Zapamti

"Ako znaš da su ti krila kratka, ne leti daleko i visoko."

Autor Tema: Moj pokušaj Mini kuće  (Posjeta: 51201 )

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 269
  • -Primio: 342
Odg: Moj pokušaj Mini kuće
« Odgovori #45 : 21 Svibanj, 2013, 16:04:57 »
Prođem sa ženom pa ti javim, ali meni je super.

Se isplati spremnik hladne vode (onaj ispod hodnika i kupaonice) uključiti u toplinsku masu objekta? Ako je dio toplinske mase, onda mi poseban solarni kolektor može grijati samo tu vodu i time cijeli objekt. Objekt bi bio topao i dugo nakon što se vrijeme pokvarilo i nema sunca. Zapravo, kako spremnik vode ima južni zid, taj bi se zid mogao ostaviti neizoliran, a ispred njega ili staklo (trombov zid) ili staklenik ispred cijele kuće, ili jedno i drugo.

Se isplati spremnik hladne vode (onaj ispod hodnika i kupaonice) uključiti u toplinsku masu objekta?

*Što ako prepumpaš hladnu vodu iz šterne u spremnik hladne vode?
- zimi? => hladiš objekt zimi
- ljeti? => hladiš objekt ali "zagriješ" vodu pa nije ugodna za piti

Ako stignem napravim izgled obj. izvana ovih dana ako ne preko vikenda...
Sa drvenim rogovima i francuskim prozorima, nadstrešnicom to će izgledati  :001_cool:

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1411
  • -Primio: 885
« Odgovori #46 : 21 Svibanj, 2013, 18:57:36 »
Ovako, ta voda nikad neće biti za piće, imam izvor pitke vode koji mislim koristiti. Ovo bi bilo samo za pranje. Što god prao, ruke, posuđe, robu, uvijek mi više vrijedi toplija voda nego hladnija. Znači, tu šternu, od 12 m3 razmišljam koristiti kao akumulator topline. Zapravo samo pitam za mišljenje. Ne izgleda mi da jako komplicira stvar, a mogla bi biti dobra fora.

Čekam nove skice, molim te ako može i tlocrt...
Problem je rješenje

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #47 : 22 Svibanj, 2013, 13:11:42 »
Ovako, ta voda nikad neće biti za piće, imam izvor pitke vode koji mislim koristiti. Ovo bi bilo samo za pranje. Što god prao, ruke, posuđe, robu, uvijek mi više vrijedi toplija voda nego hladnija. Znači, tu šternu, od 12 m3 razmišljam koristiti kao akumulator topline. Zapravo samo pitam za mišljenje. Ne izgleda mi da jako komplicira stvar, a mogla bi biti dobra fora.

Čekam nove skice, molim te ako može i tlocrt...

Probati ću preko vikenda...
Postoji earthship sa bazenom za kišnicu unutar objekta (mislim da ima na nekom filmu na youtube), od toga je Michael Reynolds odustao
jer kada padne kiša ohladi objekt, ljeti bi to možda moglo biti interesantno (imaš hladne noći ?),
ali ako se cisterna koristi zimi pa hladna kiše uđe u cisternu brrrrr...

Izolirati cisternu pa provući cijevi za "ventilaciju" kroz cisternu => korištenje hlađenja kad ti paše otvaranjem vratašca...
, ovo bi bilo nešto slično kao "ventilacija" earthsip-a samo ne kroz zemlju nasipa nego "luk" kroz cisternu.
Cijevi za "ventilaciju" mogu biti alkaten cijevi većeg promjera koje iz donjeg dijela kuh. ulaze u cisternu i u velikom
luku izlaze nazad u kuhinju na višoj točci od ulaza.
Naravno kad je cisterna polu/prazna nema hlađenja.
Loše je što imamo prodore kroz zidove cisterne, to bi mogao biti vrlo ozbiljan problem...
Hlađenje kao u earthship-u sa "ventilacijskim" cijevima ispod zemlje je pouzdanije, a  kod tebe izvedivo ako si na kosini...

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #48 : 22 Svibanj, 2013, 13:47:11 »
Mislim da mi hlađenje ne treba. Kako sam negdje rekao, noći su hladne pa će biti dovoljno provjetriti malo kuću ako se pregrije. Naravno, uz uvjet da su južni prozori ljeti zasjenjeni.
Problem je rješenje

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #49 : 22 Svibanj, 2013, 15:16:07 »
Mislim da mi hlađenje ne treba. Kako sam negdje rekao, noći su hladne pa će biti dovoljno provjetriti malo kuću ako se pregrije. Naravno, uz uvjet da su južni prozori ljeti zasjenjeni.

Ako imaš svježe noći bilo bi dobro onda toplinski izolirati cisternu...
Preko dana (ljeti) držiš dobro zatvorene prozore da toplina ne ulazi, kuhaš vani (rocket stove :) ), jedeš vani ispod pergole (stol iz kuhinje)...
Pergola (posaditi nešto listopadno/jestivo) ispred, imaš sjenilo koje se prilagođava god. dobu, kasnije je "pretvoriš" u staklenik, ako ima potrebe?

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #50 : 24 Svibanj, 2013, 08:16:32 »
Da, baš tako :)
Problem je rješenje

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #51 : 24 Svibanj, 2013, 09:19:24 »
Composting toilets are coming home

...The tank had a small fan that constantly exhausted air from the tank through the vent on the roof. So, whenever anyone went to the bathroom and ... uh ... did their business, the bathroom smelled better than before they went in there....

http://www.treehugger.com/bathroom-design/composting-toilets-are-coming-home.html

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #52 : 24 Svibanj, 2013, 11:06:05 »
Samo razmišljam...
Nabaviti negdje wc školjku iz starog željezničkog putničkog vagona (one sa natpisom u wc gdje je pisalo ...nekoristiti u stanici...)
Prije velike nužde staviti piljevinu i poslije obavljenog, pedala (pritisneš pedalu) i sve završi u tanku za kompostiranje.

Ovo troši energiju  :(
http://www.clovermedical.net/Incinerating%20Toilets.htm

Samo razmišljam...
Hibrid-"kompostnog" i "spalionice" skupljati u metalnu kantu kroz koju prolazi cijev od "rocket stove" ljetne kuhinje??

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #53 : 25 Svibanj, 2013, 08:57:26 »
_

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #54 : 25 Svibanj, 2013, 11:10:48 »
Vizualizacija je super, sviđaju mi se i ostale slike što si poslao. Samo da pitam, za slučaj da mi prave probleme zato što je streha na dužoj stranici, funkcionira li kuća i ako okrenemo krov za 90?

Ovo sa kompostom, mislim da je pretjerano. Ja bih najjednostavnije moguće rješenje, da ne potrošim mjesece u istraživanju kako izvesti neko nestandardno rješenje. Najjednostavnije je baš kako si u početku zamislio, dvije kante na kotačima, i spremište kojem pristupam izvana. Kad se kanta napuni, zamijenim je, kad se druga napuni prvu odvezem u šumu, ispraznim i zamijenim. Gnojim šumu iz koje izvlačim drva za ogrijev, i krug zatvoren.
Problem je rješenje

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #55 : 26 Svibanj, 2013, 13:48:08 »
Vizualizacija je super, sviđaju mi se i ostale slike što si poslao. Samo da pitam, za slučaj da mi prave probleme zato što je streha na dužoj stranici, funkcionira li kuća i ako okrenemo krov za 90?

Ovo sa kompostom, mislim da je pretjerano. Ja bih najjednostavnije moguće rješenje, da ne potrošim mjesece u istraživanju kako izvesti neko nestandardno rješenje. Najjednostavnije je baš kako si u početku zamislio, dvije kante na kotačima, i spremište kojem pristupam izvana. Kad se kanta napuni, zamijenim je, kad se druga napuni prvu odvezem u šumu, ispraznim i zamijenim. Gnojim šumu iz koje izvlačim drva za ogrijev, i krug zatvoren.

-Krov 90... Da, ali bi stubište od međukata do sobe bi se moralo pomaknuti od zida u sredinu (bilo gdje iznad kuh. ne smeta) zbog visine strehe.
-Zato sam i napisao "Samo razmišljam" ipak je jednostavnost majka mudrosti...    :)

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #56 : 12 Kolovoz, 2013, 18:20:11 »
...

Damir4

• Početnik
  • Zahvale:
  • -Dao: 0
  • -Primio: 0
« Odgovori #57 : 04 Kolovoz, 2015, 11:32:47 »
Nije loše. Radio sam osobno jedan projekt, tojest više iz dosade u SW i bilo super :)

MihaelNovak

• Početnik
  • Zahvale:
  • -Dao: 0
  • -Primio: 0
« Odgovori #58 : 12 Kolovoz, 2015, 09:32:18 »
Stavi neke rolice :)