Zapamti

"Brzo otvaraj oči, a sporo usta."

Autor Tema: Jesen u vrtu  (Posjeta: 2788 )

andjelkoasa

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 261
  • -Primio: 135
Jesen u vrtu
« : 09 Rujan, 2018, 08:24:01 »
'Finila je i ova ...'

Paradajzima je uglavnom došao kraj pa sam odlučio malo ranije nego inače pripremiti 2 gredice za proljeće.
Porušio sam stabljike, malo ih usitnio i prekrio kartonom i tepisima. Kad bude prilika, negdje za 14 dana dodat ću još po 2 vreće ovčjeg gnoja po gredici.
početak prve
i druga
kreveti za gliste su spremni
samonikli paradajz
Uglavnom sam na proljeće posadio volovsko srce i cherry kojima na mojem vrtu ide najbolje.
Imao sam svakog dana dovoljno za pojesti i nešto malo je završilo u šalši.
Ostalo je nekoliko stabljika samoniklog i grapola koji se još nedaju.

Ima i u podrumu jesenskih radova :D

Mošt već lagano vrije i za dvadesetak dana moglo bi biti svačega  :001_cool:

andjelkoasa

• Zaslužni član
  • Zahvale:
Odg: Jesen u vrtu
« Odgovori #1 : 21 Listopad, 2020, 17:02:30 »
Evo nama opet jeseni.
Ove je godine sezona potrajala pa sam tek ovih dana krenuo uzimljavati vrt.

Dvije stare gredice su napunjene sa nasjeckanim biljkama sakupljenim po vrtu. Pokrivene su jednim slojem valovite ljepenke i tepisima.
Ako budem raspoložen dodat ću još jedan sloj tepiha da bude glistama ugodnije i da bolje čuvaju vlagu u gredici preko zime.

Keyhole garden je dao svoje, tj. njegova ograda je otišla. Nema veze, reciklirat će se u komposteru.
Ove je godine bila 3/4 puna cherry rajčica i 1/4 krumpira. Supruga je prije dva dana obrala posljednje rajčice. Ove godine nismo
uopće zaljevali ovaj dio vrta.

Zemlju koja je bila unutra ovaj ću tjedan prebaciti u ovogodišnju visoku gredicu.
Ako se dobro pogleda prethodna fotka može se vidjeti da imam skoro 25 cm crne zemlje, skoro humusa.

S obzirom da je to bila prva sezona i kasno sam ju izgradio ugodno smo se iznenadili. Bilo je odlično mjesto za krastavce i dinje  :biggrin:
Proljetno punjenje visoke gredice se i onako sleglo do pola pa mi materijal iz keyhole taman dobro dođe da popunim.
Kad završim popunjavanje, unutra ćemo posijati matovilac i stavit ću iznad stare prozore.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1393
  • -Primio: 852
« Odgovori #2 : 25 Listopad, 2020, 20:54:27 »
Super! I ja nešto slično planiram, zapravo razmišljam da sakupim suho lišće u šumi i istovarim ga na gredice, pa pokrijem nečim do proljeća.
Problem je rješenje

andjelkoasa

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #3 : 02 Studeni, 2020, 12:56:20 »
Stavi što deblji sloj možeš, znam da je dosadno sakupljati ga po šumi. Pokriti je možda najbolje sa ceradama ali ukoliko je
njiva ili gredica velika postavlja se pitanje isplativosti. Možda granje od crnogorice?

Mene je konačno žena natjerala da napravim manji staklenik/plastenik. Opet je uglavnom iskorišten dobiveni materijal, palete,
dobivena vrata sa 3 okna, vijci izvađeni iz raznih dobivenih 'sklopova'

Jedino su vrata iz kupljenog materijala, letve, šarke i polikarbonatna ploča.

Unutra se griju kumkvat, kadulja, paprike, bosiljak i još poneka biljka.
Smješten je ispred manjeg krila starinskog trokrilnog prozora pa sam gornji dio stražnje strane ostavio otvorenim
tako da se može dosegnuti začine kroz prozor.
Uglavnom, žena je zadovoljna a to mi je najvažnije.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1393
  • -Primio: 852
« Odgovori #4 : 02 Studeni, 2020, 13:21:48 »
Mene je konačno žena natjerala da napravim manji staklenik/plastenik.

Baš je zgodan! I moja bi žena bila zadovoljna, moram sakriti sliku sa mobitela da me ne natjera da i ja napravim :)
Problem je rješenje