Zapamti

"Ako je netko umoran da ti dade osmijeh, daj ti njemu svoj."

Autor Tema: Smokva  (Posjeta: 684 )

misoo83

• Punopravni član
  • *
  • Zahvale:
  • -Dao: 1
  • -Primio: 49
Smokva
« : 12 Rujan, 2020, 12:54:06 »
Vocna vrsta koja se klimatski vezuje za mediteran ali ova vrsta uspesno se moze uzgajati i kod nas sa kontinentalnom klimom  :).

TB

• Global Moderator
  • Legenda foruma
  • Zahvale:
  • -Dao: 378
  • -Primio: 152
Odg: Smokva
« Odgovori #1 : 20 Rujan, 2020, 21:03:32 »
znam da raste i na kontinentu ali nisam znao da mogu narasti i dozrijeti kao na mediteranu.

imamGliste (Jasmin)

• Punopravni član
  • *
  • Zahvale:
  • -Dao: 7
  • -Primio: 49
    • imamGliste.com (kompostiranje s kalifornijskim glistama)
« Odgovori #2 : 30 Rujan, 2020, 00:49:43 »
Moje smokve od ove godine. Rasle u okolici Zagreba.
Kontinentalna klima nije idealna klima za njih, ali i tamo čovjek može uživati u njihovim plodovima, ako stvarno želi i da si mrvicu truda.
Ja sam u potrazi za idealnom sortom, jer želim obilje svježih smokava za familiju.

Plod smokve da bi bio savršen, treba biti spreman za branje u najsušnijem i najtoplijem dijelu godine.
Na kontinentu je uglavnom problem što smokve počnu sazrijevati kada taj period prođe i počnu dolaziti kiše.
A tada sve krene nizbrdo, smokve popucaju, počnu fermentirati, dođu mušice, a one koje ostanu cijele, više nisu baš tako slatke.
Nisu sve sorte takve, ali to je uglavnom njihov problem kada rastu na kontinentu.

Također, način sadnje, dobro drenažno tlo, dobra mikroklima drastično poboljšavaju iskustvo uživanja u smokvama na kontinentu.
Zasad sam razmnožio/prikupio/užicao/dobio/kupio oko 10-ak različitih sorti i zasadio preko 30 komada, pa krećem u potragu za idealnom kontinentalnom smokvom.

Neke od tehnika koje koristim kako bi dobio ranije plodove su:
1. Savijanje grana, kako bi sunčeva svjetlost ili toplina djelovala na grane i potakla formiranje plodova.
2. Otkidanje dominantnog vrha granama, kako bi spriječio daljnji rast u visinu i time potaknuo formiranje plodova.
3. Trganje tek formiranih zelenih smokvica za koje znam da neće stići dozrijeti.
itd.
Naš organski otpad je vrijedan resurs!
Iskoristmo ga ! Nahranimo gliste :)

Goco

• Napredni član
  • **
  • Zahvale:
  • -Dao: 98
  • -Primio: 40
« Odgovori #3 : 01 Listopad, 2020, 15:28:12 »
Ove godine su i kod mene smokve kao nikada do sada.