kvalitetnih drva, i to iscijepao na sitno tako da stane u moju peć, da bi od tog metra došlo možda i 1,5-2m. Tko zna, trebalo bi probati.

Ja zadovoljan, s obzirom koliko sam kompromisa napravio s peći. Trebala je i mogla biti puno učinkovitija, da je moj stan, ali i ovako je rezultat odličan.
Problem je rješenje