Zapamti

"Bolje je pojesti jednu dobru krušku negoli košaru
trulih."

Autor Tema: Permakultura je ZAVJERA  (Posjeta: 25493 )

fazy

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 687
  • -Primio: 363
  • Što činimo svojoj okolini, to činimo i samima sebi
Odg: Permakultura je ZAVJERA
« Odgovori #15 : 26 Rujan, 2016, 16:02:26 »
...Manipuliranje raznim informacijama je svakodnevno. Upravo pročitah "uvjerljiv" tekst o štetnosti led rasvjete! Prema najnovijim spoznajama američkih instituta. Moš mislit.
Prava dezinformacija.
Autor teksta je napisao:"visokosenzitivna LED ulična svjetla"! Time je dokazao da piše napamet i ne poznaje temu o kojoj piše.

Da nam LED rasvjeta, (kao i fluorescentna rasvjeta) ne odgovara očima, svatko od nas osobno može to osjetiti, kad ga u mraku naglo, obasjaju svjetla automobila sa LED ili Xenon rasvjetom koja ima temperaturu boje 5 do 6 tisuća 0k .
No ako bi se umjesto tako visoke vrijednosti, ugradila svjetla temperature boje 2,5 do 3 tisuće 0K, ne bismo primijetili nikakvu razliku u odnosu na sijalice sa žarnom niti.

Zato, pri kupnji LED rasvjete, potrebno je odabrati onu, koja svijetli temperaturom boje od 2500 do maksimalno 3000 0kelvina, sa oznakom "Warm white", nikako "Nature white" ili još gore "Cool white".

Najbolje je još u trgovini usporediti LED sijalicu sa običnom sijalicom.

Umjetnu rasvjetu koristimo u nedostatku prirodnog sunčevog svjetla  :001_cool:.
Sunce u zenitu ima temperaturu boje 6000 0k, ali je tada dan i svjetlo je jako, a tada naše oči gledaju drugačije nego naveče ili noću.
Kako sunce zalazi količina svjetla se smanjuje i temperatura boje također, tako da pri zalasku sunca iznosi oko 2500 0k.
Naše se oči prilagođavaju smanjenoj količini svjetla i promjeni temperature boje.
Otuda i nelagoda u našim očima, kada navečer i noću prostor osvjetlimo rasvjetom od 5000 ili 6000 0k, umjesto onom od 2500 0k, kakvu inače (gle čuda  :biggrin: ) proizvodi obična sijalica sa žarnom niti, kao i još običnija sviječa ili petrolejka.
Jabuku koju neće crv, neću niti ja.

Harp

• Global Moderator
  • V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 0
  • -Primio: 359
« Odgovori #16 : 26 Rujan, 2016, 19:38:56 »
Pa od prirodnog je materijala.

Khmm... A što je to prirodno u automobilskim gumama?

! No longer available
Lud je samo onaj cija se ludost ne poklapa sa ludoscu vecine.   - S. Beckett

divergent

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 21
  • -Primio: 44
  • Sulude ideje iz divergentske škrinje ludila
« Odgovori #17 : 26 Rujan, 2016, 20:05:14 »
Krepo sam od smijeha...  :biggrin:
Od kolijevke, pa do groba, za ispiranje mozga je doba

Dzionik

• Global Moderator
  • V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 72
  • -Primio: 196
« Odgovori #18 : 28 Rujan, 2016, 10:38:53 »
Dobar je.... ali ti si pričao o blatarama a ne o earthshipu. Mada je nemam problema sa recikliranjem odnosno korišćenjem djubreta u gradnji. Napravio sam furunu-pušnicu gde je otišao bojler, delovi mašine za veš, gomla flaša koja se vukla po tavanu, kauč odnosno federi od istog, delovi od mašine za sudove, ta peć, kese, tepisi, cerade, itd itd... Bilo je lakše upotrebiti ih nego nositi na djubre ili otpad:-)

divergent

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #19 : 28 Rujan, 2016, 11:39:04 »
Ja sam spominjao earthhouse. A ono čudo od automobilskih guma se zove earthship? Onda da, my bad. Inače, nemam ja ništa protiv blatara, one su bile odlične za stupanj tehnološkog razvoja u kojem se tada živjelo. Dakle, odgovaralo je stupnju razvoja u kojem se tada živjelo. Danas više nemaju nikakvog smisla, osim ako ćeš živjeti na tom tehnološkom stupnju razvoja. A to ljudi niti žele, a doduše, niti je moguće. A da ju ljudi grade zbog "kompromisa" isto nema nikakvog smisla, jer je šuplja cigla najbolji mogući kompromis koji trenutno postoji.

Jedino bih rado imao kućerak od drvenih trupaca, ali to kooštaaaa....  :(

Što se tiče ovog starog kućnog otpada, razumijem te. Supruga mi teži minimalizmu, a ja sam sakupljač. Nikako da se složimo. :) Meni uvijek žao baciti, nekad će dobro doći. Evo, našao sam i tu kompromis, pa prije 15-ak dana počeo puniti account na Njuškalu. Imam 30-ak oglasa za sad, a imat ću ih 200-300, samo kad nadjem vremena pa krenem raskopavati roch-bau kat.  :biggrin: A iznenadi te da nekome stvarno treba to smeće. Evo neki dan prodao prastari skener za - 200 kn.  :blush:

zemljak

• V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 253
  • -Primio: 277
« Odgovori #20 : 28 Rujan, 2016, 18:54:02 »
kolega Divergent, čestitam na kritičkom razmišljanju ali mislim da si ga u jednom dijelu prećero, a u drugom nisi išao do kraja.
Ja nisam nikad do kraja popušio, ali nakon stanovitih razočaranja kažem:
1) mislim da jest zavjera, u smislu da se prirodne uzgajivače (tj one koji teže tome) utapa u nekim filozofijama i isključivostima, da 'konvencionalni' tj multinacionalci odnose uvjerljivu pobjedu u ekonomičnosti i količinama.
Sa druge strane, to je ušlo u mejnstrim (tada sam ih potpuno prozreo:) , čak država daje poticaje za eko , ali SVO sjeme, SAV gnoj.. koji (certificiran) možeš koristiti, sve je uvozno tj. opet od nekih multinacionalaca. Sjeme je smeće. Domaće (prilagođeno podneblju) razjebavaju

2) Dobra je teorija, treba se truditi, ne držati se ko pijan plota. Pod permak. najviše podrazumijevam one slojeve, dobre susjede, gospodarenje vodom, klepanje kose,  neke invovantivne fore i to je krasno

3) dobar dio permakulturnih fora su naši preci bez velike filozofije provodili u praksi. Najveća šteta je što se to znanje gubi. Čovječanstvo degradira, postajemo ovisni o masovnim tehnološkim rješenjima. Druga velika šteta je što se znanje koje kroz 'permakulturu' ostaje -prikazuje se kao dostignuće nekih amerosaksona.. naša greška, slab Pi-Ar

4) to što kažeš- nije sramota koristiti razumna tehnološka dostignuća, u skaldu sa vremenom.. ali pretjeruješ kad otfikariš svakog tko 'zalazi u civilizaciju'. Strog si sudac, iako dobar pisac.

5) dobri su Cigani.

6) sad sam uzeo od susjeda one bivše valovite bitumenske ploče za krov, koje se deformiraju u našem regionu, pa pokrio drva , daske i stupove... nadam se da ne zamjeraš:)
Inače , na origigi krov od štale sam stavio (zeleni) lim. Sjaji u vražju mater. Pokrit ću ga sijenom . Zeleni krov, a budne i izolacija.. samo da mi ne spuzne..

e, i još- pozdravljam majku svim trgovcima koji su se zakačili na modu... koji prodaju 5-6 zrna graha za 15 kuna
« Zadnja izmjena: 28 Rujan, 2016, 18:57:33 zemljak »

divergent

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #21 : 28 Rujan, 2016, 23:09:21 »
4) to što kažeš- nije sramota koristiti razumna tehnološka dostignuća, u skaldu sa vremenom.. ali pretjeruješ kad otfikariš svakog tko 'zalazi u civilizaciju'. Strog si sudac, iako dobar pisac.

Nisam ovo shvatio. Ili ti mene nisi razumio, ili ja sada tebe. Što znači da otfikarim svakog tko zalazi u civilizaciju? Pa baš naprotiv, ja upravo tvrdim da je zalazak u civilizaciju nužno zlo. Ne tvrdim da je civilizacija nešto dobro, ali tvrdim da je nužna, tj. nametnuta i htjeli-ne htjeli - obvezujuća. I zato tvrdim da svatko tko glumi samodostatnost uopće ne razumije značenje te riječi.

Citat
6) sad sam uzeo od susjeda one bivše valovite bitumenske ploče za krov, koje se deformiraju u našem regionu, pa pokrio drva , daske i stupove... nadam se da ne zamjeraš:)
Inače , na origigi krov od štale sam stavio (zeleni) lim. Sjaji u vražju mater. Pokrit ću ga sijenom . Zeleni krov, a budne i izolacija.. samo da mi ne spuzne..

Pa ja imam ravni krov. A onda znaš koji su materijali na ploči (a napravljeno je kak spada i u skladu s tehnološkim dostignućima).  :001_cool:

Kako rekoh, vjerojatno si nešto krivo shvatio. Nisam ja protiv tehnologije općenito, već samo protiv tehnologije koja nema smisla. Klima uređaj nema smisla ako se možeš zaštiti krošnjom drveta, ili dobrim roletama. Štedne žarulje nemaju smisla, jer su klasične funcionirale sasvim dobro stoljećima. Ili barem jedno... Dok ih nisu uništili programiranim zastarjevanjem, ali sad niti iz principa neću preći na druge. Smartphone govno nema nikakvog smisla da zamjeni mobitel. Može biti sve, ali mobitel ne može biti. Amen. I tako...gdje god postoji mogućnost prirodnih (ali ujedno i (skoro pa) besplatnih) rješenja, ja sam uvijek za to. Gdje takva rješenja ne postoje, ili su ponuđena rješenja znatno bolja, ha jebiga, daj šta daš... Svijeće mi se ne kuri kad padne mrak. Hvala bogovima na žarulji. Dimne signale mi se ne šalje kad se trebam čuti s Nikolom. Hvala bogovima na mobitelu. Niti mi se trpi vrućina u kući kad upeče sunce preko staklenih stijena. Hvala bogovima na roletama. Nije da se bez svega toga ne može, ali jednostavno nema smisla ako se istovremeno ne odrekneš i svih ostalih tekovina civilizacije.

Citat
e, i još- pozdravljam majku svim trgovcima koji su se zakačili na modu... koji prodaju 5-6 zrna graha za 15 kuna

:biggrin:

zemljak

• V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 253
  • -Primio: 277
« Odgovori #22 : 29 Rujan, 2016, 07:38:30 »
[kažeš: jednostavno nema smisla ako se istovremeno ne odrekneš i svih ostalih tekovina civilizacije.]
to govorim,ko da sudjeluješ u zavjeri, tjeraš ljude da briju na savršeno korištenje permakulturnih načela, što je uglavnom nedostižno;)
Neka uvedu bar jedno načelo, i neka funkcionira, i neka ga propagiraju, pa probaju dalje- poštovanje, gospon, bravo.

'Pk' mi je uvijek bila pomalo odbojan/neodgovarajući naziv (ali nikad nisam smislio bolji) možda sam zato bio skeptičan.
Zavjera se sastoji i u tome da 'moraš 10 godina čekati da se sustav stabilizira' ili na svojih par kvadrata uspiješ nešto održati i hihoćeš 'o kako sam zajebo sustav' i to je tvoje malo igralište u kojem guraš glavu u pijesak, a 'svijet' dalje dere po svome.
Teško možeš maknuti se od civilizacije i ostati psihički zdrav. Pa u svakoj šumi su gazde šumari i lovci itd. Pa se ti šuljaj ..

Ono da su ti Zmagarci govorili o potrebi revolucije, ne vjerujem. Revolucija (koja neće pojesti svoju djecu) jest potrebna, ali ne na način da sjedneš na pod pa da te odnesu u stanicu. Oni su plaćenici (mnogi i nesvjesno, dužno poštovanje) tog istog sustava protiv kog se olfo bore, i znaju gdje su im granice. Ali ima i neke koristi od njih, svaka čast.

De vidi, ako već nisi obradio tu temu... koliko ima svjene namjere da se zajebava male/hobi/obiteljske uzgajivače bilja i životinja... lovci imaju premale kvote, i neki štetnici su zaštićeni.
Govorim o tome da u zadnjih par godina veprovi dolaze ljudima na kućni prag. Lako to, nego i razjebu usjeve.
A jastreba ima 6 na 100m3 zračnog prostora, a zaštićeni su.
Prije sam, iz daljine svoje civilizacije, mislio da su lovci neki zločinci. A oni cvile da su im smanjene kvote, stroge kontrole.. dok u todorićeva lovišta inspekcija ne zalazi (dupla zavjera bog te mazo, em on ima em moraš kupit kokoš jer je tvoju odnio sivi soko)
« Zadnja izmjena: 29 Rujan, 2016, 07:40:36 zemljak »

divergent

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #23 : 29 Rujan, 2016, 12:20:58 »
[kažeš: jednostavno nema smisla ako se istovremeno ne odrekneš i svih ostalih tekovina civilizacije.]
to govorim,ko da sudjeluješ u zavjeri, tjeraš ljude da briju na savršeno korištenje permakulturnih načela, što je uglavnom nedostižno;)

Vidim da debelo ne shvaćaš moju poantu. Evo, napravit ću analogiju, možda bolje skužiš. Recimo da se kreneš baviti permakulturnim body-buildingom. To ti je takva vrsta b-b u kojoj se za vježbanje koriste samo prirodni materijali. Nikakve teretane, sprave utezi... Nego se penješ po drvetu, pa zgibove radiš na grani, pa se penješ po lijanama za ruke, rameni pojas i trapezijuse, pa čučnjeve radiš sa kladama... To je zdravije, zar ne? Ali da bi izgledao kao Adonis, usput se pucaš i steroidima.

Ja tvrdim, ako se pucaš steroidima, onda ti nema nikakvog smisla ići u takve ekstreme, pa izbjegavati prave utege i sprave. Pa tako, ako koristiš mobitel, auto, Internet i još pogotovo ako piješ vodu iz gradskog vodovoda, kupuješ hranu u dućanu (a svi mi na ovom forumu kupujemo, u većoj, ili manjoj mjeri), griješ se na toplanu... Pa kakva crna kuća od blata te spopala!?? "Uvek treba imati meru."  ;)

Citat
Neka uvedu bar jedno načelo, i neka funkcionira, i neka ga propagiraju, pa probaju dalje- poštovanje, gospon, bravo.

Da, ali, evo, za potrebe pisanja tog blog posta sam otišao na web stranice ZMAGA i njima je još uvijek kuća od blata glavni projekat kojim se hvale! Pa jel blatara osnova permakulture!?? Treba prvo otići živjeti u kuću od blata, pa da bi mogao biti permakulturnjak!?

Citat
Zavjera se sastoji i u tome da 'moraš 10 godina čekati da se sustav stabilizira' ili na svojih par kvadrata uspiješ nešto održati i hihoćeš 'o kako sam zajebo sustav' i to je tvoje malo igralište u kojem guraš glavu u pijesak, a 'svijet' dalje dere po svome.

Pa, rekao bih upravo suprotno. Kada bi se većina ljudi odlučila na taj potez, za 10 godina bi se postojeći sustav u potpunosti raspao. Istina da bi se onda uvela 1984., ali to je neka druga priča...

Citat
Teško možeš maknuti se od civilizacije i ostati psihički zdrav. Pa u svakoj šumi su gazde šumari i lovci itd. Pa se ti šuljaj ..

To mi je jasno..
http://zavjere.com/elementarni-logicki-dokazi-da-smo-svi-robovi/

Citat
De vidi, ako već nisi obradio tu temu... koliko ima svjene namjere da se zajebava male/hobi/obiteljske uzgajivače bilja i životinja... lovci imaju premale kvote, i neki štetnici su zaštićeni.
Govorim o tome da u zadnjih par godina veprovi dolaze ljudima na kućni prag. Lako to, nego i razjebu usjeve.
A jastreba ima 6 na 100m3 zračnog prostora, a zaštićeni su.
Prije sam, iz daljine svoje civilizacije, mislio da su lovci neki zločinci. A oni cvile da su im smanjene kvote, stroge kontrole.. dok u todorićeva lovišta inspekcija ne zalazi (dupla zavjera bog te mazo, em on ima em moraš kupit kokoš jer je tvoju odnio sivi soko)

Todorićeva jaja sam jednom obradio na Usenetu, jer sam došao do nevjerojatno zanimljivih informacija od jednog proizvođača jaja (tj. njihovog knjigovođe). Morao bih pronaći taj tekst, pa ga staviti na blog.

A lovaca mi baš i nije žao. Dapače, ima lik u puničinom selu koji živi od lovaca. On par hektara pripremi za neki usjev, kao i svi ostali, ali gotovo ništa ne uloži. Nikakve kemije, sve kao prirodno. I onda je to životinjama fino doći sve pojesti, pa ovaj od lovaca svake godine uzima odštetu po cijeni kao da je uložio kao i svi ostali.  :biggrin:

Ovo s jastrebovima... Da, zanimljivo...

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1391
  • -Primio: 846
« Odgovori #24 : 29 Rujan, 2016, 19:15:01 »
Ako je permakultura zavjera, onda je i matematika zavjera.

Ja bih prije rekao da se jedno i drugo, kao i mnogo toga, može zloupotrebljavati. Npr. jedno od načela permakulture kaže da svaki element sustava treba  imati više funkcija. Nažalost, većini ljudi ovo samo po sebi nije razumljivo pa se onda tu ubacuje priča koja dodatno tumači načelo. Ako sadiš stablo, neka te štiti od vjetra i ljeti pravi hlad. Neka ima korisne plodove i neka ima estetsku vrijednost. Itd. E sad, za nas koji još uvijek nismo shvatili načelo, tu se permakultura pretvara u sadnju stabala. Pa onda gerilci koji zapuštene gradske parcele bombardiraju sjemenjem voćaka dođu u poziciju da tumače permakulturu još manje informiranima od njih samih.

Isto bi se događalo u matematici da je ona izmišljena prije 30 godina. Matematičar bi računske operacije pokušao objasniti primjerom s bombonima koje ti netko oduzima ili daje, koje dijeliš među svojim prijateljima ili se potreba za bombonima množi s brojem prijatelja. Nakon toga bi svi bili zbunjeni i zaključili da matematika ima neke veze s bombonima, a slastičari bi bili u poziciji da drže instrukcije iz matematike.

Jasno da permakulturu treba preispitivati i testirati, te da očito u njenim redovima nije baš sve kako treba, ali sa temeljnim načelima je sve u redu. Pdoblem je samo u razumjevanju i primjeni.
Problem je rješenje

divergent

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #25 : 29 Rujan, 2016, 21:12:50 »
Nego, jel može netko od kolega da mi to prevede na srpski, pa da ga ceo svet razume, jer ja ništa nisam razumio.  :tt2:

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #26 : 29 Rujan, 2016, 21:43:27 »
Pa di ćeš jednostavnije. Permakultura ne može biti ispravna ni neispravna, kao što to ne može biti ni matematika, biologija, sociologija ili filozofija. Naravno, u tom smislu ne može biti zavjera.

Ti kao negativne primjere navodiš ekipu koja možda nema pametnijeg posla nego crta aktivističke grafite po gradu, koja slučajno naleti na knjižicu od (čini mi se) Burnett-a i odjednom se prozove permakulturnom zajednicom i svoje osobne stavove i metode reklamira kao permakulturu. Ok, to je možda neka njihova permakultura, a nametanje vlastitih stavova pod krinkom vrtlarstva i jest zavjera. Ali pretjerano bi bilo zavjerom proglasiti jedno znanstveno područje samo zato što se zloupotrebljava ili mu se neozbiljno pristupa.
Problem je rješenje

Black jack

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 22
  • -Primio: 77
« Odgovori #27 : 29 Rujan, 2016, 21:51:30 »
Dečki, jel iko od vas ikad uzgojil klip kuruze? Ali iskreno, bilo permakulturno ili ne nije bitno?

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #28 : 29 Rujan, 2016, 21:56:19 »
Objasni. Svatko ga je uzgojio na ovaj ili onaj način.
Problem je rješenje

divergent

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #29 : 29 Rujan, 2016, 22:17:41 »
Pa di ćeš jednostavnije. Permakultura ne može biti ispravna ni neispravna, kao što to ne može biti ni matematika, biologija, sociologija ili filozofija. Naravno, u tom smislu ne može biti zavjera.
Najbanalnije: ako smo svi učili desetljećima kako obavezno i minimalo treba popiti čašu mleeka svaki dan i svako jutro jedno jaje organizmu snagu daje i da se bez bjelančevina iz mesa ne može živjeti, a s druge strane imaš vegana koji su desetljećima živi i zdravi, a bez konzumiranja svega nabrojanog, onda ja u tom slučaju tvrdim da je biologija - zavjera.

Kuzim ja sto ti hoces reci, ali shvati kontekst.

Citat
Ti kao negativne primjere navodiš ekipu koja možda nema pametnijeg posla nego crta aktivističke grafite po gradu, koja slučajno naleti na knjižicu od (čini mi se) Burnett-a i odjednom se prozove permakulturnom zajednicom i svoje osobne stavove i metode reklamira kao permakulturu. Ok, to je možda neka njihova permakultura, a nametanje vlastitih stavova pod krinkom vrtlarstva i jest zavjera. Ali pretjerano bi bilo zavjerom proglasiti jedno znanstveno područje samo zato što se zloupotrebljava ili mu se neozbiljno pristupa.
Eto, biologija (opet, u širem smislu, budući da si je naveo) je znanstveno područje koje desetljećima tvrdi kako je mlijeko prepuno kalicja i kako nam je to dobro za kosti, a istraživanja koja ne mogu ući u mainstream pokazuju kako u probavi mlijeka tijelo koristi više kalcija nego ga u samom mlijeku ima, pa ga troši iz kostiju. Pa imaš izrazito visoku korelaciju između količine konzumiranja mlijeka u pojedinim državama i broju oboljelih od osteoporoze u istim državama. Budući da biologija ne objavljuje ove podatke, već kroz obrazovni sustav i dalje fila djecu kako treba piti čašu mlijeka svaki dan, ja to zovem zavjera. A ti to zovi kako hoćeš.