Zapamti

"Bolje je biti živi prosjak nego mrtvi car."

Autor Tema: U-vrt  (Posjeta: 813 )

andjelkoasa

• Zaslužni član
  • Zahvale:
  • -Dao: 243
  • -Primio: 130
U-vrt
« : 27 Lipanj, 2020, 11:11:45 »
Opet malo experimentiranja.  :001_cool:
Neradni tjedan, posložilo se i vrijeme pa je na red došla i nova gredica.
Prostor mi je malo stisnut i na kraju sam iskombinirao visoku gredicu i keyhole.
Daske su rabljene, donacija od susjeda nakon što su dovršili uređenje dvorišta. Stajale su kod mene na tavanu nekoliko godina i taman su poslužile.
Kupio sam samo kutiju vijaka za drvo 4,5x60 i rolu fasadne mrežice. Ukupan trošak materijala =117,00kn

Moj priručni stol u hladovini

Dovršena kutija na poziciji. Dimenzije su 145x200cm i visina 50cm.

Obložio sam ju iznutra fasadnom mrežicom da mi 'materijal' ne curi kroz reške koje sam ostavio.
Na dnu je za drenažu red svakakovog granja a zatim neprerađeni materijal iz 2 kompostera.
Na to je išao jedan tanki sloj ovčjeg gnoja koji mi je ostao u vrećama od jeseni.
Prosijavanjem komposta dobio sam usitnjeni gornji sloj debljine oko 5cm koji mi se učinio pretankim pa sam
dodao i odležanog konjskog gnoja -uglavnom pilovina koja služi kao stelja.

U desnu trećinu je posijana mješavina salate, čeka se rezultat za koju sedmicu.
Još to moram pokriti sa agro folijom.
« Zadnja izmjena: 27 Lipanj, 2020, 11:13:35 andjelkoasa »

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1376
  • -Primio: 829
Odg: U-vrt
« Odgovori #1 : 27 Lipanj, 2020, 11:44:14 »
Dobro izgleda, vjerujem da će rad na gredici biti vrlo ugodan.
Problem je rješenje

andjelkoasa

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #2 : 28 Lipanj, 2020, 08:15:43 »
I ja se nadam da se neću morati previše sagibati. Polako se slegava, već je razina ispune pala za skoro 10cm, bit će tu još nasipavanja na jesen.
Nisam bio siguran u širinu razmaka ali izgleda mi da je sadašnjih 45cm za prolaz sasvim dovoljno a gredice su široke 50cm i skroz su 'dohvatne' bez problema sa ravnotežom.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1376
  • -Primio: 829
« Odgovori #3 : 28 Lipanj, 2020, 09:04:00 »
Kod duljeg rada na mjestu, recimo plijevljenje, rasađivanje, prorjeđivanje, dobro bi došla pomična dašćica preko prolaza, kao stolica.
Problem je rješenje

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 365
  • -Primio: 152
« Odgovori #4 : 28 Lipanj, 2020, 15:14:25 »
par ideja koje su mi padaju na pamet kao generalu poslije bitke  :biggrin:

-visina cca 75cm je vjerojatno ugodnija za rad
-gredica se može obrađivati s vanjske strane pa keyhole nije potreban (npr za širinu gredice od 1m)
-s unutrašnje strane staviti PE ili PP čepastu foliju da daske nisu konstantno vlažne i da ne trunu a ispod stupova cigla ili kamen

andjelkoasa

• Zaslužni član
  • Zahvale:
« Odgovori #5 : 28 Lipanj, 2020, 21:15:48 »
Mislio sam i ja napraviti možda višu ali nije se imalo više dasaka. Jedva sam i ove upario. Ukupno je plašt 7 metara duljine i visine 50 cm.
Ako je gredica viša treba imati još više materijala za ispunu a ja sam jedva i ovo prikupio.
Gledao sam da prođem sa što manje troškova. Na stranu to što mi je trebalo 3 dana za pripremu i izradu.
Sa lijeve strane imam još 3 gredice od prije, trebao mi je ovako čudan oblik da iskoristim prostor. Razmak od najbliže je 45 cm kao i ovaj prolaz u sredini.
Zaštita dasaka mi, priznajem, nije pala na pamet. Nadam se da ću na jesen obnavljati prve dvije gredice pa ću iskušati i to.