Zapamti

"Besplatna mjesta u kazalištu prva zvižde."

Autor Tema: Vikend - kifla  (Posjeta: 47045 )

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 269
  • -Primio: 342
Odg: Vikend - kifla
« Odgovori #45 : 14 Veljača, 2013, 12:47:21 »
Ako podrum od betonskih blokova završim s redom pobobetona (siporex, ytong) na koji dođe AB ploča, onda ploča može biti topla a zidovi hladni. To mi je važno jer podrum ne želim grijati, u njemu je spremnik vode koju također ne želim grijati, a iznad njega je ploča tj. pod kuće koji želim grijati. Ja bih išao u tom smjeru, izgleda mi kao dobro rješenje. Znači ona priča o dimovodnoj cijevi koja prolazi kroz sobe u tom slučaju otpada, i onda bi dimovodna cijev išla kroz prostor između ploče i izolacije.

Drugi detalj o kojem razmišljam je smještaj frižidera. Postoji čak mogućnost da bih sam radio pasivni (evaporacijski) frižider ali otom potom. Razmišljam o frižideru kao jednoj velikoj bali slame. Sastoji se od toplinske izolacije, zraka, i zauzima puno mjesta. Prema tome, možda umjesto 2-3 bale slame mogu jednostavno ugraditi frižider u zid. Napravim u zidu jednu nišu dimenzije frižidera, s ventilacijskim otvorima na dnu i vrhu. Tim kanalom ujedno ventiliram tavan. Na taj način dobijem da je frižider izložen dosta niskim temperaturama, oko 10C koliko bi trebalo biti u podrumu za razliku od 30-ak koliko bi u kuhinji moglo biti ljeti, ili kad se kuha.

Nisam siguran da bi pasivni (evaporacijski) frižider radio dobro u našoj klimi....
Ideja za ventilaciju stražnjeg dijela frižidera mi se čini jako dobra,
pogledaj si u PDF-u
Earthship_Vol.3_EVOLUTION BEYOND ECONOMICS.pdf,  3.THERMAL MASS REFRIGERATOR skica na 86. str.

Za kompostni WC i "komostiranje" općenito je interesantno Bokashi "kompostiranje" tj. lakto bakterije... napravio sam Lacto Bacillus "serum", ako hoćeš mogu donijeti kod Ingrid...

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1414
  • -Primio: 889
« Odgovori #46 : 14 Veljača, 2013, 23:06:50 »
Za evaporacijski hladnjak, možda samo treba pronaći način, a možda bi i radio. Isprobavati ću malo te koncepte ovog ljeta, ako bude vremena. Meni su recimo dosta hladne noći, čak i ljeti kad je tijekom dana pakao. Ako napravim jedan mali "solarni kolektor" na krovu, koji je spojen s nekom posudom u stanu, onda bi se topla voda iz te posude trebala dizati gore do kolektora, a hladan vjetar bi hladio vodu. Ona se naravno ohlađena vrać u posudu, i tako u posudi koja je u stanu imam prilično hladnu vodu. Govorim o temperaturama blizu nule u 5. mjesecu, kad sam naivac pokušao prespavati u drvenoj kućici bez prozora, na madracu bez pokrivača. A dani su već tada bili prilično vrući. Znači, moguće da imam rješenje za proljeće i jesen, bez ikakvih mudrosti. Za ljeto nisam siguran, ne mogu naći podatke noćnih temperatura recimo za Ogulin, iako sam na na puno većoj nadmorskoj visini pa se i ljeti zrak vrlo brzo ohladi.

Kompostiranje mi je vrlo zanimljivo, pogotovo ti tvoji projekti, ali mi nemoj ništa nositi. U stanu gdje živim nemam dozvolu za nikakvo kompostiranje, a vikendica još nije napedovala dalje od crteža. Moramo se dogovoriti i za projekt, samo vidiš kako me snijeg usporio. U Rijeci cvatu voćke, niče cvijeće po livadama, a ja ne mogu do svoje šume ni po drva zbog visokog snijega.
Problem je rješenje

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #47 : 16 Veljača, 2013, 09:47:41 »
Hladne noću su dobre za frižider koji sam prije spomenuo,
i gledam tvoje skice objekta još jedan trik bi se dao prekopirati od earthshipa
kod tebe zbog toga jer si na "nasipu" - cijevi za hlađenje ("klima" bez struje i pokretnih dijelova ako klapne ne računamo)

Malo razmišljam o tom frižideru što ustvari namjeravaš držati unutra?
Frižider je najveći potrošač struje ako si na FN bez frižidera= manji (čitaj jeftiniji) FN sustav
Ako ti treba samo sa piće hladiti imaš male frižidere za auto na 12V

Trap bi možda bio dovoljan?

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #48 : 16 Veljača, 2013, 22:04:43 »
Podrum tj. suteren bi trebao biti na temperaturi tla budući da nije toplinski izoliran i u njemu bih čuvao većinu namirnica. Ja bih zapravo i rado prošao bez frižidera jer kao što kažeš, veliki je potrošač. Samo ne mogu predvidjeti kako će taj život izgledati za koju godinu, možda mi frižider zatreba pa bih ipak volio da bude tu.
Problem je rješenje

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #49 : 18 Veljača, 2013, 15:29:08 »
Možda probati sa frižiderom od 12V za Auto,
pa ako nejde proširi FN.
Šta misliš o frižideru iz earthship-a?

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #50 : 19 Veljača, 2013, 14:30:52 »
Ova skica iz earthshipa, dosta sam o tome razmišljao još dok sam mislio da radim zemunicu. Ne znam dal' inspiriran earthshipom, ili sam negdje drugdje vidio, ili je to jednostavno razuman potez pa svakome tko se malo zamisli prije ili kasnije padne na pamet. Mislio sam da ću imati posebnu prostoriju pod zemljom samo za čuvanje hrane, i dio te prostorije bih pregradio i stavio tamo neki spremnik vode (puno bolja i jeftinija masa od betona). Na stropu bi bio baš onakav otvor kao u onoj knjizi iz earthshipa, da zimi otvorim, zamrznem vodu i onda zatvorim. U tom slučaju cijela prostorija bi bila zamrzivač.

Nije mi tada padalo na pamet da bi to funkcioniralo i s puno manjom masom, i otvaranjem otvora noću. Trebalo bi to dobro raditi. Zanimljiv koncept.
Problem je rješenje

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #51 : 19 Veljača, 2013, 15:59:49 »
U nekom od filmića o earthship-u je čini mi se i Michael Reynolds rekao da nije izmislio ništa novog nego postojeće stvari smisleno povezao (nekako miriše na permakulturu)
Najbolje od earthhipa mi je definitivno solarni WC  :001_cool:

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #52 : 19 Veljača, 2013, 17:04:36 »
Pa cijeli earthship je kao instant permakultura :)
Problem je rješenje

njocky

• Punopravni član
  • *
  • Zahvale:
  • -Dao: 42
  • -Primio: 18
« Odgovori #53 : 05 Listopad, 2013, 02:27:18 »
pozdrav
sta bi na kraju sa tvojim podrumom
i ja imam u planu da gradim podrum ,pored kuce a tlo je pod nagibom pa me interusuju tvoja iskustva
Ako dirneš strast u čovjekovom biću,
istine, bez sumnje, nikad nećeš naći
 jesenjin

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #54 : 06 Listopad, 2013, 13:40:59 »
Kreće gradnja uskoro. Samo ne za ovaj projekt, nego za puno manju kuću. Principe koje sam ovdje razmatrao mislim iskoristiti u toj konačnoj verziji, ali sam odustao od (nepotrebne) veličine objekta. Kad krene gradnja, planiram otvoriti novi post gdje bih možda prikazao par fotki i objasnio projekt, ali za sad je prerano govoriti o tome. Hvala na pitanju.
Problem je rješenje