Zapamti

"Ako jedna riječ ne pogodi cilj, tisuću riječi gubi smisao."

Autor Tema: svjetski primjeri "komercijalnih" permakulturnih farmi  (Posjeta: 3999 )

cola

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 8
  • -Primio: 84
svjetski primjeri "komercijalnih" permakulturnih farmi
« : 13 Veljača, 2015, 20:13:04 »
evo fora članak za one koji imaju ideju započet permakulturnu inicijativu s ekonomskon održivošću.
mislisan se kako da naveden naslov ovog posta pa san stavija u navodnike komercijalne, ali nadan se da kužite šta san tija reć...
često se prokazuje da nema dovoljno stvarno funkcionalnih primjera permakulture u omjerima proizvodnje koja je i ekološki i ekonomski održiva. pa navalite:

http://permacultureapprentice.com/successful-permaculture-farms/

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1393
  • -Primio: 852
Odg: svjetski primjeri "komercijalnih" permakulturnih farmi
« Odgovori #1 : 15 Veljača, 2015, 18:53:37 »
Zanimljivi primjeri. Iako mi se u ludoj glavi malo sukobljavaju permakultura i zarada, svjestan sam da je vecina nas itekako ovisna o novcu, podjednako kao i o energiji ili hrani. Dok se te ovisnosti ne rijesimo, izgleda mi kao nepotpun ili nerealan plan raditi na energetskoj i prehrambenoj neovisnosti a novac samo tako zanemariti.
Problem je rješenje

cola

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 8
  • -Primio: 84
« Odgovori #2 : 17 Veljača, 2015, 14:34:01 »
ja osobno neman ništa protiv zarade... svi mi na onaj ili ovaj način, više ili manje, zaređujemo i tu nema ništa loše ili bi se toga tribali sramit... ja osobno san u životu ima situacija di san dobro zarađiva, pa do toga da nisan zarađiva... i to nije bed.
ljudi katkad zarađivanje nocava vide ko čin zla... šta u realnosti nema veze. sam novac nije problem, niti je sam novac iozvor svih zala...
on je samo sredstvo razmjene i vridi onoliko koliko se mi dogovorimo da vridi i onoliko dugo koliko mi virujemo da vridi.

često se postavlja ideja da permakultura i zarada su suprotne stvari. osobno mislin da to nije tako. dapače u permakulturi ekonomska održivost (različito od neovisnosti) je njen sastavni dio. ZMAG je u Motovunu 2005. godine organizira sedmu internacionalnu permakulturnu konvergenciju (prvu nakon 1996.) i došli su Bill i David pa smo i o tome razgovarali. ta temalju toga san sebi poslaga stvari u glavi vezano uz  ekonomiju permakulture. cilj je održivost zajednice, a ne pojedinca. đaba ti uložiš para i resursa, i postaneš najbolji permakulturist na svitu ako 90% ostatka civilizacije pere po svome i zagađuje i zarađuje na neetički način kršeći pri tome sve principe solidarnosti, odgovornosti i poštovanja bilo ljudi ili okoliša. 

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1393
  • -Primio: 852
« Odgovori #3 : 17 Veljača, 2015, 15:34:58 »
Na novac možemo gledati kao i na svaki drugi element permakulturnog sustava. Sustav je u neprestanoj interakciji s okolinom, a okolina je financijski obojena. Ako imamo sustav na vjetrovitom mjestu, nećemo ga zatvoriti pod stakleno zvono da vjetar ne ulazi i izlazi iz sustava, nego ćemo taj vjetar iskoristiti. Ipak, vjetra malo ima, malo nema, pa funkcije koje vjetar obavlja moraju biti potpomognute i drugim elementima. Isto vrijedi za novac.

Savjestan PK dizajner će energiju vjetra, ili pitku vodu, koristiti samo u onoj mjeri koliko mu je potrebno da zadovolji vlastite životne potrebe, pa vjerujem da će isto raditi i s novcem. Kako mu je želja i cilj da koristi čim manje energije, vode, da čim manje ugrožava okoliš, stvara čim manje zagađenja, tako mu je vjerojatno stalo i da čim manje ovisi o novcu, tj. da ga čim manje troši i generira. Dok nekima možda novac predstavlja razlog zašto su pokrenuli neki posao, savjesnom PK dizajneru je novac vjerojatno samo sredstvo da ostvari neki cilj.
Problem je rješenje