Zapamti

"Čovjek bez volje kao nož bez oštrice."

Autor Tema: Jeftine kuće, ali da izgledaju pristojno ?  (Posjeta: 28833 )

mandrilo

• Punopravni član
  • *
  • Zahvale:
  • -Dao: 22
  • -Primio: 4
Odg: Jeftine kuće, ali da izgledaju pristojno ?
« Odgovori #15 : 30 Srpanj, 2014, 22:29:43 »
Pozdrav ekipa.

Vec duže vrijeme sanjam o svojoj kučici, sve sam gledao i najvise mi se dopadaju cob kućice od zemlje i slame. Pitanje: jeli tko s ovog foruma ili bilo tko u nas radio ovakav tip kučice? Znam da su u Blatuši i gore u Vukomeriću (ako sam dobro napisao imena naselja) eksperimentirali ali uglavnom s kućama od slame...

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 406
  • -Primio: 156
« Odgovori #16 : 31 Srpanj, 2014, 10:16:56 »
pozdrav mandrilo, da nisi ti onaj iz splita?

U Vukomeriću je nedavno napravljena jedna od slame i blata ali klasičnog izgleda. Najbolje da se raspitaš ili odeš tamo na radionicu.

Slame ima svuda, jedino dostupnost gline može biti problem.

mandrilo

• Punopravni član
  • *
  • Zahvale:
  • -Dao: 22
  • -Primio: 4
« Odgovori #17 : 01 Kolovoz, 2014, 14:58:32 »
Da, taj sam, mandrilo iz ST-a.

Šteta što ovdje to nije popularnije, jer mi se coob house čini najjeftiniji i najljepši tip kuće, a gline ima u skoro svakoj vrsti tla, samo treba pogoditi omjer. Ništa kad dignem svoju cob kučicu objavim detalje, zasada skupljam znanje i 'lurkam' svoju priliku  :)

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #18 : 06 Kolovoz, 2014, 09:26:31 »
odlično, još jedan inovator!  javi kako ide :)

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 269
  • -Primio: 342
« Odgovori #19 : 06 Kolovoz, 2014, 11:28:56 »
Da, taj sam, mandrilo iz ST-a.

Šteta što ovdje to nije popularnije, jer mi se coob house čini najjeftiniji i najljepši tip kuće, a gline ima u skoro svakoj vrsti tla, samo treba pogoditi omjer. Ništa kad dignem svoju cob kučicu objavim detalje, zasada skupljam znanje i 'lurkam' svoju priliku  :)

CEB Press
...The CEB Press takes earth/dirt/soil and compresses it tightly to make solid blocks useful for building...
http://opensourceecology.org/wiki/CEB_Press
The CEB Story 2012. on Vimeo

Razmišljaš li o trombe-ovom zidu?
(navodno je i nabijena "zemlja" kao i čerpić dobra za TB zid)

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1411
  • -Primio: 885
« Odgovori #20 : 11 Kolovoz, 2014, 08:51:52 »
Nikola 'ime moje' ti si toliko kompromisa napravio na toj tvojoj jadnoj kućici da to skoro nema veze sa permakulturom.

Donekle se slažem, zato i nema više novosti o mojoj gradnji, ali ja sam upravo proveo mjesec dana u svojoj kućici, dok neki godinama, ako ne i više, maštaju o svojoj kući iz snova a još nisu ni kamen digli. Ja sam svoju nacrtao, napravio i koristim, sad križam kuću na listi prioriteta i idem dalje, kopam, sadim, živim.

Ovih godina sam upoznao previše ljudi kojima permakultura znači surfanje internetom, objavljivanje futurističkih ilustracija gradova sa zelenim krovovima, hobit kućica, vrtova u obliku spirala itd. Da je to neka prolazna faza, ajde, slike posluže kao inspiracija. Ali brate, ako u 5 ili 10 godina nisi napredovao dalje od fotografije, onda nešto nije u redu.
Problem je rješenje

Dzionik

• Global Moderator
  • V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 74
  • -Primio: 198
« Odgovori #21 : 11 Kolovoz, 2014, 10:57:34 »
Pa ljudi maštaju...pa ako se jednog dana realizuje dobro, ako ne opet dobro.
A ima i nas koji posle svake faze promene projekat pa to na kraju ispadne nešto sasvim drugo.
Ja sam manijak koji voli gradilište i ne mogu da razumem da neko propusti takvu zabavu... zato i moj komentar. Ali u pravu si da treba završiti i ići dalje.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #22 : 11 Kolovoz, 2014, 12:10:22 »
To je komplicirana tema i dobro je da se svako toliko povuče pitanje što permakultura jest a što nije. Ja sam prije nekoliko godina napravio vrlo jeftinu drvenu kućicu koja nije imala ni temelje, postavljena je na drvene stupiće zabijene u zemlju, ali obitelj ju nije htjela koristiti. Napravio sam kompostni wc, ljudima se gadio. Itd. Koliko je "permakulturno" biti tvrdoglav i raditi po svome, ne slušati nikoga i možda se i razići od svoje obitelji, to ne znam, to neka svatko procijeni sam za sebe.

Ja permakulturu doživljavam kao skup načela, i ta načela nastojim primjeniti u svakom trenutku života, koliko mogu i znam. Permakultura kaže neka svaki element ima više funkcija, ja sam svoju septičku postavio uz kuću da mi je istodobno i terasa. Avi govore da sam lud, da je to trebalo negdje daleko, u šumu je staviti. Samo onda bih morao za nju iskopati rupu, do nje povući dugu cijev, a pred kućom bih morao nasipavati teren da dobijem terasu i po potrebi tu izbetonirati ploču. To je ono što bi svatko tko me savjetuje napravio, a ja sam napravio po svome i uštedio si mnogo novaca i truda, zahvaljujući permakulturi. Ipak, kad netko iz permakulturnih krugova dođe i vidi betonsku septičku, kazati će da to nema veze s permakulturom. Dakle stvar je perspektive. Moja septička je na najvišoj mogućoj razini, jer permakultura kaže da se čim više uspori protok resursa. Ja sada iz nje mogu prirodnim padom ispuštati vodu, pročišćavati je i koristiti za navodnjavanje voćaka, a da je negdje dolje u šumi to ne bih mogao. Slično radim sa svakim elementom u svojoj gradnji, svaki element ima samo meni smisla i ja znam zašto je to baš tako, ali rezultat nije toliko spektakularan kao popularne permakulturne građevine.

Samo moram upozoriti, bilo je slučajeva rušenja slamnatih kuća (govorim za Hrvatsku) i to kuća koje su gradili relativno iskusni graditelji. Ja ne kažem da se i moja neće srušiti za par godina, ili da neće izgoriti krovište ili da neće eksplodirati plinska boca, ali to su detalji koje ljudi rado zaboravljaju kad gledaju na slici upravo završenu kućicu. Koliko ljudi je recimo u stanju izraditi krevet? Ili sastaviti gotove kuhinjske elemente koji dolaze u dijelovima? Ili zamijeniti gumicu na špini? Po mom iskustvu vrlo malo, a ja radim i puno kompliciranije stvari od toga i opet se ne usudim graditi slamom. Tko ima dovoljno vještine, znanja i hrabrosti, ali i dovoljno vremena, samo neka izvoli i napravi što god si je zamislio, ja mu kapu skidam na svakom uspješno realiziranom projektu. Ipak, treba poznavati i vlastite granice, gradnja nije isto što i crtanje kućice na papiru ili u glavi.

Evo npr. ove godine kod mene ne prestaje kiša. Ja jedva uspijem nešto izbetonirati kad malo stane kiša, a kamo li da bih slamu spasio od kiše. Jednostavno, podneblje je kišovito, a godina izrazito kišovita, i jedno s drugim, značilo bi da ja gradnju odgađam do sljedeće godine. Snijega kod mene napada preko 2m, i kad tako padne, ja kući ne mogu prići. Par mjeseci bi mi snijeg ležao naslonjen na zidove kuće i isprao ih, a ja bih na proljeće imao ogromnu štetu, možda morao i ponovno graditi. Ovo je tek početak u cijelom nizu problema o kojima sam razmišljao, a o kojima ljudi baš ne vode računa. Rezultat je takav da neki imaju kuću a neki nemaju. Ako mi onaj koji ima bolju kuću kaže da moja ne valja, u redu. Ali ako onaj koji ima kuću na papiru kaže da moja ne valja, to ne prihvaćam :)
Problem je rješenje

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #23 : 11 Kolovoz, 2014, 23:27:51 »
Je, premalo je doera. Meni je tvoja kuća ok, čekam update :) Iskombinirao si materijal, vrijeme i znanje na najoptimalniji način u datom trenutku i to je to što se traži. Cigla i beton su prirodni materijali. Čak je i stiropor prirodan materijal ako se gleda strogo tehnički. Da radim kuću za 50+ godina, vjerojatno bi išao na cigla+stiropor. Slama+cob zvuči primamljivo ali i tu imaš recimo za krov limariju i foliju. Vukomerić:

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #24 : 12 Kolovoz, 2014, 00:04:41 »
Krov je relativno visoka stavka u gradnji kuce, a mozda nepotreban. Prijatelj mi zivi u kuci bez krova, kaze da je s hidroizolacijom deke prosao povoljnije nego da je radio krov, a tu plocu sada moze daleko bolje iskoristiti nego krov.
Problem je rješenje

Dzionik

• Global Moderator
  • V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 74
  • -Primio: 198
« Odgovori #25 : 12 Kolovoz, 2014, 09:41:50 »
Sasvim razumem frustraciju kad se dodje do ubedjivanja porodice da nešto treba raditi na drugačiji način. Meni je trebalo 'samo' nekoliko godina da ubedim ženu i decu da treba odvajati organski otpad za kompostiranje. Danas odvajamo svaki komadić ali se ipak provuče neki komentar kada se pojave mušice ili muve....
Kada sam pomenuo alternativu septičkoj jami koja bi trebala da bude poveći drveni sanduk u delu u kojem obično sedimo napolju, digla se takva galama da sam odustao zarad mira u kući. Ali još uvek tražim svima prihvatljivo rešenje samo će to potrajati malo duže.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #26 : 12 Kolovoz, 2014, 11:03:47 »
Za mene je to uvijek poseban dio strategije. Prva faza mi je osmisliti kako nešto treba izgledati (ili funkcionirati). Sljedeća je kako to realizirati (kada, kojim materijalima itd) i treća i najvažnija, kako porodicu uvjeriti da je baš to pravi način.

Mjere ubjeđivanja su ponekad radikalne :) Potrošim sav novac na računu. Jedva imamo za goli život, a neka kritična stvar nije napravljena (npr. dimnjak). I onda kažem, ebiga, ja para za skupo rješenje nemam. Ili ćemo sjediti u hladnoj kući, ili mi daj da napravim dimnjak od onoga što nađem oko kuće. Barem privremeno, dok ne sakupimo opet neke novce. Kad žena pristane, ja se potrudim da sa postojećim materijalom napravim vrhunski posao, da stvar funkcionira besprijekorno.

Onda kažem, normalno da naša peć (ili nešto drugo) funkcionira bolje nego drugim ljudima, kad je moje rješenje bolje nego kupovno :) I onda joj ponudim da sljedeću plaću spiskamo na kupovno rješenje koje je ona htjela. Nećemo jesti ništa osim kruha i vode, nije problem. Izbaciti ćemo moje rješenje koje funkcionira besprijekorno, nije problem, ionako je od otpada. I kupimo neko fancy rješenje koje ona može pokazivati kad joj netko dođe u goste. Samo do tad se ona naviknula na izgled starog rješenja, i više joj se ne da razmišljati o tome, već razmišlja o nekim drugim stvarima, pa ovo ostane kako jest. I nikad ne sazna da je to bio dio strategije, a ne slučajnost zbog nedostatka novaca :)

Eh, koliko je takvih situacija u mom životu...
Problem je rješenje

andjelkoasa

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 281
  • -Primio: 142
« Odgovori #27 : 12 Kolovoz, 2014, 14:00:49 »
Imaš sreću ako ti žena ne čita ovaj forum  :001_cool:
Moja čita svašta i onda se ne mogu samo tako provući.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #28 : 12 Kolovoz, 2014, 15:31:15 »
Ah, već me zove "ludi Nikola". Da čita sve što napišem zabranila bi mi da viđam djecu :)
Problem je rješenje