Zapamti

"Borac koji pobjegne može se opet boriti."

Autor Tema: problem sa puževima u organskoj bašti i kako ga riješiti  (Posjeta: 50788 )

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 675
  • -Primio: 361
  • Što činimo svojoj okolini, to činimo i samima sebi
Odg: problem sa puževima u organskoj bašti i kako ga riješiti
« Odgovori #60 : 18 Svibanj, 2020, 13:57:11 »
Citat
Dakle, pretpostavljam da one sad samo čiste puževe koji dolaze iz okolice?

Sigurno je da i njih pojedu.
Jučer sam se baš od srca nasmijao vidjevši kako je jedna progurala glavu i vrat kroz pletenu ogradu od žice prema susjedu i na susjedovom terenu "vršila iskapanja" u potrazi za hranom!  :biggrin:
Jedu sve: skakavce, muhe, drvotočce, gliste, čak i nešto mrava i njihove larve.
Jedino ne jedu krumpirove zlatice.
A kad, otvorim kompostarnik, to je fešta!
I odlične su nesilice! U periodu od veljače do srpnja, snesu svaki dan po jedno jaje!
Zato i jesu toliko gladne, te im dodatno dajemo i peletiranu hranu za patke, a vole za doručak i suhi kruh izmrvljen i namočen u vodi.
Inače ih puštamo iz kućice odmah u svitanje - to jako vole, zbog rosne trave i vlažne zemlje.
Jabuku koju neće crv, neću niti ja.

prvivozac

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 124
  • -Primio: 86
« Odgovori #61 : 18 Svibanj, 2020, 13:57:51 »
Savinute casice odlicno funkcioniraju,
Savijena zicana pocincana mrezica fi=5mm odlicno funkcionira i moze biti prilkadnija od lima. Lakse se s njom radi i jeftinija je. Po mrezici puz nema dobru snagu prijanjanja, tako da ako pokusa kakvu akrobatiku izvesti se samo odlijepi i padne. S limom nisam probao.
Suha i vlazna fermentirana trava funkcionira, kao i kadifice (zrtvovati da se ocisti ogradjeni prostor). Isto ih se na taj nacin moze odvuci u zeljenom smjeru.

Ako nisi procitaj prijasnje postove od pocetka do kraja i iskustva.
Hvala Harp, ovo zlata vrijedi! Pročitao sam sve, još onda, i neke sada, i sjećam se da si pisao o fermintiranoj travi kao mamcu. To nam je prekomplicirano za svakodnevnu upotrebu, ali mislim da je u kombinaciji s drugim načnima super stvar.

Pozdrav!

prvivozac

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #62 : 18 Svibanj, 2020, 14:00:16 »
Citat
Dakle, pretpostavljam da one sad samo čiste puževe koji dolaze iz okolice?

Sigurno je da i njih pojedu.
Jučer sam se baš od srca nasmijao vidjevši kako je jedna progurala glavu i vrat kroz pletenu ogradu od žice prema susjedu i na susjedovom terenu "vršila iskapanja" u potrazi za hranom!  :biggrin:
Jedu sve: skakavce, muhe, drvotočce, gliste, čak i nešto mrava i njihove larve.
Jedino ne jedu krumpirove zlatice.
A kad, otvorim kompostarnik, to je fešta!
I odlične su nesilice! U periodu od veljače do srpnja, snesu svaki dan po jedno jaje!
Zato i jesu toliko gladne, te im dodatno dajemo i peletiranu hranu za patke, a vole za doručak i suhi kruh izmrvljen i namočen u vodi.
Inače ih puštamo iz kućice odmah u svitanje - to jako vole, zbog rosne trave i vlažne zemlje.
Hvala Fazy, moram se konzultirati sa ženom, i mislim da nabavljamo pod hitno. Za ovu je sezonu kasno, ali nek čiste za sljedeću.  Još nešto - jesu li sposobne naći i pojesti puževa jajašca?

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 675
  • -Primio: 361
  • Što činimo svojoj okolini, to činimo i samima sebi
« Odgovori #63 : 18 Svibanj, 2020, 14:23:15 »
Sigurno je da i jajašca pojedu, ako mogu do njih, jer ove velike puževe koje mi vidimo i lovimo, baš i ne vole jer ih sve ne mogu pojesti jer su im žilavi i puni sluzi, no sažvaču ih nekako, a pri tome im je potrebna i bitna voda.
Kad dođemo u posjetu k poznanicima koji se žele riješiti puževa, (a imaju ograđeno zemljište - okućnicu), povezemo sa nama i naše patkice.
Postavimo im nekoliko posudica sa vodom uz mjesta gdje su pronašle puževe, kako bi što manje trčkarale od nalazišta do posude sa vodom.
Voda im je naime jako bitna kada jedu velike puževe, jer ih namaču i žvaču u vodi kako bi puževi ispustili što više sluzi.
Nakon nekog vremena voda u posudici bude puna sluzi kao želatina, te ju je potrebo zamijeniti svježom.
Jabuku koju neće crv, neću niti ja.

prvivozac

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #64 : 18 Svibanj, 2020, 15:37:22 »
Sigurno je da i jajašca pojedu, ako mogu do njih, jer ove velike puževe koje mi vidimo i lovimo, baš i ne vole jer ih sve ne mogu pojesti jer su im žilavi i puni sluzi, no sažvaču ih nekako, a pri tome im je potrebna i bitna voda.
Kad dođemo u posjetu k poznanicima koji se žele riješiti puževa, (a imaju ograđeno zemljište - okućnicu), povezemo sa nama i naše patkice.
Postavimo im nekoliko posudica sa vodom uz mjesta gdje su pronašle puževe, kako bi što manje trčkarale od nalazišta do posude sa vodom.
Voda im je naime jako bitna kada jedu velike puževe, jer ih namaču i žvaču u vodi kako bi puževi ispustili što više sluzi.
Nakon nekog vremena voda u posudici bude puna sluzi kao želatina, te ju je potrebo zamijeniti svježom.

Ha, ha, ha :D nisam znao za ovo!

andjelkoasa

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 239
  • -Primio: 124
« Odgovori #65 : 23 Svibanj, 2020, 23:14:15 »
Nekako sam postao ljenčina a i vrt mi je premali da bih držao patke (mislim da se to kod nas u gradu i ne smije).
Zato već drugu godinu koristim Ferramol i mogu kazati da je prilično učinkovit. Salata i kupusnjače su sačuvane od puževa.
Na jesen, kada ide priprema gredica za zimu, pronalazim samo prazne kućice.
Po jednoj sezoni mi je pakovanje od 500 g taman.

prvivozac

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #66 : 25 Svibanj, 2020, 09:43:15 »
Nekako sam postao ljenčina a i vrt mi je premali da bih držao patke (mislim da se to kod nas u gradu i ne smije).
Zato već drugu godinu koristim Ferramol i mogu kazati da je prilično učinkovit. Salata i kupusnjače su sačuvane od puževa.
Na jesen, kada ide priprema gredica za zimu, pronalazim samo prazne kućice.
Po jednoj sezoni mi je pakovanje od 500 g taman.
Onda nemaš problema s puževima - ovi s kućicama nisu nikakav problem. Problem su španjolski crveni puževi koji se razmnožavaju kao ludi, dvospolci su, liježu po 300 jajašaca, žderu sve živo, iza njih ne ostaje ništa. To pakiranje Feramola smo mi potrošili za dva dana (50m2), i kao da ga nije niti bilo.

Harp

• Global Moderator
  • V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 0
  • -Primio: 332
« Odgovori #67 : 25 Svibanj, 2020, 14:12:53 »
Citajuci tvoje horor poruke imam osjecaj da si previdio stvarni problem koji se nalazi kod tebe ili u tvojoj blizoj okolini, pa se godinama bavis posljedicama toga kao rezultatom od kojeg ocekujes bitnu promjenu uzroka.
Da bi problem rijesio trebas biti svjestan stvarnog i cjelokupnog stanja po tom pitanju i prionuti ka njegovom izvoru. Ako je stanje kompleksno, razlozi ga na manje dijelove ali tako da ne odbacis ostali dio slike iz uma, npr na koji ne mozes utjecati direktno, koji je daleko i slicno.

Trebao bi nastaniti i jezeva, ptica, sova u blizini, imas li problema s vlagom, kakvo je stanje u blizoj okolini tvog imanja,  kod susjeda, itd... netko uzgaja puzeve a da to ni nezna.
Lud je samo onaj cija se ludost ne poklapa sa ludoscu vecine.   - S. Beckett

prvivozac

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #68 : 26 Svibanj, 2020, 10:23:25 »
Uspjeli smo nabaviti patke! Dečka i curu, i to jedva, nigdje ih nema.I rade posao, kao da su stvorene za to. Osjećamo se kao da smo dobili spasonosno pojačanje :).

Citajuci tvoje horor poruke imam osjecaj da si previdio stvarni problem koji se nalazi kod tebe ili u tvojoj blizoj okolini, pa se godinama bavis posljedicama toga kao rezultatom od kojeg ocekujes bitnu promjenu uzroka.
Da bi problem rijesio trebas biti svjestan stvarnog i cjelokupnog stanja po tom pitanju i prionuti ka njegovom izvoru. Ako je stanje kompleksno, razlozi ga na manje dijelove ali tako da ne odbacis ostali dio slike iz uma, npr na koji ne mozes utjecati direktno, koji je daleko i slicno.

Trebao bi nastaniti i jezeva, ptica, sova u blizini, imas li problema s vlagom, kakvo je stanje u blizoj okolini tvog imanja,  kod susjeda, itd... netko uzgaja puzeve a da to ni nezna.

Ne znam koji bi mogao biti uzrok, te do ove godine nisam smatrao situaciju našem selu kao eksluzivnu. Imamo puževe mi, ima i naš susjed, za kojeg smo saznali da je prije par dana počeo bacati pužomor (ali krije od nas), a puževa ima i u drugim dijelovima sela. Npr. susjedi koji su od nas 200m imaju identičnu situaciju. Kod druge susjede malo dalje sam neki dan u šetnji, pred njenom ogradom uz cestu za par minuta zgazio 50 komada na 4 dužna metra, bez da sam tražio po travi. S tim da smo svi mi na hrptu brijega - suho je radi vjetrova. S druge strane, susjedi pri ulazu u šumu imaju jako malo puževa, dovoljno im je da ustanu rano, prošeću, naberu 25-30 komada i to je to. Na vrtu od cca 200m2.
Po cijelom selu puževi obitavaju, među ostlaim - u travi i kanalu uz cestu.
Šaljem fotku famoznog vrta :)

Goco

• Napredni član
  • **
  • Zahvale:
  • -Dao: 93
  • -Primio: 40
« Odgovori #69 : 26 Svibanj, 2020, 11:31:27 »
Uspjeli smo nabaviti patke! Dečka i curu, i to jedva, nigdje ih nema.I rade posao, kao da su stvorene za to. Osjećamo se kao da smo dobili spasonosno pojačanje :).

Ne znam koji bi mogao biti uzrok, te do ove godine nisam smatrao situaciju našem selu kao eksluzivnu. Imamo puževe mi, ima i naš susjed, za kojeg smo saznali da je prije par dana počeo bacati pužomor (ali krije od nas), a puževa ima i u drugim dijelovima sela. Npr. susjedi koji su od nas 200m imaju identičnu situaciju. Kod druge susjede malo dalje sam neki dan u šetnji, pred njenom ogradom uz cestu za par minuta zgazio 50 komada na 4 dužna metra, bez da sam tražio po travi. S tim da smo svi mi na hrptu brijega - suho je radi vjetrova. S druge strane, susjedi pri ulazu u šumu imaju jako malo puževa, dovoljno im je da ustanu rano, prošeću, naberu 25-30 komada i to je to. Na vrtu od cca 200m2.
Divan vrt po mom ukusu, kao da ga je oblikovala priroda.

prvivozac

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #70 : 26 Svibanj, 2020, 11:41:51 »

Divan vrt po mom ukusu, kao da ga je oblikovala priroda.
Hvala :) Moja žena ga je oblikovala, nema joj boljeg komplimenta.

Harp

• Global Moderator
  • V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 0
  • -Primio: 332
« Odgovori #71 : 26 Svibanj, 2020, 14:46:02 »
Drago mi je za patke, mislim da ce se odlicno uklopiti u pricu.
Ovako gledajuci fotografiju, izgleda da imas bas pravu oazu usred livada, koja na zalost je i jedna od baza puzevima. Kako cijelo okolno podrucje ima puzeve, i kanale uz cestu nema druge nego da ogradis svoje gredice ili cijeli vrt gdje rade stetu. Ja bih poceo s manjim ogradjivanjem gredicama povrca, posebno vole sve mlado, mladi luk, papriku, steviju... i obaveznim sakupljanjem i udaljavanjem dalje od vrta. Sakupljanje je bolje u ponoc za toplog i vlaznog vremena iza kise, nego u jutro.
Bolje je poceti s manjim podrucjem da steknes iskustvo, da imas potpunu kontrolu i vremena za promatranje i analizu, pa se kasnije prosiriti ili spojiti s drugim "osvojenim" podrucjem.
Ono sto sam ja primjetio kod puzeva s kucicom je da se skrivaju za lijepa vremena po cvrstim materijalima npr izmedju kamenja, vaza, sjeverna strana zidica, kuce, a rijedje u gustom korovu na zemlji, obicno u blizini neke jace i gusce biljke. Puzeve bez kucice sam nalazio iskljucivo u dubokom hladu i vlagi ispod plasticnih folija ili dasaka, kamenju, a nisam ih vidio u travi po danu. Trebas vidjeti i posebno obratiti paznju na mjesta u vrtu gdje se mogu skrivati po danu poput cvrstih materijala, plastika, beton ili gustog malca.
Ja mislim da oni kopaju rupe samo da u njih izlijezu jajasca, a druge postojece pukotine i mjesta koriste da se uvuku u njih kako bi se sakrili od sunca.

Nacin na koji mislim da treba postupiti s puzevima je takav da ih se stavi na odredjeno mjesto u blizini ili na sam kompost ili slicnog izvora hrane, a ne da se ubijaju. Nemoj misliti da je moje misljenje cisto i samo orijentirano radi "ne ubijanja", vec mislim da ako do sada ubijanje nije donijelo rezultat da ni nece isto biti presudno. S druge strane, zamisljam si da cijeli zivi svijet funkcionira i komunicira putem suptilnih mirisa koje bilje i zivotinje ispustaju kada rade neku aktivnost, pa mislim da jedna ogromna hrpa puzeva moze signalizirati i drugima da se oni tu nalaze i da ce ih mirisi privuci, tako da ih iskoristis protiv njih samih. Ako na tom mjestu nema dovoljno hrane za sve njih, posljedicno ce se smanjiti i reprodukcija.

U vezi sakupljanja treba biti discipliniran barem prvih tjedan dana - kako god, puzeva nema beskonacno mnogo (ako ih stalno ne zoves sebi) vec odredjena kolicina u ravnotezi s uvjetima. Obavezno po vrtu postavi i mnogo honeypot-ova unutar zasticenog podrucja, barem prvih tjedana akcije, dakle stare daske, cigle, griz, kadifice... a kada puzevi nestanu iz tih podrucja ukloni sve one oblike honeypota koje predstavljaju hranu i ostavi samo koji 'hladni zaklon' na gredici.
Lud je samo onaj cija se ludost ne poklapa sa ludoscu vecine.   - S. Beckett

prvivozac

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #72 : 28 Svibanj, 2020, 12:34:30 »
Drago mi je za patke, mislim da ce se odlicno uklopiti u pricu.
Ovako gledajuci fotografiju, izgleda da imas bas pravu oazu usred livada, koja na zalost je i jedna od baza puzevima. Kako cijelo okolno podrucje ima puzeve, i kanale uz cestu nema druge nego da ogradis svoje gredice ili cijeli vrt gdje rade stetu. Ja bih poceo s manjim ogradjivanjem gredicama povrca, posebno vole sve mlado, mladi luk, papriku, steviju... i obaveznim sakupljanjem i udaljavanjem dalje od vrta. Sakupljanje je bolje u ponoc za toplog i vlaznog vremena iza kise, nego u jutro.
Bolje je poceti s manjim podrucjem da steknes iskustvo, da imas potpunu kontrolu i vremena za promatranje i analizu, pa se kasnije prosiriti ili spojiti s drugim "osvojenim" podrucjem.
Ono sto sam ja primjetio kod puzeva s kucicom je da se skrivaju za lijepa vremena po cvrstim materijalima npr izmedju kamenja, vaza, sjeverna strana zidica, kuce, a rijedje u gustom korovu na zemlji, obicno u blizini neke jace i gusce biljke. Puzeve bez kucice sam nalazio iskljucivo u dubokom hladu i vlagi ispod plasticnih folija ili dasaka, kamenju, a nisam ih vidio u travi po danu. Trebas vidjeti i posebno obratiti paznju na mjesta u vrtu gdje se mogu skrivati po danu poput cvrstih materijala, plastika, beton ili gustog malca.
Ja mislim da oni kopaju rupe samo da u njih izlijezu jajasca, a druge postojece pukotine i mjesta koriste da se uvuku u njih kako bi se sakrili od sunca.

Nacin na koji mislim da treba postupiti s puzevima je takav da ih se stavi na odredjeno mjesto u blizini ili na sam kompost ili slicnog izvora hrane, a ne da se ubijaju. Nemoj misliti da je moje misljenje cisto i samo orijentirano radi "ne ubijanja", vec mislim da ako do sada ubijanje nije donijelo rezultat da ni nece isto biti presudno. S druge strane, zamisljam si da cijeli zivi svijet funkcionira i komunicira putem suptilnih mirisa koje bilje i zivotinje ispustaju kada rade neku aktivnost, pa mislim da jedna ogromna hrpa puzeva moze signalizirati i drugima da se oni tu nalaze i da ce ih mirisi privuci, tako da ih iskoristis protiv njih samih. Ako na tom mjestu nema dovoljno hrane za sve njih, posljedicno ce se smanjiti i reprodukcija.

U vezi sakupljanja treba biti discipliniran barem prvih tjedan dana - kako god, puzeva nema beskonacno mnogo (ako ih stalno ne zoves sebi) vec odredjena kolicina u ravnotezi s uvjetima. Obavezno po vrtu postavi i mnogo honeypot-ova unutar zasticenog podrucja, barem prvih tjedana akcije, dakle stare daske, cigle, griz, kadifice... a kada puzevi nestanu iz tih podrucja ukloni sve one oblike honeypota koje predstavljaju hranu i ostavi samo koji 'hladni zaklon' na gredici.
Mislim da je oaza i radi toga što su s jedne strane vinogradi od kojih je dosta špricano cidokorom, pa bježe k nama, a i susjed je pokleknuo nedavno i počeo s pužomorom.
Što se tiče ograđivanja – mislim da je zeleno ograđivanje dugotrajno. Kad sam razmišljao o ograđivanju, napravio bih ogradicu od pocinčane mrežice 5x5mm kako si mi savjetovao. Tako bih bio siguran da neće ući, a iznutra bih počistio sve.
Kako si vidio, proctor samih gredica je dosta mali, sveukupno nema više od 35-40m2, tako da nije neki problem. Puževi s kućicom sun am u selu jako rijetka pojava, dok je u zadnje vrijeme sve više starih domaćih golaća – sivih s točkicama. Oni, i crveni se najviše skrivaju u malču u gredicamaq i oko voćaka. Malčem oko voćaka se patkice znaju igrati i satima. Opet – ako se ne skrivaju pod zemljom – što i meni izgleda teško – otkud se pojavljuju u tolikom broju navečer? Imamo cigle, ii ma ih ispod cigli, ali ne toliko.
Nego – da se pohvalim – sinoćnja berba je rekordna – cca 120 komada! Prije tjedan dana više od 700, pa 506, pa 280, pa opet 200-njak, i sinoć cca 120! I mi i patke radimo svoj posao.
Zanimljiva mi je ova ideja da ih bacamo žive na kompost – s tim da nam je kompostište u dohvatu kokoši, koje bi ih jednim dijeom pojele. Opet – ne znam imam li hrabrosti na takav pokušaj, nakon svega.
Stavljamo na mnogo mjeta šrot, i zaista dolaze na šrot, ali u žešće dane ih je našrotu bilo npr. 10, a uokolo još 10 ili više, koje šrot ne zanima. Bed nam je za cigle jer si je žena baš fino napravila putiće od cigli.
Zasad se uzdam u patke, jer sudeći po Fazyijevom i iskustvima drugih ljudi, očiste sve kako treba, te čiste i one koji dolaze izvana.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1373
  • -Primio: 826
« Odgovori #73 : 28 Svibanj, 2020, 17:27:59 »
Palo mi je na pamet da si nekad imao osvjetljen vrt, barem mi tako izgleda na onim fotografijama kada si gradio geodezijsku kupolu. Je li i dalje osvjetljen tijekom noći?
Problem je rješenje