Zapamti

"Bolje koliba od slame u kojoj se smiju negoli palača od mramora u kojoj plaču."

Autor Tema: Roditeljstvo i permakultura  (Posjeta: 13506 )

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1390
  • -Primio: 846
Odg: Roditeljstvo i permakultura
« Odgovori #15 : 16 Travanj, 2014, 13:05:51 »
Ne mora biti nepomirljiva situacija. Permakultura je pomirila selo i grad npr. kroz GSR, ne znam koliko to dobro funkcionira ali ideja je ok.

Permakultura zagovara raznolikost, buduci da nitko ne moze predvidjeti koliko ce se uspjesnim neko rjesenje pokazati.

Ja osobno smatram kako nema smisla bjezati od vlastite prirode, pa se onda zadovoljiti prirodnim materijalima, hranom ili spavanjem pod vedrim nebom. Buduci da se moj osobni stav razlikuje od stavova ljudi oko mene, to mi daje mogucnost da razvijam vlastitu filozofiju koju mogu prenositi na vlastitu obitelj ili pleme. Smatram kako time povecavam kulturnu raznolikost ljudske vrste, pa onda i samu odrzivost vrste. To sto se netko ne slaze samnom takodjer pomaze toj raznolikosti. Kamo srece kad bi svi pokusali zivjeti na svoj nacin, a ne se neprestano pokusavati uklopiti u stroge okvire.
Problem je rješenje

zemljak

• V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 253
  • -Primio: 277
« Odgovori #16 : 16 Travanj, 2014, 17:21:55 »
Meni je Holzer još uvijek simpatičan (možda ga nisam dovoljno istražio), ali ako svjesno nekog vara... em nije moralno em će mu se nekad stati na kraj. Ne bih varanje i zločine shvaćao kao održivost, iako (primjer iz prirode) daždevnjak koristi 'otrovne boje' a nije otrovan.
Ne znam, ne bih sad ulazio u filozofije.

Htio sam zapravo upozoriti na moguće opasnosti od izoliranja djece od društva. Djeca i inače zamjeraju roditeljima koješta, i slučajne propuste a pogotovo bi mogla planirani nedostatak socijalnih vještina...
Ja bi ih radije upoznao sa dobrim i lošim stranama ovog i onog, uz blagi utjecaj na podsvijest (manipulacija tj. odgoj:)  pa neka biraju.

Nikola, neka ti je sa srećom! Nemoj samo postati neki čangrizavi čiča;)
Mislim da samoizolacija nije rješenje. Možda sitna prilagodba, i čvršće povezivanje istomišljenika sa ciljem promjene...
uh

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #17 : 16 Travanj, 2014, 19:27:53 »
Ma kakva izolacija, pa jesam na forumu? Stalno smo po nekim rodjendanima, djeci prijatelji dolaze prespavati, nema socijaliziranijih spodoba pod ovim nebom od nas. Ipak, danas je kao epidemija rasirena nekakva pretjerana socijalizacija, od koje se nastojim ograditi. To je kad tip zna sve igrace nekog kluba, a ne zna kako se djetetu zove uciteljica. Ili se bori za prava indijanaca, a zena mu kuci sama. Nitko nema vremena za sve, iako bi bilo lijepo i spasavati pingvine, prosvjedovati protiv novog zakona, prolaziti razne tecajeve itd.

Ja sam zakljucio kako su najvrijednije sto svijetu mogu ostaviti moja djeca. Tako da svaki put kad ih zapostavim kako bih se borio za neki visi cilj, zapravo radim svijetu vise stete nego koristi.

Ne mislim biti Holzerov advokat tu na forumu, ne mislim se uopce baviti njime, ali izgleda mi da se on pobrinuo za vlastitu obitelj, a ljudi mu zamjeraju sto nije i za njihovu. Ne odobravam pokusaj prijevare, ako je bilo takvih namjera, ali ne bi bilo eticno niti da je zapostavljao svoju obitelj samo kako bi mi dobili gotova rjesenja na tanjuru.
Problem je rješenje

kojisipasadti

• Početnik
  • Zahvale:
  • -Dao: 0
  • -Primio: 0
« Odgovori #18 : 16 Rujan, 2014, 00:27:33 »
pozdrav svima,

nekako mi se čini da nas nema previše na planetu,nego loše djelujemo na planet,nije stvar u broju, pitajte mrave,ili komarce,...

negje sam pročitao jednostavnu računicu da svaka 4-člana  obitelj na planeti može dobiti okućnicu i kuću,cca 400 kvadrata planete ( u mojoj ideji kuća 50kvadrata temelja + 350 kvadrata vrta ideal), stvar je u tome što na ovaj način SVI stanemo u Texas, ostatak planete može bit vrt i hraniti nas sve preobiljem :-)

u ukrajini da svi preselimo dobili bi po 330 kvadrata po obitelji, jedino ne znam tko bi Rusima npr to objasnio, pa mi se nameće zaključak da nije stvar u broju, nego u mojoj ( i svakoj drugoj ) glavi,idejama, željama a deca fakat nisu problem

neka razmišljanja o temi, google -> overpopulation
https://www.youtube.com/watch?v=vZVOU5bfHrM
bilo je i većih problema u životu pa ih svejedno nismo riješili !

Kristina

• Početnik
  • Zahvale:
  • -Dao: 2
  • -Primio: 4
« Odgovori #19 : 16 Rujan, 2014, 14:55:42 »
Mi smo obitelj s dvoje djece (2g8m i 8m), bude ih još nadamo se. Selimo iz stana u Zg0 u kuću u Klinča Sela, kuća će nam biti ili presložena hrastova ili od slame, uzgajat ćemo svoju hranu da nam djeca ne jedu šrot iz dućana, na selu će moći biti cijele dane vani na boljem zraku nego u Zg. Tamo ima vrtić, škola, aktivnosti, Zg im je na pol sata udaljenosti sa svim svojim sadržajima i s našim poslovima. Želimo ih naučiti da žive u društvu i sustavu kakav je, niti da o njemu ovise niti da od njega bježe, da misle svojom glavom, da brinu sami za sebe. Mislim da je to obiteljska permakultura. Ja permakulturu doživljavam više kao osvještenost uma i duha, drugačiji način raspolaganja i upravljanja resursima, nego kao vrtlarenje, ono je samo dijelić svega toga. I zato se ona može primjeniti u svim stilovima i aspektima života. Samo, većina ljudi nije naučena da misli nego da sluša i lakše im je bit potrošačka ovca koja ide linijom manjeg otpora.

m2

• Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 267
  • -Primio: 339
« Odgovori #20 : 17 Rujan, 2014, 13:05:46 »
pozdrav svima,

nekako mi se čini da nas nema previše na planetu,nego loše djelujemo na planet,nije stvar u broju, pitajte mrave,ili komarce,...

negje sam pročitao jednostavnu računicu da svaka 4-člana  obitelj na planeti može dobiti okućnicu i kuću,cca 400 kvadrata planete ( u mojoj ideji kuća 50kvadrata temelja + 350 kvadrata vrta ideal), stvar je u tome što na ovaj način SVI stanemo u Texas, ostatak planete može bit vrt i hraniti nas sve preobiljem :-)

u ukrajini da svi preselimo dobili bi po 330 kvadrata po obitelji, jedino ne znam tko bi Rusima npr to objasnio, pa mi se nameće zaključak da nije stvar u broju, nego u mojoj ( i svakoj drugoj ) glavi,idejama, željama a deca fakat nisu problem

neka razmišljanja o temi, google -> overpopulation
https://www.youtube.com/watch?v=vZVOU5bfHrM

Navodno je dovoljno 200 m2 obradive zemlje - vrta za preživljavanje 4-člane obitelji...

kojisipasadti

• Početnik
  • Zahvale:
  • -Dao: 0
  • -Primio: 0
« Odgovori #21 : 17 Rujan, 2014, 14:57:29 »
meni nije nažalost  :biggrin:  :biggrin:  :biggrin:
bilo je i većih problema u životu pa ih svejedno nismo riješili !

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #22 : 17 Rujan, 2014, 15:02:28 »
A kome jest? Ljudima kojima energija dolazi plinovodom? Pitka voda vodovodom? Kad ti sve dolazi iz nepoznatih (tj. zanemarenih) izvora, onda ti je 200 m2 vrta čak i dovoljno da se igraš vrtlara :)

No šalu na stranu, čovjeku je dovoljna divljina (zona 5) za preživljavanje, dakle ni onih 200 m2 nije potrebno ako živi kao nomad.
Problem je rješenje