Zapamti

"Čak i perje može potopiti brod."

Autor Tema: Nedesktruktivno skidanje naljepnica  (Posjeta: 424 )

Harp

• Global Moderator
  • V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 0
  • -Primio: 353
Nedesktruktivno skidanje naljepnica
« : 18 Srpanj, 2020, 11:11:54 »
Nedesktruktivno skidanje naljepnica

Postoje razne vrste naljepnica u smislu materijala ili obrade, kao i vrsti ljepila s kojim su zalijepljene za podlogu. Ovdje cu opisati skidanje plastificiranih naljepnica koje u glavnom koriste "nesusivo" ljepilo. Za ljepila koja se skrutnu, kao npr epoksidna ili sekundna ovaj postupak se ne moze primjeniti.

Zasto naljepnicu skidati na ovaj nacin, a ne je jednostavno odlijepiti s noktima?
Ukoliko je vazno da se sacuva estetika ili funkcionalnost naljepnice, svakako je bitno da se na naljepnicu ne djeluje s vlacnom silom, jer kao rezultat toga (razlike u naprezanjima) je uvinuta (sfrkana) naljepnica koja i kasnije ima teznju da se sama odlijepi. Cesto se moze primjetiti i pocetno mjesto primjenjivanja te sile, ili veca popratna ostecenja ukoliko je imala neku prethodnu zarezotinu.

Ova metoda koristi cvrsti plasticni konac kao medjupredmet izmedju naljepnice i podloge, a vrlo vjerojatno se moze koristiti i kakva tanja zica, pogotovo ukoliko je potrebno grijanje pri odljepljivanju (cekas zica iz 240V/30W lemilice je 0.03mm). Ukoliko se naljepnica nalazi na nepristupacnom mjestu (u udubini), konac se moze zapeti preko nekog predmeta (npr usica na igli) tako da se i dalje povlaci u ravnini s podlogom.

Lud je samo onaj cija se ludost ne poklapa sa ludoscu vecine.   - S. Beckett

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1383
  • -Primio: 838
Odg: Nedesktruktivno skidanje naljepnica
« Odgovori #1 : 18 Srpanj, 2020, 13:22:15 »
E svakakvih majstorija od tebe! I ovo je baš lijepo opisano/prikazano, vjerujem da mnogima ne bi palo na pamet ovako skidati naljepnice, meni do sad bar nije.
Problem je rješenje

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 373
  • -Primio: 152
« Odgovori #2 : 18 Srpanj, 2020, 21:36:41 »
nisam siguram da je ikome na svijetu palo to na pamet osim Harp-u :) Stavi to na YT i imati ćeš hrpu pogleda.

Harp

• Global Moderator
  • V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 0
  • -Primio: 353
« Odgovori #3 : 22 Srpanj, 2020, 19:14:12 »
Drago mi je da ste zadovoljni idejom, sam princip odavno postoji, mislim da se cak tako sijece biskvit za torte na pravilne fete, samo se po cijelom rubu plitko zareze nozem, ubaci se konac i steze - na taj nacin se mogu doboti tanke i pravilne biskvitne ploce za tortu, a velikim nozem samo ukoliko je netko vrlo spretan i iskusan.

Sto se tice yt i gogla, ja sam odlucio ne imati direktnog posla s njima, zbog njihove 'politike poslovanja'. Medjutim, zainteresiran sam da snimim neki video ukoliko ga netko od vas zeli preuzeti i postaviti na yt za perforum. Posto do sada uopce nisam radio video, ni ne znam koliko se tu treba vremenski angazirati i sto je sve potrebno posloziti a da rad prikazem na adekvatni nacin, posto koristim 'vrlo zastarijelu tehnologiju', a i inace ne volim koristiti i promovirati potrosnju velike kolicine resursa ukoliko nije potrebno. Mogu jednom probati kada uhvatim vremena i pronadjem programe, no nemojte imati velika ocekivanja u skoro vrijeme.
Lud je samo onaj cija se ludost ne poklapa sa ludoscu vecine.   - S. Beckett