Zapamti

"Bolje je biti živi prosjak nego mrtvi car."

Autor Tema: Stazice i putevi  (Posjeta: 13858 )

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 406
  • -Primio: 156
Stazice i putevi
« : 17 Ožujak, 2014, 15:57:07 »
Oko kuće i vrta moraju biti putevi i stazice. Puteva bez problema bude i parsto metara na običnom imanju. Ako se stvori blato pa se s blatom ide u kuću, auto itd. tada čovjek brzo izbubi volju za selom i poljoprivredom. Postavlja se pitanje izbora optimalnog materijala:

-pijesak: jeftin, lako se postavlja ali se brzo raznosi okolo, kliže sa padina, kroz godine utone u zemlju ili ga pojede trava
-drvo: estetski prihvatljivo, ima mnogo posla oko rezanja i postave, s godinama trune
-kamen: savršen materijal jer je prirodan, podnosi opterećenje i ne trune, problem je cijena
-beton: jeftiniji od kamena, verzija sa rupom za tramu je trajno i optimalno rješenje

:001_huh:

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1411
  • -Primio: 885
Odg: Stazice i putevi
« Odgovori #1 : 17 Ožujak, 2014, 17:01:43 »
Drvena sjecka tj malch. Ako imas dosta materijala, nabavis malcer, i umjesto da malciras sve, malciras samo staze.
Problem je rješenje

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #2 : 18 Ožujak, 2014, 08:57:33 »
Drvena sjecka tj malch. Ako imas dosta materijala, nabavis malcer, i umjesto da malciras sve, malciras samo staze.

razmišljao sam o tome, međutim nije trajno rješenje. Mislim da nema smisla trošiti vrijeme na periodično održavanje puteva.

Malč zahtijeva betonske ili kamene rubnjake. Iprva izgleda lijepo ali tokom vremena malč propada, nije za strmine, prekrije ga lišće i blato. Ali je jeftina opcija i brzo se postavlja  :shifty:

evo još par usporedba:
http://alturl.com/o7xr2
http://alturl.com/pgp28

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #3 : 18 Ožujak, 2014, 09:34:13 »
Možda nema idealnog rješenja za baš sve staze? Po kiši ideš recimo u vrt, ali ne u voćnjak ili vinograd. Na neka mjesta odlaziš redovito, na druga povremeno. Itd. Staze koje se povremeno koriste vjerojatno mogu biti travnate. One koje se često koriste ne mogu, ali njih je manje pa betoniranje nije tako strašno. Ako betonske staze formiraš tako da sakupljaju kišnicu, imaju još jednu funkciju. Beton se po danu ugrije pa noću grije okolno bilje, znači ima još jednu funkciju. Također se napije vode u kišnom razdoblju pa kasnije vlaži zemlju.

Možda možeš negdje nabaviti razbijeni beton, jer se betonske ploče neprestano razbijaju i materijal negdje odvozi. Od razbijenog betona možeš napraviti otočiće u travnjaku ili popločiti cijelu stazu.

Meni bagremovi stupići stoje zabijeni u zemlju već par godina, ne vidim znakove propadanja. Povremeno se ruše drveni stupovi za el. mrežu i postavljaju betonski. Ako takav stup izrežeš na ploče debljine par cm, njima možeš popločiti staze.

I ja tražim takva rješenja, još nisam našao idealno. Nešto zahtjeva previše rada, nešto je preskupo, nešto je kratkotrajno...
Problem je rješenje

dr.jare

• Punopravni član
  • *
  • Zahvale:
  • -Dao: 12
  • -Primio: 10
« Odgovori #4 : 18 Ožujak, 2014, 09:56:27 »
Ja sam stazice pravio od odpadne cigle (komsija rusio staru kucu i hteo da baci)... kasnije je kanulo malo para pa sam jedan deo izbetonirao preko cigle a drugi deo iza kuce ostavio idalje sa ciglom i ne planiram da betoniram... rad ciglom zahteva malo vise vremena, truda i strpljenja ali svaki dan po malo... 

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #5 : 18 Ožujak, 2014, 11:10:40 »
Ovih stazica se nakupi i parsto metara - ako i kupiš otpadnu ciglu po 1kn/kom, skupi se solidna cifra plus posao.

Ideja je da se putem terasa i stazica trajno rješi problem blata (nakon kiša) i košnje. Kamen je tu savršeno rješenje, ali preskupo za velike količine. Beton ili eventualno malč su alternative.

Evo zanimljivih DIY betonskih rješenja:

http://alturl.com/66n2j

dr.jare

• Punopravni član
  • *
  • Zahvale:
« Odgovori #6 : 18 Ožujak, 2014, 13:46:12 »
Kupovina cigle (cak i polovne) za stazu naravno ne... mislio sam djabe ako neko posle rusenja planira da baci...
Ne znam koliko bi drveni  malc bio dobar... ja oko kivija nabacim lipov malc (komsija ima otpad od izrade kosnica)  oko 2-3cm i to jako brzo istruli tako da godisnje dva puta razbacam pocetkom leta i pocetkom zime... drveni otpad jaceg drveta (hrast, bukva i grab) od motorke koristim za izradu briketa u kucnoj radinosti...

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #7 : 18 Ožujak, 2014, 13:55:50 »
recimo želiš napraviti 250m stazica širine 60cm:

to je 150m2 iliti 5000 cigli - solidan posao, isplati se ako dobiješ gratis ciglu  ;)

dr.jare

• Punopravni član
  • *
  • Zahvale:
« Odgovori #8 : 19 Ožujak, 2014, 08:47:33 »
Mogao bi sam da pravis betonske elemente... za njihovu izradu ide manje betona nego da zalijes celu stazu... plus estecki izgleda lepse... naravno izmedju tih elemenata nicice malo trave ali i to daje smek...   

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #9 : 24 Ožujak, 2014, 08:49:41 »

Kristina

• Početnik
  • Zahvale:
  • -Dao: 2
  • -Primio: 4
« Odgovori #10 : 17 Rujan, 2014, 03:31:18 »
šljunak, mozaik od manjeg kamenja ili nekih ostataka (cigla, pločice...), stepping stones (kameni, drveni, beton, pluteni čepovi, mozaik...), drvo (dašcice, šnite, grane kao okvir za koru ili šljunak), boce (kao za earthship), različite trave, ja sam mislila kombinirati razne materijale radi klinaca i osjetilnog iskustva, da probaju što više različitih površina, tekstura kad ljeti hodaju bosi po tome.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #12 : 02 Listopad, 2014, 14:09:47 »
Sviđa mi se. Vidio sam nedavno vrlo lijepu terasu popločenu razbijenim asfaltom, fugirano betonom.
Problem je rješenje