Zapamti

"Bolje je biti pas u mirno doba negoli čovjek u doba nemira."

Autor Tema: Ferocement  (Posjeta: 19241 vremena)

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
Ferocement
« u: 03 Lipanj, 2012, 23:23:35 »
Postoje brodovi izgrađeni od ferocementa. Danas je to jako popularna tehnika gradnje spremnika za vodu i manjih objekata.

Evo za primjer jedan jednostavniji projekt:
Ferrocement Water Storage

Razlike u odnosu na gradnju klasične armirano betonske konstrukcije:
1. Drugi je sastav betona.
2. Koristi se puno gušća željezna armatura
3. Sloj betona je vrlo tanak

Prednosti:
1. Manje materijala i jeftinija gradnja
2. Konačni proizvod je lagan, manji spremnici se mogu prenositi
3. Moguća gradnja vrlo složenih, zaobljenih oblika što kod lijevanja betona u kalup nije praktično
4. Zahvaljujući tankoj stijenci spremnik je elastičan i ne puca

Mene privlači ova tehnika, moram napraviti jedan spremnik za vodu i mislim da ću koristiti ovo. Zidarskog iskustva baš i nemam, ali mislim da ću se snaći.
Problem je rješenje

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
Odg: Ferocement
« Odgovori #1 u: 11 Kolovoz, 2012, 16:51:25 »
Step-by-step izrada malog, prijenosnog spremnika za vodu. Možda 50-100 litara?
Storage tanks - small ferrocement tank and sink

I malo složenija izrada većeg spremnika, samo mi nisu baš jasni oni omjeri... Trebalo bi preračunati u nešto univerzalnije.
How to build big tank
Problem je rješenje

halo

• Punopravni član
  • *
« Odgovori #2 u: 02 Rujan, 2012, 20:42:28 »
http://www.milinkovicco.com/o_kompaniji/o_kompaniji.html

http://www.milinkovicco.com/preuzimanje_fajlova/download/Predavanje_Solarna_Kuca.pdf

Nije mi cilj da nekog reklamiram, nego sam samo hteo reći da je i Milenko Milinković još od pre skoro 30 godina počeo graditi kućicu od ferocementa.

I na drugom linku je solarna kuća izrađena od ferocementa takođe. I on je pravio početničke korake izrade elemenata od ferocementa u kalupima.
« Zadnja izmjena: 03 Rujan, 2012, 05:46:50 od halo »

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
« Odgovori #3 u: 05 Rujan, 2012, 08:28:57 »
Meni je ovo dosta zanimljiva tehnika, ne samo što se tiče spremnika za vodu nego gradnje općenito. Gline nema kod mene, slame nema, kamen koji kopam se mrvi pod prstima, u šumi nemam toliko drveća da gradim njime. Ferocement mi izgleda kao jedno od najpovoljnijih, pa time možda i ekološki najprihvatljivijih rješenja za gradnju.

Znači razmišljam trenutno o maloj kupoli, poput polulopte, ukopanoj u zemlju, koja bi bila nešto kao root cellar, podrum za čuvanje zimnice. Kod ferocementa, jednostavno je igrati se oblicima, a baš oblik daje čvrstoču objektu. Ovo bi bilo nešto poput iglu-a građenog na kosom terenu:
Problem je rješenje

halo

• Punopravni član
  • *
« Odgovori #4 u: 05 Rujan, 2012, 19:57:18 »
Znači razmišljam trenutno o maloj kupoli, poput polulopte, ukopanoj u zemlju, koja bi bila nešto kao root cellar, podrum za čuvanje zimnice. Kod ferocementa, jednostavno je igrati se oblicima, a baš oblik daje čvrstoču objektu. Ovo bi bilo nešto poput iglu-a građenog na kosom terenu:
@Nikola, tema je "ZELENA GRADNJA", a ferocement (tj. ima gvozdeni roštilj u sebi) stvara posebno štetno po organizam elektro-magnetno polje i jedan zanimljivi članak o tome.
« Zadnja izmjena: 05 Rujan, 2012, 22:28:37 od halo »

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
« Odgovori #5 u: 05 Rujan, 2012, 20:58:21 »
Teoretski, bez "fero" se može, ako ga zamjenimo staklenim vlaknima, poput fasadne rabic mrežice. Samo onda je ovo "nefero cement"? :)
Problem je rješenje

Zloran

• Napredni član
  • **
  • Ko mi ukro kaput ?
« Odgovori #6 u: 06 Rujan, 2012, 12:13:35 »
mhm ... ah tek sam kasnije shvatio da to nije novi građevinski materijal već drugačija vrsta upotrebe, dakle običan malter, ali sa finim zrncima i drugačijom armaturom.

Gledao na YT lik gradio bazen za plivanje od njega.
Ko mi ukro kaput ?

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
« Odgovori #7 u: 06 Rujan, 2012, 12:22:28 »
Vidi ovo:

Citat:
The oldest known ferrocement watercraft was a dinghy built by Joseph-Louis Lambot in Southern France in 1848

http://en.wikipedia.org/wiki/Concrete_ship
Problem je rješenje

Zloran

• Napredni član
  • **
  • Ko mi ukro kaput ?
« Odgovori #8 u: 06 Rujan, 2012, 13:16:23 »
Moćno je to defintiivno i ima svoje primjene, samo ... recimo konkretno za ove čuture za vodu. Kad se izračuna trošak po satu za izradu + materijal ispadne da su plastične boce ipak praktičnije i jeftinije rješenje. Ipak, djeluje simpa!
Ko mi ukro kaput ?

m2

• Gost
« Odgovori #9 u: 28 Prosinac, 2012, 22:07:18 »

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
« Odgovori #10 u: 22 Veljača, 2014, 14:50:37 »
plastični spremnici za vodu su cca 1000kn/m3 i ima malo posla oko instalacije. Još se uvijek dovumim da li graditi betonski ili ugraditi plastični spremnik za vodu.

m2

• Legenda foruma
« Odgovori #11 u: 24 Veljača, 2014, 12:22:23 »
plastični spremnici za vodu su cca 1000kn/m3 i ima malo posla oko instalacije. Još se uvijek dovumim da li graditi betonski ili ugraditi plastični spremnik za vodu.
Za sebe sam radio "proračun" cijene šterne 8,5x2x2, 18 cm zidovi - ploče => cca 600 kn/m³ (cca 30 m³)
za manje tankove vjerojatno se isplati plastični za veće kubikaže mislim da je ferocement isplativiji
otpuštaju li plastični tankovi kakve kemikalije u vodu?

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
« Odgovori #12 u: 24 Veljača, 2014, 13:23:29 »
Plastični za pitku vodu su inertni, a i ukopavaju se u zemlju. 12m3 je cca 12000kn+pdv. Da li je u tvome izračunu posao?

m2

• Legenda foruma
« Odgovori #13 u: 24 Veljača, 2014, 14:24:28 »
Plastični za pitku vodu su inertni, a i ukopavaju se u zemlju. 12m3 je cca 12000kn+pdv. Da li je u tvome izračunu posao?
Da, ali sam zaboravio armaturu (procjena tj. sigurno više nego treba...) izađe 850 kn/m³
Što se tiče inertnosti to tvrde i za plastične boce u kojima se prodaju sokovi i sl.... probaj tu bocu napuniti vodom do
pola i staviti u "duboko smrzavanje" ili pustiti ljeti oko podne u autu, voda poslije toga ima drugačiji okus od te iste vode ako je pustiš u staklenoj boci...

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma