Zapamti

"Čak i perje može potopiti brod."

Autor Tema: Daniel Quinn - Ishmael  (Broj pregleda: 5995 )

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Thank You
  • -Given: 1422
  • -Receive: 913
Daniel Quinn - Ishmael
« u: 30 Rujan, 2013, 14:10:46 »
Daniel Quinn - Ishmael

Ovo je roman koji prikazuje razgovor autora s jednim gorilom. Gorila se zove Ishmael, na neki je način dostigao inteligenciju ljudi i sad je u poziciji učitelja koji podučava otprilike "kako bi trebalo živjeti". Knjiga je za mene pravo osvježenje, mogao bih čak reći da je utjecala na moja razmišljanja puno više od svega drugog što sam zadnjih godina čitao. Kao da su se barem djelomično posložili djelići slagalice koji su tu već neko vrijeme, onako razbacani, bez neke koristi.

Knjiga opisuje problematiku društvenog zatvora, u kojem se svi (osim par izuzetaka) rađaju i u kojem umiru, bez znanja da žive u zatvoru i posljedično bez mogućnosti da taj zatvor napuste. Izuzeci su naravno ona šaćica ljudi koji žive onako kako su najvjerojatnije živjeli svi naši preci prije doba poljoprivrede.

Kroz vrlo razumljive razgovore čovjeka i gorile, malo po malo se otkriva kako i kada je do problema došlo, te zašto je to uopće problem, zašto ovo nije samo normalna stepenica u evoluciji čovječanstva, koja nailazi na prepreke i koja ih svladava, nego smo blizu kraja slijepe ulice i najvjerojatnije je potrebno vratiti daleko u prošlost, iz nje pokupiti sve što je bilo nužno za preživljavanje a odbaciti sve ostalo.

Knjiga je prevedena na naš jezik.
Problem je rješenje

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Thank You
Odg: Daniel Quinn - Ishmael
« Odgovori #1 u: 25 Listopad, 2013, 03:47:41 »
Čitam pomalo i druge Quinnove knjige, Ishmael ima još dva nastavka a zanimalo me "što je dalje bilo..." Dakle, u Ishmaelu, gorila uči čovjeka kako živjeti. Slijedi "The story of B", u kojoj jedan od učenika dolazi u Europu gdje drži predavanja, ima nekolicinu sljedbenika koji ga razumiju i vjerojatno masu ljudi koja samo voli poslušati ta predavanja, ali ne pokazuju da ih shvaćaju. Treći dio, "My Ishmael", se ponovno vraća na gorilu koji sada podučava djevojčicu.

Onda sam krenuo čitati taj "Beyond civilization", koji nije roman nego autor u knjizi odgovara na neka pitanja vezana uz Ishmaela i nastavke, i predlaže rješenje. E tu sam se razočarao, romani su mi bili zanimljivi, ali sada kao da odustaje od svega. Kaže: ne, naravno da se ne moramo vratiti u kameno doba. Naravno da ne moramo nigdje odseliti, možemo ostati u gradu. Ne moramo ni napustiti posao, ni odreći se tehnoloških pomagala, ništa takvo. Dovoljno je da osnujemo pleme. Automatski (po njemu) više nismo dio civilizacije. Idemo na posao, vozimo se autobusom, plaćamo poreze, ali nismo više civilizacija, nego pleme. I kao primjer ednog plemena, on navodi kako su on i žena pokrenuli neke novine, sa još dvoje ljudi, i to je bilo pleme. Pleme, zato što nisu ništa zarađivali, i zato što je svaki od njih htio da novine uspiju, a nije radio taj posao samo zbog novca. I tu se zaustavlja, kao da on u tome vidi spas svijeta. Ne znam jel se šali, ili ga ja nisam razumio, ili on osobno nije shvatio svoje romane i likove. Ili želi objasniti zašto osobno nije ništa napravio...
Problem je rješenje

greyowl

• Punopravni član
  • *
  • Thank You
  • -Given: 6
  • -Receive: 4
« Odgovori #2 u: 25 Listopad, 2013, 11:31:34 »
da, da ishmael je super knjiga, davno sam je cito, al jos se sjecam da nisam mogao vjerovat nacin na koji knjiga prenosi informacije
bas kak si rekao, sve ono sto je kaoticno plutalo po mom umu, odjedanput je dobilo svoj smisao
sjecam se jednog opisa knjige koji sam procitao negdje:
"od sada knjige djelim na dvije vrste, one koje sam citao prije ishmaela i one koje sam citao poslije"
od quinna sam jos citao taj "Beyond civilization", pa knjiga se razlikuje od ostalih to je sigurno, al meni je dobra,
jer se vise osvrnuo na ustroj drustva, hijerarhijski naspram plemenskom, sigurnost naspram slobode...
mislim da nas plemenski ustroj drustva ne bi vratio dvijesto godina unazad, nego bi rijesio probleme tipa, malo ljudi ima puno, hrana dolazi od tko zna otkud, trebas crncit citav zivot da bi si priskrbio ono, kaj oni što ganjaju lopte, zarade za tjedan dana itd...
besplatnog sira ima samo u mišolovci

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Thank You
« Odgovori #3 u: 26 Listopad, 2013, 06:36:22 »
Ne kažem da "Beyond Civilization" nije dobra knjiga, ja sam u svim njegovim knjigama našao dosta zanimljivih stvari koje sam možda podsvjesno i znao, samo netko ih je trebao spomenuti da i meni isplivaju na površinu. Quinn u "Beyond civilization" daje primjere današnjih (urbanih) plemena poput cigana (roma) ili cirkuskih skupina, a u "My Ishmael" djevojčica spominje gradske bande koje se ponašaju poput plemena, tako da je očito da plemenski ustroj nije korak unazad, nego samo drugačiji društveni ustroj, to je sve.

Mislio sam reći, da kad čovjek sve to zna, kao što Quinn zna, onda bi se očekivalo da svojim primjerom pokaže na što je mislio. A u knjizi kaže, ako bi sad osvojili milijun dolara (ili tako nešto), bi li nastavili raditi? On kaže, većina sigurno ne bi, ali nekolicina bi, kao što Bill Gates i njemu slični rade iako ne moraju. I tu Quinn staje na stranu ovih koji bi nastavili raditi. Kaže, on voli raditi, ali zna da 90% ostale populacije ne voli, ali mora, i promjene su za njih. Imam dojam da je cijela knjiga "Beyond Civilization" u tom duhu, ono, vratite se plemenskom ustroju, biti će vam bolje, ali ostavite mene, Billa Gatesa i naše prijatelje da i dalje radimo, mi to volimo. Takav sam dojam stekao. Mislim da to ne bi ni bilo tako nemoguće, kad uspjeh ove nekolicine radoholičara ne bi ovisio o iscrpljivanju ostatka svijeta. Ako se Quinn može zadovoljiti da živi od pisanja knjiga koje nitko neće čitati jer im nisu potrebne, jede hranu koju mu nitko neće uzgojiti jer uzgaja isključivo za sebe, grije se i pokreće energijom koju je sam proizveo jer arapi su otišli u plemena, nema više nafte, onda ok, neka živi kako je zamislio.

Moguće je da cilja i na nešto drugo. U "Story of B" neki učitelji su ubijeni jer ih je civilizacija smatrala opasnima. To mi je realno za očekivati, mislim da bi svaki istaknuti rušitelj civilizacije tako i u stvarnosti prošao. Ali oni preživjeli učitelji, koji su trebali nastaviti rad svojih prethodnika, došli su na ideju da stvore iluziju kako više nema opasnosti od njih. I to je očito Quinnova ideja, čim je to napisao. Možda s "Beyond Civilization" želi stvoriti iluziju da ako netko napušta civilizaciju, to nema nikakvo utjecaja za one koji ostaju. Da ih malo umiri i time potpomogne pokret rušenja.
Problem je rješenje