Zapamti

"Ako ne proživiš gorčinu hladne zime, možeš li uživati u mirisu šljivinog cvijeta?"

Autor Tema: Izrada mog vrtnog kompostnog wc-a  (Posjeta: 16794 )

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1411
  • -Primio: 885
Izrada mog vrtnog kompostnog wc-a
« : 13 Kolovoz, 2013, 10:16:57 »
Da ne remetim raspravu o kompostnim wc-ima općenito koju imamo ovdje, otvaram novu temu koja se tiče samo ovog wc-a i samo ove gradnje.

Wc sam iz praktičnih razloga pozicionirao uzvodno od vrta, uostalom to je ranije definirano mojim detaljnim dizajnom imanja (ovo). To znači da ne želim kako bilo što iz njega nekontrolirano curi.

Napravio sam "kućicu" na blagoj padini...

Gotovo sve sam radio od ostataka ranijih projekata, ali glavni spremnik sam morao kupiti, nisam imao ništa slično. Kupio sam plasničnu kantu za kiseljenje kupusa, mislim od 75 l. Tako nešto.

Najzanimljiviji dio gradnje je gornji dio spremnika, na kojem sam htio odvajanje tekućih od krutih izlučevina prije nego zajedno završe u spremniku. Tekuće odmah ispuštam u vrt, kruto čuvam, kompostiram pa onda koristim kad postane bezopasno.

Poklopac kante za kupus nekim čudnim slučajem jako lijepo pristaje dnu kante za farbu od 25 kila. Odrezao sam dno kante za farbu, izrezao sredinu poklopca i onda termo ljepilom zalijepio kantu za poklopac.

Ovo dolje su odrezani djelovi, sredina poklopca velike kante i dno male kante.

Ako dno male kante, onu elipsu, prerežem na pola, onda dobijem pregradu za urin, ponovno neka sretna okolnost.

Zalijepio pregradu, napravio izlaz za urin...

U planu je da u wc-u operem ruke nakon nužde. Vodu iz umivaonika bih koristio za ispiranje mokraće iz wc-a, zato sam postavio još jednu cijev. Sve je to zbog mog uvjerenja da mokraća nepotrebno zaudara ako se ostavi da se "suši" na površinama u wc-u. I ne samo zbog toga, mješavina vode i mokraće je odlično gnojivo, pa ću cijevima tu mješavinu voditi do voćaka u vrtu koji je ispod wc-a.

U wc-u sam postavio kantu na zemlju, gotovo da i nisam trebao kopati jer je teren nagnut (a baš je zato wc na tom mjestu).

Gore bez nekih mudrolija jednostavno postavio poklopac sa "školjkom".

Sa stražnje strane to izgleda ovako:

Gore napravio oblogu, jer kante ne bi bile dovoljno čvrste da drže niti dijete koje tu sjedi.

Još neke sitnice nedostaju, poput pisoara, umivaonika, vrata, i mislim da je to to. Wc smo već koristili, pregrada funkcionira jako dobro i kod odraslih i kod djece, i kod žena i muškaraca, pod uvjetom da svi sjede.
Problem je rješenje

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 269
  • -Primio: 342
Odg: Izrada mog vrtnog kompostnog wc-a
« Odgovori #1 : 13 Kolovoz, 2013, 12:41:10 »
Pregrada za odvajanje urina...   :001_cool: (kao i ostalo...)
Kanta ti nema kapacitet da se i kompostira u njoj ili ih imaš više pa "rotiraš"?
Kod vađenja kante moraš rastavljati gornji dio ili samo izvučeš kantu?

Pisoar možeš staviti i vani?
Pisoar - napraviš od veće plastične boce omekšivača ili tekućeg deterdženta ?

Odrežeš dno
i sa vezicama za kablove pričvrstiš za zid kroz bočnu ručku „boce“,
Odvod kroz čep…

Neće ti biti (pre)toplo kad staviš vrata zbog prozirnog krova?

Izrežeš "srce" na vratima?

« Zadnja izmjena: 13 Kolovoz, 2013, 12:59:50 m2 »

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #2 : 13 Kolovoz, 2013, 13:12:24 »
Da, srce svakako, to je zahtjev starije kćeri. Prevruće neće biti, jer je wc u cjelodnevnom hladu. O pisoaru baš razmišljam kao o prerezanoj boci, može. Kanta se može izvući bez rastavljanja bilo čega. Jedino, malo sam donji dio zagrnuo zemljom da se ne miče, pa kad budem vadio, samo ću malo otkopati zemlju.

Moguće da će se u kanti i kompostirati kuh. otpad. Najvjerojatnije hoće, jedino ako se zbog toga bude prebrzo punila, možda ću razmisliti o odvojenom komposteru. Inače nemam naviku kompostiranja baš svega, recimo stabljike povrća jednostavno ostavim u vrtu kao malč. Da svaku travku pokušam kompostirati, onda bi onaj spremnik svakako bio premalen.
Problem je rješenje

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 269
  • -Primio: 342
« Odgovori #3 : 13 Kolovoz, 2013, 15:48:12 »
Ustvari ako se pokaže da je kanta premala imaš mjesta za veću...
Dali ćeš je zatvoriti pregradom izvana?

Kolika je udaljenost od gornjeg ruba pregrade za razdvajanje urina do gornjeg ruba kante?
Koliki je promjer kante? (cca)

Urin razvodnjavaš vodom = bilo bi dobro imati tuš u blizini :-)

Misliš li baciti kalifornijske... unutra kad bude dovoljno materijala?

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #4 : 13 Kolovoz, 2013, 16:14:05 »
Neću zatvarati spremnik izvana, ostati će tako. Možda, jednog dana, iako ne znam zašto bih.

Od vrha pregrade do vrha kante je oko 5-6 cm. Onda je iznad ruba kante ploča od cca 2cm, pa je na njoj wc daska. Sve skupa, kad sjedneš, do ruba pregrade imaš oko 10cm, nema straha da nekome zasmeta. Bar takvi ne dolaze često kod mene :)

Je, i tuš bi valjalo montirati. Možda vanjski.

Kad bude dosta materijala, ne znam hoće li biti dosta vlažno. Ako bude, smrditi će, ako ne bude, onda niej za gliste, tako da ne vjerujem da dolaze u obzir.
Problem je rješenje

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 406
  • -Primio: 156
« Odgovori #5 : 24 Veljača, 2014, 15:43:43 »
Zar nije najjednostavnije pisoar otvorenog tipa sa padom prema vrtu :001_cool:

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #6 : 25 Veljača, 2014, 09:00:13 »
3/4 moje obitelji su cure koje ne znaju koristiti pisoar :) Ja ionako radije to obavim u šumi tako da bi pisoar bio nikad korišten.
Problem je rješenje