Zapamti

"Ako znaš da su ti krila kratka, ne leti daleko i visoko."

Autor Tema: Gradnja zemljom  (Posjeta: 5729 )

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 269
  • -Primio: 342
« Zadnja izmjena: 05 Srpanj, 2013, 15:59:01 m2 »

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Zadnja izmjena: 09 Srpanj, 2013, 15:30:08 m2 »

kad budu gorjeli gradovi

• Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 316
  • -Primio: 564
Odg: Gradnja zemljom
« Odgovori #2 : 09 Srpanj, 2013, 18:19:46 »
Citat
Georg Maybaum - Building with rammed earth | Cohabitat Gathering 2012, Łódź, Poland

muka mi je od ovakvog naučnog pristupa arhitekturi. nekad je svako znao i mogao napravit sebi kuću, danas izgleda da je to nemoguće bez profesionalaca i njihovih planova, formula i nacrta. fuck off. power to the people.

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #3 : 10 Srpanj, 2013, 13:08:12 »
Nekad ljudi nisu imali pristupa znanju kao danas,
ako si gradio kuću zvao si rodbinu (bližu/daljnju), prijatelje, susjede (s kojima si OK:-), a najvažniji su ti bili oni koji su imali iskustva u gradnji.
U "selu" se dobro znalo tko dobro žbuka, tko je dobar tesar...
Onaj tko je gradio najvjerojatnije je stekao iskustvo dok je nekome pomagao u gradnji.
Sa "profesionalizmom" je jedini problem kad sam sebi postane svrha (npr. zabraniti prodaju pripravaka od koprive jer nisu "ispitani"?...)

kad budu gorjeli gradovi

• Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 316
  • -Primio: 564
« Odgovori #4 : 10 Srpanj, 2013, 13:25:21 »
Citat
Nekad ljudi nisu imali pristupa znanju kao danas

naravno da su imali. znanje ne dolazi samo iz knjiga i kompjutera, može se i usmeno prenositi sa starijih na mlađe generacije kao što to ljudi rade od kad postoje. ja sam naučio masu korisnih stvari npr. da pravim alat, kalemim voće, kosim travu itd. prije nego što sam pročitao i jednu knjigu i uopšte čuo za kompjuter.

nekad je postojao duh zajedništva, ljudi su jedni drugima rado pomagali u kolektivnim radovima a to sve zvalo moba. postoji i dan danas recimo kod amiša.

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #5 : 11 Srpanj, 2013, 08:58:33 »
Citat
Nekad ljudi nisu imali pristupa znanju kao danas

naravno da su imali. znanje ne dolazi samo iz knjiga i kompjutera, može se i usmeno prenositi sa starijih na mlađe generacije kao što to ljudi rade od kad postoje. ja sam naučio masu korisnih stvari npr. da pravim alat, kalemim voće, kosim travu itd. prije nego što sam pročitao i jednu knjigu i uopšte čuo za kompjuter.

nekad je postojao duh zajedništva, ljudi su jedni drugima rado pomagali u kolektivnim radovima a to sve zvalo moba. postoji i dan danas recimo kod amiša.
"malo" van teme
Ne tako davno (70-te) moji su tako gradili kuću/e svoju/od susjeda tj. međusobno
su se susjedi pomagali kad je trebalo, najčešće zaliti (a bogami i "zaliti":-) ploču
Od susjeda tesara naučio je tesarski dio, od drugog susjeda žbukati sa žlicom...
Pjesak je "nabavljen" lokalno, samljeven kamen od iskopa temelja (stroj za mljevenje-naravno od susjeda)...

Stari je htio ići napraviti građ. dozvolu ali ga je srećom susjed naputio kako se to (tada) "radi"...
započme se gradnja sa kako treba odmacima od ceste i susjeda, a onda se prijaviš da si počeo gradnju...
zatim se platila "kazna" koja je bila 1/10 od novaca koji bi se dao za redovni put (građ. doz.)
sve to naravno sa 10x manje papira i koju godinu brže (ukratko, pošten i budala je isto)  :blink:
« Zadnja izmjena: 11 Srpanj, 2013, 09:00:14 m2 »