Zapamti

"Ako se volu ne pije, ne guraj mu glavu u vodu."

Autor Tema: Permakultura - lično iskustvo i samokritika  (Posjeta: 1989 )

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 1390
  • -Primio: 846
Permakultura - lično iskustvo i samokritika
« : 28 Srpanj, 2020, 16:01:05 »
Otvaram raspravu na temu s Portala: Permakultura - lično iskustvo i samokritika, autor: Radovan
Problem je rješenje

Harp

• Global Moderator
  • V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 0
  • -Primio: 359
Odg: Permakultura - lično iskustvo i samokritika
« Odgovori #1 : 07 Kolovoz, 2020, 01:24:25 »

Jednom sam se nasao u trgovini s priborom za ribolov, s namjerom da kupim "varalicu". Na policama je bilo izlozeno stotine njih, svih boja svih duzina i drugih karakteristika koje su savrseno priblizene stvarnom pokretu i izgledu ribice. Pitam se, da sam ja riba, koju bih zagrizao, zutu s sljokicama i bijelim trbuhom ili plavo zelenu koja skakuce. Onda shvatim da te varalice u trgovini sluze zapravo da ulove mene samoga, a ne nuzno i ribu.

Mislim da je zamka kreirani pojam 'permakultura' gledati kao na neki/neciji izum, pokret, pripadnost ili predstavu. Ja na permakulturu gledam kao na sveobuhvatni skup znanja (tehnika i promisljanja) i mogucnost sagledavanja problema i njihovih rjesenja na druge kreativne nacine. Time ne predstavljam niti pripadam ikakvom osmisljenom pokretu, jer sAm istrazujem podrucja koja su mi od interesa, prvenstveno za sebe i zbog sebe. Naravno, posljedicno bi se moglo zakljuciti da ukoliko u necemu uspijem, da mi bude bolje, da ce i drugima isto biti bolje, no to je teska pretpostavka koja sa stvarnosti ne mora imati nikakve veze. Povremeno prezentiranje znanja putem knjiga, tecajeva itd je ok, medjutim iza toga, ukoliko je isto doslo do pravog covjeka, svaki zainteresirani pojedinac  bi to podrucje trebao ponaosob detaljno istraziti u vidu svojih mogucnosti, svojih potreba i svog shvacanja te steceno znanje prakticno primjeniti i primjenjivati u svom stvarnom zivotu. Pricati je bitno u pocetku, da se ukaze na nesto novo(*) i pokaze moguci smjer, ali nista samo od price ili slusanja, vec je svrha price samo konacno djelovanje, ocito bitno drugacije od konvencionalnog. Kod djelovanja je bitno da se isto ne odradjuje kao neki posao, za diplomu, projekt, zadatak, pokret ili ritual, nego da se na taj nacin spontano zivi, jer je spoznato novo znanje,  prihvacena promjena u svijesti.

*bilo bi besmisleno otici u neko tisucama godina samoodrzivo pleme i uzastopno im pricati o permakulturi i nacinima suzivota s prirodom ili im tvrditi da oni upravo tako  "permakulturno" zive, jer to vise ne bi predstavljalo predaju (novog) znanja vec pokusaj obrazovanja i usuglasavanja stavova, tumacenja i vrijednosti - s necijom ideologijom.
Lud je samo onaj cija se ludost ne poklapa sa ludoscu vecine.   - S. Beckett

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #2 : 10 Kolovoz, 2020, 22:42:14 »
Citat
Mislim da je zamka kreirani pojam 'permakultura' gledati kao na neki/neciji izum, pokret, pripadnost ili predstavu. Ja na permakulturu gledam kao na sveobuhvatni skup znanja (tehnika i promisljanja) i mogucnost sagledavanja problema i njihovih rjesenja na druge kreativne nacine. Time ne predstavljam niti pripadam ikakvom osmisljenom pokretu,

To bi se vjerojatno moglo reći za svaku znanost. Uzmimo fiziku. Možeš biti promotor, učitelj fizike. Možeš biti marljiv učenik koji želi sve znati, a nikako da primjeni ta znanja. Možda imaš neku situaciju u kojoj možeš iskoristiti neko načelo iz fizike, i kasnije se više tim područjem ne baviti. Možeš biti znanstvenik koji želi razvijati nova znanja, ispitivati ispravnost postojećih itd.

"Nečiji izum" je u smislu što je netko opisao osnovna načela i dao joj ime.

"Pokret" je zato što je neka skupina ljudi prepoznala ove ideje kao dobre za svijet i žele da se što veći broj ljudi s njima upozna.

"Pripadnost" je teško definirati, može li netko pripadati matematici, fizici, biologiji? Možda nekoj udruzi, sindikatu i sl. ali ne samoj znanosti.

"Predstava", pa jest ponekad. Demonstracija zakona gravitacije, atraktivan kemijski eksperiment, to su predstave koje su u nekom trenutku potrebne da se privuče pažnja, da se nešto ilustrira i sl. Znanost nije predstava, ali se može i ponekad treba predstavljati.

Mislim da si dobro permakulturu opisao kao skup znanja i tehnika. Nije to jedini skup znanja, i tijekom života kreativno koristimo sve što imamo na raspolaganju. Zamka je ako netko permakulturu doživi kao jedini skup znanja koji bi mu trebao osigurati uspjeh u tome što radi.
Problem je rješenje

Harp

• Global Moderator
  • V.I.P.
  • Zahvale:
« Odgovori #3 : 14 Rujan, 2020, 08:06:17 »
Razumjem ja tebe ali razumi i ti mene. O istoj stvari ja imam svoj stav, a ti imas svoj, koji sadrze potpuno drugacija tumacenja a vjerojatno slican cilj. Problem nastaje u trenutku kada bi ja ignorirao tvoj osjecaj pripadnosti i postupao prema tebi na taj nacin, odnosno kada bi ti meni nametnuo svoju ideologiju neuvazavajuci moje dosege, razlicitosti i shvacanja.

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #4 : 17 Rujan, 2020, 18:50:42 »
Ne znam jesmo li se baš dobro razumjeli. Nešto mi tu ne štima. Spominješ moj "osjećaj pripadnosti" i moju "ideologiju".

Da raščistimo mogući nesporazum, ne osjećam pripadnost onome što autor izvornog teksta (Radovan) podrazumjeva pod pojmom "permakultura". Osjećam pripadnost ovom forumu (tj. grupi korisnika), tema foruma je permakultura, pa onda i istražujem i zagovaram tu pojavu malo više nego što bih da sam slučajni prolaznik ovim područjem. Da vodim forum za vještine preživljavanja u divljini, prepoznavanje samoniklog bilja, samogradnju i sl. vjerojatno bih više pažnje posvećivao tim područjima. To bih prije usporedio sa "zadatkom" koji sam odabrao odraditi nego pripadnošću nekoj ideologiji.

Ne znam misliš li da postoji mogućnost da ovdje netko nekome nameće svoj način gledanja na spomenute stvari? Nisam to do sad primjetio, mislim da smo bili prilično tolerantni jedni prema drugima. A možda tako ne misle svi oni koji su nekad bili na forumu, pa više nisu. Ne znam, očito su tražili nešto drugo. Uglavnom, jasno mi je na što misliš kada spominješ nametanje ideologije ili načina razmišljanja. Ne bih volio da se netko tako osjeća u mom društvu, kao da mu namećem vlastito mišljenje, jer ni ja ne trpim to od drugih.
Problem je rješenje

Harp

• Global Moderator
  • V.I.P.
  • Zahvale:
« Odgovori #5 : 17 Rujan, 2020, 23:04:50 »
Joj ne, nisam mislio na forum uopce niti na tebe ili sebe direktno, vec u prenesenom smislu kao npr jedna i druga strana unutar nekog odnosa, koji je karakteristican za ovdasnji svijet. Oprosti ako si se osjetio lose ili napadnut :(

Tema je bila permakultura kao pojam i na to sam se nadovezao, da ja to tako ne vidim, mada mnogi vide, ili se tezi da se na to tako gleda. Nema problema dok ne pocnu tvrditi da je to sto ja vidim upravo isto to sto i oni vide i da je njihovo misljenje iz bilokojeg razloga relevantno i za mene.

Npr vidis u primjeru s Aljosom on tvrdi jedno, sto se ignorira, i sluzbenici rh doslovno namecu drugo i smatraju to relevantnim. I cine zlo, za nikoje dobro - i nitko im nece reci hvala. Cijeli svijet danas tako funkcionira, svakom je kao dopusteno da misli stogod hoce, ali je samo odredjenima (jednoj strani) omoguceno da uzimaju ili odbacuju ta misljenja kao relevantna. A ljudi sami stvaraju pojmove. Mnogi ljudi se ponesu necime sto je definirano, sto ima svoja pravila svoje nacine i svoje ciljeve, i makar to moze biti i za dobro, danas se masovno koristi za zlo.

Jos jedan primjer. Da li kompostiras? Odrzavas li okucnicu? Ides li kod doktora kad treba? Peres li ruke? Bavis se nekim sportom, hobijem, ides u setnju itd itd...?
Bavis li se permakulturom?

Sve to gore, vjerovao ili ne, zapisano je u nekim dokumentima pri drzavi, ili ce biti, tj sve to sto radis, ukoliko izjavis da radis, ili sluzbenici utvrde da radis, smatra se da radis upravo po tom dokumentu ili zbog tog dokumenta. Ogavno? Meni je. To se dogadja kada ljudi pojedinu radnju pocnu definirati, stavljati je na papir i tvoriti pojam. Pa se virusom mozes zaraziti u tim i tim uvjetima i tom vremenu, ali minuta krace i centimetar duze - sve je ok, pogotovo ako si pritom i politicar. Cisti program, mrtvi svijet.

Ovaj forum, teme, ljudi na njemu i tvoj nacin vodljenja je ono sto je danas vrlo rijetko za pronaci, vrlo pozitivno i vrijedno, i nikako nebih htio da se shvati da imam ista protiv toga. Ipak, ne obiljezava ga ni ime ni pojam, vec je izvan granica, pisemo o zivotu. Mozda te je zbunila moja prva recenica uzeta iz zbirke fraza losih menadjera :)

'Da vodim forum za vještine preživljavanja u divljini, prepoznavanje samoniklog bilja, samogradnju i sl. vjerojatno bih više pažnje posvećivao tim područjima'

Pa zapravo vodis i to u podforumima i mnogo vise od toga, vidim :)

A imam i ja pitanje za tebe: sto u zivotu (moja) permakultura ili (tvoja) permakultura nije? Dok o tome razmisljas predlozio bih ti da poslusas The Lonely Shepherd od Zamfira.
Da li i muzika spada pod permakulturu?

www.youtube.com/embed/vFDYwlOSGis
« Zadnja izmjena: 18 Rujan, 2020, 00:06:14 Harp »

bambi

• V.I.P.
  • Zahvale:
  • -Dao: 82
  • -Primio: 72
« Odgovori #6 : 18 Rujan, 2020, 19:41:51 »
Imam nekoliko prijatelja koji se bave vrtlarstvom, a da nisu svjesni (možda) da su permakulturnjaci. Znam njihove pristupe svojim vrtovima. Često razgovaramo o dragim biljkama. Nedavno sam s jednom vrtlaricom razgovarao i o paradajzima. Pa smo se složili kako stare sorte odumiru kao i životinjski svijet. Sprdali smo se sa reklamom za "domaće grapolo paradajze" neke robne kuće. Kako izgleda pravi, mirišljavi kvrgavi... to već mnogi nisu vidjeli pored navale plastičnih, dugotrajnih i neukusnih proizvoda u našim trgovinama. Sjetio sam se kako su francuski kuhari od vlade ili ministara, tražili da nešto poduzmu kako bi zaštitili stare sorte. Postoje udruge/grupe koje izmjenjuju sjemenje baš kako bi uzgajali tradicionalno voće i povrće. I kod nas, na sreću, ima takvih udruga. Osobno, htio ne htio, moram kao i ostali: što se nudi na tržnicama. Imam malu okućnicu, pa iz gušta posadim ponešto. Ali se potrudim da nabavim domaće :)

Nikola

• Admin
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
« Odgovori #7 : 08 Listopad, 2020, 11:58:56 »
Citat
A imam i ja pitanje za tebe: sto u zivotu (moja) permakultura ili (tvoja) permakultura nije? Dok o tome razmisljas predlozio bih ti da poslusas The Lonely Shepherd od Zamfira.
Da li i muzika spada pod permakulturu?

Svaka informacija koju imamo utječe na to kako percipiramo nove stvari, što nam se sviđa ili ne sviđa, do kakvih ideja dolazimo... Kada dijete nauči brojati, skoro sve što u ostatku života vidi ili pomisli, može (i hoće) brojati. Isto vrijedi za permakulturu. Kada čovjek shvati da postoje nekakvi ekološki problemi i kako je njegovo djelovanje sa time povezano, koja je vrijednost i važnost okoliša, koje su mogućnosti za samostalnije i jednostavnije zadovoljavanje nekih svojih potreba itd. to shvaćanje utječe na sve u životu. Samim time je i "sve permakultura", nema nekog određenog vremena kada se čovjek permakulturom bavi ili ne bavi, nema stvari koje jesu ili nisu permakultura.

Postoje aktivnosti koje garantiraju duži ili kraći vijek primjene. Korištenje ograničenih fosilnih goriva je aktivnost koja posve sigurno ima ograničen vijek primjene. Za zamjenu aktivnosti koja ima tako kratku mogućnost primjene nekom drugom koja ima dulju (ili neograničenu) potrebno je znanje. Ciljano stjecanje tog znanja bi se moglo nazvati permakulturnom edukacijom. To nije nužno sjedenje u učionici, čovjek može provoditi vlastite eksperimente kao što npr. ti radiš sa LED žaruljama i drugim pokusima, ili na neke druge načine doći do tog znanja.
Problem je rješenje