Zapamti

"Ako se volu ne pije, ne guraj mu glavu u vodu."

Autor Tema: Raketna peć by Nikola  (Broj pregleda: 147949 )

m2

• Legenda foruma
  • Thank You
  • -Given: 270
  • -Receive: 344
Odg: Gradim svoj prvi RMH
« Odgovori #75 u: 05 Lipanj, 2014, 11:07:57 »
Ako neko ima staru kaljevu peć mogli bi se elementi iste iskoristiti za RMH ?

Zapališ 1-2 puta na dan = idealno za kuhanje
imali kakva provjerena konstrukcija RMH sa površinom za kuhanje ?

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Thank You
  • -Given: 1444
  • -Receive: 961
« Odgovori #76 u: 13 Kolovoz, 2014, 13:06:45 »
Mislim da idem u rekonstrukciju svoje peći. Rekonstrukciju planiram otkako sam ju izgradio, od tada je dobro i pouzdano služila ali sada ću ispraviti neke greškice.

1. Heat riser se pokazao previsokim. Ja sam ga takvim napravio "za svaki slučaj", da dobro vuče, ali mislim da nije bilo trenutka kad nije vukao bar malo prejako. Budući da je sve montažno-demontažno, samo ću skinuti par elemenata i skratiti ga za možda 20-30 cm.

2. Klupa-toplinska masa nije napravljena kako treba. Prvo, preuska je i ne može se na njoj spavati, a ustanovio sam da zimi svi rado spavamo na ovoj peći. Drugo, u njoj je šljunak, a trebao je biti neki finiji pijesak koji bi bolje ispunio prostor, ili kamenje, glina, bilo što drugo, samo ne šljunak. Treće, cijevi bi trebale napraviti još jedan krug unutar klupe, dakle mislim produljiti put vrućem zraku. Također, pogrešnim mi se pokazalo što sam klupu toplinski spojio sa nosivim zidom. Mislio sam, tako ću grijati cijelu kuću, ali ne grijem, nego mi toplina ode u temelje, tj. grijem zemlju ispod kuće. Zato ću ovaj put klupu toplinski odvojiti od poda i zida.

3. Otvor za loženje je na krivoj strani. U planovima je bio na dobroj strani, ali su mi pogrešno izradili metalnu "kapu" heat risera i zato sam cijelu peć oprenuo naopako. Sada ću sa postojećom kapom pokušati okrenuti peć za 180 stupnjeva i vidjeti kako stvar izgleda. To radim zato da mogu sjediti na klupi i bez ustajanja ubacivati drva u ložište. Čisti hedonizam, znam, ali okretanje peći nije nikakav trošak, nego samo stvar praktičnijeg korištenja.

4. Ložište je obloženo onim nesretnim siporexom (ytong), i javljaju se pukotine. Nije strašno i jedva su vidljive, ali ja znam za njih i sad želim to riješiti. Mislim da ću poskidati siporex i umjesto njega ložište obući pločama tvrde kamene vune (za fasadu) pa preko vune možda samo građevinsko ljepilo. Ložište bi tako trebalo biti bolje izolirano, a više ne bi smjelo pucati.

5. Ako budem preslagivao šamotnu opeku od koje je izrađeno ložište, možda napravim udubljenje tj. pepeljaru na dnu otvora za uvacivanje drva. Tako je po originalnim nacrtima, a ja se nacrta nisam držao. Ne mogu reći da sam pogriješio, pepela bude po cijeloj duljini ložišta, ali do sad mi to nije smetalo, lopaticom ga izvučem prilično lako. Ako bih sada napravio tu "pepeljaricu", možda bi većina pepela ostala na ulazu.

6. M2, ovo bi možda mogao biti i odgovor na tvoje pitanje o kuhanju na vrhu heat risera. Moja ploča (kapa) odvodi premalo topline iz vrućeg zraka, što je meni ok ako mislim grijati toplinsku masu. Ali sada možda malo preradim tu kapu, tako da mi odvodi više topline. Npr. dodam neka rebra na površinu uz koju struji vrući zrak, ili nešto slično. Moguće je da će mi to zadržavati puno pepela, pa se površina uskoro začepi, što ne bi bilo dobro. A možda bude i u redu. Do sad nisam to napravio baš iz straha od začepljivanja, ali sada ću pokušati, pa odrezati rebra ako bude smetalo.
Problem je rješenje

m2

• Legenda foruma
  • Thank You
  • -Given: 270
  • -Receive: 344
« Odgovori #77 u: 13 Kolovoz, 2014, 14:46:30 »
Da se još može kuhati to bi bilo super, još jedna funkcija uz grijanje i sjedenje
... a da ne iznosiš šljunak iz prostorije kad ga već imaš, već "samo" dodaš pijesak u šljunak?
(manje pijeska za kupiti /donijeti nego da je samo pijesak sa šljunkom)
« Zadnja izmjena: 13 Kolovoz, 2014, 15:01:32 od m2 »

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Thank You
« Odgovori #78 u: 13 Kolovoz, 2014, 14:53:07 »
Da, baš to sam mislio. Pomiješam pijesak i šljunak, dobijem mješavinu najrazličitijih granulacija koja bi morala odlično ispuniti prostor, tj. bitno povećati masu bez mijenjanja volumena.
Problem je rješenje

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Thank You
  • -Given: 460
  • -Receive: 169
« Odgovori #79 u: 14 Kolovoz, 2014, 10:14:54 »
Nikola, koliko brzo ti rmh zagrije sobu kada se pali "od nule"?

Ružno mi je staviti bačvu, ali opet bi htio da brzo grije.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Thank You
« Odgovori #80 u: 14 Kolovoz, 2014, 10:23:17 »
Vrlo brzo, kao obična peć na drva, kakvu sam imao prije dosta godina. Samo ne uspjevam "pregrijati" prostoriju. Dakle, sa običnom (limenom) peći, kad je hladno, kreneš recimo od +15C, i brzo diže prema +20C, pa nastavlja i preko +30C ako nastaviš ložiti jednakim ritmom. Kod RMH, diže relativno brzo do 20-ak stupnjeva, i nakon tog stagnira, treba mu možda nekoliko sati da ode do 22-23C.

Mislim da osim same temperature prostora, treba imati na umu i količinu IR zračenja, jer to je ono što daje ugođaj topline čak i kad je prostorija hladna, od samog pogleda na vatru. Kod mog RMH, ta količina zračenja je dosta manja nego kod klasične peći. Bilo bi više zračenja da su mi recimo dimovodne cijevi crne, a ne bijele. Ipak, meni se više sviđa ovako. Prostor je topao, a ne osjetim na licu ono žarenje, ako me razumiješ.
Problem je rješenje

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Thank You
« Odgovori #81 u: 20 Kolovoz, 2014, 15:16:50 »
To je to, neki optimum je imati rmh gdje je samo vrh otkriven za brže zagrijavanje i kuhanje, a masa amortizira toplinu. Jedino mi nije jasno kako to misliš da crne dimovodne cijevi zrače više od bijelih?

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Thank You
« Odgovori #82 u: 22 Kolovoz, 2014, 07:50:38 »
Crna boja bolje pretvara svjetlosnu u toplinsku energiju, a meni je rečeno i da važi obrnuto. Dakle crni i bijeli komad lima zagrijani na istu temperaturu, crni bi trebao isijavati više infracrvene svjetlosti. Moram priznati da nisam isprobavao, ali zvuči mi prihvatljivo.
Problem je rješenje

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Thank You
« Odgovori #83 u: 22 Kolovoz, 2014, 10:47:17 »
Ovako na prvu internet kaže da si u pravu ;) ali mislim da je to zaista zanemarivo, zato su i radijatori bijeli. Cijevi bi jače grijale da uopće nemaju nikakvu boju na sebi.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Thank You
« Odgovori #84 u: 25 Kolovoz, 2014, 08:09:09 »
Može biti da je zanemarivo. Nisam baš toliko ušao u tu problematiku, pa da testiram sa cijevima različitih boja. A što se tiče radijatora, oni su zapravo konvektori, ne zrače gotovo ništa. Kod radijatora sva toplina koja se ne preda okolini ostaje u sistemu, cirkulira, a kod dimovodnih cijevi napušta objekt. Možda je to razlog što se isplati cijevi bojati u crno, a radijatore u bijelo.
Problem je rješenje

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Thank You
« Odgovori #85 u: 10 Rujan, 2014, 16:03:21 »
ako umjesto siporexa staviš kamnu vunu time ćeš opet izlirati masu pa toplina ići cijevima van umjesto da lagano zrači iz mase. Ako ne želiš glinu i kamenje, možeš napraviti iblogu od običnih cigli.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Thank You
« Odgovori #86 u: 10 Rujan, 2014, 19:01:01 »
Ne mislim izolirati masu nego loziste. Ono je do sad bilo izolirano samo siporeksom. Zbog sirenja lozista siporeks je pucao.
Problem je rješenje

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Thank You
« Odgovori #87 u: 10 Rujan, 2014, 20:48:26 »
Ja planiram sa prednje i gornje strane ložišta i mase ostaviti ciglu (glinu), a ispod i uza zid izolirati kamenom vunom. Samo nisam siguran da li tvrda kamena vuna može podnijeti toliku masu :biggrin: I možda još jedan red cigli oko ložišta kao masa jer ono proizvodi više topline nego cijevi.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Thank You
« Odgovori #88 u: 10 Rujan, 2014, 21:10:40 »
Ne bih rekao da je to dobra ideja, ali tko zna. Izolirano loziste je jedan od kljucnih elemenata peci. Drva se sastoje od raznih plinova, svaki je zapaljiv na razlicitoj temperaturi. Visa temperatura u lozistu znaci i ucinkovitije izgaranje. Pomaze kod paljenja ako se vatra slucajno ugasi. Pomaze kod jutarnjeg paljenja jer loziste ostaje vruce. Povrsina lozista koja bi mozda grijala prostor ako ostane neizolirana zanemariva je u odnosu na povrsinu kojom pec grije prostor. Itd. Ali kazem, pec je savrsena za igranje, eksperimentiranje.
Problem je rješenje

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Thank You
« Odgovori #89 u: 10 Rujan, 2014, 21:52:26 »
Super. Ma napravi cim prije, da stignes popraviti ako nesto ne podje po planu, takodjer se nadam da neces i drva traziti usred zime :-)
Problem je rješenje