Zapamti

"Ako znaš da su ti krila kratka, ne leti daleko i visoko."

Autor Tema: Ferocement  (Posjeta: 19083 vremena)

m2

• Legenda foruma
Odg: Ferocement
« Odgovori #15 u: 25 Veljača, 2014, 10:03:32 »
evo:

http://begoodorelse.files.wordpress.com/2010/02/plastic_symbols.jpg

http://www.roto.si/si/roto-products/roto-voda/ciste-vode/za-vkop/13

Fetal exposure to BPA is linked to prostate cancer

...BPA is known to be a gender-bending endocrine disrupter that acts as an estrogen. It is used to make polycarbonate plastics and can be found in aluminum beverage cans, most food cans, infant formula that comes in cans, dental sealants, paper receipts, and epoxy-lined beer cans. An estimated 90+ percent of Americans carry traces of BPA in their bodies,....

http://www.treehugger.com/health/fetal-exposure-bpa-linked-prostate-cancer.html#13933173723721&action=collapse_widget&id=2302239

Bisphenol A Now Illegal In American Baby Bottles and Sippy Cups, No Thanks to FDA

...Some of the good old stuff on Bisphenol A in TreeHugger:.... (linkovi na dnu str. ....)

http://www.treehugger.com/health/fda-takes-baby-steps-towards-bpa-ban-ban-its-use-baby-bottles-and-sippy-cups.html#13933186281331&action=collapse_widget&id=5672206

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
« Odgovori #16 u: 25 Veljača, 2014, 10:59:55 »
Citat:
Vsi zbiralniki so narejeni iz okolju prijaznega polietilena (LLDPE), ki je primeren za pitno vodo in katerega je mogoče 100% reciklirati. Rezervoarji so izdelani iz enega kosa, 100% vodotesni in zelo dobro statično skonstruirani. Debelina stene je od 8 do 14 mm. Material je odporen na agresivne vplive okolja in spremembe temperatur v okolju (+85 C, -65 C), kar ne vpliva na karakteristike materiala. Polietilen je UV stabilen material, zato se njegove lastnosti ne spreminjajo. Vsak zbiralnik je tehnično pregledan v skladu s standardom kakovosti. Izdelki so proizvedeni iz originalnega polietilena za shranjevanje živil (ne iz reciklirane plastike). Uporabljamo jih lahko za shranjevanje pitne vode in hrane ter pijače. Preiskušeni so pri Zavodu za zdravstveno varstvo Maribor.

m2

• Legenda foruma
« Odgovori #17 u: 25 Veljača, 2014, 12:00:21 »

PET - Bottles made of Polyethylene terephthalate
LLDPE - Linear low-density polyethylene

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
« Odgovori #18 u: 25 Veljača, 2014, 12:46:59 »
Nisam siguran, ali čini mi se da je kvalitetna plastika u zemlji čišće rješenje od betona i pocinčanih cijevi za čistu vodu.

Beton ima grublje stijenke i zahtijeva više pažnje i održavanja, a željezo je feromagentično i nije dobro za vodu. S vremenom ode sloj cinka i može kod stajanja nastati hrđa u vodovodu. Po zimi plastika bolje podnosi led u zidnim cijevima.

m2

• Legenda foruma
« Odgovori #19 u: 25 Veljača, 2014, 14:40:55 »
Nisam siguran, ali čini mi se da je kvalitetna plastika u zemlji čišće rješenje od betona i pocinčanih cijevi za čistu vodu.

Beton ima grublje stijenke i zahtijeva više pažnje i održavanja, a željezo je feromagentično i nije dobro za vodu. S vremenom ode sloj cinka i može kod stajanja nastati hrđa u vodovodu. Po zimi plastika bolje podnosi led u zidnim cijevima.

Jako rijetko se "željezne" cijevi koriste za kučne inst. vod. u zgradama-novogradnjama nikako (premda se mogu dobaviti)
Od kojeg god materiala (za kućne inst. vod.) da je cijev, led je sve u stanju "razvaliti" (plastika gubi elastičnost postaje krta na nižim temp.)...
Čiste se jedamput na godinu naplovne površine, pregledavaju oluci, cijevi, "uređaj" za skretanje "prve" vode sa krova,
filteri, šterna rijeđe (nekad su "držali" mislim neku vrstu riba unutra koje su "održavale" šternu)
Daleko više me brine onešćiščenje koju je voda pokupila iz zraka nego to što je šterna plastična...
AB šterne imaju poprilično glatke zidove zbog dodataka za vodonepropusnost betona...

Moj susjed ima šternu samo za zaljevanje => nema nikakvog održavanja, osim provjere da negdje ne pušta. :-)

http://www.dragodid.org/materijali/Mediteranska_kamena_kuca_2006.pdf  str.26

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
Ferocement ograda
« Odgovori #21 u: 10 Prosinac, 2017, 12:50:17 »
« Zadnja izmjena: 20 Travanj, 2021, 08:37:37 od Nikola »

prvivozac

• Zaslužni član
« Odgovori #22 u: 19 Travanj, 2021, 14:01:34 »
Da oživim malo temu. Imam plastenik-kupolu promjera 5,6m, o kojoj sam pisao ovdje. Tada, 2012. sam unutra napradio uzdignute grecie od dasaka colerica i čepaste folije. Čepastu foliju su mi izgrizli glodavci, a većina dasaka koje su bile s vanjske strane (a koja je bila zatrpana zemljom) je istrunula do kraja.
Odlučio sam napraviti gredice od ferocementa. O kojem imam laičko znanje, dakle pročitao par članaka i pogledao par videa na YT. Stvar je u tome da su recepti za omjere svi različiti, toliko se razlikuju, da jedan recept govori o omjeru 2:1 cem/pijes, a drugi obratno.

Pitanje - ima li tko možda kakav link na obuhvatni konkretni članak ili filmić o ferocementu, ili iskustva? Mislim staviti armaturu od 5mm, preko toga onu za glazure i preko toga kokošju mrežicu u dva sloja.
Svi prijedlozi su dobrodošli.

Kupola na slici je u bolja vremena. Srednju gredicu neću dirati.

Pozdrav svima!

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
« Odgovori #23 u: 19 Travanj, 2021, 14:20:22 »
Živio! Ja sam koristio omjer pijesak:cement 3:1 (3 lopate pijeska, jedna lopata cementa), odnosno smjesa slična kao za mort za zidanje, samo nema vapna.

Radio sam ovaj biljni pročistač otpadnih voda:
https://www.perforum.info/forum/index.php?topic=1132.msg7137#msg7137

Pogriješio sam što nisam napravio dovoljno čvrstu metalnu konstrukciju, pa mi se to malo slegnulo za vrijeme gradnje. Ali par godina kasnije, mogu reći da ovo i dalje stoji kao novo, i dalje drži vodu normalno, nema pukotina, ništa.
Problem je rješenje

prvivozac

• Zaslužni član
« Odgovori #24 u: 20 Travanj, 2021, 12:06:33 »
Nikola, hvala na odgovoru, to je fakat čudo ako tako drži i bez okomite armature, i još ne pušta. Koji si pijesak koristio, 1-4? Vidim da neki stavljaju totalno sitan pijesak. Ja razmišljam da stavim i vlakna i možda neki aditiv.

Živio! Ja sam koristio omjer pijesak:cement 3:1 (3 lopate pijeska, jedna lopata cementa), odnosno smjesa slična kao za mort za zidanje, samo nema vapna.

Radio sam ovaj biljni pročistač otpadnih voda:
https://www.perforum.info/forum/index.php?topic=1132.msg7137#msg7137

Pogriješio sam što nisam napravio dovoljno čvrstu metalnu konstrukciju, pa mi se to malo slegnulo za vrijeme gradnje. Ali par godina kasnije, mogu reći da ovo i dalje stoji kao novo, i dalje drži vodu normalno, nema pukotina, ništa.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
« Odgovori #25 u: 20 Travanj, 2021, 22:32:08 »
Da, rekao bih da je bio pijesak 0-4. Stavi vlakna, može samo bolje od njih biti. Tvoj plan za armiranje svakako bolje zvuči nego što je moj bio. Meni je mrežica stajala sama od sebe, naravno kada nema težine na njoj. Krenuo sam odozdo "navlačiti" beton, uglavnom rukama jer mi je površina suviše neravna bila za neki zidarski alat. Znači, puna šaka betona u svakoj ruci, i istodobno sa obje strane rukama mažem po toj mrežici. Kako sam krenuo odozdo, dok sam se popeo na neku visinu, dolje se već pomalo stvrdnulo i to je dovoljno držalo da se sve ne objesi. Stranice su trebale biti posve vertikalne, ali ipak se objesilo toliko da sam dobio oblik bačve, sredina je malo ispupčena. Kasnije mi se svidjelo tako, i tako je ostalo.
Problem je rješenje

prvivozac

• Zaslužni član
« Odgovori #26 u: 21 Travanj, 2021, 07:49:11 »
Sad lijevam stupove od betona jer su se strari brijestovi raspali - čpojeli ih mravi, strizibube i tko zna što još. Pripremam se za to oko ljeta, tako da mogu financijski i vremenski stići. Jedva čekam! I naravno, javim rezultat :).

Da, rekao bih da je bio pijesak 0-4. Stavi vlakna, može samo bolje od njih biti. Tvoj plan za armiranje svakako bolje zvuči nego što je moj bio. Meni je mrežica stajala sama od sebe, naravno kada nema težine na njoj. Krenuo sam odozdo "navlačiti" beton, uglavnom rukama jer mi je površina suviše neravna bila za neki zidarski alat. Znači, puna šaka betona u svakoj ruci, i istodobno sa obje strane rukama mažem po toj mrežici. Kako sam krenuo odozdo, dok sam se popeo na neku visinu, dolje se već pomalo stvrdnulo i to je dovoljno držalo da se sve ne objesi. Stranice su trebale biti posve vertikalne, ali ipak se objesilo toliko da sam dobio oblik bačve, sredina je malo ispupčena. Kasnije mi se svidjelo tako, i tako je ostalo.