Zapamti

"Ako čovjek ne mijenja mišljenje, ili je vrlo mudar ili je budala."

Autor Tema: Mjesečev sjetveni kalendar za 2014. godinu  (Posjeta: 64148 )

zemljak

• V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 258
  • -Primio: 283
Odg: Mjesečev sjetveni kalendar za 2014. godinu
« Odgovori #15 : 13 Siječanj, 2014, 14:33:04 »
od danas u 12h do 27.1. u 17h smijemo presađivati:)
imao sam lijepog vremena prošli tjedan, ali ako je tako zapisano... ravnat ću se malo po tome.

5.1. sam propustio sjetvu kestena, ali pogodan datum je opet 31.1. Žrtvovat ću par komada i staviti ih danas, pa me pitajte za rezultate usporedbe, kad ostarimo.
13.6. je dan za akaciju itd. ali mi se ne da čekati, to sam već jučer obavio. (posadit ću bagreme i usprkos susjedima, to je drač. Ako mi se i to posuši, častim sve čitatelje foruma metrom drva:)
« Zadnja izmjena: 13 Siječanj, 2014, 14:42:35 zemljak »

Vrtlarica

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 39
  • -Primio: 65
« Odgovori #16 : 14 Siječanj, 2014, 15:24:50 »
13.6. je dan za akaciju itd. ali mi se ne da čekati, to sam već jučer obavio. (posadit ću bagreme i usprkos susjedima, to je drač. Ako mi se i to posuši, častim sve čitatelje foruma metrom drva:)

Mi smo posadili šumu agacije, prije nekih 20 godina, sada je to prekrasna velika šuma  :biggrin:
Ako siješ sjeme, znaš li da ga moraš pofuriti prije sjetve?

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 269
  • -Primio: 342
« Odgovori #17 : 14 Siječanj, 2014, 15:50:08 »

Mi smo posadili šumu agacije, prije nekih 20 godina, sada je to prekrasna velika šuma  :biggrin:
Malo "off topic"...
Najbolje vrijeme za posaditi stablo bilo je prije deset godina. Slijedeće najbolje vrijeme je sad.
Kineska poslovica

Zelena Vila

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 35
  • -Primio: 171
« Odgovori #18 : 28 Siječanj, 2014, 16:59:21 »
Ako ga netko želi legalno.... u četvrtak (30. 1.) u 24 sata izlazi Mjesečev sjetveni kalendar za 2014. Kalendar 5 kuna, novine gratis. :)
The cost of revolution is 360 degrees understand the cycle that never ends.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1404
  • -Primio: 873
« Odgovori #19 : 29 Siječanj, 2014, 09:34:42 »
Možda je to prilika da ga i ja prvi put prelistam :) Samo, jel to *taj* sjetveni kalendar koji ima ne znam koliko desetaka strana, ili samo tablica kad što sijati?
Problem je rješenje

javorka

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 127
  • -Primio: 86
« Odgovori #20 : 30 Siječanj, 2014, 10:27:12 »
Možda je to prilika da ga i ja prvi put prelistam :) Samo, jel to *taj* sjetveni kalendar koji ima ne znam koliko desetaka strana, ili samo tablica kad što sijati?

Žalim, nije za listanje. Na jednom arku papira s obje strane i nešto promjenjen u odnosu na izvorni kalendar. No, i ovako je dobar i ima dosta pojašnjenja za korištenje istog.

Koliko novaca - toliko muzike bar od nakladnika koji je dobro uočio potrebu mnogih ljudi za ovakvim znanjem te isto upotrijebio za ostvarenje vlasitog probitka.

Zelena Vila

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 35
  • -Primio: 171
« Odgovori #21 : 30 Siječanj, 2014, 13:45:19 »

Nije *taj* ali je napravljen prema njemu tj. Zapravo, to je nekakva 'light' tj. početnička verzija - nema podataka o zviježđima i tim stvarima nego samo koji su dani (tj. sati) povoljni za što i malo je pregledniji grafički prikaz.

Nije knjižica, nema onih recepata za preparate i detaljnih objašnjenja cijele biodinamičke priče, samo kalendar.

BTW, onaj koji ide uz neki vrtni časopis na proljeće koristi drugačije izračune, ovaj sada je baš prema Mariji Thun.
The cost of revolution is 360 degrees understand the cycle that never ends.

javorka

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #22 : 30 Siječanj, 2014, 20:33:03 »
sutra (31.01.) je jedan od pogodnih dana (sljedeći je tek 21.04.) za sjetvu jabuke, bukve, jasena i marona i to u od 7 do 14 sati.

Ja sam predvečer bila potražiti pod snijegom jabučice koje ću sutra staviti u zemljicu na svojem ranču i nadam se dobrom repromaterijalu.
« Zadnja izmjena: 30 Siječanj, 2014, 22:42:27 javorka »

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 398
  • -Primio: 153
« Odgovori #23 : 05 Veljača, 2014, 10:14:40 »
koliko su vam u praksi bolji rezultati uz pomoć kalendara?

Jer čak je i Steiner reakao da ukoliko se promaši termin, biljka čeka do sljedećeg.

I kako to da se sadi sada u veljaći, a ne na proljeće?

I u koju skupinu spada npr. agacija - ima jak korijen, cvijet i malo lišće?

javorka

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #24 : 05 Veljača, 2014, 11:57:31 »
Moje iskustvo korištenja mjesečevog sjetvenog kalendara je više nego zadovoljavajuće.

Da sjemenka čeka i upija utjecaje za početak njenog klijanja nekog drugog bilja i na takav način se ne ostvaruje izravan kozmički upliv potrebit za njen rast. Može se to kasnijom brigom malo ublažiti ali bolje ako se može krenuti od počtka kako treba.

Za akaciju ove godine imate dva povoljna trenutka sa sjetvu i to: privi je 13. lipnja, a drugi je 11. listopada

zemljak

• V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 258
  • -Primio: 283
« Odgovori #25 : 05 Veljača, 2014, 13:45:55 »
I u koju skupinu spada npr. agacija - ima jak korijen, cvijet i malo lišće?
da, za nju je navedeno konkretno vrijeme. Ima ona i plod.

U vezi skupine.. mislim da se to za povrće gleda po principu 'zbog čega se uzgaja' npr. paradajz zbog ploda, pa ga siješ u 'dane ploda'.
Za, u priručniku, nenavedeno drveće i grmlje piše da se gleda po tipu ploda (npr. 13.6. je za akaciju, ona rodi mahune pa je taj termin i za npr. judino drvo)

ja sam posijao paulovniju na dan za johu. Nadam se da nisam previše pogriješio. Još nije nikla:(

Nisam imao pojma. Ali tko ga furi u prirodi? Niklo ih je 6 od 50, trenutno su 2 žive. Meni ni kineski kalendar ne bi pomogao. Antitalent

« Zadnja izmjena: 05 Veljača, 2014, 13:52:13 zemljak »

kad budu gorjeli gradovi

• Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 316
  • -Primio: 564
« Odgovori #26 : 05 Veljača, 2014, 13:52:35 »
skoro svaka viša biljka ima korijen, list, plod, sjeme i ostalo. postoji samo mali broj izuzetaka. recimo bijeli luk i pirevina nemaju sjeme. kod nekih je plod i sjeme praktično ista stvar botanički. ta biodinamička podjela je proizvoljna i nema veze sa botaničkom.

buza

• Punopravni član
  • *
  • Zahvale:
  • -Dao: 45
  • -Primio: 18
« Odgovori #27 : 05 Veljača, 2014, 14:20:38 »
Pročitao sam nekada negdje :) (mislim baš u knjizi Marije Thun, naziv sam zaboravio), da biljku sijete, sadite i okopavate u određene dane, zavisno koji ćete dio biljke koristiti. To bi kod akacije npr. značilo: ako vam treba za azotofiksaciju - u dane za korijen, ako vam treba zbog drveta - u dane za stablo, a ako vam je primarni interes pčelinja paša - u dane za cvijet.

javorka

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #28 : 06 Veljača, 2014, 13:10:45 »
skoro svaka viša biljka ima korijen, list, plod, sjeme i ostalo. postoji samo mali broj izuzetaka. recimo bijeli luk i pirevina nemaju sjeme. kod nekih je plod i sjeme praktično ista stvar botanički. ta biodinamička podjela je proizvoljna i nema veze sa botaničkom.

biodinamička podjela nije proizvoljna nego ona se ne odnosi na botaničku podjelu nego na to čemu ti služi biljka. Znači iako sve biljke imaju korijen, stabljiku, list i plod-sjeme one se ne uzgajaju radi istog razloga.

Svaka pojedina biljka ili stablo se uzgaja prije svega zbog jednog prvenstvenog razloga iako može imati i više namjena. Važan je osnovni razlog našeg uzgoja i po tome se trebamo ravnati ako nam to jako bitno da od određene biljke to i dobijemo, a ako ne onda možemo raditi kako nam god padne na pamet i kada nam to padne na pamet pa ćemo tako imati i rezultate sukladno tome.
 :)

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 398
  • -Primio: 153
« Odgovori #29 : 11 Veljača, 2014, 12:02:41 »
ja u tom sjetvenom kalendaru ne vidim točno popis biljaka i kada se koja sadi i presađuje nego samo je podjela na korijen, cijet, list itd. Kesten vjerojatno spada pod plod kao i ostalo drveće šumskog vrta. I očito postoji razlika za sadnju i presadnju. I nije spomenut utjecaj alata (Fe/AL/Cu) kod sadnje.