Zapamti

"Ako se volu ne pije, ne guraj mu glavu u vodu."

Autor Tema: Permakultura - lično iskustvo i samokritika  (Posjeta: 130 )

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1383
  • -Primio: 838
Permakultura - lično iskustvo i samokritika
« : 28 Srpanj, 2020, 16:01:05 »
Otvaram raspravu na temu s Portala: Permakultura - lično iskustvo i samokritika, autor: Radovan
Problem je rješenje

Harp

• Global Moderator
  • V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 0
  • -Primio: 353
Odg: Permakultura - lično iskustvo i samokritika
« Odgovori #1 : 07 Kolovoz, 2020, 01:24:25 »

Jednom sam se nasao u trgovini s priborom za ribolov, s namjerom da kupim "varalicu". Na policama je bilo izlozeno stotine njih, svih boja svih duzina i drugih karakteristika koje su savrseno priblizene stvarnom pokretu i izgledu ribice. Pitam se, da sam ja riba, koju bih zagrizao, zutu s sljokicama i bijelim trbuhom ili plavo zelenu koja skakuce. Onda shvatim da te varalice u trgovini sluze zapravo da ulove mene samoga, a ne nuzno i ribu.

Mislim da je zamka kreirani pojam 'permakultura' gledati kao na neki/neciji izum, pokret, pripadnost ili predstavu. Ja na permakulturu gledam kao na sveobuhvatni skup znanja (tehnika i promisljanja) i mogucnost sagledavanja problema i njihovih rjesenja na druge kreativne nacine. Time ne predstavljam niti pripadam ikakvom osmisljenom pokretu, jer sAm istrazujem podrucja koja su mi od interesa, prvenstveno za sebe i zbog sebe. Naravno, posljedicno bi se moglo zakljuciti da ukoliko u necemu uspijem, da mi bude bolje, da ce i drugima isto biti bolje, no to je teska pretpostavka koja sa stvarnosti ne mora imati nikakve veze. Povremeno prezentiranje znanja putem knjiga, tecajeva itd je ok, medjutim iza toga, ukoliko je isto doslo do pravog covjeka, svaki zainteresirani pojedinac  bi to podrucje trebao ponaosob detaljno istraziti u vidu svojih mogucnosti, svojih potreba i svog shvacanja te steceno znanje prakticno primjeniti i primjenjivati u svom stvarnom zivotu. Pricati je bitno u pocetku, da se ukaze na nesto novo(*) i pokaze moguci smjer, ali nista samo od price ili slusanja, vec je svrha price samo konacno djelovanje, ocito bitno drugacije od konvencionalnog. Kod djelovanja je bitno da se isto ne odradjuje kao neki posao, za diplomu, projekt, zadatak, pokret ili ritual, nego da se na taj nacin spontano zivi, jer je spoznato novo znanje,  prihvacena promjena u svijesti.

*bilo bi besmisleno otici u neko tisucama godina samoodrzivo pleme i uzastopno im pricati o permakulturi i nacinima suzivota s prirodom ili im tvrditi da oni upravo tako  "permakulturno" zive, jer to vise ne bi predstavljalo predaju (novog) znanja vec pokusaj obrazovanja i usuglasavanja stavova, tumacenja i vrijednosti - s necijom ideologijom.
Lud je samo onaj cija se ludost ne poklapa sa ludoscu vecine.   - S. Beckett