Zapamti

"Bolje je pojesti jednu dobru krušku negoli košaru
trulih."

Autor Tema: Kopriva i gavez kao gnojivo  (Posjeta: 119 )

wannabe farmer

• Početnik
  • Zahvale:
  • -Dao: 0
  • -Primio: 1
Kopriva i gavez kao gnojivo
« : 23 Svibanj, 2020, 11:05:39 »
Čudi me da nema posebna tema o koprivi i gavezu u ovom podforumu pa evo nadam se da ne griješim što otvaram novu. Već par sezona sam koristio gnojnicu koprive i gaveza u vrtu, a siguran sam da se svi koji prate ovaj forum upoznati s djelovanjem ovog besplatnog i obilno dostupnog gnojiva.

Volio bih čuti iskustva iz prve ruke oko nekih kontradiktornih informacija koje sam pronašao o upotrebi ove gnojnice. Npr. da se rajčice ne bi smjele zalijevati gnojivom od koprive jer isto "ne vole". Ili npr. da je gnojivo spremno tek 2-3 tjedna nakon namakanja. Evo ja sam pomiješao dva kilograma nasjecakne koprive i dva kilograma gaveza u jednu bačvu, zalio s 40 litara vode i već nakon manje od tjedan dana prestalo se pjeniti i izgleda već prilično "zrelo". Iskreno, i ja sam prije ostavljao po 2-3 tjedna samo zato jer sam tako pročitao, a sad se pitam da li je to stvarno potrebno?

Isto tako nigdje nisam pronašao informacije da netko spravlja gnojivo tako da pomiješa koprivu i gavez u jednu bačvu, nego sam pronašao da to obično rade odvojeno..iskreno ne vidim razlog.

Pa eto, ako ima netko ovdje da je veteran u izradi ove vrste gnojiva volio bih čuti vaša iskustva.

andjelkoasa

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 240
  • -Primio: 124
Odg: Kopriva i gavez kao gnojivo
« Odgovori #1 : 23 Svibanj, 2020, 23:27:26 »
Baš da sam veteran, nisam ali mogu probati  :001_cool:
Prije 14 dana sam prskao sa koprivom protiv lisnih uši i sav preostali zeleni materijal je zaliven sa kišnicom.
Nisam ga pregledaavao do danas i mogu reći da je dobio karakterističan 'miris' i mislim da je spreman za korištenje.
Kruti dio ću odbaciti na kompost a tekućinu malo razrijediti i iskoristiti za zalijevanje kada dođu suhlji dani. Trenutno je bilo i onako previše vlage, gredice su zastrte i biljkama ne treba nikakva prihrana.
Do gaveza baš ne dolazim lako ali zato nemam problema sa nabavom preslice. Njezine ostatke sam nakon pravljenja čaja za zaljevanje isto prostro direktno po gredicama i nije škodila.
Sa tim prirodnim gnojivima pomažem biljkama i čudi me tvrdnja da rajčice ne vole koprivu, moje se ništa ne bune kada u vodu za zalijevanje dodam juhu od koprive.

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 363
  • -Primio: 151
Odg: Kopriva i gavez kao gnojivo
« Odgovori #2 : 23 Svibanj, 2020, 23:42:11 »
i ja sam rajčicu zalio koprivom i nije bilo problema.

Ne mogu procijeniti da na lisne uši više djeluje kopriva ili sam mlaz špricanja.

Nekada špricam s vodom u kojoj kopriva odstoji samo pol dana, valjda i to nešto pomaže. Manje smrdi i manje ima čestica koje treba filtrirati.