Zapamti

"Bolje koliba od slame u kojoj se smiju negoli palača od mramora u kojoj plaču."

Autor Tema: Kompostni wc  (Posjeta: 17543 )

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 269
  • -Primio: 342
Kompostni wc
« : 08 Travanj, 2013, 23:07:13 »
More hot poop on composting toilets

...We can't continue using drinking water to flush away our waste, and we can't afford to keep wasting our waste; at some point soon these are going to be coming into our homes and offices. Don't laugh;...

http://www.treehugger.com/bathroom-design/more-hot-poop-composting-toilets.html
U članku se obrađuju komercijalni kompostni WC-i...

http://www.aquatron.se/index-2.php
Još jedan komercijalni - interesantno je da ide na postojeću kanalizaciju
« Zadnja izmjena: 08 Travanj, 2013, 23:24:29 m2 »

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Zadnja izmjena: 08 Travanj, 2013, 23:28:23 m2 »

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1414
  • -Primio: 889
Odg: Kompostni wc
« Odgovori #2 : 09 Travanj, 2013, 09:35:08 »
Spremam se za gradnju jednog kao na str. 33, ovog proljeća/ljeta.
Problem je rješenje

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #3 : 09 Travanj, 2013, 21:57:36 »
Spremam se za gradnju jednog kao na str. 33, ovog proljeća/ljeta.

Znači dvije komore?
Gornji dio zidovi samo daske ili slama?
Zovi = ako sam tada slobodan  = imaš pomoć  :biggrin:

zemljak

• V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 259
  • -Primio: 283
« Odgovori #4 : 10 Travanj, 2013, 08:43:00 »
ja ću vjerojatno jednu ispraznjivu komoru. Nekakav kontejner na kotačima možda maznem u gradu:) Nek se kompostira drugdje, a i manje je betonaže.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #5 : 10 Travanj, 2013, 08:53:17 »
Citat
Znači dvije komore?
Gornji dio zidovi samo daske ili slama?
Zovi = ako sam tada slobodan  = imaš pomoć  :biggrin:

Dvije komore, u biti dvije kante koje rotiram ispod rupe. Gornji dio možda daske, a možda i pruće (kolci - coppice) koje režem u šumi, ovisi koliko toga budem imao.

Prvi projekt mi je ipak zidani roštilj, da kad ljudi dođu mogu nešto i prigrist. Hvala na ponudi, javiti ću čim budem nešto ozbiljnije planirao.
Problem je rješenje

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #6 : 12 Travanj, 2013, 18:09:17 »
Pitao sam dali ćeš raditi zidove od slame zbog toga što bi to bila dobra vježba za kuću.
Ako možeš negdje nabaviti AB cijevi većeg promjera za kanalizaciju = ne moraš ništa betonirati, "samo" cijev položiš vertikalno.
Ne znam koliki ja maksimalni dozvoljeni nagib krova kod tebe...
Prijedlog za kuću A-frame

http://www.flickr.com/photos/grainspace/1956043897/#
http://www.sdsplans.com/blog/wp-content/uploads/2009/02/36-a-frame-house-plans_page_2.png
http://www.sdsplans.com/blog/wp-content/uploads/2009/02/36-a-frame-house-plans_page_1.png

Robert

• Početnik
  • Zahvale:
  • -Dao: 0
  • -Primio: 0
« Odgovori #7 : 17 Travanj, 2013, 08:39:05 »
Podrav

Zanima me kako se izgradi jezerce za pročiščavanje otpadnih voda tj kanalizacije.
Imamo izgrađenu prvu jamu u koju ide izmet, a u drugu protočnu ide voda, e sad kako iz te druge protočne dovesti vodu u jezerce i kako izgraditi jezerce,mislim na jezerce koje pročiščava vode u 5 stupnjeva.Našao sam na netu neke skice ali ništa od početka do kraja kako se točno radi.
Molio bih za bilokakvi savijet.

Hvala  :)

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #8 : 17 Travanj, 2013, 09:00:20 »
Problem je rješenje

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #9 : 08 Kolovoz, 2013, 15:04:20 »
Počeo sam s gradnjom kompostnog wc-a. Sve je jednostavno, kućica ko kućica (poljski), plastična kanta (za kiseljenje kupusa) je spremnik, gornji dio više-manje jasan i bez potrebe da tu izmišljam nešto novo... ali zapeo sam na najglupljoj stvari, navici muškaraca da pišaju stojeći. Ako bi svi sjedili, onda bih napravio pregradu na školjki za odvajanje urina od fekalija, i sve super. Onda bih radi komocije eventualnih gostiju trebao muškarcima osigurati i pisoar. Ako to ne napravim, netko će se sigurno popišati gdje ne smije, i zeznuti mi kompost.

Razmišljam postoji li kakav jednostavan tehnološki trik koji bi mi osigurao da se, recimo podizanjem wc daske, što muškarci sigurno rade prije pišanja, zatvori ulaz u kantu. Ideje postoje, samo nisu jednostavne, i što više zakompliciram stvar, to je manja šansa da će wc raditi kroz neki dulji period. Previše je stvari koje se mogu pokvariti.

Fotografirati ću kad stvar proradi...
Problem je rješenje

zemljak

• V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 259
  • -Primio: 283
« Odgovori #10 : 08 Kolovoz, 2013, 15:17:43 »
podizanjem wc daske, što muškarci sigurno rade prije pišanja,
Koliko god ti bio đentlmen, i kretao se u finim krugovima, nema šanse da ti netko bar nekad ne popiša i piljevinu i dasku koju nije digo. Pogotovo ako daš gostima pive.

Stavi pisoar, nije skupo ni komplicirano, a i higijenskije je. Napiši vidljivu molbu. Kad gosti odu, razmotriš situaciju i isprazniš kantu ako treba, neće svijet propast';)
Ili imaš jednu kantu samo za goste.

A djeca? ako nemaju dosta jak pišulinić ili pipicu da naciljaju kamo treba?

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #11 : 08 Kolovoz, 2013, 15:27:56 »
U Blatuši kod Mex-a imaju zajednički kompostni wc sve u jedan pa baciš piljevinu (ima vreća sa strane) i sve ok (čak i pogled iz istog  :-)

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #12 : 09 Kolovoz, 2013, 08:55:12 »
U Blatuši se ne radi o potpuno zatvorenom spremniku, ako sam ja dobro shvatio neke fotografije? Kod mene ne smije ni kap procuriti u vrt koji je u blizini, zato zatvoren spremnik, a ako bih punio taj spremnik svim i svačim, onda bih ga neprestano morao prazniti... Ali, dosta sam razmišljao i o zajedničkom spremniku, zapravo uvijek ga mogu koristiti i kao takvog, jednostavno maknem pregradu s vrha. Mogu i testirati, vidjeti kako se puni u kojem slučaju, i zaudara li, pa odlučim između dvije varijante korištenja. Uglavnom, literatura koju sam čitao prednost daje "suhom" spremniku jer brže uništava patogene organizme.

Pisoar je za sad najvjerojatnija opcija. Čak ne moram ni staviti obavjest/molbu, jednostavno napravim strop u veceu toliko nizak da je nespretno stajati iznad "školjke", a iznad pisoara ostavim normalnu visinu :)
Problem je rješenje

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #13 : 09 Kolovoz, 2013, 15:35:34 »
U Blatuši se ne radi o potpuno zatvorenom spremniku, ako sam ja dobro shvatio neke fotografije? Kod mene ne smije ni kap procuriti u vrt koji je u blizini, zato zatvoren spremnik, a ako bih punio taj spremnik svim i svačim, onda bih ga neprestano morao prazniti... Ali, dosta sam razmišljao i o zajedničkom spremniku, zapravo uvijek ga mogu koristiti i kao takvog, jednostavno maknem pregradu s vrha. Mogu i testirati, vidjeti kako se puni u kojem slučaju, i zaudara li, pa odlučim između dvije varijante korištenja. Uglavnom, literatura koju sam čitao prednost daje "suhom" spremniku jer brže uništava patogene organizme.

Pisoar je za sad najvjerojatnija opcija. Čak ne moram ni staviti obavjest/molbu, jednostavno napravim strop u veceu toliko nizak da je nespretno stajati iznad "školjke", a iznad pisoara ostavim normalnu visinu :)

Posadiš vrbe da "piju"  :) ... premda oko gore spomenutog kopostnog wc-a nisam zapazio da nešto curi (valjda piljevina sve upije?), i nalazi se "nizvodno" od vrta
Hoćeš li raditi cijev za "ventilaciju" spremnika?

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #14 : 11 Kolovoz, 2013, 21:34:59 »
Napravio wc, funkcionira, koristi se, sutra sam na putu pa ću fotke staviti kad se vratim. Nisam stavio cijev za ventilaciju, nego sam stavio cijev za ispiranje "školjke" od urina. Po mom mišljenju, govna ne smrde uopće, smrdi urin, pa ako se nakon svake nužde ispere sve što je u kontaktu s urinom, i ta mješavina vode i urina ispusti u vrt, onda ne bi smjelo smrditi. Naravno, za ostalo je tu piljevina, koja bi trebala sve upiti i neutralizirati mirise. Vidjeti ću.

Ispočetka sam imao ideju da napravim cijev za ventilaciju, i to crnu, na suncu, izvana obučenu u prozirne plasične flaše da se bolje grije. Ideja je bila da bi vruća cijev koja završava na krovu kao dimnjak učinkovito izvlačila mirise iz wc-a. Probati ću za sad bez te ventilacije, jer na kraju krajeva, ovo je poljski wc, šupalj na sve strane, vjetar ga dobro propuhuje, pa i nije baš ista situacija kao kad netko u stanu radi kompostni wc.
Problem je rješenje