Zapamti

"Borac koji pobjegne može se opet boriti."

Autor Tema: RAM pumpe  (Broj pregleda: 17738 )

zemljak

• V.I.P.
  • Thank You
  • -Given: 259
  • -Receive: 284
RAM pumpe
« u: 12 Svibanj, 2013, 23:31:55 »
spremam se prepumpavati vodu iz potoka u 15ak metara više jezero.
u slučaju hitne potrebe, ni trofazne pumpe se neću odricati.. Ali glavno sredstvo bi trebala biti tzv. 'Ram pumpa'- energetski neovisna.

Tečaj (1/3):

Primjer samogradnje:

Ako je zvučno izoliram, to ne bi trebalo utjecati na funkcionalnost..

« Zadnja izmjena: 30 Siječanj, 2020, 21:45:48 od Nikola »

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Thank You
  • -Given: 1422
  • -Receive: 913
Odg: RAM pumpe
« Odgovori #1 u: 13 Svibanj, 2013, 09:08:27 »
Ovo je super, morat ću malo proučiti jer mi potok teče ispod terena.
Problem je rješenje

m2

• Legenda foruma
  • Thank You
  • -Given: 269
  • -Receive: 344
« Odgovori #2 u: 14 Svibanj, 2013, 11:03:15 »
I Sepp Holzer koristi ovaj tip pumpe...

zemljak

• V.I.P.
  • Thank You
« Odgovori #3 u: 29 Kolovoz, 2013, 22:50:34 »
ima i jednostavnijih tih filmića o konstrukciji, ne dave puno sa izračunima.

ovaj pokazuje poboljšanje (pritisak) RAM pumpe:

a ovdje je nešto što nije RAM, ali je energetski neovisno kolo

Ja sam pri izradi RAM-a zapeo na nepovratnim ventilima... svi dućani imaju samo sa plastičnim elementom unutar ventila, nigdje da nađem ovaj T-oblik sa metalnom pregradom.
Morat ću naći nekog starog vodoinstalatera, možda oni imaju. Ili E-baja:(
« Zadnja izmjena: 30 Siječanj, 2020, 21:49:02 od Nikola »

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Thank You
  • -Given: 1422
  • -Receive: 913
« Odgovori #4 u: 30 Kolovoz, 2013, 08:35:21 »
Zanimljiv problem, nisam o tome razmišljao, a mislim da ću i sam uskoro u gradnju pumpe. Ako nađeš, svakako reci gdje i kako.
Problem je rješenje

zemljak

• V.I.P.
  • Thank You
« Odgovori #5 u: 03 Rujan, 2013, 15:54:20 »
Našao sam u Labinu, kod rudnika, nekakav usisni ventil. Jednosmjeran, 1 1/4''. Na slici. Taj će poslužiti za ispljuvak, i možda ga malo opteretim, kao ovaj 'redesign' na filmiću. I još mu stavim neku brtvicu ispod da ga utišam..
U Labinu, instalaterski dućan kod Plodina, sam našao i neki nepovratni sa oprugom i metalnom klapnom čiji rep prolazi kroz ušicu i sad mi je žao da nisam uzeo, valjda se ne bi pohabao brzo, a oprugu mogu i odrezati ako je prejaka ili što već.
U ZG imaju samo plastične.
Možda bih stavio origigi ekspanzionu posudu, ako nađem rabljenu, umjesto one debele cijevi sa spužvom unutra. Ako ne, mislim da će plastična boca od vode, 5l , biti ok. A igrat ćemo se
« Zadnja izmjena: 03 Rujan, 2013, 15:56:41 od zemljak »

andjelkoasa

• Zaslužni član
  • Thank You
  • -Given: 304
  • -Receive: 146
« Odgovori #6 u: 03 Rujan, 2013, 23:20:16 »
Na videu http://youtu.be/oAtgMXQv2TQ koriste materijale za izradu ekspanzione posude koji se kod nas još uvijek ne mogu nabaviti.
Onaj t nepovratni ventil imam na hidroforu koji je prilično star ali nemam pojma gdje bi se danas mogao nabaviti sa kompletno metalnim dijelovima. Postoji nada da to još uvijek proizvodi IKOM. Pokušat ću to provjeriti.

zemljak

• V.I.P.
  • Thank You
« Odgovori #7 u: 05 Rujan, 2013, 22:28:43 »
ljudi, pa to stvarno radi! umočio sam polustegnutu, sa bocom od mlijeka kao 'ekspanzionom posudom'. I ta boca se pokazala kao najslabija točka jer nije bila dobro pričvrščena, iskače kad je tlak 1 bar.
Nepovratni ventil sa federom, ali metalni bez oštrih bridova na ušici, sam našao u Ferotermu ( i prilično tih je, ima gumeni rub). Na nekom centralnom skladištu imaju i one T sa klapnom (ali ne i moj 5/4'' promjer)- to je stariji tip, ima ih 6/4'' i 3/4'' i upola su jeftiniji od novih, a vjerojatno bi se dalo još upovoljiti cijenu jer im to tamo stoji;)

Onaj dodatni uteg (u mom slučaju-naopačke okrenut vijak za drvo, 5x100mm, samo dio bez navoja je predviđen za pomicanje) na 'ispljuvku' je pretežak za sad (dok ispada boca) a dobro posluži za prvo probijanje ventila, tj. treba ga stisnuti da proradi.

zemljak

• V.I.P.
  • Thank You
« Odgovori #8 u: 20 Rujan, 2013, 16:16:24 »
Na slici je treća verzija- 'barokomora' ili 'kompresiona posuda' je cijev promjera cca izlaznog crijeva.
Načičkana je čepovima i T-komadima jer nisam imao u komadu, a htio sam postići visinu izvora.
Nisam zadovoljan- daje na izlazu 1 litru za 40 sekundi, slično kao sa bocom od mlijeka. Sa bocom je ravnomjernije teklo, sad 'cuka' kako radi 'ispljuvak' tj. krajnji nepovratni ventil.

I htio bih postići da sama proradi, da ju ne treba startati, jer imam nestalan tok i rijetko sam tamo. Taj 'ispljuvak' nije dobar za to, jer voda sama nije dosta jaka da digne klapnu tj. zaobilazi čep zbog tog bačvastog oblika