Zapamti

"Besplatna mjesta u kazalištu prva zvižde."

Novi Postovi

Str: [1] 2 3 ... 10
1
Zdravlje - općenito / Odg: (Ne)cijepljenje
« Zadnji post od Harp u 22 Rujan, 2022, 23:52:54 »
Struka tvrdi da su pedijatrijska cjepiva učinkovita i bez nuspojava, dapače struka uvjerava da su ta cjepiva spasila čovječanstvo i da bi bez njih izumrli. Nedavno mi je posredstvom prijatelja (kojem se zahvaljujem) došao u ruke znanstveni rad objavljen u franšizi Lanceta, koji ako nije najvažniji onda spada u 3 najvažnija znanstvena časopisa za medicinu. Navedeni znanstveni rad možete pročitati na ovoj poveznici.

https://sci-hub.hkvisa.net/10.1016/S1473-3099(16)00027-X

van Wijhe, Maarten; McDonald, Scott A; de Melker, Hester E; Postma, Maarten J; Wallinga, Jacco (2016). Effect of vaccination programmes on mortality burden among children and young adults in the Netherlands during the 20th century: a historical analysis. The Lancet Infectious Diseases, (), S147330991600027X–. doi:10.1016/S1473-3099(16)00027-X

Usput budi rečeno ovaj članak je objavljen u franšizi Lancet časopisa, pa je možda razumljivije zašto je jedan od urednika Lanceta izjavio: “Medical Research is Unreliable at Best or Completely Fraudulent.“

U prijevodu, medicinska istraživanja su u najboljem slučaju nevjerodostojna ili potpuno prevarantska.

https://www.logicno.com/hrana-zdravlje/vjeruj-znanosti-slusaj-struku.html

2
Priprema i konzerviranje hrane / Odg: Rucak u 5: przenice
« Zadnji post od andjelkoasa u 20 Rujan, 2022, 20:30:53 »
I mi to volimo. Naše su 'pofezne' sa više jaja i onda gore ide domaći pekmez i pije se vrući čaj.
Jedini problem je što je teško doći do starog kruha. Mi ga uglavnom svog pojedemo prije nego ostari.
3
Ostalo / Odg: Komunikacijske vjestine
« Zadnji post od Harp u 19 Rujan, 2022, 19:07:13 »
Negacije u komunikaciji

u uobicajenoj komunikaciji podrazumijeva se upotreba negacija koje imaju znacenje iskljucenja (izostavljanja) pojedine mogucnosti, i zbog toga - ukoliko je situacija jasna - mogu uvelike smanjiti duzinu recenice. Negacije time iskljucuju i dostavu pozitivne informacije, pod pretpostavkom da se ona zna, da se moze lako zakljuciti ili je nebitna.

Npr, suton je, i kazem: nebo nije plavo.
Time je samo prenesena informacija kakve boje (trenutno) nije nebo. Time se ne govori o tome koje ono boje jest, tako dopustajuci da bude (u slucaju neznanja - zamisljeno) bilo koje druge boje osim plave.

Velika je greska sto ljudi ocekuju ili pretpostavljaju da i onaj drugi sugovornik zna i razumje pojedinu situaciju na isti nacin, isto kao i on sam, pa se tu stvara plodna baza za nesporazume i konflikte.

Kada nesto opisujemo s negacijom, mi samo iskljucujemo izreceno kao nepostojece, dok kada opisujemo na pozitivni nacin, mi ekskluzivno ogranicavamo odnosno definiramo. Negacije u tom smislu nisu pozitivno (ono sto jest, argument) definirane.

Nebo nije plavo (moze biti crveno, zuto, zeleno?...)
Nebo je plavo (ne moze biti ni crveno, ni zuto, ni zeleno!...)

Jasnoce radi, dobro se izrazavati na pozitivan nacin iz kojeg se odmah "vidi", prenese pruzena informacija.

S druge strane, negacija utjece i na sam prijenos poruke i (podsvjesnih) emocija. Nije svejedno na koji nacin cemo prenijeti poruku, odnosno uz samu poruku saljemo jos i mnostvo drugih informacija koje pozitivno ili negativno utjecu na odnos ili situaciju.

Zamislite da vam netko kaze:

Vidim, danas nisi mrzovoljan?!

vasa podsvjest pritom obradjuje ogromnu kolicinu podataka da iscita iz toga samu poruku, npr "jesam li jucer bio mrzovoljan, opet me izaziva, da li me zaista opet sada zeli provicirati, zeli li sada zapoceti dobronamjernu komunikaciju, ja znam i jasno je da se sada samo sali u vezi nekadasnje situacije" i sl.

Netko se moze i prepoznati u tome, kao da ga je netko vidio ili dozivio kao mrzovoljnog, a sto mu nije bila namjera, ili ne zeli biti tako prepoznat. Takvi ce odmah zauzeti obrambeni stav, sto u komunikaciji nikada nije pozeljno.

Za razliku od iste poruke na pozitivni nacin:
Vidim, danas si dobre volje!

gdje se podsvjest koncentrira na definiranu informaciju i sagleda unutar iste...

Connotative vs Denotative

Kada se nekome upucuje negacija, kao "nemoj ovako, ne radi to..." itd, s aspekta komunikacije se zapravo prenasa nezadovoljstvo ucinjenim, naglasava autoritet, kritizira i uz sve to je prisutan kao pokusaj ucenja tim putem, kroz negaciju.
Moze se i tako, nekada je to dovoljno u dovoljno jasnim situacijama, a nekada se tako tvori los odnos izmedju strana, jer ostaje nejasno sto se zapravo zeli.

Sjecam se jednog dozivljaja, ljeto, prije par godina bio sam na balkonu, i u ulici ispod prolazi mlada majka i sin sa sladoledom. U tom kratkom dijelu koliko su mi bili vidljivi, jedno 30ak metara, ona ga je obasipala "ucenjem": ne radi to... nemoj tako, ne lizi prste... ne drzi tako sladoled... ne diraj ogradu... ne trci s sladoledom... ne ovo ne ono... ono, jedan rafal uzastopnih negacija koji mi je ostao u sjecanju, a to je samo jedan dijelic ulice i samo jedan dijelic - jedna minuta - njihovog odnosa i zivota.

Zamislite da zelite putovati ali kapetanu govorite samo kuda ne zelite ici... ne tamo, ma ne tamo... joooj sto me nerviras, neeecu tamo... :)

4
Životinje / Odg: Kako potjerati pcele?
« Zadnji post od Nikola u 19 Rujan, 2022, 14:23:18 »
A, ose??? Sad sve dobiva više smisla. Da, ose su rušiteljice i graditeljice, kod mene u Gorskom kotaru prave gnijezda posvuda, od materijala koji negdje nagrickaju. Vole natkrivene prostore, naravno, ali i rupe u zemlji. Nisu baš bezazlene, jednom sam kosio travu trimerom, slučajno udario osinjak, i žestoko su me napale. Ubodi su me boljeli još 10-15 dana, a inače sam prilično neosjetljiv na insekte. Zna se čuti iz starih greda kako grickaju drvo i mrvice odnose da bi gradile gnijezda. Sad počinje dozrijevati grožđe, znam da su na njega bacile oko.
5
Priprema i konzerviranje hrane / Odg: Rucak u 5: przenice
« Zadnji post od Nikola u 19 Rujan, 2022, 14:12:51 »
Odlično, otvara mi apetit. Ja ih volim prekriti sirom, čvrstim ili namaznim. Ili namazati kajmakom. Super si to snimio!
6
« Zadnji post od Harp u 19 Rujan, 2022, 13:51:42 »
Moja avantura s tjeranjem pcela iz zida kuce

Bio je lijepi topli dan, taman su ljetne vrucine popustile, a na yr.no prognozi vidim da konacno dolazi kisa. Pravo je vrijeme otici u vrt, pocupati korov i posaditi ponesto... crne rotkve, rotkvice, matovilac, salatu, korabicu...
Nebo je bilo oblacno, ali sam na liscu obliznjeg drveta cuo kao da tu i tamo pada koja kapljica kise. Valja se pozuriti, pomislio sam.
To je bilo negdje pocetkom 9 mjeseca, prilikom vracanja alata u garazu primjetio sam u zidu kuce da pcele aktivno ulaze u jedan procjep izmedju cigli i ispod zbuke, i da izbacuju grumencice pijeska van. Ispod tog otvora sve je bilo posuto pjeskom iz zida. Znam da toga prije nije bilo, makar je zid derutan. Taj ulaz je bio izvan vidokruga, na visini visoj od 3m, tako da neznam od kada su tu dosle i da li su se uspjele dovoljno probiti do vece supljine, izmedju stropa i poda prvog kata. Po procjeni pred ulazom se uvijek nalazilo oko 20-30 pcela koje su ulijetale i izlijetale nekud van, noseci komadice tog pijeska.
To je ono sto sam cuo u vrtu kao "kapi kise".

Ok, pcele trebaju ici van, samo kako...? Kako im uciniti uvjete neprihvatljivim a pritom ih ne ostetiti, dati im priliku da pronadju drugo mjesto, negdje... mozda je vec i kasno, zima lagano dolazi, ne znam da li vani jos ista cvjeta.

Drugi dan sam probao ih odvratiti spricanjem vode po njima i po ulazu. Uzeo sam onu rucnu tlacnu prskalicu i podesio da baca kapljice kise na daljinu. Jedva je dobacila do te visine, ali se moze. Nakon napunjenih par spremnika od cca 2L, odustao sam, jer nisam primjetio nikakav ucinak odbijanja, vec su bile samo uznemirene.
I dalje su ulazile i izlazile u zid.

Sljedeci dan sam uzeo smotuljak trave, korova iz vrta i montirao to za kraj dugackog stapa. Tom travom sam pokrio ulaz, tako da se one pcele koje se nalaze u zidu mogu ipak nekako probiti van, jer vide svjetlost, a ove koje bi trebale doci na posao ne mogu ravno unutra. Mislio sam da je to dobra ideja, no one su premjestile mjesto ulaza. Ponovno sam, s drugim gnijezdom trave pokrio i taj ulaz, no one su nasli treci... vidim da ih ne mogu samo tako sprijeciti da ulaze unutra... pa predvecer sve to micem natrag, da ih sutra "nacisto" napadnem...

Surfam netom i vidim za kupiti otrove ili da to dodje netko drugi obaviti, cak i nekakve sprejeve koji navodno ih ne ubiju vec samo potjeraju... ali ja nisam ljubitelj specijalnih kemikalija vec ono sto imam. Isto tako naisao sam na podatak da im se ne svidja miris alkoholnog octa i cesnjaka, dima, i jos nekih egzoticnih biljki.

Octa imam, mogu ga jos i razrijediti da blaze djeluje, dim, cesnjak... hmmm... mirisi cesnjaka potjecu od spojeva sumpora... a miris dima (u dimu ima i male kolicine sumpora) uznemiruje pcele jer misle da dolazi pozar... ok, neka moja logika mi govori da bih trebao naprasiti tu svoju travu s - cadjom iz dimnjaka. Cadja ima karakteristican miris od spojeva sumpora, jer se oni lako sublimiraju po putu hladjenja, i predstavlja svojevrsni koncentrat dima...
Kako bi se ta cadja bolje uhvatila na travu, pospricati cu je prethodno otopinom octa i vode, i sve naprasiti cadjlom.

U medjuvremenu, prije nego sto sam to ucinio, na perforumu sam procitao da bi im trebao bar ponuditi alternativno mjesto za preseljenje, no ne znam kako bi ga oni bas odabrali umjesto bilo cega drugoga, no mjenjam svoj plan u skladu s time. Vec dva dana pada jaka kisa i vrlo je zahladilo, oko 12 st. C, i idem vidjeti stanje... oko otvora nema niti jedne jedine pcele, nista ne zuji niti izlijece van... vjerojatno uslijed kise i hladnoce su sve unutra... ok, dobio sam vrijeme da im napravim kucicu.

Kucica u 5L boci.

Plan je u naopako okrenutu 5L bocu smjestiti stap koji bi imao oblik naopakog slova L, tako da se one mogu uhvatiti svoje gradjevine na najvisem mjestu. Taj stap cu prije umetanja premazati medom i liscem maticnjaka, a bocu staviti neposredno do njihovog ulaza u zid.
Bocu cu omotati s vanjske strane vrlo dobro i pazljivo prvo s aluminijskom folijom, jer one vole mrak, a potom sve obloziti stiroporom - jer one vole toplinu :)

Plan

Kada vidim da ulaze unutra i izlaze van, ostaviti cu ih tako na miru jedan cijeli dan, potom cu drugi dan tu bocu malo udaljiti (unutra ce biti jos pcela sigurno) recimo oko 2m dalje od ulaza u zid, i pritom cu tik pokraj do rupe na zidu postaviti onaj smrad od octa i cadje... dakle necu prekriti otvor nego cu uz sam otvor, suprotno od strane gdje se nalazi boca postaviti gnijezdo smrdljive trave... to je za sada plan. Ako primjetim da neometano ulijecu i izlijecu cu lagano prekriti otvor s travom. Da li ce se preseliti, neznam, nisam siguran, valjda bi nekako ona troma matica trebala uletiti unutar boce?! Jer ja je necu loviti ! :)

Avantura sa 'pčelama' #2239

Pregledavanjem snimljenih videa, nesto mi je privuklo paznju, jedna osa u neposrednoj blizini. Sada imam jakog razloga za sumnju da to nisu pcele. Zasto sam uopce pomislio da su to pcele? Pa jednostavno, ose vrlo rijetko vidjam u vrtu, a pcela je krcato...

No dobro, moram biti siguran, pa sam ovaj puta snimio video s balkona, koji je pokazao da se radi iskljucivo o osama.

Izgleda da ce ovako nekako sve to zavrsiti:

DIY Yellow Jacket Trap - Cheap Easy 2-Liter Bottle Trick - All Natural

Kako je tanka granica od izrade kucice do izrade klopke...

7
Priprema i konzerviranje hrane / Rucak u 5: przenice
« Zadnji post od Harp u 19 Rujan, 2022, 13:49:13 »
Prženice - pohani kruh - recept, priprema i pečenje

Przenice su brzo i ukusno jelo s minimumom sastojaka. Mogu se jesti same, posoljene ili s nekim prilogom poput luka, mesa i sl.

Na internetu su recepti nesto drukciji, odnosno nema brasna, ili s vise jaja, no ovdje sam prikazao kako se kod mene to oduvijek radi. Po mojem receptu jaje se manje osjeti, odnosno ne prevladava okus jaja, sluzi samo za povezivanje i impregnaciju, pa je okus blizi przenom kruhu na masti.

Obicno ih jedem uz luk i radim ih kada mi ostane pola jaja iza nekog drugog jela.

Przenice se peku u ulju, kojeg treba biti dovoljno, tako da ne dodje do gorenja ulja. Ako opcenito "zelite ustediti" i speci nesto na nedovoljno ulja, samo na masnoj tavi, dolazi neminovno do gorenja ulja i proizvodnje dima i ostalih otrovnih spojeva.
Ulja treba biti dovoljno, ali to ne znaci da ga nuzno ima previse, naime ako dobro popunite tavicu, umetanjem przenica visina ulja ce se podignuti.

Drugo, da se przenice speku treba relativno visoka temperatura, tako da budu gotove za nekoliko minuta, ali da ne dodje do gorenja. Ja prvu hladniju stranu pecem na 2/3, a kada okrecem na drugu smanjim na 1.5/3.

Przenice - pohani kruh - recept priprema i pečenje #2238

Najbolje ih je jesti tople, a nikako ih ne pokrivati poklopcom ili stavljati u frizider jer iza budu losijeg okusa.

8
« Zadnji post od TB u 17 Rujan, 2022, 12:06:11 »
možda da odmah pored toga staviš nešto kao hotel za kukce i malo meda da ih namamiš da se presele
9
« Zadnji post od Harp u 16 Rujan, 2022, 16:50:37 »
Ocito sam zakasnio tj vec su se uselile pa ne odustaju od svog doma. Voda nista ne pomaze. Kao da zalijevas ulaz od kosnice...
Problem je sto je moja kuca zidana s nekakvim malterom bez cementa ili s minimumom cementa, tako da se to mrvi na dodir. Pcele su usle izmedju cigli u zid i izbacuju taj malter izmedju cigli kako se sire unutar zida... i to rade od jutra do mraka.

Na stapove sam podigao kao klupko od pocupalog korova, trave iz vrta i to prislonio na njihov glavni ulaz. Tako da sve pcele u zidu mogu kroz tu travu nekako izici van, a ove vani otezano uci unutra.  Ali su pomaknule ulaz, pa sam s drugim klupkom trave i to koliko toliko blokirao, i sada ulaze opet zaobilazno na trecem mjestu uz podignutu zbuku.

Sve mi se cini da cu sve to morati rusiti i unistiti im dom dok ne naprave vecu stetu...

Ideje su i dalje dobrodosle...
10
Radionice, okupljanja / Odg: Prva konvencija slobodnog živog čovjeka
« Zadnji post od Harp u 15 Rujan, 2022, 23:24:38 »

Ovdje bih samo napomenuo na jedan zakljucak koji je kriv, ali se u danasnjim drustvima tako lako prelazi preko toga, tj uvazava ga se kao ispravnim - presutni pristanak (sutnjom odobreno).

Da pojasnim o cemu se radi, unutar pravnog prometa, kojem je temelj trgovina pravima i stvarnim vrijednostima, postivajuci volju obje stranke unutar postojeceg ugovornog odnosa.

Dakle imate jednu stranu A koja nesto nudi pod odredjenim uvjetima (npr narance su dostupne svaki petak po 10kn/kg)
i drugu stranu B kojoj iz nekog razloga to treba ili zeli, a ne moze ili ne zeli drugacije doci do toga, npr drugim putem ili da sama uzgaja... tamo gdje se njihove volje nadju, doci ce do posla, razmjene vrijednosti - medjusobnog razmjenjivanja istih.
To je trgovacki odnos koji nije utemeljen na ugovoru (zapisanim uvjetima odnosa), i A uvijek moze promjeniti cijenu, kolicinu ili dan isporuke - ukoliko se to Bu ne svidi, ne mora, nije obavezan na odnos odnosno posao (kupovinu od A). To je danas tako kada idete u trgovinu. Ponude su tamo, a na vama je da li ce, kada i pod kojim uvjetima doci do posla ili ne.

Oni se mogu dogovoriti oko uvjeta koji su po njihovoj volji i ugovoriti odnos pisanim putem (ugovorni odnos) koji npr moze ovako izgledati: "A ce Bu donijeti svaku srijedu i petak 1kg naranca po cijeni 9kn" (mali popust kao nagrada za povjerenje :) ). I to kada je sklopljeno, svacija volja je ispostovana. Unutar takvog odnosa, toleriraju se manja odstupanja u cilju zadrzavanja tog odnosa, odnosno zadrzavanja potreba i interesa obje strane, pa nekada narance mogu kasniti recimo pol dana, ili ih doci manje ili vise u nekom postotku. Zapamtite, to se tolerira jer je cilj zadrzati odnos i interese iz njega za obje strane. Jer svaka strana moze bilokada prekinuti odnos, pogotovo ukoliko se utvrdi nepostenje, arogancija i sl... ono, "a sto je meni to trebalo?!"

E sada, A i B su u tom odnosu duze vrijeme i A dodje do toga da treba podignuti cijenu iz nekih razloga, npr 12kn/kg, i o tome obavijesti B, gdje kaze "za mjesec dana cijena naranca se povecava na 12kn/kg". To je zapravo korektna ponuda unutar postojeceg ugovornog odnosa, i posto joj je priroda ista i minorna razlika, smatra se da ukoliko B u medjuvremenu ne raskine postojeci odnos, da je presutno pristao na novu ponudu, bez potrebe stvaranja novog ugovornog odnosa.
Za presutni pristanak je potrebno i vrijeme, dakle ukoliko stignu narance skupa s obavijesti, to se ne moze prepoznati kao presutni pristanak (ukoliko se iste ne plate po visoj cijeni - kao izricaj volje za nastavak odnosa po novim uvjetima).

Za presutni pristanak nuzno je potreban postojeci ugovorni odnos, odnosno neki oblik vec valjanog odnosa, kao i da priroda posla ne odstupa znacajno od prvobitno ugovorenog. Za presutni pristanak se ne moze zakljuciti mimo postojeceg odnosa (npr na svom autu nadjete obavijest od nekog nepoznatog "ako me ne nazivete na mobitel 099... do sutra navecer smatrati cu da mogu skinuti sve gume) ili da je doslo do znacajne promjene, npr ako A vise ne prodaje narance nego recimo kamenje, on moze napisati ponudu npr: "od sljedeceg mjeseca vise nemamo narance nego kamenje po istoj cijeni", medjutim
ukoloko B presuti odgovoriti na tu obavijest (koja je u svojoj biti ponuda), to se ne moze uzeti kao presutni pristanak vec kao prestanak odnosa,  neprihvacanja novih uvjeta, jer drasticno odstupa od originalnog odnosa. Sutnja tada znaci da se ne pristaje na kamenje, jer je prvobitna volja zabiljezena i znana kao narance.
Zakljuciti da se odnos nastavlja (da se obje volje nastavljaju) zato jer se B nije javio da otkaze isti je nepravilni zakljucak, jer B nema tu obavezu, dok A nije ispostovao dogovoreno.

Tako Vedran zakljucuje da je doslo do presutnog pristanka (op. zakljucuje da je "vecina odobrila sutnjom" kao izricaj volje) a radilo se samo o pukoj sutnji ostalih clanova, uslijed valjda drasticne promjene a koja ga je ponukala na otkaz.
Ukoliko se ta promjena drugima ne svidi - ne vecini (nadam se da tamo nemaju demokraciju) - nego svakom pojedinacno, jasno je da taj vise nece biti clan, ukoliko je zadrzao integritet i dostojanstvo.

Str: [1] 2 3 ... 10