Zapamti

"Ako znaš da su ti krila kratka, ne leti daleko i visoko."

Autor Tema: Biodinamički uzgoj  (Posjeta: 13921 )

javorka

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 127
  • -Primio: 86
Biodinamički uzgoj
« : 21 Siječanj, 2015, 10:26:45 »
I još nešto što sam naučila ovog vikenda - visoke gredice su problem i poziv voluharicama da se  tamo nastane.

Uz to - visoke gredice potiču rast biljaka i biljke bujaju ali im nedostaje regenerativne snage. To saznanje sam ovih dana analizirala i došla do zaključka da bi to moglo biti potpuno istinito - naime sjemenje koje sam nabavila od jedne permakulturnjakinje koja biljke uzgaja na visokim i podignutim gredicama je imalo malu ili nikakvu klijavost (dozvoljam da je možda prošle godine bilo i loše vrijeme u doba naklijavanja sjemena ali .....?

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 379
  • -Primio: 152
Odg: Biodinamički uzgoj
« Odgovori #1 : 22 Siječanj, 2015, 13:39:12 »
ima logike - visoke gredice izoliraju interakciju biljke s okolinom, kao i staklenik ili tegle.

inače, ja sam za da se nađemo na nekom od gruntova pa da iz prve ruke diskutiramo o gredicama, raketama i topovima :biggrin:

javorka

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #2 : 23 Siječanj, 2015, 09:37:04 »
slažem se da se nađemo ne nekom od gruntova i predlažem da dođete k meni - ja sam u manjini (djevojčica u lijepim godinama) :)

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #3 : 25 Siječanj, 2015, 15:09:34 »
ok, neka se javi tko je još zainteresiran pa napravimo miting  :)

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 687
  • -Primio: 363
  • Što činimo svojoj okolini, to činimo i samima sebi
« Odgovori #4 : 02 Veljača, 2015, 12:36:33 »
Javorka kaže:
... visoke gredice potiču rast biljaka i biljke bujaju ali im nedostaje regenerativne snage...
Hvala javorka na podijeljenom iskustvu.

Čudno je, da visoke gredice daju bujne plodove a pri tome loše sjemenje!?
Inače sjemenje uzimamo od najbujnijih i najzdravijih plodova.
Jabuku koju neće crv, neću niti ja.

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #5 : 15 Veljača, 2015, 01:44:18 »
...Uz to - visoke gredice potiču rast biljaka i biljke bujaju ali im nedostaje regenerativne snage. To saznanje sam ovih dana analizirala i došla do zaključka da bi to moglo biti potpuno istinito - naime sjemenje koje sam nabavila od jedne permakulturnjakinje koja biljke uzgaja na visokim i podignutim gredicama je imalo malu ili nikakvu klijavost (dozvoljam da je možda prošle godine bilo i loše vrijeme u doba naklijavanja sjemena ali .....?
Steiner nas savjetuje ovako: "Prirodno nastala šuma, korisna je za poljoprivredu u okolini, za zeljastu i žitnu vegetaciju. Zato, šume treba dobro njegovati. A budući se Zemlja postupno mijenja, zbog klimatskih i utjecaja iz svemira, kad uočimo da vegetacija kržlja, treba proširiti obližnje šumske površine.
Kad se primjeti da biljke bujaju i da nemaju dovoljno sjemenske snage, onda treba prorijediti ili smanjiti obližnje šumske površine."

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #6 : 16 Veljača, 2015, 16:21:13 »
krajolik bez šuma je polumrtav. A šume čine dosta visokih stabla, po meni pored svakog vrta ili voćnjaka treba biti par visokih stabla.

javorka

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #7 : 17 Veljača, 2015, 09:15:53 »

[/quote]
Inače sjemenje uzimamo od najbujnijih i najzdravijih plodova.
[/quote]

Istina je da bi sjemenje trebali uzimati s najboljih (po bujnosti, zdravlju, okusu i obliku) biljaka sjemenje ali s takvih koje su uzgojene na prirodan način na prirodnom tlu.

U prirodi nemamo, osim krtičnjaka, mravinjaka i sl) povišenih gredica, a sve tako dobro buja i dosnosi reproduktivno sjeme i tako se trebamo i mi raditi ako želimo imati harmoničnudobrobit.

Fazy, vidim da  poznajete djelo  Rudolfa Steinera - zanima me imate li kakve litetature na tu temu za razmjenu?

bambi

• V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 82
  • -Primio: 72
« Odgovori #8 : 17 Veljača, 2015, 09:38:31 »
Zguglao sam ga i skinuo u PDF-u jednu knjigu za pročitati kasnije. A ima ih još.

javorka

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #9 : 17 Veljača, 2015, 11:11:24 »
Zguglao sam ga i skinuo u PDF-u jednu knjigu za pročitati kasnije. A ima ih još.

Koju i odakle - molim?

bambi

• V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 82
  • -Primio: 72
« Odgovori #10 : 17 Veljača, 2015, 12:23:25 »
Na Google tražilici samo napiši njegovo ime i prezime. Ja sam skinuo Osnovne tajne znanosti.  Točnije: Antropozofija.
« Zadnja izmjena: 17 Veljača, 2015, 12:27:28 bambi »

Vrtlarica

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 39
  • -Primio: 65
« Odgovori #11 : 17 Veljača, 2015, 12:31:19 »

Koju i odakle - molim?

Ovdje ima Poljoprivredni tečaj
http://www.scribd.com/doc/13504864/Rudolf-Steiner-Poljoprivredni-Te%C4%8Daj#scribd

javorka

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #12 : 18 Veljača, 2015, 13:49:48 »
Imam Poljoprivredni tečaj - h v a l a

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #13 : 21 Veljača, 2015, 00:11:03 »
Da, "Poljoprivredni tečaj" (Duhovnoznanstvene osnove za napredak poljoprivrede), kojeg je Rudolf Steiner iznio u osam predavanja i odgovorima na pitanja, tada prisutnih na predavanjima u Koberwitzu kraj Breslaua od 7. do 16. lipnja 1924. i Dornachu 20. lipnja 1924., osnove su poljoprivrede bez kemije (umjetnog gnojiva i pesticida). Dakle nije riječ o knjizi, koju je napisao sam Rudolf Steiner, već se radi o tekstu koji je stenografski zapisivan tijekom  steinerovih predavanja, onako kako je Steiner nadahnuto govorio. Steiner je iznio smjernice  i osnove, i naglasio da mnoge navode treba provjeriti i vidjeti rezultate.
"Priručnik 2", koji su, na temelju izlaganja Rudolfa Steinera iznesenih u knjizi "Poljoprivredni tečaj" i iskustvima praktičnog rada s pripravcima od 1924. do 1997. godine, napisala petorica autora, a kao prvi autor, naveden je Christian von Wistinghausen: "Upute za upotrebu biološko-dinamičkih pripravaka za prskanje i kompost" imam u obliku knjižice.
Pretpostavljam da je izdan i "Priručnik 1", za koji molim pomoć, jer ga nisam našao u knjižnjicama.
Također me zanima i knjiga koju je napisao Christian von Wistinghausen: "Biološko-dinamička poljoprivreda poljoprivreda budućnosti".
« Zadnja izmjena: 21 Veljača, 2015, 12:32:35 fazy »

buza

• Punopravni član
  • *
  • Zahvale:
  • -Dao: 45
  • -Primio: 18
« Odgovori #14 : 21 Veljača, 2015, 13:47:08 »
Javorka, imam sledece od Steinera:

– ANTROPOZOFIJA
- DUHOVNI I FIZIČKI RAZVOJ SVIJETA I ČOVJEČANSTVA
- EZOTERNO KRSCANSTVO – IZVODI
- GRADBENA OSNOVA ZA RAZUMJEVANJE GOLGOTSKOG MISTERIJA
- IZ AKASE KRONIKE
- KAKO SE STJEČU SPOZNAJE VIŠIH SVJETOVA
– KARMICKA DELOVANJA
- LUCIFER AHRIMAN ASURAS
- MOJ ŽIVOTNI PUT ILI AUTOBIOGRAFIJA
– NA RAKRSCU STOLJECA I MILENIJUMA
- OKULTNI ZNAKOVI I SIMBOLI
– OSNOVE TAJNE ZNANOSTI
- POLJOPRIVREDNI TEČAJ
- PREKRETNICE DUHOVNOG ŽIVOTA
– TEOZOFIJA
– ZNANJE O NADCULNOM I GEOGRAFSKA MEDICINA
- ZNANJE O NADČULNOM I ZAGONETKE LJUDSKE DUŠE

To su sve uglavnom zbirke razlicitih predavanja i bave se tematikom antropozofije, a biodinamika ustvari pretstavlja primijenjenu antropozofiju u poljoprivredi. Uglavnom su u PDF-u, osim dvije u Word-u i jedino je ,,Lucifer,, na engleskom. Ako vas nesto interesuje, javite.

Fazy, imam Christian von Wistinghausen: "Biološko-dinamička poljoprivreda poljoprivreda budućnosti" u PDF-u.