Zapamti

"Borac koji pobjegne može se opet boriti."

Autor Tema: Tehnika gradnje nadkrivenog prostora  (Posjeta: 729 vremena)

Harp

• Global Moderator
  • V.I.P.
Tehnika gradnje nadkrivenog prostora
« u: 23 Prosinac, 2020, 17:44:40 »
Tehnika gradnje nadkrivenog prostora

Naisao sam na kratki video gdje je dobro prezentirana tehnika gradnje manjeg objekta, a navodno ce se i nastaviti s unutrasnjim radovima. Radi se na "americkom principu gradnje" od drvenih ploha i cavli, sto je u  nasim krajevima vidljivo kao kokosinjci, lovacke ceke i sl.
Zanimljiva mi je tvrdnja autora da je gradnja objekta svakom covjeku zapisana u dnk, kao osnovna potreba. Kako vidimo, vec duze vremena civilizirani ljudi se planirano odvikavaju od tog znanja i uce da te poslove obavljaju drugi za njih (cesto prevaranti), jer je to vrlo zahtjevno i sofisticirano znanje.
Definitivno da postoje odredeni trikovi i nuzno znanje koje valja imati prije nego se podje u gradnju, ali daleko od toga da trebaju tri fakulteta i cjelozivotna ustedjevina da se zadovolji odredjena potreba za pristojnim prostorom, osim ako se radi wtc ili eifelov toranj.
Cuo sam da su ljudi na selu si sami znali napraviti kucicu od pruca i blata, i da su crijep sami pekli...

www.youtube.com/embed/bOOXmfkXpkM

Simple off grid Cabin that anyone can build & afford

Drugi kanal je ista tehnika gradnje, ali se radi o ogromnoj offgrid obiteljskoj kuci, pa su time i postupci razvuceni u duzem vremenu.

https://m.youtube.com/c/RidingJava/videos

EDIT 12.1.2012.

www.youtube.com/embed/AiCGM7n79VU
Vertical log cabin - start to finish

Ovo je neuobicajena gradnja od vertikalno postavljenih trupaca, ukoliko netko ima pristup takvom resursu. Prednost je sto su potrebni kraci trupci s kojima se lakse radi i sto se moze prvo krov postaviti pa potom dovrsavati zidove.

EDIT 27.01.2021.

www.youtube.com/embed/wfBJaE1IWH4
"Pop-Up" Cabin Designed to be Built in a Single Day

Tehnika gradnje s unaprijed skrojenim daskama
Lagano za transport i brzo podizanje.

Ako ste naisli na neki video gdje je dobro i cjelovito prikazana tehnika gradnje manjih objekata s naglaskom "kako se prije gradilo", tips & tricks, s materijalom iz podneblja, mozete ih tu nastaviti.

« Zadnja izmjena: 28 Siječanj, 2021, 02:45:12 od Harp »
Lud je samo onaj cija se ludost ne poklapa sa ludoscu vecine.   - S. Beckett

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
Odg: Tehnika gradnje nadkrivenog prostora
« Odgovori #1 u: 24 Prosinac, 2020, 23:31:22 »
Ovo nije baš mali objekt, ali mi je video ostao u sjećanju kao lijepa ilustracija starih vještina i zanata.

Problem je rješenje

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
« Odgovori #2 u: 27 Prosinac, 2020, 14:12:56 »
Citat:
Zanimljiva mi je tvrdnja autora da je gradnja objekta svakom covjeku zapisana u dnk, kao osnovna potreba.

Ja se sa ovom tvrdnjom slažem. Samostalno sam gradio objekt vrlo sličan onom iz videa, od gredica, čavli i drvenih ploha. Kasnije su mi zidari zidali drugi objekt. Kada sam radio sam, osjećao sam se sjajno. I kad sam znao što radim, i kad nisam. Kada su mi radili drugi, osjećao sam neki nemir. Isti nemir bih osjećao da mi netko oblači cipele.
Problem je rješenje

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
« Odgovori #3 u: 27 Prosinac, 2020, 17:23:28 »
ja se djelomično slažem - čovjek bez znanja i vještina može sklepati nekakvu baraku ali napraviti kuću po PS-u teško jer svaki od građevinskih elemenata je nauka za sebe. Meni je trebalo valjda godinu dana da napravim najobičniju nadstrešnicu i to uz alate na struju. Kada radiš nešto prvi put onda ne znaš sve detalje poput:

- projektiranje nadstešnice - dabljine grede i dasaka, kutevi, rasponi, nostivost..
- nacrt u sketchupu - pokazao se kao neophodan, bez njega bi puno više griješio
- nabava i dostupnost materijala u okolici, prijevoz i skladištenje
- temelji - marke betona, sušenje zimi
- limarija - razni elementi, na kraju uzeo cinčane+bojane vjetrolajsne a oluke planiram napraviti od dasaka na čeličnim flahovima 25x5mm
- crijepovi - odabir crijepa, minimalni kut, razmaci itd
- drvo - gruba i fina obrada, zaštita

https://postimg.cc/gallery/Tgy1C49

tako da bih radije uzeo majstore, naravno pod uvijetom da se radi kvalitetan nadzor radova. Vremenska ušteda je ogromna jer ne moram učiti ono što što su drugi učili/prakticirali godinama. Recimo ovi iz prvog videa imaju brdo iskustva, poznaju teren i tržište, imaju pickup i alate a i radi se o najjedonostavijoj cabin kućici.

Harp

• Global Moderator
  • V.I.P.
« Odgovori #4 u: 27 Siječanj, 2021, 18:17:57 »
U nacelu se slazem s tobom, kada bi nepoznati ljudi, s kojima se dolazi u kontakt (majstori), bili ljudi od struke i cestitosti. Naravno da takvi postoje i kada ih netko pronadje ih cvrsto drzi uz sebe i svoje poslovanje. Medjutim, iz vlastitog iskustva, mnogo je vise onih koji nekom poslu prilaze samo zato jer vide mogucnost lake ili lakse zarade, odnosno kako ce neki posao obaviti da nekom laiku izgleda dobro a bez stvarnog temelja u kvaliteti ili strucnosti. To su lopovi i prevaranti, i danas je trziste uglavnom popunjeno s takvim firmama od 10kn temeljnog kapitala, i "majstorima" iz "butige". Platiti strucnjaka samo da ih nadgleda (u kojeg se opet treba imati povjerenja), ce u ovisnosti o poslu znacajno poskupiti te "jeftine majstore", i nadodati trosak nadgledanja, a to i dalje nije garancija da je neki posao dobro obavljen.

Vece firme u koje bi se na osnovu reference moglo vjerovati, koje rade iskljucivo po pisanom ugovoru a ne dogovoru, sigurno da nece prihvatit neki "poslic" od par desetaka kvadrata ili par kkn, tako da preostaje opcija ili moguci prevaranti ili sam svoj majstor, pa kud puklo da puklo.

Obicno bih trazio da mi netko obavi neki posao ukoliko ne bih imao potrebno znanje, alat ili vremena da ga obavim, sto znaci da ako je majstora potrebno nadgledati da li radi ispravno i po dogovoru, onda to znaci da znam kako se neki posao radi i imam vremena provoditi ga uz majstora da me ne zezne... u tom trenutku "majstor" postaje puka radna snaga, sto je vrlo iritantno i ponizavajuce ukoliko se radi o pravom i casnom majstoru.

Moje iskustvo s takvim povoljnim "majstorima" je da su to mahom stetocine koji samo trose resurse i iza njih je potreban temeljiti i skup popravak, sto se sazna par godina iza njihove intervencije. Tako da ja gledam da sto vise naucim sam raditi, prije svega da spoznam svoj stvarne potrebe, jer danas zaista ima mogucnosti doci do informacija i zdravorazumski ih isfiltrirati, pa kada se pogodi i vrijeme i volja za rad - posao ce pasti, biti ce dobro napravljen u svakom segmentu, steci cu iskustvo i biti ce mi drago svaki puta kada vidim/dotaknem/zamislim rezultate tog rada. S takvim stavom, nadam se da cu u pojedinom poslu moci pomoci i nekom od mojih prijatelja, odnosno traziti ga da mi pomogne gdje moze i pritom od njega nauciti. U danasnje vrijeme, majstori su mi postali prerizicna opcija, uvijek zadnja i tretirana kao nuzno zlo. Pritome mi je zao ono malo postenih ljudi koji su zasluzili zvati ih majstorima, a koji u ovom novom svijetu "stalno odrzivog napretka kapitala" stalno gube na reputaciji u svojoj bransi zbog drugih "lako cemo, samo mi plati".

U attachu sam stavio par slika samonosecih krovnih konstrukcija o kojima sam razmisljao, uglavnom kada govorimo o nekom prostoru za zivot ili pohranu, sve se svodi na kroviste i zidove s naglaskom na sam krov.

EDIT:

sada je ok,  radi i s kompa i s mobitela, hvala Nikola
« Zadnja izmjena: 27 Siječanj, 2021, 19:23:30 od Harp »
Lud je samo onaj cija se ludost ne poklapa sa ludoscu vecine.   - S. Beckett